Skocz do zawartości

Głośniki surround w/na suficie


grzesiekgta

Recommended Posts

Cześć

Planuje rozmieszczenie nagłośnienia 5.1 w salonie połączonym z jadalnia. Z frontem nie będę miał problemów ale nie wiem jak najlepiej rozmieścić głośniki tylne.

Za sofa jest ruchliwe połączenie na taras więc odpadają głośniki na standach. Dodatkowym uwarunkowaniem jest legar (około 30cm) na suficie w linii sofy.

Rozważam 2 opcje:

1. Głośniki instalacyjne w suficie

2. Głośniki montowane do sufitu.

 

Prośba o porady gdzie najlepiej zamontować obie opcje raz jaki model głośników wziąć pod uwagę. Budżet 800-1000 za2 szt. Poniżej plan pomieszczenia.

Pozdrawiam

Grzesiek

https://ibb.co/tYtyyq5

 

kinodomowe.thumb.png.3ce354a0589aecc976effe662d1d9f33.png

 

 

 

Edytowano przez grzesiekgta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, S4Home napisał:

No to nie dą to kolumny surround :(

W takim razie idź w stereo.

 

 

Stereo mam.  Ale po 1 nie słychać wokali w filmach,  2 brak efektów przestrzennych. Kolega miał podobna sytuację z otwarta kuchnia za miejscem odsłuchu i zamontował w powieszanum 2 głośniki około metr za sofa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, grzesiekgta napisał:

Kolega miał podobna sytuację z otwarta kuchnia za miejscem odsłuchu i zamontował w powieszanum 2 głośniki około metr za sofa.

Zamontować można wszędzie , nawet w podłodze. Nie zmienia to jednak faktu , że tak zamontowane kolumny nie mają nic wspólnego z prawidłowym odtwarzaniem dźwięku przestrzennego przez system. A więc reasumując takowy nie istnieje i mamy namiastkę namiastki kina w chałupie.

Jaki masz system stereo ? To , że nie słyszysz wokali ze środka wynika ze złego ustawienia kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

Zamontować można wszędzie , nawet w podłodze. Nie zmienia to jednak faktu , że tak zamontowane kolumny nie mają nic wspólnego z prawidłowym odtwarzaniem dźwięku przestrzennego przez system. A więc reasumując takowy nie istnieje i mamy namiastkę namiastki kina w chałupie.

Jaki masz system stereo ? To , że nie słyszysz wokali ze środka wynika ze złego ustawienia kolumn.

Tyle jest różnych rodzajów ze myślałem że da się coś tu poradzić, np. Oddalić głośniki sufitowe 2-3m od kanapy i skierować w dół. Rozumiem że surround tylko na Lini wysokości uszu ?

Pylon diamond 25 z Yamaha r-n803d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem jest sporo głośników sufitowych, ale my mówimy o kolumnach surround. 

9 minut temu, grzesiekgta napisał:

Rozumiem że surround tylko na Lini wysokości uszu ?

Tak i pod odpowiednim kątem by zniwelować jak najbardziej odbicia.

10 minut temu, grzesiekgta napisał:

Pylon diamond 25 z Yamaha r-n803d

Ta Yamaha ma DSP i powinno sobie Ypao poradzić. Zacząłbym od ustawienia kolumn w tradycyjny trójkąt równoboczny z pozycją odsłuchu. Kolumny równolegle do ściany tylnej i powoli je doginaj w stronę punktu odsłuchowego , aż do momentu uzyskania sceny dokładnie między kolumnami. Wszystko to z wyłączoną korekcją / tryb Direct /.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, tomek4446 napisał:

Owszem jest sporo głośników sufitowych, ale my mówimy o kolumnach surround.

Czyli podsumowując tylko kolumny ustawione za odsłuchem się do tego nadają? Jeżeli tak to wydaje mi się rozwiązaniem jest zakup bezprzewodowych na stojakach i " wyjeżdżanie" na czas oglądania. Lub coś w rodzaju musiccast20 postawione na półce 2 sztuki lub 1 musiccast50.

 

musiccast-20-lifestyle2.jpg.8d42c8f16956b5664971b072e49a573e.jpg

 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Ta Yamaha ma DSP i powinno sobie Ypao poradzić. Zacząłbym od ustawienia kolumn w tradycyjny trójkąt równoboczny z pozycją odsłuchu. Kolumny równolegle do ściany tylnej i powoli je doginaj w stronę punktu odsłuchowego , aż do momentu uzyskania sceny dokładnie między kolumnami. Wszystko to z wyłączoną korekcją / tryb Direct /.

Ustawienia stereo bym sie nie czepiał. Przerobiłem to co piszesz na wiele sposobów z Ypao i bez, tryb direct prawie zawsze włączony mam, wyłączam aby użyć loudness. Może jestem głuchy ale dla mnie rozmowy w filmach są za ciche. Chce spróbować zrobić 5.1 głównie dla efektów surround a przy okazji może sie uda poprawić środek/rozmowy podczas filmów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, grzesiekgta napisał:

dla mnie rozmowy w filmach są za ciche

A co to są za filmy, jakiej produkcji, co jest ich źródłem? Oryginalna ścieżka dźwiękowa, czy mówimy o lektorze?

Nie jest żadną tajemnicą, że np. w polskich produkcjach, dźwiękowcy zatrzymali się chyba w epoce kamienia łupanego. Słabe źródło też potrafi potęgować taki efekt słabego zbalansowania ścieżki dźwiękowej, abstrahując już tutaj od kraju produkcji, że o wszystko zabijającym lektorze nawet nie wspomnę. Więc jeżeli na stereo jest marnie, to nie sądzę, żeby dostawienie kolejnych kolumn rozwiązało w 100% ten problem. 

A co do umiejscowienia surroundów, to podpisuje się pod tym, co koledzy napisali wyżej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Markcox napisał:

A co to są za filmy, jakiej produkcji, co jest ich źródłem? Oryginalna ścieżka dźwiękowa, czy mówimy o lektorze?

Nie jest żadną tajemnicą, że np. w polskich produkcjach, dźwiękowcy zatrzymali się chyba w epoce kamienia łupanego. Słabe źródło też potrafi potęgować taki efekt słabego zbalansowania ścieżki dźwiękowej, abstrahując już tutaj od kraju produkcji, że o wszystko zabijającym lektorze nawet nie wspomnę. Więc jeżeli na stereo jest marnie, to nie sądzę, żeby dostawienie kolejnych kolumn rozwiązało w 100% ten problem. 

A co do umiejscowienia surroundów, to podpisuje się pod tym, co koledzy napisali wyżej. 

Dzieki za komentarz.

Widzę że drugi wątek robi a chodziło głównie o rozmieszczenie tylnych głośników 😀

Ja lubię oglądać oryginalna ścieżkę z napisami a że zupełnie fluent nie jestem to chciałbym trochę wyraźniej głośniej rozmowy. Na kompie to nie problem bo w kodekach można pogrzebać. Źródłem ostatnio popularny netflix główni. Do polskich produkcji w ogóle stereo nie włączam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli chciałbyś iść w kino domowe to pomyśl o podwieszeniu MusicCast 20 na tylną ścianę. Połączysz je bezprzewodowo i w każdej chwili możesz przenieść np. do innego pomieszczenia. Nie idź w kierunku głośników sufitowych, ponieważ uzyskasz brzmienie jak w sklepie odzieżowym, a pewnie chciałbyś tego uniknąć. Jeśli już postaw na kolumny frontowe, centralny, subwoofer i tyły zamontowane z tyłu, nie w suficie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć,
Jeśli chciałbyś iść w kino domowe to pomyśl o podwieszeniu MusicCast 20 na tylną ścianę. Połączysz je bezprzewodowo i w każdej chwili możesz przenieść np. do innego pomieszczenia. Nie idź w kierunku głośników sufitowych, ponieważ uzyskasz brzmienie jak w sklepie odzieżowym, a pewnie chciałbyś tego uniknąć. Jeśli już postaw na kolumny frontowe, centralny, subwoofer i tyły zamontowane z tyłu, nie w suficie. 

Ściany z tyłu nie ma w tym problem. Musicast20 rozumiem pod ampli KD Yamahy lub pod soundbar40?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to metr za sofą tak. Ale nie w suficie. Bo to Ci nie da efektów surround wcale.

A kupno amplituenra kina domowego po to aby zastosować tylko dodatkowy centralny.... no wiesz. Nic mi do tego. Moge ci zaoferować zakup u nas.

Ale moim zdaniem jeśli zmieniać to na coś co będzie miało sens. Recę i nogi. Po prostu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...