Skocz do zawartości

Poprawienie dudniącego basu w salonie


kfiatos

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

10 godzin temu, kfiatos napisał:

Czy coś takiego na szerokość kanapy na ścianie za słuchaczem ma sens? To bardziej na pogłos. Pułapki basowe też dołożę ale czekam na gąbki żeby przetestować

Ma sens pod warunkiem, że kanapa znajduje się w pewnej odległości od ściany - w jakiej zależy od pomieszczenia i samego dyfuzora. Jeżeli kanapa, a raczej głowa słuchacza znajduje się przy ścianie wprowadzi efekt odwrotny od zamierzonego - możesz (nie)słyszeć niektórych zakresów, a inne będą uwypuklone. Patrząc jednak na wykonanie tego z linku przypuszczam, że twórca raczej nie główkował nad charakterystyką pracy tego jakby nie mówić jednak dyfuzora.

P.S. mam pokój zbliżony do Twojego (605x435) tyle, że zupełnie inne rozmieszczenie głośników no i mam nietypowy sufit (różne skosy) oraz adaptację panelami akustycznymi, utwór który wrzuciłeś gra bez jakiegokolwiek "dudnienia". U siebie zrobiłem taką adaptację ale nie wiem czy u Ciebie to przejdzie - WAŻ - 🤨 który wszystkim z nas spędza sen z powiek. Zacząłbym od paneli, choćby tylko za kanapą na początek.

Edit: nad kanapą, bo za to raczej nie umieścisz, na ścianach, a raczej ścianie bocznej z drzwiami coś może jeszcze powiesisz, ale tam gdzie okno - chyba tylko sprytne rolety, tzn. z grubego materiału i ewentualnie pod parapetami panele. Moim zdaniem to chyba najtańszy sposób na początek jeżeli chodzi o metodę prób i błędów. I na pewno musisz "uwolnić" te kolumny chyba, że masz możliwość wstawienia innych na próbę jeżeli miałoby się okazać, że to one mają tak fatalne niskie tony.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2021 o 16:46, kfiatos napisał:

A może wszystko jest ok tylko ja mam dziwne wymagania. Czy możecie sprawdzić jak gra ten utwór z YT

Dudni, bo jest ściśnięty jak kiełbasa kompresorem - jak zdecydowana większość muzyki w dzisiejszych czasach.

e8CLatP.png

Sprawdź czy to będzie tak dudnić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2021 o 00:40, Chyba Miro 84 napisał:

Spoko utwór. 👍

Również potwierdzam że nic złego sie nie dzieje. A słuchałem z yt na stacjonarnym jak i sluchawkach ktore "lubuja" sie podpisywać basem. Tak wiec wychodzi ze akustyka z strojeniem kolumn i ustawieniem ich sie "nie dogaduje".

w tym coś ma dudnic ??!?!?!??

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak informacyjnie po ustawieniu w pokoju Pearl 25 napędzanych Topping mx3 gra to już całkiem znośnie. Ewidentnym problem poza akustyką okazała się kombinacja amplituner + Quadral 6650. Tak czy tak będę próbował dać absorbery na pierwsze odbicia, za kanapą i za kolumnami. Wszystko zależy od WAŻ. Czy ktoś z Was brał może białe/jasno szare absorbery od Addictive Sound? Ciekaw jestem jak to wygląda live

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSP w ramach testu mogę zrobić ale używanie będzie magią dla mojej żony i nie zadziała na treści przesyłane z TV. Raczej pójdę w ampli z Dirac i tyle (Arcam 390 ;) ). Koszt jaki jest taki jest i trzeba się z tym pogodzić.
Mówicie że absorbery 0.5m za słuchaczem bez sensu? Tam ma być dyfuzor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kfiatos napisał:

Ja jestem jeszcze na etapie że kabel to kabel i tyle. Pewnie się mylę ale na naukę jeszcze czas. Chcecie powiedzieć że jak zmienię kable na Qed Silver to utnie bas lub poprawi się jego kontrola przy shitowym ampli? Teraz mam jakieś noname kabelki

Zapomnij o kablach. 

Akustyka i kolumny a daleko później cała reszta

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 16.05.2021 o 18:28, kfiatos napisał:

@JaZz wychodzi na to że muszę wyłapać część tego basu i będzie dobrze :) Innych problemów nie mam albo nie słyszę ;)

Kfiatos wypróbuj ustawień kolumn i miejsca odsłuchu z poniższego obrazka - problem z dudnieniem basu powinien całościowo lub częściowo zniknąć. Oczywiście nie rozwiązuje to innych problemów z basem jakie u Ciebie w pokoju niewątpliwie są ale póki Ci nie przeszkadza nic innego poza dudnieniem powinno być lepiej.

 

389191424_ustawienie.thumb.jpg.851838722283d22b9c59a6ee0385acef.jpg

Dla zainteresowanych kalkulatorem z którego wrzuciłem printscrena link

https://www.acoustic.ua/forms/calculator1.en.html#

Edytowano przez Mariusz Motyka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz Motyka testowo mogę tak zrobić ale to i tak tylko na chwilę (o ile mi przewodów wystarczy) bo WAŻ jest nie do przejścia w takim konfigu. Na razie czekam na kolumny i ogarnąłem ROON. Być może będę też miał Denona avr-4400 więc będzie szansa na korekcję Audyssey z telefonu. Jak będą kolumny i Audyssey nie pomoże to kupię Umika zrobię korekcję DSP w Roon. Wtedy będę mógł coś więcej dodać w temacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takim ustawieniu jest można powiedzieć, że dobrze ale tak nie mogę ustawić sprzętu sad.png

 

Mam umika, mam Roon z dsp. Zrobiłem filtry w REW. Jest lepiej/inaczej. Czy macie może info jak mogę zrobić pomiar REW i UMIKiem jeśli jedyny sposób na odtwarzanie z Roon to cast do telewizora? Chciałbym zobaczyć jak wyglądają krzywe dla kolumn po korekcji

 

EDIT.

Jak będę miał pomiary przed i po to wrzucę tutaj i zobaczymy czy da się poprawić

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...