Skocz do zawartości

Amplituner do KD-3 tys.


A_C

Recommended Posts

25 minut temu, A_C napisał:

głośniki w zestawie z 1911 jak dla mnie dobrze grały

Sprawdzałeś jak gra w trybie Direct/Pure Direct w porównaniu do poprzednika? To najlepszy sposób porównania. Jeżeli nie będzie znaczących różnic między 1911 a 2700  to nie musisz zmieniać głośników tylko dobrze wyregulować korekcję do Twoich warunków pomieszczenia. Przy Aydyssey trzeba trochę "posiedzieć", ja na początku byłem bardzo niezadowolony, dopiero jak "dopieściłem" wszystkie parametry to osiągnąłem cel (a naprawdę jest co robić), ale muzyka tylko w Direct, a jak z gramofonu to Pure Direct.

W tym miejscu trochę o tym pisaliśmy, ale na forum znajdziesz informacje na temat kalibracji Audyssey.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2021 o 18:51, A_C napisał:

No i kupiłem tego Denona (x2700h). Pierwsze wrażenia w porównaniu z AVR 1911 to  x2700h na pewno ma mniej „mocy”. W avr 1911 najczęściej słuchałem na 50 db a w nowym to  40 db. Dźwięk jest przyduszony, może to kwestia ustawień będę próbował coś z tym zrobić jeśli się nie uda to tak jak proponowaliście Q21 i S4Home wymiana kolumn.   

To nie kwestia mocy tylko przez lata inaczej zestroili potencjometr.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.11.2021 o 18:43, tomek72 napisał:

Sprawdzałeś jak gra w trybie Direct/Pure Direct w porównaniu do poprzednika? To najlepszy sposób porównania. Jeżeli nie będzie znaczących różnic między 1911 a 2700  to nie musisz zmieniać głośników tylko dobrze wyregulować korekcję do Twoich warunków pomieszczenia. Przy Aydyssey trzeba trochę "posiedzieć", ja na początku byłem bardzo niezadowolony, dopiero jak "dopieściłem" wszystkie parametry to osiągnąłem cel (a naprawdę jest co robić), ale muzyka tylko w Direct, a jak z gramofonu to Pure Direct.

W tym miejscu trochę o tym pisaliśmy, ale na forum znajdziesz informacje na temat kalibracji Audyssey.

Dzięki tomek72, posprawdzam to wszystko na spokojnie, na razie brak czasu...

 

23 godziny temu, S4Home napisał:

To nie kwestia mocy tylko przez lata inaczej zestroili potencjometr.

Czyli  że co? Mam ustawione skalę w  „dB”. Decybele to jednostka miary, tak jak kilogram, metr itp..  Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że w poprzednich latach 1 dB nie odpowiada obecnemu 1dB.  Jeśli dobrze  to zrozumiałem.  W takim razie to po co w ogóle skalować w decybelach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, A_C napisał:

Czyli  że co? Mam ustawione skalę w  „dB”. Decybele to jednostka miary, tak jak kilogram, metr itp..  Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że w poprzednich latach 1 dB nie odpowiada obecnemu 1dB.  Jeśli dobrze  to zrozumiałem.  W takim razie to po co w ogóle skalować w decybelach?

Decybele na czym? Zastanawiałeś się nad tym?

Przecież to tylko dla pokazu jest.

Podłączasz kolumny o efektywności 95 db oraz takie 89 db. Ustawiasz je na tym samym poziomie w amplitunerze - grają inaczej. Różnica w głośności jest znaczna.

Dalej. Ten sam ampli i te same kolumny inne warunki akustyczne w pomieszczeniu. Ten sam poziom ustawiony też grają inaczej.

Więc TAK. Db który widzisz na wyświetlaczu nie odpowiada żadnym decybelom. To nie jest wskaźnik jak we wzmacniaczach wychyłowych gdzie widzisz poziom wysterowania w Watach.

obraz.thumb.png.a6ac40ddb9c70f5bad80615130be01b2.png

I to nie było kwestia tylko u tego producenta. To się zmieniało na przestrzeni lat u wszystkich.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Przecież to tylko dla pokazu jest.

Jasne że dla pokazu ;), czy w dB czy też liczbowo od 0-99 wskazuje poziom głośności na jaką ustawiamy amplitunery. Po to chyba są takie wskaźniki?

 

9 godzin temu, S4Home napisał:

Podłączasz kolumny o efektywności 95 db oraz takie 89 db. Ustawiasz je na tym samym poziomie w amplitunerze - grają inaczej. Różnica w głośności jest znaczna.

Dalej. Ten sam ampli i te same kolumny inne warunki akustyczne w pomieszczeniu. Ten sam poziom ustawiony też grają inaczej.

Zgadza się to co napisałeś jest prawdą, tylko w moim przypadku kolumny zostają te same, warunki są takie same
zmieniam tyko wzmacniacz,
Oba mają identyczną skalę w zależności którą wybiorę od 0-99 lub od 80dB do +20 dB.
Różnica głośności zestawu pomiędzy wzmacniaczami to 10 jednostek na skali.

Więc jak dla mnie ewidentnie nowy wzmacniacz gra ciszej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, A_C napisał:

Jasne że dla pokazu ;), czy w dB czy też liczbowo od 0-99 wskazuje poziom głośności na jaką ustawiamy amplitunery.

59 minut temu, A_C napisał:

Oba mają identyczną skalę w zależności którą wybiorę od 0-99 lub od 80dB do +20 dB.

Zgadza się, mają taką samą skalę, ale różną moc, można przyjąć że skala 0-99 to % mocy z jaką pracuje wzmacniacz, a skala -80 do+20dB (tak naprawdę to chyba jest -78 do +18 ale nie ważne) pokazuje 0dB dla 80% mocy, jest to można powiedzieć ciekawy zabieg "wizualny" ponieważ ogólnie przyjęte  jest jako prawidłowe wysterowanie nieprzekraczanie poziomu 0dB (np. w trakcie rejestrowania dźwięku) co wykorzystują producenci aby nie przekraczać optymalnego obciążenia wzmacniacza. Inaczej mówiąc praca na poziomie 80% jest optymalna dla całego układu, do tego poziomu mocy jest niski poziom zniekształceń generowanych przez wzmacniacz itd. tym samym małe prawdopodobieństwo że sprzęt zostanie uszkodzony, więc stosuje się taki zabieg wizualny że starasz się nie przekraczać 0dB, tak naprawdę nie chodzi o decybele, a o poziom mocy - wysterowanie w którym nie powinno się dziać nic niepokojącego, powyżej tego pułapu może być różnie z uszkodzeniem sprzętu włącznie. Bardzo ogólnie, ale myślę że rozumiesz o co chodzi. Logicznym więc jest że jeżeli wzmacniacze mają różną moc będziesz to tak właśnie odbierał że stary grał głośniej przy podobnym wysterowaniu na "skali". Nie wiem jakie moce mają stary i nowy ale tak to wygląda. Przykład wzmacniacz X moc 120W, wzmacniacz Y 100W, 80% mocy X=96W, 80% mocy Y=80W

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, A_C napisał:

Zgadza się to co napisałeś jest prawdą, tylko w moim przypadku kolumny zostają te same, warunki są takie same
zmieniam tyko wzmacniacz,

No właśnie

14 godzin temu, A_C napisał:

Oba mają identyczną skalę w zależności którą wybiorę od 0-99 lub od 80dB do +20 dB.
Różnica głośności zestawu pomiędzy wzmacniaczami to 10 jednostek na skali.

Kolejny przykład.

Innego producenta.

Onkyo model 607 i 608. Moc ta sama, skala ta sama ale przez to że 608 miał THX to jego skala musiała zostać przerobiona. I było podobnie. Kręciło się wiecej aby uzyskać ten sam poziom co przy modelu poprzednim.

Na prawdę na przestrzeni lat to się działo we wszystkich amplitunerach. Nie ma w tym nic dziwnego.

I jak mowie to jest jedynie przykładowy wskaźnik dla danego modelu. Konkretnego. A nie że na poprzednim modelu słuchałem na 60 a teraz na 70 i coś jest nie tak. Nie. Wszystko jest ok.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, tomek72 napisał:

Zgadza się, mają taką samą skalę, ale różną moc, można przyjąć że skala 0-99 to % mocy z jaką pracuje wzmacniacz, a skala -80 do+20dB (tak naprawdę to chyba jest -78 do +18 ale nie ważne) pokazuje 0dB dla 80% mocy, jest to można powiedzieć ciekawy zabieg "wizualny" ponieważ ogólnie przyjęte  jest jako prawidłowe wysterowanie nieprzekraczanie poziomu 0dB (np. w trakcie rejestrowania dźwięku) co wykorzystują producenci aby nie przekraczać optymalnego obciążenia wzmacniacza. Inaczej mówiąc praca na poziomie 80% jest optymalna dla całego układu, do tego poziomu mocy jest niski poziom zniekształceń generowanych przez wzmacniacz itd. tym samym małe prawdopodobieństwo że sprzęt zostanie uszkodzony, więc stosuje się taki zabieg wizualny że starasz się nie przekraczać 0dB, tak naprawdę nie chodzi o decybele, a o poziom mocy - wysterowanie w którym nie powinno się dziać nic niepokojącego, powyżej tego pułapu może być różnie z uszkodzeniem sprzętu włącznie. Bardzo ogólnie, ale myślę że rozumiesz o co chodzi.

Jasne wiem o czym piszesz :).

 

23 godziny temu, tomek72 napisał:

Logicznym więc jest że jeżeli wzmacniacze mają różną moc będziesz to tak właśnie odbierał że stary grał głośniej przy podobnym wysterowaniu na "skali". Nie wiem jakie moce mają stary i nowy ale tak to wygląda. Przykład wzmacniacz X moc 120W, wzmacniacz Y 100W, 80% mocy X=96W, 80% mocy Y=80W

No właśnie to mi nie dawało spokoju ponieważ stary wzmacniacz miał 90 W na kanał a nowy 95 W. Czyli teoretycznie więcej a gra ciszej przy ustawieniu tej samej wartości na skali.

 

10 godzin temu, S4Home napisał:

Na prawdę na przestrzeni lat to się działo we wszystkich amplitunerach. Nie ma w tym nic dziwnego.

I jak mowie to jest jedynie przykładowy wskaźnik dla danego modelu. Konkretnego. A nie że na poprzednim modelu słuchałem na 60 a teraz na 70 i coś jest nie tak. Nie. Wszystko jest ok.

Wgląda to tak jak opisałeś. Dla mnie i nie tylko (jest kilka tematów dotyczących  tego „problemu”) jest to trochę zaskakujące ale muszę się do tego przyzwyczaić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.11.2021 o 18:45, A_C napisał:

Dla mnie i nie tylko (jest kilka tematów dotyczących  tego „problemu”) jest to trochę zaskakujące ale muszę się do tego przyzwyczaić.

Prawdę mówiąc nigdy na nie nie trafiłem :P Bo jak mowie jest to kwestia która się zmienia od lat.

Ale przyzwyczaisz się do tego bardzo szybko.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...