Skocz do zawartości

Na jakiej wysokości umieścić tylne głośniki (surround) kina domowego 5.1


Adam_N

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie o wysokość na jakiej powinny się znajdować tylne głosniki kina domowego 5.1. Moje tylne głosniki będą znajdowały się na stojakach zaraz za sofą tak jak na poniższej grafice. Nie mam możliwośći powieszenia ich na ścianie więc muszę postawić je na stojakach. Na jakiej minimalnej wysokości powinny się znajdować te głośniki aby otrzymać najlepszy efekt dźwiękowy? Z tego co wyczytałem w sieci powinno to być ok. 30-60 cm ponad poziom uszu. Moje tylne głośniku Klipsch Synergy B2 mają 32 cm wysokości, osoba dorosła siedząca sa sofie ma uszy na wysokości ok. 1m. Czy jeśli postawię je na stojakach wysokości 110 cm to będzie optymalnie? Boję się, że wyższe stojaki będą niestabilne dlatego pytam o minimalną wysokość. Zamawiam poniższe stojaki na wymiar więc chciałbym wybrać jak nabardziej optymalną wysokość.

salon audio.JPG

stojaki na głosniki.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw odpowiedzi, gdyż z tego co ja wyczytałem kolumny powinny być sporo wyżej niż piszesz 1,4-1,8m.

Ogólnie odradzano mi korzystanie ze stojaków z tego powodu.

Kolumny zostały powieszone.

Ustawienie ich pod kątem w pionie i poziomie dało dobry efekt dźwiękowy lecz wizualny średni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie ma jednej złotej recepty i są różne szkoły-jeżeli chodzi o praktykę. Ale zakres się wacha, gdzieś od poziomu uszu, do kilkudziesięciu centymetrów ponad "siedzące" uszy. 

Ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wspomniane powyżej 1,8 m to już będzie za wysoko, zwłaszcza przy bliskiej odległości do kolumn.

Jeżeli kolumny, stojąc na wspomnianych przez Ciebie standach, nie będą "zasłaniane" przez oparcie kanapy i będą w całości dla uszu widoczne, to moim zdaniem możesz pokusić się o takie ustawienie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...