Skocz do zawartości

NAD 326+ KEF Q350- od czego zacząć? co zmienic?


Raghzar88

Recommended Posts

Witam, jestem czytelnikiem tego forum już od dłuższego czasy, jednak jest to mój pierwszy, założony temat. Obecnie gra u mnie wzmacniacz NAD326 z kolumnami KEFQ350 +DAC AUNE X8, okablowanie Chord C-line i Chord Clearway jako kable głośnikowe. Wszystko jest podłączone pod TV optykiem i dodatkowym źródłem jest laptop po USB.

Martwi mnie jedna rzecz, nie wiem czy jest to wina wzmacniacza czy kolumn, a może połączenia NADa z KEF. Odnoszę wrażenie, że zarówno kolumny jak i wzmacniacz eksponują środek pasma i wysuwają go do przodu. Zwiększenie głośności jakby wypychało dźwięk jeszcze bardziej do przodu do momentu aż wszystkie pasma zlewają się ze sobą. Czytając różne wątki na forach można przeczytać, że NAD posiada głębie, ładnie separuje itd., inne osoby też to potwierdzają. U mnie tak jak opisałem zlewa się to w całość.

Pytanie teraz do Was forumowiczów, co mógłbym zmienić w obecnej sytuacji? Wypożyczyć na przykład inny wzmacniacz lub kolumny w celu usłyszenia różnic między nimi. Spotkałem się też na forach z komentarzami, że tak właśnie grają NADy i jedni to pokochają a drudzy znienawidzą. Dodatkowo oglądając filmy strasznie dialogi są wyeksponowane na pierwszym planie.

Wszystko to co opisałem wyżej, to są to jedynie moje odczucia. Zestaw jest dynamiczny i melodyjny tego mu zarzucić nie można, jednak zaczęły mi przeszkadzać rzeczy opisane wyżej. Prosiłbym o radę od czego mógłbym zacząć zmiany/testy. Zapraszam do dyskusji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Raghzar88 Twoje odczucia są jak najbardziej trafne te starsze NAD-y jadą dość wyraźnie środkiem, grają ciepło i dynamicznie ale wszystko na jedno kopyto. Do tego KEF-y, które grają dość równo powoduje w sumie efekt o jakim piszesz. Oczywiście zmiana wzmacniacza lub kolumn przyniesie zmianę, ale zależy co dokładnie oprócz środka pasma chciałbyś zmienić lub nie?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłem na tak szybkie odpowiedzi.

@JaZz Akustyka kuleje to fakt. Mieszkanie w bloku i jego układ nie pozwalają na wiele swobody. Wiem, że panele akustyczne, pułapki basowe, dywan, zasłony itp. wiele mogły by wnieść do brzmienia, ale sprzęt stoi w pokoju gościnnym i nie wyobrażam sobie dokładania tego typu elementów do wystroju pokoju ( nie wspominając o mojej małżonce). 

@lysyrafalCzyli odczucia mnie nie myliły a to już coś jak na amatora :)

Nie przeszkadzają mi rzeczy związane z rozmieszczeniem sprzętu ( bliskie miejsce odsłuchu, brak możliwości przestawienia sprzętu itd.) Wydaje mi się, że nie pasuje mi to połączenie NADa z KEFami. Z brzmienia kolumn  jestem zadowolony ( schodzą nisko jak na monitory). Dodatkowo na jednym kanale Youtube natrafiłem na filmik w którym KEF Q350 zostały podłączone do jednego z najwyższych modeli DENONA (kanał prowadzony przez azjatę być może ktoś kojarzy ten filmik) i nie spodziewałem się tak pochlebnych opinii na temat nie oszukujmy się budżetowych kolumn. Stąd też narodził się pomysł, żeby spróbować zestawić je z jakimś lepszym wzmakiem i samemu ocenić ich możliwości.

W miejscu odsłuchu na prawdę jest przyjemny dźwięk tylko to zlewanie się w całość denerwuje tak jak to opisywałem wyżej. Nie chciałbym tutaj podawać preferencji brzmienia bo po pierwsze nie mam ich jeszcze wyrobionych, a po drugie chciałbym się dowiedzieć z jakimi wzmacniaczami warto łączyć te KEFy, żeby wyrobić własne zdanie i znaleźć to brzmienie, które będzie dla mnie odpowiednie ( bo przecież każdy jest inny i o gustach się nie dyskutuje). 

Z moich osobistych poszukiwań brałem pod uwagę:

- Rotel A11 tribute

- Rega Brio (2017)

- Cyrus One

- Yamaha AS-701

Jeżeli są jakieś warte uwagi wzmacniacze w kwocie około 3tys. złotych których mógłbym posłuchać to czekam z niecierpliwością na propozycję. Ogólnie wolałbym sprzęt nowy ( oczywiście nie odrzucam sprzętu używanego jeżeli wiązałoby się to ze znaczną poprawą jakości dźwięku). Z dodatkowych wymogów to wzmacniacz w kolorze czarnym (choć wiadomo, że to nie jest najważniejsze). Może być czysty wzmacniacz ( nie potrzebuje DACa bo już go mam). Oczywiście im mniej wydam tym lepiej, czyli nie skreślam sprzętów z przedziału cenowego 2-3 tys. Ważne, żeby się zgrały z kolumnami. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać jaki to był model wzmacniacza Denon? Kolumny budżetowe a podłączając do nich coś lepszego wcale już takie nie są.

Co wzmacniacza Rotel to warto brać pod uwagę jednak wyższy model czyli A12 jest zdecydowanie wydajniejszy.

Wzmacniacz Rega Brio prawdopodobnie ma go kolega @Inferno i może napisz do niego w tej sprawie.

Wzmacniacz Cyrus One miał kolega @seba3002 i chyba nawet go testował z tymi kolumnami.

Wzmacniacz A-S701 ja posiadam i na pewno on nie ma tyle środka co Nad, ale za to ma dużo dołu a góra pasma jest stonowana. Niższe modele takie jak A-S501 czy A-S301 mają o wiele ostrzejsze brzmienie w porównaniu do najwyższego modelu.

Podam dwa wzmacniacze do odsłuchu i będziesz trochę zaskoczony, bo tj. mało popularna marka tutaj:

1) Pioneer A-50DA

2) Pioneer A-40AE

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, lysyrafal napisał:

Wzmacniacz Rega Brio prawdopodobnie ma go kolega @Inferno 

Wzmacniacz Cyrus One miał kolega @seba3002 i chyba nawet go testował z tymi kolumnami.

Owszem, miałem ten wzmacniacz. Z tym, że ja szukałbym integry, która doda tym kolumnom odrobinkę więcej blasku na górze i utrzyma w ryzach ich obszerny jak na monitory, bas. Aczkolwiek możesz go włączyć do listy sprzętów do odsłuchu bo mimo wszystko to dość dobre połączenie. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zacząłbym od sprawdzenia wzmacniacza, czegoś zupełnie innego, z odmienną charakterystyką i możliwościami. Warto też zaznaczyć, że z Q350 można jeszcze coś wycisnąć. Polecam przyjrzeć się: Rotel A12

https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/a12.html

-więc informacji, więcej przestrzeni. Proponuję Ci spotkać się w jednym z naszych salonów Tophifi i posłuchać ten konfiguracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafalWzmacniacz z tego filmiku o którym wspominałem to Denon PMA-SX11, czyli mówimy o kilkunastu tysiącach złotych ( nazwa kanału: Tharbamar) chciałem wkleić link ale wrzuca zbyt duże okno i zaśmieca wątek. Wydaje mi się, że ten Pioneer A-40AE może okazać się strzałem w dziesiątkę i rozwiążę moje problemy niskim kosztem, na pewno postaram się go odsłuchać.

@seba3002szkoda, że nie podałeś przykładowego wzmacniacza, który grałby zgodnie z tym opisem ( faktycznie tego brakuje w obecnym połączeniu).

@slaw0001no niestety opcję to mam jedną, jeżeli chodzi o ustawienie kolumn i tego nie przeskoczę. NAD po modyfikacji pewnie zmienia charakter brzmienia i wtedy pewnie byłaby dobra synergia z KEFem ( ciężko znaleźć takiego NADa żeby go odsłuchać).

@Top Hi-Fi & Video Design W przyszłym tygodniu planuję odwiedzić jeden z waszych salonów więc z pewnością odsłucham tego Rotela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Problemem może być wzmacniacz. NAD C326BEE to muzykalne brzmienie z mocniejsza podstawą basową. Wypycha mocno zakres średnicy. Jeśli chciałbyś zachować muzykalność ale chciałbyś poprawić separację oraz precyzję to polecam posłuchać Audiolab 6000a lub Cyrus One. 
Możesz także postawić na zupełnie inny charakter brzmienia taki jak Yamaha AS701 ale w tym przypadku stracisz na muzykalności ale zyskasz więcej detali i sprężystości na dole pasma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafal Poszedłem twoim tropem, zainteresowały mnie te Pioneery.

Testy zaczynam od Pioneera A-40AE. Jak wszystko dobrze pójdzie to będzie u mnie w czwartek. Martwi mnie fakt dostępności elektroniki. Nie jest może tak tragicznie jak np. z kartami graficznymi i podzespołami komputerowymi, ale jednak pandemia zrobiła swoje z transportem towarów na całym świecie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2021 o 18:40, Raghzar88 napisał:

@lysyrafalWzmacniacz z tego filmiku o którym wspominałem to Denon PMA-SX11, czyli mówimy o kilkunastu tysiącach złotych ( nazwa kanału: Tharbamar) chciałem wkleić link ale wrzuca zbyt duże okno i zaśmieca wątek. Wydaje mi się, że ten Pioneer A-40AE może okazać się strzałem w dziesiątkę i rozwiążę moje problemy niskim kosztem, na pewno postaram się go odsłuchać.

@seba3002szkoda, że nie podałeś przykładowego wzmacniacza, który grałby zgodnie z tym opisem ( faktycznie tego brakuje w obecnym połączeniu).

@slaw0001no niestety opcję to mam jedną, jeżeli chodzi o ustawienie kolumn i tego nie przeskoczę. NAD po modyfikacji pewnie zmienia charakter brzmienia i wtedy pewnie byłaby dobra synergia z KEFem ( ciężko znaleźć takiego NADa żeby go odsłuchać).

@Top Hi-Fi & Video Design W przyszłym tygodniu planuję odwiedzić jeden z waszych salonów więc z pewnością odsłucham tego Rotela.

Ok, tylko daj wcześniej znać. Najlepiej wyślij maila, żeby gdzieś nie przepadło :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Raghzar88 napisał:

Testy zaczynam od Pioneera A-40AE. Jak wszystko dobrze pójdzie to będzie u mnie w czwartek. Martwi mnie fakt dostępności elektroniki. Nie jest może tak tragicznie jak np. z kartami graficznymi i podzespołami komputerowymi, ale jednak pandemia zrobiła swoje z transportem towarów na całym świecie. 

Tego to nawet pewnie sama branża nie wie jak to dalej będzie z elektroniką. Możliwe jest, że niektóre marki mogą zniknąć z rynku ale jak zwykle czas pokaże.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, seba3002 napisał:

Masz jakieś konkretne marki na myśli czy na razie to tylko domysły?

Spokojnie na razie nic konkretnego, ale sam widzisz jakie są problemy z dostępnością elektroniki.

5 godzin temu, S4Home napisał:

Chociażby wspomniany Pioneer.

Tak samo jak z Onkyo z tym, że te problemy były już wcześniej i jakoś nie zniknęły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...