Skocz do zawartości

Poprawienie dudniącego basu w salonie


kfiatos

Recommended Posts

Hej. Po przejrzeniu forum widzę że fajnie pomagacie. Mam salon 4.5 x 6m. Nie dawno wymieniłem głośniki noname na Quadral 6650 i wszystko jest ok poza dudniącym basem w miejscu odsłuchu. Wiem że jest dużo błędów bo kolumny są w rogach a odsłuch pod ścianą ale na razie nie mogę wiele zmienić (żona). Wstępnie chcialbym dać pułapki basowe (od mega acoustic, MP1) w rogach i absorbery za kolumnami. W grę wchodzi też jakiś obraz-absorber na ścianę za słuchaczem. Na razie chciałbym uniknąć kupowania UMIKa ale jeśli powiecie że muszę to kupię. Czy ten kierunek będzie ok? Zdjęcia salonu załączam. Jak trzeba to narysuję rzut z góry.752dc6a9130c4dbf56b94bdf8945b8b1.jpgf50ad9fa6711fada93ca718dcc068bb9.jpgb10bb649abd0fbe126a71f7f7b7f4566.jpgccd166eab2bd4ea7cefadc4c386a9a9b.jpg244f4ffcf8125abafbfdc38a8551aac9.jpg832609bc6af1bc0a97243a3af8e22967.jpg

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Lewa kolumna stoi wciśnięta w kąt (jak w studni) / prawa nieco lepiej bo jest trochę wysunięta ale co z tego jeśli jest całkiem zasłonięta przez krzesła i stół (czyli też jak w studni). W takim układzie wątpię aby jakiekolwiek pułapki basowe czy inne absorbery pomogły. Moim zdaniem, podstawowa sprawa - rozmieszczenie kolumn jest do bani. To się wszystko dusi i będzie dudnić choć byś nie wiem co dokupił. Szkoda tylko wydatku bo nie tędy droga.

Spróbuj wysunąć obie kolumny do przodu (powiedzmy 1 metr) oraz miejsce odsłuchu (kanapę) też metr od ściany. Pewnie żona się nie zgodzi ale przynajmniej na chwilę sprawdzisz jak może to grać.

Akustyki (w obecnym układzie) nie poprawisz samymi ustrojami.

Nie takiej rady oczekiwałeś, wiem. Ale wątpię aby ktoś tutaj udzielił innej na początek :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej rady się spodziewałem. Zrobiłem wcześniej te rzeczy o których piszesz ale nadal bas był dudniący. W sensie kolumny dałem 1m przed komody i po 1.5 od ścian. Kanapę mogę dać na czas odsłuchu 0.5 do przodu ale nie wiele to pomaga niestety. W sumie wszystkie rogi pomieszczenia mam odsłonięte, czy to może być przyczyną?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=53950]kfiatos[/mention], j czy był ten sam problem z  NoName, co skłoniło Ciebie do wymiany  na Quadral 6650.
Powodem zmiany była chęć poprawy wrażeń w kinie. Wcześniej był set JVC ale tam satelity i centralny to były powerdziawki. Ponieważ fronty tam też były słabe w porównaniu z 6650 to się nie skupiałem na jakości. Teraz o ile to możliwe chciałbym to poprawić.
A może wszystko jest ok tylko ja mam dziwne wymagania. Czy możecie sprawdzić jak gra ten utwór z YT
? Wiem że YT nie jest dobrym przykładem ale tam dobrze to słychać. To przebasowienie słychać też w głosie lektora w filmach. Bas na ampli mam na -8db bo wtedy jest znośnie

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Tzn chcesz żeby facet postawił fronty i tv na ścianie gdzie są drzwi?
Też tak zrozumiałem. To nie jest robialne niestety :/

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kfiatos fajny kawałek zapodales , też mam z niskimi problem sprawdzę. Koniecznie wersja na YouTube czy na Tidalu ,to obojętne?. Pzdr 

To jest typowy salon do przedzielenia Sypialnia / jadalnia  przesuwne drzwi i oddzielny salon .

Naturalnie trochę mnie poniosło ale zyskujesz dodatkowe pomieszczenie i i mniejszy salon ze ścianą na sprzęt 😏

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=46969]Dedal75[/mention] na Tidalu jest lepiej ale nadal bas jest nie tam gdzie powinien być, jest taki lekko ogłuszający.

 

Jak masz sprawdzać to wersja YT jest lepsza bo ma te basy wyraźniejsze. Może serio ja jestem przewrażliwiony

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że to pomieszczenie i ustawienie .

Jeśli nie można tego zmienić (konkretnie wstawić jakieś ustroje ), więc w ostateczności zostaje wymiana na inne odsłuchane naturalnie w domowych warunkach i docelowym ustawieniu. Pzdr

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karol64208 napisał:

może bym poparł twoje przypuszczenia jak by chodziło o małe pomieszczenie i gdyby miał podobny problem z poprzednimi kolumnami.

95% kolumny jak dudnią to  wina kolumn .

Znam takie pomieszczenie że prawie każde dudniły jedne bardziej drugie mniej ale komfort odsłuchu był zaburzony znacznie .

Ale dodam że nie wszystkie kawałki . Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...