Skocz do zawartości

Kino domowe/stereo - salon otwarty ok 58m2


Łukasz Tepper

Recommended Posts

Witam wszystkich,

na wstępie proszę o wyrozumiałość debiutuję wpisem na forum, choć czytam już dość długo interesujące mnie tematy. Nadeszła chwila, kiedy zacząłem budować dom. Oczywiście zanim postanowiłem się wypowiadać, przeczytałem ogrom informacji i wątków nt. kina domowego, jego ustawienia i ewentualnego kompromisu między stereo a kd (którego praktycznie nie ma :D)

W skrócie, należę do "najgorszego przypadku" tj. oglądam filmy i treści video + słucham streamów z Tidala/Spotifa w stosunku 1:1. Nie mogę skoncentrować się na jednej opcji. Ale do rzeczy. Salon będzie wyglądał tak. Nie ma tu jeszcze szczegółów jak meble etc, ale ogólnie mniej więcej tak to będzie wyglądało.

salon.thumb.jpg.731f2d03607903ba3221c64eaa09279e.jpg 

W tej chwili konkretny wybór sprzętu, schodzi na drugi plan. Wiadomo, bez odsłuchu to teraz można polemizować godzinami co lepsze. W kwestii kina domowego chciałbym się poradzić:

1) jak rozmieścić surroundy jeśli nie chce mieć żadnych kabli wałęsających mi się przez pół salonu, tj zza boków sofy? 

2) w przypadku gdybym nie miał surroundów w ogóle, czy rzeczywiście głośniki instalacyjne sufitowe jako efektowe nie mają sensu?

3) czy gniazdo elektryczne w podłodze przy ogrzewaniu podłogowym do zasilania np bezprzedowów surroundów to dobry pomysł?

Jako że z sufitami mogę zrobić co zechcę to:

4) czy trochę "kulawy" system Dolby Atmos 3.1.2 lub 3.1.4 zastąpi w miarę ok tradycyjne 5.1? 

5) Czy są na rynku amplitunery, które odpowiednią rozdzielą sygnał do Dolby Atmos 3.1.2 lub 3.1.4.?

Jeśli chodzi o stereo:

6) czy można dobrać wysokiej klasy kolumny podłogowe, które przy odtwarzaniu kina i stereo nie stracą na jakości brzmienia?

7) Czy zintegrowany wzmacniacz stereo w zestawie z amplitunerem kd z wyjściem pre out, napędzi i wydobędzie z kolumn max jakości przy słuchaniu muzyki? 

I na koniec:

8) Czy jest ktoś komu udało się połączyć ten klasyczny dylemat kd ze stereo? Czy są jakieś uniwersalnie dobrze dobrane pary wzmacniacz stereo+amp+kolumny? 

Budżet, jaki zarezerwowałem na całość, to ok. 20 tyś. Chcę to zrobić raz a dobrze. Sprzęt ma służyć min. 10 lat. 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Edytowano przez Łukasz Tepper
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2021 o 09:11, Łukasz Tepper napisał:

1) jak rozmieścić surroundy jeśli nie chce mieć żadnych kabli wałęsających mi się przez pół salonu, tj zza boków sofy? 

2) w przypadku gdybym nie miał surroundów w ogóle, czy rzeczywiście głośniki instalacyjne sufitowe jako efektowe nie mają sensu?

3) czy gniazdo elektryczne w podłodze przy ogrzewaniu podłogowym do zasilania np bezprzedowów surroundów to dobry pomysł?

Podobne pytania ostatnio zadawałem na forum i odpowiedzi były jednoznaczne - żadnych sufitowych rozwiązań bo nie osiągnie to zamierzonych efektów.

Optymalnie byłoby umieścić na standach za sofą, ale oczywiście potrzebne są kable. Myśle sobię, że jeśli rozważasz gniazdka w podłodze do bezprzewodowych surroundów, to równie dobrze możesz poprowadzić sobie kable i podłączyć głośniki standardowo. 

Dnia 2.05.2021 o 09:11, Łukasz Tepper napisał:

5) Czy są na rynku amplitunery, które odpowiednią rozdzielą sygnał do Dolby Atmos 3.1.2 lub 3.1.4.?

Tak, są takie amplitunery. Osobiście mam Marantz NR1710 i testowałem takie konfiguracje w ostatnich tygodniach.

 

Dnia 2.05.2021 o 09:11, Łukasz Tepper napisał:

6) czy można dobrać wysokiej klasy kolumny podłogowe, które przy odtwarzaniu kina i stereo nie stracą na jakości brzmienia?

7) Czy zintegrowany wzmacniacz stereo w zestawie z amplitunerem kd z wyjściem pre out, napędzi i wydobędzie z kolumn max jakości przy słuchaniu muzyki? 

I na koniec:

😎 Czy jest ktoś komu udało się połączyć ten klasyczny dylemat kd ze stereo? Czy są jakieś uniwersalnie dobrze dobrane pary wzmacniacz stereo+amp+kolumny? 

 

Co do brzmienia to jest to kwestia indywidualna i trzeba pewnie wszystkiego posłuchać nim się dokona zakupu. Niemniej jednak myślę, że da się to ze sobą połączyć. Zawsze jest to jakiś kompromis, ale przy odpowiednio dobranym sprzęcie będzie brzmiało dobrze. Pewnie trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań zanim dokona sie wyboru.

Ja osobiście mam amp i wzmacniacz stereo połączony przez pre out żeby przy kinie kolumny dobrze brzmiały. A jak chce stereo to mam inne źródło bezpośrednio do wzmacniacza podpięte i też brzmi dobrze.

Kombinacje sprzętów to już muszą ci doradzić eksperci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2021 o 14:32, lfajer napisał:

Optymalnie byłoby umieścić na standach za sofą, ale oczywiście potrzebne są kable. Myśle sobię, że jeśli rozważasz gniazdka w podłodze do bezprzewodowych surroundów, to równie dobrze możesz poprowadzić sobie kable i podłączyć głośniki standardowo. 

 

I tak też chyba zrobię, innej możliwości sensownej nie widzę. 

 

Dzięki za odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Podopisuję się pod tym. Niestety sufitowymi głośnikami bez względu na ich ilośc nie uzupełnisz klasycznych tyłów.

I moim zdaniem jest sens budowania Atmosa dopiero kiedy nas system 5.1 albo 5.2 jest wystarczająco dobry. Gdyz to jest podstawa dobrego dzwieku.

Jesli masz jeszcze jakieś pytania związane z wyborem lub konfiguracją zapraszam.

Także zapraszam na odsłuch oraz po wycenę sprzętów.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...