Skocz do zawartości

Poprawienie dudniącego basu w salonie


kfiatos

Recommended Posts

Na razie jeszcze bez wykresów. Nadal mam piki niskich częstotliwościach 30 - 90Hz. Udało się tak dopasować filtry że wykresy wyszły relatywnie płaskie ale straciłem bas. Po podciągnieciu udało się odzyskać bas i tylko czasem zadudni. Sprawdziłem też jak się zachowuje wykres jak przestawiam kolumny i w kwestii basu nie wiele to zmieniło. Nadal były piki 30 - 90Hz. Dobrze rozumiem, że to mody pomieszczenia i to w niskich częstotliwościach, więc pułapki nie wiele pomogą?
Zastanawiam się czy rozwiązaniem mogło by być inne źródło? Nie mam teraz niestety innego wzmaczniacza, żeby na nim sprawdzić. Na moim Onkyo mam teraz treble na +10db bo inaczej wszystko zamulone.
Czy zmiana źródła (na razie ampli z preout bo chcę nadal mieć kino) na jakąś Yamahę poprawiłaby sytuację?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

14 godzin temu, kfiatos napisał:

Na razie jeszcze bez wykresów. Nadal mam piki niskich częstotliwościach 30 - 90Hz. Udało się tak dopasować filtry że wykresy wyszły relatywnie płaskie ale straciłem bas. Po podciągnieciu udało się odzyskać bas i tylko czasem zadudni. Sprawdziłem też jak się zachowuje wykres jak przestawiam kolumny i w kwestii basu nie wiele to zmieniło. Nadal były piki 30 - 90Hz. Dobrze rozumiem, że to mody pomieszczenia i to w niskich częstotliwościach, więc pułapki nie wiele pomogą?
Zastanawiam się czy rozwiązaniem mogło by być inne źródło? Nie mam teraz niestety innego wzmaczniacza, żeby na nim sprawdzić. Na moim Onkyo mam teraz treble na +10db bo inaczej wszystko zamulone.
Czy zmiana źródła (na razie ampli z preout bo chcę nadal mieć kino) na jakąś Yamahę poprawiłaby sytuację?

jeśli się mogę wtrącić, to polecam podnieść główne kolumny na wysokość 30-50 cm od podłogi, miałem podobny pokój a kolumny stały u mnie na starym zestawie mebli, odsłuch był co najmniej przyzwoity. Dwa krzesła (taborety) tylko na próbę, i na na chwilkę na nich kolumny ustawić i sprawdzić czy jest inny odsłuch. Jak tak to można cokolwiek u stolarza zamówić jako stojak, szafkę itp i nie musi to źle wyglądać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby prościej ale zrobiłem Diraca na laptopie w połączeniu z amplitunerem i jest tak samo jak przy użyciu REW. Tam gdzie jest dołek nie mogę dołożyć. Zaraz dorzucę wykresy to zobaczycie o co chodzi.

EDIT wykres dodany.

Te wykresy wyżej to średnie pomiarów dla lewego i prawego głośnika. Te niżej to już po korekcie REW, trochę ciszej mierzyłem

Screenshot_2.png

Edytowano przez kfiatos
dodane wykresy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kfiatos napisał:

@irencjo sprawdzę to. Waham się czy zamówić pułapki w rogi za kolumnami i 2 absorbery 100x60x11 na ścianę obok kanapy (albo bliżej rogów) czy może kupić jakiś amplituner Yamahy zamiast tego. Na Topping mx3 było lepiej/jaśniej/dynamiczniej ale nie mam go teraz żeby zrobić pomiary

tylko metoda prób pozostaje, ale jak nie ma Bass refleksu z tyłu kolumn to raczej w tym układnie pułapki nie pomogą, chociaż????

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kfiatos napisał:

Niby prościej ale zrobiłem Diraca na laptopie w połączeniu z amplitunerem i jest tak samo jak przy użyciu REW. Tam gdzie jest dołek nie mogę dołożyć. Zaraz dorzucę wykresy to zobaczycie o co chodzi.

Jeżeli walczysz z "dudnieniem", to raczej z górkami niż dołkami. Na górki Dirac jest znakomity. Jeżeli chcesz ten sam efekt uzyskac za pomocą pułapek to musisz zgromadzic ich pokazna ilosc. Moje doświadczenie wskazują, ze to niestety strata kasy. Za to DL najlepsza inwestycja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 masz rację że pułapki pewnie będą potrzebne duże i dużo. Dlatego też jeszcze ich nie mam. Jeśli chodzi o DL to jest ok (mam triala na 14 dni) ale wymaga działającego komputera (a tego chcę uniknąć) lub właśnie DDRC. Przygotowałem sobie filtry w REW i  do odtwarzania muzyki używam Roon z modułem DSP i filtrem convolution. Efekt jest ok ale jak dotąd wszystkie kombinacje filtrów w REW powodują, że tracę część basu (nie umiem określić czy to niski czy wysoki bas).  Jak jest włączony filtr to nie ma dudnienia ale dźwięk staje się płaski. Zrobiłem już kilkanaście kombinacji i mam teraz coś pośredniego. Jak wygonię żonę z domu to wrzucę wykresy bo muszę je zrobić od nowa niestety. 
Zaletą pułapek jest ich bezobsługowość. Chciałbym też w miarę możliwości pozbyć się dudnienia przy oglądaniu TV (nie przeszkadza aż tak jak w muzyce ale jednak trochę tak) a to mógłbym osiągnąć dając np dac+dps raspberry na przewodzie toslink pomiędzy TV a ampli. 

Rozważam też po prostu kupienie amplitnera Yamaha (667) żeby się przekonać czy przyczyną nie jest moje Onkyo 578 (raczej ciemne granie niestety).

Być może robię coś nie tak z filtrami i dlatego ginie mi bas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dedal75 napisał:

Yamaha 803d z YPAO już robi robotę w nieciekawych pomieszczeniach . Pzdr

Niekoniecznie. To chyba zależy od konkretnego przypadku i jego trudności. U mnie Yamaha na basie niewiele skorygowała. Dirac Live spisał się nieporównanie lepiej. Może to zależeć od samej zasady działania oprogramowania w obu systemach. Yamaha z pewnymi przypadkami nie ma szans dać sobie rady. Dirac Live jest znacznie bardziej zaawansowany i wszechstronny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kfiatos napisał:

Yamaha (667) żeby się przekonać czy przyczyną nie jest moje Onkyo 578 (raczej ciemne granie niestety

W tym bym nie pokładał wiekszych nadzie. Cos ewentualnie kolumnami mozna powalczyć, ale to też slabe remedium na mody pomieszczenia.

 

36 minut temu, kfiatos napisał:

 

Oczywiscie najlepsze to odpowiednio zaadaptowane akustycznie pomieszczenie, ale to trudne w pomieszczeniach wielofunkcyjnych.

38 minut temu, kfiatos napisał:

Być może robię coś nie tak z filtrami i dlatego ginie mi bas

Gdyby to było takie proste to Dirac nie zrobiłby takiej kasy. 🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko zrobiłem pomiary i filtry od nowa bo nie zapisałem starych ustawień niestety a laptop mi się zrestartował. Ten górny wykres to aktualny stan przed korekcją brany z jednego punktu (środek kanapy) dla obu głośników jednocześnie. Te dwa wykresy niżej to po lekkiej korekcie tak na szybko bez subwoofera i z subwooferem. Cel jest taki aby grać bez suba bo ten sub to pozostałość po jakimś zestwie logitecha 5.1 i gra bardzo kiepsko (ale coś tam pomaga jak uciąłem bas na kolumnach)

 

wykres korekcji i pików przed korekcją.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kraft napisał:

Niekoniecznie. To chyba zależy od konkretnego przypadku i jego trudności. U mnie Yamaha na basie niewiele skorygowała. Dirac Live spisał się nieporównanie lepiej. Może to zależeć od samej zasady działania oprogramowania w obu systemach. Yamaha z pewnymi przypadkami nie ma szans dać sobie rady. Dirac Live jest znacznie bardziej zaawansowany i wszechstronny.

Nawet nie myślałem by porównywać YPAO z Dirac .

Generalnie to chciałem napomknąć że YPAO w 803 znacznie poprawił dźwięk w niskich rejestrach i zredukował dudnienie . 

W moim pomieszczeniu , a jest nie ciekawie . Pzdr  

Inna sprawa czy mi się to podobało !

Było dziwnie przestrzennie aż nadto

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dedal75 napisał:

 

Inna sprawa czy mi się to podobało !

Było dziwnie przestrzennie aż nadto

A to czytałeś ? @Kubad 

Miałem ją kilka dni i z ciekawości zrobiłem kalibrację . Nie liczyłem na cuda ,zaznaczam 😉 .Pzdr 

I nie zawsze to "zawsze"  oraz dużo zależy od słuchacza .

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 17.06.2021 o 13:41, kfiatos napisał:

Na szybko zrobiłem pomiary i filtry od nowa bo nie zapisałem starych ustawień niestety a laptop mi się zrestartował. Ten górny wykres to aktualny stan przed korekcją brany z jednego punktu (środek kanapy) dla obu głośników jednocześnie. Te dwa wykresy niżej to po lekkiej korekcie tak na szybko bez subwoofera i z subwooferem. Cel jest taki aby grać bez suba bo ten sub to pozostałość po jakimś zestwie logitecha 5.1 i gra bardzo kiepsko (ale coś tam pomaga jak uciąłem bas na kolumnach)

 

wykres korekcji i pików przed korekcją.png

Jak możesz to wrzuć pomiar dla kanalu L, P oraz L+P. (plik mdat z.REW). Jak masz swoje filtry to tez mozesz dodac taki pomiar. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...