Skocz do zawartości

LG OLED 55B8, Pioneer VSX-1130 i Dolby Atmos po ARC (Netflix): Jak to zrobić automatycznie?


yahoo111

Recommended Posts

Jakiś czas temu udało mi się „dogadać” z amplitunerem. Działa mi obraz 4K 60 Hz 4:4:4 z komputera (Windows 10 z Dolby Access), bez przerw w obrazie, przez PCM obsługuje 5.1, 7.1 i Atmos. Inne źródła też dobrze działają (z tym, że nie działa Dolby Vision, więc tutaj rozwiązanie to odtwarzacz z dwoma wyjściami, jedno tylko audio, drugie tylko obraz).

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie mały zgrzyt z Atmosem z Netfliksa.

Gdy Amplituner ustawiony standardowo na AUTO SURROUND i wybiorę w telewizorze dźwięk Atmos z menu, na wyświetlaczu amplitunera po chwili pojawia się „◗◖ Surround”. Nie wiem, czy jest to Atmos, czy nie, amplituner domyślnie robi upmix do głośników górnych (kolejna rzecz, nie wiem, jak to wyłączyć).

W każdym razie po naciśnięciu na pilocie AUTO przełącza na ALC, wtedy na wyświetlaczu pojawia się „DOLBY DIGITAL PLUS”. Dalej nie wiem, czy to jest Atmos. Może być, ale nie musi.

Po kolejnym naciśnięciu przełącza na DIRECT i po chwili na wyświetlaczu pojawia się „Dolby Atmos”. Kolejny raz, przełącza się na PURE DIRECT, za chwilę na wyświetlaczu dalej „Dolby Atmos”.

I jeszcze jedno naciśnięcie, przełącza się na AUTO SURROUND, a po chwili na wyświetlaczu jest... „Dolby Atmos”.

Eureka, tylko niezupełnie, bo chciałbym, żeby Atmos włączał się za każdym razem bez potrzeby przełączania amplitunera.

Nie wiem też za bardzo, jak sprawdzić z telewizora, czy w trybie AUTO gdy na wyświetlaczu jest „◗◖ Surround”, działa Atmos. Testy z youtube nie działają z telewizora. Domyślny odtwarzacz przetwarza ścieżki wielokanałowe na stereo. Ktoś sugerował niektóre testy robić w telewizorze w przeglądarce, ale szczerze mówiąc nie bardzo wiem, jak to zrobić, bo chcąc odtworzyć film na youtube automatycznie przekierowuje do aplikacji, a tam dźwięk stereo. W polskiej wersji telewizora nie mam aplikacji Dolby Access, więc tak też się nie da.

Jeśli ktoś może polecić jakiś sposób na sprawdzenie tego, może jakiś film na Netflix z fragmentem dobrze demonstrującym działanie Atmosa, przy czym w taki sposób, żeby jednoznacznie dało się potwierdzić, czy telewizor wysyła dźwięk wielokanałowy+obiektowy czy zwykły wielokanałowy, to byłbym bardzo wdzięczny.

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos z Netfix na TV LCD nawet tych drogich jest zrąbany lekko mówiąc. Jak chcesz cieszyć się lepszym dźwiękiem musisz zmienić źródło z TV na np Shiled TV Pro ( tak mam u siebie ) lub na inne urządzenie z androidem chromecast  itp...

Edytowano przez Goguś
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale u mnie działa, tylko chciałbym wiedzieć, czy amplituner jest w trybie Atmos gdy wyświetla Surround, a jeśli nie, to dlaczego potrafi przełączyć się na Atmos w tym samym trybie po czterokrotnym naciśnięciu przycisku AUTO i powrocie do tego samego trybu AUTO SURROUND?

Edytowano przez yahoo111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, yahoo111 napisał:

Ale u mnie działa, tylko chciałbym wiedzieć, czy amplituner jest w trybie Atmos gdy wyświetla Surround

Niekoniecznie, ja mam Onkyo TX-NR686 (a to można powiedzieć dzisiaj jedna firma więc pewnie sporo rozwiązań jest podobnych) i czasem jest podobnie jak u Ciebie, czyli muszę "pogmerać" trybami żeby "wskoczył" Atmos. Jest to najprawdopodobniej wina TV (chociaż ja mam Samsung-a), a raczej sposobu przekazywania sygnału po HDMI-ARC. U mnie pomaga też przełączenie z Netflix-a na TV (oczywiście telewizora)  i z powrotem, lub zmiana trybu dźwięku filmu na Netflix. Jak chcesz dowiedzieć się w jakim trybie masz dźwięk to jak się nie mylę na pilocie z amplitunera powinien być przycisk "info" lub coś podobnego, wtedy na wyświetlaczu wypisze tryb, ale pewnie będzie to Surround, widać to też jeżeli masz w Direct po ilości "zapalonych" na wyświetlaczu głośników - ale tu może być coś emulowanego. U siebie zauważyłem jak przełączę sygnał 5.1 w tryb DD Surround, że emuluje głośniki Atmos - czyli wejście 5.1, a głośniki 5.1.2.

Wydaje mi się, że niestety "taki urok" z telewizorami (albo z wyjściem-wejściem ARC), bo jak odpalam film z BD i zmieniam ścieżki, a amp jest w trybie Direct to zgodnie ze ścieżkami odpala tryby, czyli 5.1, 7.1 TrueHD, DTS, DTS ES itd. Chyba pozostaje nam z tym żyć i niestety czasem pomagać ręcznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Tak właśnie przypuszczam, bo gdy idzie Dolby Surround (i ścieżka dźwiękowa jest opisana jako 5.1), to amplituner rzeczywiście robi upmix do głośników górnych.

Co swoją drogą jest zupełnie niepotrzebne i wolałbym, gdyby dało się upmix wyłączyć jeśli go nie chcę.

Muszę jeszcze pogrzebać używając aplikacji (iControlAV5), bo widzę, że możliwości jest w niej z jednej strony mnóstwo, ale z drugiej strony przydałoby się, żeby aplikacja potrafiła np. przeprowadzić przez proces kalibracji (zamiast dawać tylko wirtualną klawiaturę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja korzystam z trybu Direct i jak już trzeba (tzn. wybieram na Netflix ścieżkę Atmos, a dalej na amp świeci konfiguracja 5.1) to "pomagam" mu ręcznie, bo w Direct nie robi tego "oszustwa" 🤪 - upmix. Ale jak pisałem ten problem dotyczy tylko sygnału z odbiornika TV po HDM-ARC, z BD nie ma tego zjawiska.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...