Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 Yamaha + Klipsch


Srasquasz

Recommended Posts

Cześć, w najbliższym czasie będe wykańczał dom i zastanawiam się nad kinem domowym do salonu + głośniki (2szt.) na taras jako 2 strefa. 

Wymiary salonu to 7m x 4.5, gdzie miejsca na tv i kino jest 3m szerokości natomiast kanapa będzie oddalona o te 7m (na przeciwległej ścianie). 

Co do sprzętu RTV to wleci albo tv 85 albo projektor i ekran 120 cali (raczej to drugie). 

Budżet na sprzęt audio wraz z okablowaniem i głośnikami zewnętrznymi to 20k których już raczej nie chciał bym przekraczać.

Sprzęt audio jaki wybrałem na ten moment:

Ampli - Yamaha RX-V6A (od razu zaznaczam że ampli musi być firmy yamaha 2 strefowy z multicast)

Kolumny podlogowe - klipsch rp 280f bądź rp 8000f 

Kolumna centralna - klipsch rp 504c

Kolumny surround - klipsch rp 500sa (chciałbym je powiesić na ścianie nad kanapą oddalone o te 7m od tv, czy lepiej nad tv? ) 

Sub - klipsch spl 120ce.

 

Do tego zewnętrzne myślalem nad klipsch aw400 ale tutaj dowolnie. 

 

Dodatkowo mam pytanie odnośnie kabli (które będę chował w ścianie - idące do surround i na taras) - jakiej firmy kupić? Surroundy będą długości około 13m każdy,  tarasowe minimalnie mniej. 

 

Prośba o informację czy to że sobą dobrze zagra bądź powinienem inaczej ten temat ugryźć. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt już wybrałeś więc jakiej porady oczekujesz?

Połączenie Yamahy z Klipschem daje dźwięk bardzo dynamiczny, wyraźny, ostry , przestrzenny. W kinie super w stereo moim zdaniem mocno przeciętny.

Skoro polujesz na Yamahe 6A to radze polować juz teraz gdyż możesz na nią czekać długie miesiące.

Dnia 8.05.2021 o 12:42, Srasquasz napisał:

Kolumny surround - klipsch rp 500sa (chciałbym je powiesić na ścianie nad kanapą oddalone o te 7m od tv, czy lepiej nad tv? ) 

Tu nie rozumiem zupełnie. To nie sa kolumny surround.

To kolumny do Dolby Pro Logic IIZ albo pseudo Atmosu.

Powiesić nad TV? Surround = tyły , mają być z tyłu. Na tył masz 402s.

Zadbaj o prawidłowe ustawienie sprzetu bo budżet masz fajny a system może zagrać po prostu przeciętnie lub wręcz kiepsko.

Dnia 8.05.2021 o 12:42, Srasquasz napisał:

Dodatkowo mam pytanie odnośnie kabli (które będę chował w ścianie - idące do surround i na taras) - jakiej firmy kupić? Surroundy będą długości około 13m każdy,  tarasowe minimalnie mniej. 

W peszlach czy nie?

Jeśli nie to weź takie z dodatkową izolacją. Pod Klipsche warto Melodika MDC2250 albo taniej Procal LS25.

Jeśli masz do nas akceptowalną droge to zachęcam do odsłuchu. Bo pokażemy Ci system który w tym samym budżecie zagra po prostu lepiej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegami jest kilka błędów i koledzy mądrze na nie zwrócili uwagę. Głośniki atmos na tyły to raczej słaby pomysł, przecież Klipsch oferuje spory wybór monitorów RP400, RP500, czy RP600, które sprawdzą się w tej roli znakomicie. Oczywiście możesz przy takim budżecie kupić lepiej grający amplituner np. Yamaha RX-A2A, który nieco więcej wyciągnie w stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za odpowiedzi.

Poniżej wygląd salonu:

salon.jpg.0cf86c7e9ce7a32880e4f1e2b4179baa.jpg

Jeżeli chodzi o kolumny "z tyłu" to koniecznie muszą wisieć na ścianie na wysokości ok 220-270 cm. Pytanie które wybrać aby spełniały najlepiej funkcję i pasowały? Dodam iż na środku nad kanapą będzie klimatyzacja na wys. 250cm. natomiast salon ma wysokość 280cm.

Edit: SUBA i Centralną pomyliłem w oznaczeniu kolorami  ;)

 

@S4Home Czy Rp 402s spełnią zadanie?

Kable będą w peszlach (w czerwcu będą instalacje elektryczne kładzione i wtedy dołożyć chcę też do audio) 

@Q21 Prosiłbym w takim razie na bazie dodanego powyżej widoku o podpowiedź jak powinienem ustawić sprzęt aby to wszystko zoptymalizować.

Odnośnie ampli - pytanie czy zmieszczę się w budżecie zmieniając ampli?

Prosiłbym też o informację czy rozmieszczenie będzie ok?

 

Nie wykluczam też ewentualnych prac związanych z przystosowaniem pomieszczenia (np. maty jeżeli miałyby pomóc w znaczący sposób itp.)

Edytowano przez Srasquasz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe pytania:

Czy Klipsch SPL-150 będzie wystarczający, czy zamienić go np. na SVS SB2000 PRO?

Druga sprawa jeżeli chodzi o kable - czy do RP- 402S/502S kable (długość ok. 12-13m) - wystarczy 2.5mm czy już potrzeba 4mm?

Dodatkowo ponawiam o zastosowanie np. mat na ścianach? Czy ma to sens aby wygłuszyć poszczególne ściany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Srasquasz napisał:

@S4HomeSub jak na obrazku pod TV będzie szafka wisząca na której będzie kolumna centralna natomiast pod szafka będzie na środku podcięcie i tam będzie na ziemi stał sub :)

A przepraszam. Jest. Mój błąd nie zauważyłem. Jest ok.

9 godzin temu, Srasquasz napisał:

Czy Klipsch SPL-150 będzie wystarczający, czy zamienić go np. na SVS SB2000 PRO?

To dwa inne suby.

Klipsch 115 czy 150 to konkurent do PB 2000. Dzwiek kinowy, mocny, potezny , długie zejscie. SB gra szybciej ale nie uderza tak nisko.

W kinie SB2000 nie będzie lepszy. Klipsch ma dobrze wyceniane suby.

Wystraczy 2,5mm

Wygłuszenia to dopiero jak będziesz miał sprzet. Wtedy sprawdzisz.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie ponownie,

Byłem dzisiaj w salonie audio i informując sprzedawcę o moich decyzjach dostałem informację, że podchodzę do tematu od złej strony i powinienem budżet inaczej rozgospodarować.

 

Na ten moment miałem:

Kolumny podłogowe- 6k

Sub: 3-4k

centralny 3-4k

ampli 3,5-4,5k

surround: 3-4k

 

Dostałem informację, że powinienem gównie skupić się na ampli i kolumnach podłogowych w stylu:

Ampli - 5-6k

Podłogowe - 10k

Sub 2k

Centralny 2k

Surround 2k

 

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Czy faktycznie elementy typowe do kina kupić tańsze i skupić się na głównych elementach audio czy jednak zestaw wybrałem dobry?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Moje zdanie jest takie że kto Ci podał takie wartości?

To jest czysta teoria nie mająca żadnego znaczenia.

Może przejdźmy do konkretów!

O jakim sprzęcie myślałeś o jaki sprzęt Ci polecono?

Piotr

 

Sprzęt który chciałem masz wyżej :)

 

Sprzęt który mi podano przykładowo to 

b&w 703 s2 + ampli yamaha rx a1080

I do tego jakieś tańsze surroundy/centralny/sub po 2k każdy (nie rozmawialiśmy o szczegółach tych sprzętów tylko o całej zmianie zakupowej i aby skupić się na frontach i ampli) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Fajny amplituner. 1080 jest niedoceniany a to dobry model na prawde. Testowałem go w domu.

Na pewno nie łączył bym Yamahy z bowersem. Tutaj Top HiFi w którym byłeś jednak nie do końca dobrze doradził.

Oraz w takim przypadku jakie centralny i tył Ci polecono? Bo wiesz powiedzenie "jakieś tańsze" To znaczy jakie? Chcieli sprzedaż amplituner i Bowersy i resztę się martw?

Piotr

Nie składaliśmy zestawu. Byłem faktycznie w TopHiFi porozmawiać o systemie w tej cenie i dostałem informację jak wyżej po czym uznałem, że się Was zapytam czy faktycznie ma sens pójść grubiej we fronty i ampli a odpuścić trochę z ceny resztę. Dostałem informację, że jak będzie bliżej terminu to mam przyjść i wtedy złożymy zestaw bo na ten moment problemy z dostępnością więc bez sensu ustalać jak potem nie będzie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Srasquasz napisał:

Panowie, 

Czy jest jakiś inny kabel głośnikowy zamiast procab ls25 pod Klipscha w tym przedziale cenowym (ok. 10 zł /m) ? Kontaktowalem się z 3 sprzedawcami którzy niby mieli a nie mają już.. 

W kwocie około 10zł/mb masz Qed Profile 42 lub Melodika BWC2250. Oba przewody podobnej klasy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pod swój zestaw też kupiłem Melodika. Fronty MDC2400, centralny MDC2250, reszta systemie 7.1.4 BWC2250. Wszystko na Klipsch. Pod fronty i centralny kable droższe, ale nie ma co płakać jak raptem do kupienia ich miałem 7 metrów. Zresztą cieszy mnie że to Polska firma z polskim kapitałem posiadająca solidnej jakości asortyment.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Jak pod swój zestaw też kupiłem Melodika. Fronty MDC2400, centralny MDC2250, reszta systemie 7.1.4 BWC2250. Wszystko na Klipsch. Pod fronty i centralny kable droższe, ale nie ma co płakać jak raptem do kupienia ich miałem 7 metrów. Zresztą cieszy mnie że to Polska firma z polskim kapitałem posiadająca solidnej jakości asortyment.

Dzięki za info.

Oczywiście na frontach nie chcę oszczędzać ale na surroundy i głośniki zewnętrzne (2 strefa) potrzebuje prawie 60m kabla co już swoje kosztuje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ogólnie to na surround/atmos też mi wyszło około 60m mimo że prowadziłem je tak by zużyć ich najmniej , dlatego poszło na nie BWC2250 a nie MDC2250 warty 22zł/m czy MDC2400 za 32zł/m (jak sobie teraz zerkam na fakturę). Patrzę na Twoją rozpiskę pomieszczenia... Barek nie możesz jakoś przestawić? Te fronty cholernie blisko siebie względem odlegości do odsłuchu.... Rozstaw je ile się da. Może by ten narożnik z metr zbliżyć do przodu? Generalnie idealnie jak kolumny i Twoja głowa robią trójkąt równoboczny. Ponadto nie zaleca się też by odległość do głośników była mniejsza jak 1m. Odsuń trochę od okna tą sofę i rozstaw te surroundy szerzej, będzie na pewno lepiej. Referencyjnie powinny być one bardziej po lewej/prawej lekko za Tobą i na wysokości głowy, a nie z tyłu za Tobą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Butler napisał:

No tak, ogólnie to na surround/atmos też mi wyszło około 60m mimo że prowadziłem je tak by zużyć ich najmniej , dlatego poszło na nie BWC2250 a nie MDC2250 warty 22zł/m czy MDC2400 za 32zł/m (jak sobie teraz zerkam na fakturę). Patrzę na Twoją rozpiskę pomieszczenia... Barek nie możesz jakoś przestawić? Te fronty cholernie blisko siebie względem odlegości do odsłuchu.... Rozstaw je ile się da. Może by ten narożnik z metr zbliżyć do przodu? Generalnie idealnie jak kolumny i Twoja głowa robią trójkąt równoboczny. Ponadto nie zaleca się też by odległość do głośników była mniejsza jak 1m. Odsuń trochę od okna tą sofę i rozstaw te surroundy szerzej, będzie na pewno lepiej. Referencyjnie powinny być one bardziej po lewej/prawej lekko za Tobą i na wysokości głowy, a nie z tyłu za Tobą.

 

Barku nie mogę przestawić niestety. Ogólnie między frontami będzie ok 2.5m odległości więc musi wystarczyć. Narożnik musi być tam bo po jego boku będzie okno HS przesuwne i idealnie wejdzie w jego część, która się nie przesuwa :P Co do surroundów - będą one na ścianie - chciałem na wysokości ok 2.5m. Co do ich rozstawienia - mogę je rozstawić maksymalnie na szerokość narożnika (będzie on miał 3.3m szerokości)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamienić miejscami? Tzn. "rogówka" koło barku (same zalety hehe), a kino z lewej przy tym oknie przesuwnym? Większe pole manewru chyba byś miał. Tyle że takie rozwiązanie może być mocno kłopotliwe przez WAŻ bo byś musiał trochę kuchni zabrać :D

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...