Skocz do zawartości

Poprawienie dudniącego basu w salonie


kfiatos

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Nie mogę tego na razie sprawdzić. Zrobiłem coś innego. Puszczałem sobie z YT różne częstotliwości i taka najbardziej wkurzająca okazała się 80hz. Pomierzylem pokój i użyłem kalkulatora do sprawdzenia modów. Wynik w załączniku. Czy to oznacza że w tym pokoju każde kolumny zagrają tak samo bo pokój ma właśnie problem z 80hz? Co można na to poradzić? Jakieś ustroje czy sprawa jest beznadziejna?0f1652d7f7382894b17532b1ea55109c.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2021 o 15:46, kfiatos napisał:

Czy możecie sprawdzić jak gra ten utwór z YT

? Wiem że YT nie jest dobrym przykładem ale tam dobrze to słychać. To przebasowienie słychać też w głosie lektora w filmach. 

Spoko utwór. 👍

Dnia 16.05.2021 o 17:17, JaZz napisał:

Odpaliłem z yt. Faktycznie jest tego dołu dużo, nawet może za dużo, ale nic złego nie dzieje się u mnie IMO.

Również potwierdzam że nic złego sie nie dzieje. A słuchałem z yt na stacjonarnym jak i sluchawkach ktore "lubuja" sie podpisywać basem. Tak wiec wychodzi ze akustyka z strojeniem kolumn i ustawieniem ich sie "nie dogaduje".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiałem wczoraj kolumny i znalazłem konfigurację, w której w jednym konkretnym miejscu  po prawej stronie kanapy (wydaje się na tyle osłabiony że da się tego słuchać ) ta częstotliwość 80Hz jest cichsza i utwory grają w sposób akceptowalny bez buczenia. Jeśli nie da się nic na to poradzić w sposób stały to na czas odsłuchów będę przestawiał kolumny bo już wiem gdzie mają stać żeby było lepiej. Nie jest to rozwiązanie idealne bo ten punkt jest bardzo malutki. Chętnie przyjmę jakieś rozwiązanie które chociaż minimalnie poprawi tą sytuację o ile to możliwe. Będę miał na testy inne kolumny i zobaczę jak się zachowają w tym pomieszczeniu. Być może to wskaże kierunek, w którym trzeba iść. Co do dirac live to okazuje się, że można kupić amplituner z wbudowanym. Ciekawe jak to się sprawdza....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem o tym jeszcze. Dopiero odkrywam ten świat jeśli chodzi o stereo. Masz coś konkretnego na myśli jeśli chodzi o dac?

Tuż obok amplitunera stoi Qnap TS-251+ 
Tutaj mamy jakąś tam listę kompatybilnych kart dźwiękowych na usb
Lista kart usb Qnap 251+

Edytowano przez kfiatos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja rozwija się w różnych kierunkach (każdy pewnie częściowo słuszny), więc zaproponuję coś innego. Zatkaj jakimiś gąbkami otwory bassreflexu, albo mniej ekstremalnie, wstaw coś, co je zmniejszy, albo wydłuży. Metoda prób i błędów jest tutaj jak najbardziej wskazana. Chyba najtańszy sposób na utemperowanie nieokiełznanego basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kfiatos napisał:

Jak dam radę to spróbuję wieczorem pobawić się z PC ale nie wiem w sumie od czego zacząć

 

Testy z PC mogę zrobić ale szczerze mówiąc do dla mnie słabe rozwiązanie bo jest strasznie angażujące i nikt poza mną w domu go nie użyje :/

APO i PC super sprawa, (u mnie dudni 50Hz i go koryguje) ale możesz też streamowac do Chromecast Audio. On ma prosty Equalizer niskie/wysokie i działa świetnie - wysoka jakość dźwięku. Minus - trudno kupić 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, slaw0001 napisał:

Nie do końca prawda. W każdym pomieszczeniu są mniejsze lub większe mody i cały widz polega aby ustawiać tam kolumny gdzie są najmniejsze.

Polecam lekturę tego tematu:

Jak jest mod na 80hz to można stawiać kolumny gdzie się chcę i nie wiele to zmieni.

Albo korekcja aktywna (aydssey np) albo bass trapy 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...