Skocz do zawartości

Rozmieszczenie kabli i głośników dla kina 5.1


Gniewosz

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Jako że przygotowuje się do kompletnego remontu salonu chciałbym przygotować się do stworzenia kina domowego, które poprawi doznania płynące z multimediów (na tyle na ile pozwoli mi budżet oraz mała powierzchnia). Zestaw będzie się składał z 5 głośników (7 nie zmieszczę oraz pewnie przekroczę budżet) oraz subwoofera. Planuję na to przeznaczyć maksymalnie około 7-8 tys i zestaw ten będzie służył głównie do filmów/gier (70%), reszta to muzyka. Aktualnie w tym celu używam zestawu Creative Gigaworks G500 (umieszczonego w sypialni), więc zdaję sobie sprawę, że różnica będzie kolosalna niezależnie od tego co wybiorę. Niestety jestem laikiem w tej kwestii, ale starałem się zebrać choć część wiedzy przeglądając forum.

Salon ma wysokość 2,35m, ściana z TV jest długości 4m, a prostopadłe do niej 3,7m. Przeglądając posty stwierdziłem, że najlepiej zrezygnować z głośników podłogowych na froncie i zamiast tego użyć jakichś monitorów na drewnianych półkach(?). Podobnie zresztą z tyłu. Głośnik centralny chciałbym umieścić na szafce RTV z przodu. Ze względu na okno i dwie pary drzwi niestety zmuszony jestem do pójścia na pewne kompromisy jeśli chodzi o rozmieszczenie wyposażenia (stad np. sofa nie jest centralnie do TV). Do oglądania filmów z dźwiękiem przestrzennym będziemy, w razie takiej potrzeby, korzystać z puf "styropianowych", które będziemy przenosić na środek salonu.

Nie zależy mi teraz jakoś bardzo na poleceniu konkretnych amplitunerów/głośników, gdyż, biorąc pod uwagę aktualne ceny sprzętu oraz inne planowane wydatki, etap KD chciałbym zakończyć na rozłożeniu kabli/gniazdka pod Subwoofer a kontynuować go etapami bliżej końca roku. Pierwsze pytanie dotyczy poprawności ogólnej powyższej koncepcji, czy to wszystko ma ręce i nogi? TV musi pozostać na tej ścianie bo jako jedyna nie posiada ona otworów na drzwi/okna. Umieszczenie narożnika naprzeciwko spowodowałoby problem z dostępem do tarasu. Nie znam jeszcze rozmiaru TV jaki kupię, ale pewnie będzie on miał przekątną w zakresie 55" - 70" (w zależności czy będzie to jakiś mniejszy OLED czy większy LCD). Mimo to chciałbym już wyprowadzić kable na wysokości półki. Czy może ktoś doradzić w tej kwestii? Czy głośniki tylne mogą być w rogach, bliżej sufitu a nie na wysokości uszu? Czy technologie typu Audyssey są w stanie jakoś skorygować takie mankamenty? A może nie ma to aż tak wielkiego znaczenia? Jakich kabli najlepiej użyć, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny? Na dołączonej grafice znajduje się pobieżny projekt salonu, przygotowany na potrzeby tego wątku. Koło oznacza miejsce z którego będziemy patrzeć na ekran, natomiast krzyżykiem oznaczone są miejsca na głośniki. Salon musi pozostać w pełni użytkowy. Uprzejmie proszę o pomoc - jeśli powinienem coś sprecyzować to zrobię to bardzo chętnie :)

kd1.png

Kd2.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja jest ok, aczkolwiek użytkowanie bardzo problematyczne i jakoś nie widzę tam miejsca na te styropianowe pufy. Szczerze 3,5m metrowy narożnik w 15m pokoju średnio mi pasuje, ale kto co lubi.

Moja sugestia jest ta by spróbować mimo wszystko TV dać na ścianę gdzie jest biurko.

Skoro ta ściana ma 3,7m to po odjęciu drzwi zostanie ci jakieś 2,7m na rozstawienie przodów co w zupełności wystarczy.

Druga opcją to biurko pod okno, a kanapa przed drzwi na taras (zostawić tylko 1m miejsca by móc swobodnie wyjść)

Co do wysokości surroundów celuj raczej w 50cm nad linią uszu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Heathen napisał:

Szczerze 3,5m metrowy narożnik w 15m pokoju średnio mi pasuje, ale kto co lubi.

Ten narożnik to akurat tylko przykładowy, celuję w taki około 2,5m. Jeśli chodzi o przeniesienie TV to jeszcze przemyślę tę kwestię - pewnie byłoby to lepsze rozwiązanie. Pierwszy z brzegu TV 70" ma 154cm, więc miejsca powinno faktycznie wystarczyć. Dziękuję bardzo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj to że narożnik jest z boku to jest jakiś przykład czy faktycznie ustawienie?

Bo moze coś nie doczytałem. Bo przy obecnej konfiguracji nie ma najmniejszego sensu wydawać 8K na ssytem kinowy. Bo układ jest nie prawidłowy.

W takim ustawieniu:

Lewy i prawy fronty jest dla Ciebie = Lewym frontem

Lewy tył jest dla Ciebie = Prawym tyłem

A prawy tył jest prawym frontem.

SIC!

Możesz w tej cenie zbudować dobry system kinowy ale nie tak ułożonego pomieszczenia.

Jeśli to zostanie to idź w stereo. Trudno Gwiezdych wojen nie obejrzysz z efektami. Ale kasa nie pójdzie w błoto aż tak.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie narożnika jest docelowe, jednak pierwotnie nie miał on służyć do oglądania filmów. Przy korzystaniu z multimediów miałem korzystać z pufy umieszczanej na środku pokoju wyłącznie w tym celu. Biorąc to pod uwagę problem z "pomieszanymi" kanałami by nie występował. Oczywiście na rysunku zapomniałem o głośniku centralnym 😅

Wziąłem sobie jednak uwagi użytkownika Heathen do serca i finalnie TV ląduje na przeciwko kanapy (pierwotnie obawiałem się problemów związanych z brakiem możliwości zmieszczenia TV oraz frontów) bo z oczywistych przyczyn jest to lepsza koncepcja. W załączniku znajduje się zaktualizowany rysunek.

Kd3.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...