Skocz do zawartości

koncepcja wzmacniacz / amplituner


AdrianP

Recommended Posts

Mam wzmacniacz av (Denon AVC-X3700H), do kina domowego i w sumie obecnie do stereo. Na razie zadowolony z zestawu, ale w miarę czytania i jednak dużego % słuchania muzyki, powoli zastanawiam się nad ew. rozbudową stereo. Są złącza PRE OUT (taki był warunek budowanego zestawu) by kiedyś podłączyć wzmacniacz (?) stereo.
Nie mam za dużo doświadczenia w temacie, czytam i czytam i jednak mam mętlik w głowie i potrzebuję wskazówki.
Zależy mi by:
- możliwie najpełniej wykorzystać możliwości posiadanych kolumn (nie planuję żadnych zmian, bo to dość świeży zakup)
- źródło to głównie Tidal Hifi ew. pliki flac z serwera NAS po wifi

Pierwszy problem:
a) połączenie.
Nie wiem czy docelowo będzie włączony Denon + jednocześnie ten wzmacniacz/amplituner stereo i na np. aplikacji Heos wybieram co ma grać?
Jeśli docelowo ma grać tylko to nowe i 2 głośniki (i ew. sub) to czy w praktyce trzeba dokupić coś ekstra (streamer ?).
Jak z połączeniami głośników, tj. w praktyce jak co gdy ma grać KD, a co jak samo stereo (aktywne oba tj. i av i stereo)?

b) 
co kupić by spełniało oczekiwania? Wzmacniacz/amplituner stereo?

Mój zestaw, poza denonem to:
- głośniki focal aria 926, centralny focal aria cc 900, 2 satelity focal dome flax sat, subwoofer svs sv-2000 pro
- odsłuch w salonie ok. 22 m.kw. (nie będzie osobnego miejsca na samo stereo)

Z polecanych sprzętów na forum pojawiają się chyba:
- atoll in100se (ew. 200)
- mf m5si
- naim xs2 (ew. xs3)
- roksan kandy k3

Nie wiem co lepsze (najlepsze), co najlepiej spasowałoby się z tym co mam. Na pewno będą potrzebne odsłuchy, ale z góry dziękuję za wskazówki, uwagi.

Nie mam ciśnienia z tematem, tj. mogę ew. zrealizować wszystko do końca roku. 
Obecny zestaw zakupiony w sumie bez odsłuchu, teraz na pewno będę musiał jakoś potestować kilka wariantów.
Jeśli nie poczuję wyraźnej różnicy na plus to pewnie zawieszę temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukasz Tepper napisał:

Gdyby to było takie proste, już dawno bym się wprosił. Nikt ze znajomych nie zasługuje na miano audiofila, niestety.

Sugerujesz, że dla powiedzmy laików, różnicy nie będzie słychać?

 

 

Nic nie sugeruję. Namawiam tylko do tego, żeby samemu się przekonać. Dużo więcej Ci to da niż teoretyczne dyskusje.

1 godzinę temu, Łukasz Tepper napisał:

Nikt ze znajomych nie zasługuje na miano audiofila, niestety.

Ale jak to? A Twoi znajomi z tego forum chociażby?

Myślisz, że ktoś z nas jak o to zapytasz nie zaprosi Cię do siebie?

1 godzinę temu, JaZz napisał:

Można pożyczyć coś od branży. Moim zdaniem jest to bardziej miarodajne. 

Też można.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej najlepiej wypożyczyć i samemu się osłuchać ale jedno jest pewne że Twoje focale pokażą znacznie więcej w połączeniu z dedykowanym wzmacniaczem stereo. Ostatnio sam u siebie przerabiałem temat jak pogodzić stereo z KD przy wykorzystaniu tych samych kolumn frontowych i mogę stwierdzić jednoznacznie że ampli KD wyraźnie odstaje w muzyce pre out w ampli też niewiele zmienia bo w większości przypadków jest on słabym ogniwem. Z proponowanych wzmacniaczy Roksan K3 były moim faworytem do tego Beresford i jest super ^_^

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za uwagi, czekam na kolejne, bo np. przemyślenia poniżej nie poparte niestety doświadczeniem .

Chciałbym to sobie dobrze poukładać, zrozumieć. Możliwe, że w rozważaniach jakiś wariant jest sporo droższy i tego nie jestem świadom. Wstępnie zakładam, że każdy z wariantów to rozwiązanie w dość podobnym budżecie.

1)
Trzymam się założenia, że źródłem jest np. Tidal.
Pewnie w niektórych wariantach potrzebny ekstra odtwarzacz sieciowy / streamer.
Tu totalnie nie analizowałem wątku, tj. co by było ok, czy lepiej coś zintegrowanego, czy osobno. Pewnie najpierw jakaś krótka lista, odsłuchy a potem się zobaczy.
W swoim amplitunerze KD mam to zintegrowane i to jest bardzo na plus.

2)
Tak więc, mając amp KD mogę dokupić wzmacniacz (czyli +/- integra) lub końcówkę mocy. Nie wiem czy są inne możliwości w podobnym budżecie.

3)
OPCJA A = końcówka mocy.
Niektórzy odradzają (?).
Wtedy musiałbym mieć zawsze (nie kupując nic ekstra) włączony amp KD + końcówka mocy.
W amp KD jest mimo wszystko relatywnie "nie dość dobre" pre (przedwzmacniacz w amp KD) i to ogranicza jakość stereo (słabe ogniwo systemu). Niby (?) kupienie droższej końcówki mocy nie da tyle co po prostu osobny amplituner stereo.

I tu ekstra pytanie. Czy te pre w amp KD jaki mam jest aż tak słabe, że pomysł końcówki mocy wypadnie dużo słabiej niż podobny kwotowo wzmacniacz stereo?

4)
OPCJA B
Jeśli nie końcówka mocy to amplituner stereo.
Tu jak wspominałem w pkt. 1) pewnie trzebaby coś dokupić by móc aktywować tidala.
Taki Roksan K3 nie ma wifi, ale ma np. BT (aptX HD).
Czy to nie ogranicza jakości sygnału (potencjalnie)? W tym kodeku niby prędkość transmisji z 1/3 tego co w tidal hifi (576 kbit/s vs. 1411 kbit/s). Czy nie jest tak, że samo BT, nawet w lepszych standardach HD to jednak ograniczenie jakości?

Aktualnie podoba mi się , że mam aplikację heos. Tam ustawiam co ma grać czy to z tidala czy z NAS i po temacie.

5)
Gdy jednak wzmacniacz stereo to chyba ważne by był bypass (pre out) tak by móc przepuścić stereo do KD, jak stereo to sam wzmacniacz stereo, jak kd to amp kd + wzmacniacz stereo.
Czy jak taki wzmacniacz ma ten bypass to ten beresford nie jest potrzebny, czy to niezależnie od wszystkiego wskazane rozwiązanie?

6)
Rozumiem, że najlepsze ze wszystkich rozwiązanie to takie, by KD i stereo miało jako część wspólną jedynie kolumny frontowe? Tj. np. obecne KD i głośniki + taki bereford + amplituner stereo (z ew. streamerem)?

Nie chodzi mi o jakieś mega audiofilskie (czytaj b. drogie) rozwiązania, tylko dość zrównoważone rozwiązanie w ramach tego co już mam, tak by w stereo podnieść poziom (zauważalnie).

7)
Co z korekcja audyssey w denonie?
Czy po rozbudowie systemu w każdym z rozwiązań  będzie to nieaktywne i dźwięk z stereo będzie jakbym miał ustawienie PURE?
Czy w takich ew. amplitunerach stereo są jakieś korekcje jak np. w ampli kd denona? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Mając Denona 3700 poszedłbym w kierunku końcówki mocy. Jest to chyba najrozsądniejsza opcja jesli stawiasz na jakość dźwięku w systemie stereo mając amplituner kina domowego z wyjście pre out. Tutaj miałbyś do wyboru dynamiczne i precyzyjne brzmienie Rokasan k3 power amplituner, muzykalniejszego Atoll’a AM100 Signature lub Vincent SV331sp. 

Zapraszam na odsłuch w naszym salonie i po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie przed testami jeszcze.
Jakie uwagi, wrażenia użytkowników w zakresie poniższych kombinacji na focal 926:
- Roksan Kandy K3 Integrated Amplifier + Bluesound Node 2i
vs.
- Arcam SA30
vs.
- Atoll  IN200 Signature (ew. IN100, nie wyłapałem jeszcze w czym 200 lepsze, bo może 100 wystarczy) + Bluesound Node 2i

Ten Node to po to by móc uruchomić tidal ew. pliki z NAS po wifi (?). Jest ew. coś lepszego, ew. tańszego jako alternatywa?

Coś z tego zdecydowanie na plus, ew. na minus? Kwotowo podobny chyba budżet .
Pewnie trzeba te kombinacje przetestować jakoś i polegać na wrażeniach z odsłuchu (?).
Ogólnie to nie jestem zbyt dobrze rozeznany w tych opisach nt. muzykalności, precyzji itp. Mam nadzieję, że wyłapię te niuanse.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Arcama SA 30 i jestem bardzo zadowolony ,po za tym można go dostać w cenie 7500zł i nie trzeba do niego już Node 2i,ma bardzo dobry streamer ,którym ja Tidala obsługuję apką Mconnect.Nie słuchałem jak to za gra z Focalami ,ale gość w salonie gdzie można go za tyle kupić bardzo poleca akurat to połączenie.Co do Roksana i Atola się nie wypowiadam bo nie słuchałem ale jak poczytasz wątki na naszym forum ,to sporo o nich się wspomina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...