Skocz do zawartości

projektor


Fafniak

Recommended Posts

Od bardzo długiego czasu bije się z myślami na temat projektora.

Jest coraz mniej współczesnych filmów które mi sie podobają.

Sygnał z kablówki to koszmar kompresyjny (banding barwowy/przejść tonalnych) co w moim przypadku może spowodować że zakup projektora to będzie kompletny idiotyzm.

A z drugiej strony są filmy które chciałbym jeszcze raz zobaczyć na dużym ekranie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to ma związek z ekranem? chodzi o adaptacje pomieszczeń i jego zaciemnienie bez tego żaden projektor nie ma sensu.

Adaptacja polega na albo malowaniu ścian, oklejeniu ciemnym welurem lub stworzenie ukrytych kurtyn które na czas sensu będą rozciągane.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To projektor do 4 tysięcy i szary ekran .

Używany Sony Hw 55 , 65 

Do 2k bardzo dobry BenQ W 1400.

 

Światło odbite będzie rozświetlać pomieszczenie od jasnego koloru ścian i sufitu . Traci na tym kontrast , kolor 

Lcd nie miałem i nie polecam że względu na delikatność i podatność lusterek na kurz i zamiast czerni jest granat . Jedynym plusem jest Lens shift i cicha praca  .

Ale , to dostaniesz w Sony :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty raczej odpuść temat projektora bo choć byś kupił go za 100 tyś to wielkie G z tego będzie. Kompletnie chyba nie rozumiesz co robi ekran o dużej przekątnej w domu z jasnymi ściana,a to że oglądasz w nocy z roletami nie ma kompletnie żadnego znaczenia.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już 2 projektor

Przedtem miałem Benq W1070, teraz optoma UHD40

W obu przypadkach ekran 120" (projekcja górna)

Przy  Benq mój salon był jak jaskinia z czarnym sufitem włącznie, wykładziną ciemną  i najtańszy ekran zwijany z allegro (gain 0,8)

Teraz na Optomie "rozjaśniłem" salon (podłoga czarna, ściany szare, sufit też szarawy ) a zamiast ekranu używam płyty meblowej pomalowanej tiqurillą 

I teraz na Optomię uzyskuję lepszy efekt niż w pierwszym, bo jakby nie patrzeć dużo zależy od jasności projektora i ekranu

Różnice można zobaczyć na zdjęciach poniżej 

Na swoim przypadku (praktyk nie teoretyk z Internetów) powiem że można uzyskać dobry efekt nie robiąc totalnej jaskini, aczkolwiek zdaję sobie sprawę że dla niektórych mój aktualny wystrój też jest za ciemny

U znajomego widziałem rzutnik krótkoogniskowy +magiscreen w białym pomieszczeniu i to jest idealne rozwiązanie dla kogoś kto nie chce się ograniczać i mieć projektor

Niestety ekrany ARL nie wchodzą w grę w przypadku projekcji górnej (za duża różnica w jasności ekranu na środku)

Minus rozwiązania, można zapomnieć o oglądaniu bez zaciemniania okna (mam rolety)

Owszem zdaję sobie sprawę że gdybym teraz zrobił jaskinie to efekt byłby jeszcze lepszy, ale w przypadku braku dedykowanego pomieszczenia jaskinia jest męcząca na codzień

Autorowi tematu sugeruję najpierw opisanie warunków jakie ma (docelowy rozmiar, jaki rodzaj projekcji, czy krótkoogniskowy no i budżet)  na tej podstawie można wytypować pewną grupę urządzeń

 

WhatsApp Image 2021-05-17 at 12.09.04 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-05-17 at 12.09.04.jpeg20210418_165755.thumb.jpg.2600c0b2246aeb1566cbd8a79c6227fb.jpg

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Heathen napisał:

Ja mam już 2 projektor

Przedtem miałem Benq W1070, teraz optoma UHD40

 

Czu oglądasz czasem filmy z "sieciówek" ? W sensie netflix lub hbo? Dostarczane przez np. UPC?

Jeżeli tak to jak radzą sobie projektory z tak ogromną kompresją obrazu? Banding-em kolorów/przejściami tonalnymi ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że zdarza mi się i Netfilxa i YT zaliczyć a tam niejednokrotnie materiał nie jest najwyższych lotów.

Efekty końcowe są zaskakująco dobre, większym problemem jest czerń która w trakcie kompresji robi się szarawa (w przypadku filmów 4kUHD tego problemu nie ma)
 

Generalnie mam małe "zboczenie" i od zawsze widziałem green ghosting na plazmach, na projektorach efekt tenczy ale po latach udało mi się wyłączyć mój mózg na te sprawy.

I jeśli oglądasz film/treść i nie skupiasz się na "problemach" to odbiór jest jak najbardziej ok. 

Jedyne co stanowi realne wyzwanie to ostrość obrazu i rozdzielczość to jest coś co na dużym ekranie jest od razu obnażone i tak naprawdę FHD materiał jest totalnym minimum

I szczerze mimo iż UHD40 nie jest natywnym 4k to różnica między benq to przepaść (zdjęcia które zrobiłem u siebie poniżej)

Dlatego jeśli chcesz zacząć przygodę z projektorem celuj w 4k 

WhatsApp Image 2021-05-18 at 09.02.32 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-05-18 at 09.02.32.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze sie rozumiemy. Duża część filmów ma tak wysoką kompresję że sceny (szczególnie ciemne , nocne sceny) zamiast gładkich przejsć tonalnych (np. płonąca świeca o dookoła ciemnosć) ma "artefakty" w postaci nie ciagłego przejscia pomiędzy obszarami jasnymi a ciemnymi. Powtają wyraźne granice i obszary o różnych jasnosciach, czasem wręcz plamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest color banding

I tak jak pisałem nie stanowi on problemu. Chyba że materiał jest aż tak skompresowany, ale wtedy ten sam efekt jest na TV więc to jest czepianie na siłe

Występuje za to głównie w materiale HDR podczas grania w gry  na PS5 przy 60fps bo pojawiają się ograniczenia HDMI 2.0 (18Gbps) i aby taką 

treść przesłać kolory z 4:4:4 spadają do 4:2:2 wtedy color banding razi w oczy (ale znowu na TV jest to samo) 

Tak naprawdę jedyne realne ograniczenie współczesnych projektorów to materiał HDR (nawet jak spojrzymy na topowe modele) który do bardzo dobrych TV nie ma startu

 

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają opcję sharpness ale czy to pomoże na banding, nigdy nie zwróciłem uwagi bo jednak staram się by materiały oglądane (filmy) były 4k UHD z atmosem:)

Jeśli masz jakiś konkretny materiał np na YT gdzie ten efekt widzisz, podeślij a ja zrobię zdjęcia jak to wygląda na projektorze

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Fafniak napisał:

Nie wiem czy dobrze sie rozumiemy. Duża część filmów ma tak wysoką kompresję że sceny (szczególnie ciemne , nocne sceny) zamiast gładkich przejsć tonalnych (np. płonąca świeca o dookoła ciemnosć) ma "artefakty" w postaci nie ciagłego przejscia pomiędzy obszarami jasnymi a ciemnymi. Powtają wyraźne granice i obszary o różnych jasnosciach, czasem wręcz plamy

Jeden z odcinków ostatniego sezonu Gry o Tron. KLAPA

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Heathen napisał:

Mają opcję sharpness ale czy to pomoże na banding, nigdy nie zwróciłem uwagi bo jednak staram się by materiały oglądane (filmy) były 4k UHD z atmosem:)

Jeśli masz jakiś konkretny materiał np na YT gdzie ten efekt widzisz, podeślij a ja zrobię zdjęcia jak to wygląda na projektorze

 

sharpness tylko powiekszy problem.

13 minut temu, S4Home napisał:

Jeden z odcinków ostatniego sezonu Gry o Tron. KLAPA

 

Kurcze. HBO akurat miało lepiej zrobione kompresje(przynajmniej tak mi się wydaje)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o kompresje 

amazon

https://www.imagebam.com/image/b5ecce1359110899

bd

https://www.imagebam.com/image/9174981359110832

 

amazon

https://www.imagebam.com/image/87ecb81359110850

bd

https://www.imagebam.com/image/ec19741359110770

 

Jeśli chodzi o ukrycie tego na projektorze to powodzenia żaden madvr envy nie pomoże.

 

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Był taki odcinek ciemny, bitwa. Gdzie właśnie przejscia czerni były wręcz żenująco widoczne.

To było to chyba:

https://naekranie.pl/aktualnosci/gra-o-tron-s08e03-odcinek-kontrowersje-hbo-ciemny-obraz-1556695463#?&gid=1&pid=10

Pamiętam jak siedziałe mz kolega na słuchawce i pytałem " Czy u mnie TV siadł"

Oglądałem ten odcinek na kanale HBO z UPC. Widziałem różne rzeczy ale takiego dramatu nigdy. To wyglądało jak jakaś okrutna kompresja.
Te przejścia czerni i ogólnie to co się działo tam z obrazem to było podsumowanie tego całego sezonu :D

Edytowano przez eMBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...