Skocz do zawartości

Trudne pomieszczenie, pomoc w adaptacji.


Recommended Posts

Witam. 

Stałem się niedawno użytkownikiem sporego pomieszczenia i chciałbym choć trochę poprawić w nim akustykę.
Szczególnie chciałbym pozbyć się pogłosu, bo mały szum wody w kaloryferze potrafi być wyraźnie słyszalny w każdym zakątku pomieszczenia. 

Pomieszczenie 4,2m x 5,3m, wys 3m. Miejsce odsłuchowe, to "łóżko z pościelą".
Jest ono około 2,3m od ściany z TV i niesymetrycznie wobec ścian bocznych, a powód widać na foto.
Głośniki to system 5.1.2 rozstawiony trochę szerzej niż zalecenia Dolby. Fronty trochę poniżej lini słuchu (myślę o podstawkach),
a efektowe lekko powyżej, by oparcie kanapy nie zasłaniało lini głośnik, ucho. 

Największy problem to 5 sporych okien i "tablica" na pół przeciwległej ściany, której mogę wykroić max 10cm z każdej strony. 

Posiadam aktualnie zakupione:
4x panel z pianki 50x50x4cm.
5x panel pt80 110x50 (2x10cm, 1x20cm, 2x5cm)

Moim pomysłem jest dodatkowo wyłożyć doły okien pod roletami pianką akustyczną 2 lub 3cm, oraz umieścić pas 50cm takiej pianki pod "tablicą". 
Jest to wysokość czubka głowy wysokiego słuchacza i niżej. Dodatkowo mógłbym też położyć piankę na "filarach" między oknami.
Również za głośnikami w miarę możliwości chciałbym dać taką piankę (fragment ściany, wnęka grzejnika).
Zastanawiam się też nad mało kudłatym dywanem w strefie odsłuchu, choć wolałbym zostawić gołe panele.

Proszę o opinię na ten temat i poradę gdzie najlepiej byłoby ulokować który panel z tych już posiadanych. Wszelkie inne pomysły na temat wystroju itd. też są mile widziane :)
Z góry przepraszam za przedstawienie pomieszczenia w takim nieładzie, ale ciągle jeszcze cos się dzieje i trwają prace.
Dodam jeszcze tylko, że witryna z prawej strony drugiego zdjęcia, będzie ustawiona po prawej stronie pierwszego zdjęcia, w kącie po prawej od telewizora i głośnika i cała tamta ściana będzie finalnie pusta.

Z góry dziękuję za poświęcony mi czas :)

PS. Samo wstawia zdjęcia w post, choć chciałem pozostawić je do podglądu z plików. Jak to obejść?

 

 

IMG_20210509_105452.jpg

IMG_20210509_105549.jpg

Edytowano przez Krzysztof Słapa
Dodanie zdjęć
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co rzuca mi się w oczy to fronty zbyt blisko ściany, szczególnie lewy w kącie, skoro masz już panele to najlepiej skorzystaj z tego  kalkulatora, ja u siebie tak zrobiłem, potem metodą "na lusterko", znajdziesz miejsca pierwszych odbić i tam ulokujesz panele. To chyba najprostszy sposób bez robienia pomiarów, ale może przynieść całkiem dobry efekt. Zerknij jak zrobiłem u siebie w tym poście. Metoda co prawda mocno amatorska ale przyniosła zamierzony skutek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępnie muszę Ci napisać że masz bardzo dobre warunku na starcie ponieważ Twoje pomieszczenie ma bardzo doby stosunek proporcji (jest prawie w środku obszaru bolta) o czym wielu aufiofili może tylko pomarzyć :). Nie napisałeś co Ci przeszkadza gdy słuchasz muzyki (nie masz tam przypadkiem dużego pogłosu  ? -spróbuj poklaskać i posłuchaj czy nie ma echa), poza tym nie napisałeś z jakiej pianki są te 4 mniejsze panele czy to pianka otwarto czy zamknięto komórkowa choć biorąc pod uwagę jej grubość nie będzie to miało dużego znaczenia.

Jeśli miał bym coś doradzić to w pierwszej kolejności zajął bym się ustawieniem miejsca odsłuchowego i głośników więc skorzystaj z kalkulatora który powyżej wrzucił Ci kolega i wpisz tam ustawienia swojego sprzęt i wówczas będziesz wiedział czy masz wszystko dobrze ustawione (dobrze jest aby kolumny i Twoje miejsca odsłuchowe było obszarze żółto zielonym).  W dalszej kolejności tak jak radzi kolega tomek72 tylko na pierwsze odbicia dawał bym panele z PT80. Jak to wszystko zrobisz usiądź posłuchaj i napisz o swoich wrażeniach.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Dnia 11.05.2021 o 10:14, Mariusz Motyka napisał:

Na wstępnie muszę Ci napisać że masz bardzo dobre warunku na starcie ponieważ Twoje pomieszczenie ma bardzo doby stosunek proporcji (jest prawie w środku obszaru bolta) o czym wielu aufiofili może tylko pomarzyć :). Nie napisałeś co Ci przeszkadza gdy słuchasz muzyki (nie masz tam przypadkiem dużego pogłosu  ? -spróbuj poklaskać i posłuchaj czy nie ma echa), poza tym nie napisałeś z jakiej pianki są te 4 mniejsze panele czy to pianka otwarto czy zamknięto komórkowa choć biorąc pod uwagę jej grubość nie będzie to miało dużego znaczenia.

Jeśli miał bym coś doradzić to w pierwszej kolejności zajął bym się ustawieniem miejsca odsłuchowego i głośników więc skorzystaj z kalkulatora który powyżej wrzucił Ci kolega i wpisz tam ustawienia swojego sprzęt i wówczas będziesz wiedział czy masz wszystko dobrze ustawione (dobrze jest aby kolumny i Twoje miejsca odsłuchowe było obszarze żółto zielonym).  W dalszej kolejności tak jak radzi kolega tomek72 tylko na pierwsze odbicia dawał bym panele z PT80. Jak to wszystko zrobisz usiądź posłuchaj i napisz o swoich wrażeniach.  

Hej. Właśnie kończę przesiadkę z 5.1.2 do 7.1.4. Trochę zeszło. Mam pytanie o panele z pt80. Czy panel umieszczony w rogu pomieszczenia, ale płasko na ścianie również można zaliczyć jako działający w rogu (tam są najgorsze problemy z basem)? Zastanawiam się czy koniecznie musi być wtedy pod kątem 45* do ścian czy też nie. 

Niestety nie mogę w każdym miejscu 1 odbicia dac pt80 z racji okien, wąskich filarów i wielkiej ściany z farbą tablicową ale mogę dać ewentualnie piankę falistą 4cm na czas odsłuchu. Musiałbym robić panele własnoręcznie i docinać wełnę na wymiar, a niebardzo mam gdzie 😥

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 25.09.2021 o 04:32, Krzysztof Słapa napisał:

Hej. Właśnie kończę przesiadkę z 5.1.2 do 7.1.4. Trochę zeszło. Mam pytanie o panele z pt80. Czy panel umieszczony w rogu pomieszczenia, ale płasko na ścianie również można zaliczyć jako działający w rogu (tam są najgorsze problemy z basem)? Zastanawiam się czy koniecznie musi być wtedy pod kątem 45* do ścian czy też nie. 

Gdziekolwiek nie dasz panelu z pt80 będzie on działał w mniejszym lub większym stopniu ale chodzi o to aby go umieścić w miejscu w którym przyniesie dla Ciebie najwięcej korzyści a w Twoim przypadku będą to miejsca pierwszych odbić i w tych miejscach usłyszysz ich działanie w przeciwieństwie do wstawienia ich w róg pokoju gdzie ten panel nie zrobi praktycznie nic jeśli chodzi o bas niezależnie pod jakim kątem go tam ustawisz (sama wełna jest stosunkowo mało efektywna jeśli chodzi o niskie częstotliwości ale to dłuższy temat) .

Dnia 25.09.2021 o 04:32, Krzysztof Słapa napisał:

Niestety nie mogę w każdym miejscu 1 odbicia dac pt80 z racji okien, wąskich filarów i wielkiej ściany z farbą tablicową ale mogę dać ewentualnie piankę falistą 4cm na czas odsłuchu. Musiałbym robić panele własnoręcznie i docinać wełnę na wymiar, a niebardzo mam gdzie 😥

Skoro na czas odsłuchu w miejsca pierwszych odbić możesz dać piankę to w czym problem aby postawić tam tymczasowo panel z PT80 nawet jeśli miał by kilka cm odstawać od ściany z racji parapetów które masz przy okach czy tablicy. 

Edytowano przez Mariusz Motyka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...