Skocz do zawartości

Praca Inżyniera Akustyka


Franko

Recommended Posts

Cześć, jestem tegorocznym maturzystą mającym jakąś większą styczność z muzyką i szkołą muzyczną. Zastanawiam się nad wybraniem kierunku na AGH- Inżynieria Akustyczna. Niestety nie mam nikogo znajomego kto odpowiedział by na moje pytania odnośnie tego zawodu. Interesują mnie np. jakie są perspektywy w tym zawodzie, jakie jest realne zapotrzebowanie na inżynierów akustyków, gdzie później można by szukać pracy i jakie mogą być wynagrodzenia? Chodzi mi dokładnie o studia z specjalizacją ,,drgania" a nie z realizacji dźwięku. Znalazłem kilka wpisów na internecie o tym ale biorę pod uwagę ,że mogą się nie do końca pokrywać z rzeczywistością. Z góry dzięki za odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kończyłem ten kierunek parę lat temu ze specjalnością Drgania i hałas w technice i środowisku, więc myślę że mogę pomóc. Teraz uczę na tym kierunku, prowadzę zajęcia z Akustyki architektonicznej, Akustyki małych pomieszczeń, Elektroakustyki, Projektowania systemów dźwiękowych, Auralizacji, Metod numerycznych w akustyce, Techniki pochłaniania i rozpraszania dźwięku, większość na specjalizacji drganiowej na II stopniu. Jakbyś chciał to załatwię Ci też kontakt do studenta z wyższego roku. Pracy w zawodzie w specjalności technicznej jest mało, raczej dla najlepszych absolwentów pojawiają się 3-4 fajne oferty rocznie z fajnymi stawkami w branży automotive, elektroakustyki, protetyki słuchu i R&D, jakby się przekwalifikować w kierunku nieco bardziej IT i DSP to tej pracy jest dużo ale to już jest bliżej programowania. Trochę łatwiej o robotę przy pomiarach hałasu i wibroakustyce, ale to są stosunkowo małe pieniądze i nudna robota. 3-4 oferty, przy czym warto zauważyć że absolwentów mgr jest 12-15 osób rocznie, z czego sensownie do roboty nadaje się połowa, tlyko czasem trzeba chwilę poczekać aż ta robota wyjdzie i być wytrwałym jak chcesz pracować w zawodzie. Ew. za granicą jest sporo pracy bo np. w Niemczech są już spore centra R&D Huawei, Apple, masa automotive itd. i tam szukają też akustyków właśnie technicznych

jakbyś miał dalsze pytania to dzwoń, 692490990

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2021 o 21:34, Franko napisał:

Dziękuję bardzo za numer, ale myślę że nie będę zawracał głowy o taki jeden szczegół, mianowicie jak wyglądają tak mniej więcej zarobki na rękę, inżynierów akustyków? Tak mniej wiecej w jakich granicach. 

     Nie sądzę, że dostaniesz odpowiedź na Twoje pytanie. Jest ono moim zdaniem trochę nie na miejscu. Nikt nie wiedząc co umiesz ( bądź możesz umieć) nie określi ile zarobisz. Ja rekrutując pracownika i słysząc jako pierwsze pytanie: jakie będą warunki finansowe i nie mając pojęcia jak ktoś pracuje i co sobą prezentuje, w zasadzie najczęściej skreślam kandydata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja aż tak drastycznie bym tego nie stawiał, ale jedno jest pewne - jeśli interesuje Cię zarabianie dużych pieniędzy i zaczynasz od tego pytanie, to nie powinieneś szukać kariery inżyniera akustyka. Nawet na porównywalnym stopniu doświadczenia/odpowiedzialności akustykom w jakimś korpo technicznym płacą nieco mniej niż np. inżynierom mechanicznym/elektrycznym, co jest tym dziwniejsze że dużo trudniej ich znaleźć bo wąska specjalizacja. Idąc tym tropem programiści i inni lekarze zarabiają więcej. Ludzie to robią dlatego że chcą, bo robota jest często ciekawa i po prostu chcieli się tym zajmować a nie dlatego że dużo lub mało płacą

Jakby to tak skompresować, poniższe stawki podane jako cały etat "na rękę" dla osoby, dotyczy rynku Polskiego i absolwentów z tytułem inż. lub mgr inż. bo raczej należy to zrównać, problem w tym że na inż. nie uzyskuje się pełny kwalifikacji a na mgr jeszcze dużo się dzieje:

1. akustyk w hałasie środowiskowym, robi pomiary raporty i inne ekspertyzy hałasowo-drganiowe - od. 3 do 6 tys. przy czym raczej 3-4, tutaj ciężko o dobre pieniądze bo tych ludzi stosunkowo łatwo zastąpić. Jak duża firma a la corpo to nawet do 8-9 tys na stanowiskach seniorskich itd.

2. inżynier dźwięku w teatrze itd. - raczej 3-5 tys.

3. akustyka budowlana - podobnie jak hałasowi przy czym dla lepszych ludzi tutaj ta mediana może wynieść 3.5-5 bo dobrych ludzi z tej branży ciężej zastąpić

4. R&D w akustyce - w Polsce tego jest bardzo mało, ale raczej 4-10 tys

5. DSP, przetwarzanie mowy, rzeczy bardziej programistyczne w tym machine learning, klasyfikacja sygnałów akustycznych i programowanie tego typu rzeczy - 4-12 tys zł przy czym to jest już bardziej IT to nawet zdarzają się wyższe oferty jak niedawno np. Intel i Samsung szukali

6. Obliczenia numeryczne i podobne w akustyce, to się też czasem zdarza i jest stosunkowo trudne i wymaga umiejętności i wiedzy, raczej od 4 do 10 tys zł

przy czym należy mieć na uwadze, że te górne widełki to już raczej ludzie z większym doświadczeniem, rzadko spotykani i stosunkowo najlepsi. Nie dotyczy ludzi na własnych działalnościach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...