Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo


Rafa97

Recommended Posts

Witam!

Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego witam wszystkich serdecznie i z góry dziękuję za wszystkie udzielone rady! Zamierzam zakupić swój pierwszy zestaw stereo (wzmacniacz + kolumny), i z powodu dylematu jaki mam postanowiłem poprosić forumowiczów o pomoc. Zestaw będzie grał w pokoju o wymiarach 4.3x4, więc można powiedzieć że jest to prawie idealny kwadrat. Zamierzam przeznaczyć na zakup +/- 8 tyś. Jeśli różnica w dźwięku jest tego warta mogę dopłacić do max 10 tyś. Odsłuchałem już kilka zestawów:

- rotel a12/ nad c368+ B&W 606 s2

- rotel a12/ nad c368 + ELAC Debut Reference B6

- cyrus one cast + Paradigm monitor SE 3000F

 Podstawkowe będą stały na drewnianej półce która znajduje się na wysokości 70cm nad podłogą. Paradigm idealnie wciska się w szczelinę jaka jest między ścianą a płytą (płyta ma 3.4m, więc jest 30cm od ściany z każdej strony na kolumnę). Słucham bardzo różnej muzyki, m.in. instrumentalna, pop, jazz, electro. Jeśli chodzi o wrażenia z odsłuchu to dla moich uszów dobrym połączeniem jest rotel a12+ B&W 606 oraz cyrus  + paradigm. Nad jak dla mnie odpada, dźwięk który usłyszałem w połączeniu B&W 606 nie jest dla mnie. Z racji tego że mieszkam w mieście w którym nie ma większych salonów audio, możliwość odsłuchu jest ograniczona. Dlatego z braku możliwości odsłuchu mam kilka pytań:

- Czy rotel a14 jest warty dopłaty i zagra lepiej od a12 w połączeniu z B&W 606 s2?

- B&W to koszt 3,4k za parę, czy warto dopłacić do 707 s2 które kosztują 4k za parę lub pójść jeszcze półkę wyżej i wybrać 706 s2 ?

- Interesuje mnie również połączenie kolumn ELAC Carina BS243.4 lub Wharfedale Linton z rotel a12/a14, czy spotkał ktoś takie połączenie? Jak to gra w porównaniu do a12/a14 + 606/706 ?

- Czy warto dopłacić do paradigm se 6000f lub może zamienić kolumny podłogowe na podstawkowe tego producenta Paradigm Premier 200B?

- Czy kolumny podłogowe w takim pokoju w ogóle mają sens ?

- Czy słyszał ktoś połączenie cyrus one cast + kolumny podstawkowe które wymieniłem ?

 

Pozdrawiam

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takie pomieszczenie w którym można zacząć myśleć o kolumnach podłogowych. Ale nie koniecznie rezygnować z podstawkowych.

Uważam że większe testy są polecane.

Warto też sprawdzić iny sklep niż Top HiFi.

W tym budżecie masz sporo fajnych kolumn. O których także piszemy tu na forum.

Skąd jesteś? Możesz do nas podjechać na odsłuch?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Zielonej Górze. Nie ograniczam się tylko do Top HiFi, jednak do ich salonu w Poznaniu mam najbliżej. Wasz salon jest w Oświęcimiu tak? Miałbym możliwość podjechania do was we wtorek, ponieważ akurat mam "wycieczkę" do Katowic. Czytałem na różnych forach o kolumnach Kef q750, Dali oberon 7, Focal chora 826/816, focal chorus 726, Paradigm Monitor SE 6000F lub podstawkowych Linn Majik 109, B&W 706 S2, Paradigm Premier 200B, Focal Aria 906, AUDIOVECTOR QR 1, Wharfedale Linton. Wiem jednak że każdy dobiera kolumny pod siebie i opisuje w recenzji swoje wrażenia z odsłuchu. Jednemu spodoba się dźwięk z kef q750, komuś innemu z focal chora 826. W salonie Top HiFi doradzili mi żebym się skupił na kolumnach podstawkowych przy takim metrażu. Jednak jestem także otwarty na inne propozycje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powyżej Piotr wspomniał, nie jesteś skazany wyłącznie na monitory. Dobrym pomysłem mogą być również małe kolumny podłogowe np.: Dali Oberon 5, lub System Audio Saxo 40. Zdecydowanie musisz posłuchać szerszego spektrum sprzętów. Bowersy to dość jasno grające kolumny, potrzebują naprawdę ciepło grającego wzmacniacza. NAD c368 to klasa D, więc to brzmienie też jest odrobinę inne niż klasyczne tranzystorowe NADy. Ze sprzętów które wymieniłeś to chyba skłaniałbym się ku Elac'om. Poza odsłuchem na miejscu zawsze warto wypożyczyć sprzęt, żeby przekonać się jak zagra w naszej przestrzeni. Gdybyś chciał to dawaj znać, postaramy się coś zorganizować ;)

Również Piotr :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21 widzę że macie w swojej ofercie większość wymienionych przeze mnie kolumn podstawkowych (Paradigm Premier 200B, Focal Aria 906, AUDIOVECTOR QR 1, Wharfedale Linton, ELAC Carina BS243.4). Czemu Twój wybór padł akurat na ELAC ? Zważywszy na to że wymienione przeze mnie kolumny kosztują +/- 5 tyś na wzmacniacz zostaje też 5 tyś. Jaki wzmacniacz polecisz do tych kolumn ? Czy zestawienie tych kolumn z Cambridge Audio CXA81 lub Cyrus one cast to "dobry pomysł" ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafa97 napisał:

@Walezy czy słuchałeś może innych wymienionych przeze mnie kolumn podstawkowych ? Czemu wybór padł na Aria 906 ?

Wspomnianych przez ciebie kolumn nie słuchałem. Tu gdzie mieszkam nie ma takiej opcji żebym mógł sobie pozyczac i słuchać do bólu różnych zestawów głośników i elektroniki. Czytam testy i opinie, kupuje i jak mi się nie podoba, sprzedaje dalej. Aria 906 brałem w ciemno bo za taka cenę jaka zapłaciłem za nie (550e) to było żadne ryzyko. Świetna kolumna, bardzo dobre wykonanie, no i co najważniejsze - pięknie brzmi. Nie sprzedaje, no chyba ze zastąpię je modelem Kanta No1.
 

A co do podlogowek to miałem, i nie byłem zadowolony. Przy małych pomieszczeniach i raczej bliskim odsłuchu podstawkowe spisują się w mojej opinii lepiej. Zwłaszcza, ze za podobna cenę do podlogowek można już dostać wyższej klasy monitory.

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Rafa97 napisał:

W salonie Top HiFi doradzili mi żebym się skupił na kolumnach podstawkowych przy takim metrażu. Jednak jestem także otwarty na inne propozycje.

No i bardzo dobrze Ci doradzili. Do takiego pomieszczenia większe monitory będą jak znalazł. W kwocie 8-10 PLN masz już naprawdę spory wybór. Nie znam co prawda b&w ani paradigm ale domyślam się, że są to jaśniejsze kolumny. A skoro ten dźwięk Ci odpowiadał warto też posłuchać takich marek jak audiovector, Focal czy jeszcze nie wymienione tutaj audio physic. O audiovector i audio physic może coś więcej powiedzieć kolega @lpomis, który ma obecnie obie konstrukcje (i nie tylko). Jeśli chciałbyś granie nieco cieplejsze to może warto spojrzeć na używane kef R 300 czy dynaudio excite x18. Obie kolumny dadzą Ci mocny, rozciągnięty bas piękną średnicę. KEFy to moim zdaniem delikatnie ciemniejsze kolumny i mają odrobinę mniej blasku na górze niż dynaudio. Z tańszych konstrukcji masz jeszcze np JMR Lucia, które dadzą Ci przepiękną średnicę ale za to odrobinę mniej basu. Także wybór masz naprawdę spory 🙂

Pozdrawiam. Sebastian

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wypożyczę cyrus one cast oraz Cambridge Audio CXA81 w połączeniu z kolumnami ELAC Carina BS243.4 oraz Focal Aria 906. Na spokojnie posłucham różnych połączeń w moim pokoju i wtedy zapadnie końcowa decyzja. Myślałem nad zakupem odtwarzacza sieciowego Bluesound node 2i lub NuPrime Omnia WR-1. Jednak jeśli policzę średniej klasy kabel do głośników oraz podobny kabel zasilający do wzmacniacza to wyjdę dużo poza i tak już naciągnięty budżet. Czy znajdzie się jakiś w miarę "normalny" odtwarzacz sieciowy do 1 tyś ? Poczytałem również i dużo osób poleca zrobienie odtwarzacza sieciowego na raspberry. Czy ktoś mógłby mi polecić jakiś podstawowy zestaw do tysiąca ? Nie zależy mi jednak na tym żeby malina miała dobry przetwornik C/A typu Allo DigiOne Signature, ponieważ zamierzam korzystać z DAC w wzmacniaczu.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...