Skocz do zawartości

Fyne i Aria wracają do sklepu. Co dalej?


Marcin Z

Recommended Posts

Dzień dobry,

Fyne F502 i Aria 926 w połączeniu z Roksanem K3 i Musical Fiedelity M5si będą wracać do sklepu z wypożyczenia. Taka możliwość to jednak błogosławieństwo dzięki , któremu można zaoszczędzić sporo pieniędzy :) Wnioski z odsłuchu, salon otwarty ok. 80m2 :

1. Fyne F502 + Roksan K3 - przez pierwszą godzinę słuchania wszystko ok, ale po tym czasie podbicie dołu i góry ( dla mnie w szczególności góry) robi się męczące. Dół mógłby schodzić niżej. Dźwięk jest bardzo bezpośredni , trochę mało przestrzeni w nim. Bardzo kiepskie połączenie do słuchania po cichu ,wtedy słychać głównie cykanie i buczenie, bez detali. Pilot , z bardzo słabym podziałem poziomu głośności - albo za cicho , albo za głośno przez co trzeba ciągle wstawać do wzmacniacza i ręcznie korygować.. Nie udało mi się przełączyć go w tryb stand by.

2. Fyne F502 + Musical Fidelity M5si - Bolączki funkcjonalności Roksana zniknęły , ale pilot wygląda jak z lat 90tych. Natomiast jego kocyk tonalny narzucony na kolumny był wybawieniem dla długich odsłuchów. Góry mniej , wokal nadal akceptowalny , dół nie chodził tak nisko jakbym chciał ale był w miarę ok. Przestrzeni dużo więcej niż u poprzednika.  Super do cichych odsłuchów , jakby poziom głośności nie miał znaczenia. Te same detale słyszysz słuchając na 10% jak i na 30% głośności. Te zestawienie zostało z nami na dwa dni. Wtedy przyszedł czas na Arie.

3. Aria 926 + Musical Fidelity M5si - Zupełnie inna bajka. Tu nie ma stonowania, prawie wszystkiego już dużo , dużo więcej. Wokale są po prostu niesamowite, góra bardzo otwarta i bardzo jej dużo. Ciężka do opisania przestrzeń , jakby muzyka dochodziła do mnie z pięciu kolumn ustawionych w innych częściach domu. Coś niesamowitego! No i super odsłuchy po cichu. I tu dobre rzeczy się kończą. Dołu praktycznie nie słychać. Może w sweet spocie trochę go było (tylko trochę) , ale resztę domu wypełniały tyko średnica i góra. To na dłuższe odsłuchy dla reszty rodziny jest to nie do wytrzymania. A szkoda bo gdyby udało się ściągnąć trochę tej ostrej góry, a zamiast niej dodać dużo więcej nisko schodzącego dołu , a przy tym nic nie ujmować z środka i przestrzeni to chyba byłby dźwięk którego szukam.

4. Aria 926 + Roksan K3 - tu dużo nie napiszę bo słuchałem tylko z godzinę dziś rano, trochę jeszcze posłucham po pracy, ale na pierwszy rzut nie jest to połączenie dla mnie. Wszystkiego jest jeszcze więcej, za bardzo krzykliwe brzmienie. Trochę V ?

Możliwość odsłuchu w domu to z jednej strony błogosławieństwo, ale z drugiej przekleństwo. Z jednej strony eliminujemy możliwość zakupu nie trafionego brzmienia, ale z drugiej zaczynamy gonić króliczka. Dlatego Panowie proszę o pomoc w wytypowaniu sprzętu do kolejnych osłuchów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym metrażu łatwo nie będzie. Spodziewam się, że to nieregularne, niejednorodne pomieszczenie?

Jak nie chcesz latami się bawić w żonglerkę klockami to weź sobie jakiegoś akustyka do pomiarów i zobacz najpierw co się dzieje z dźwiękiem u Ciebie.

Potem znajdziesz receptę jak sobie z tym poradzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tak jak kolega zasugerował wyżej, dużo pomogła by adaptacja akustyczna pomieszczenia, żeby wyrównać odpowiedź samego wnętrza.

Moim zdaniem do takiej powierzchni to wybrane zostały trochę za małe te kolumny. Zerknij może na serię Silver od Monitor Audio, będzie otwarta góra, ale delikatniejsza niż w Focalu. Do tego jakiś cieplejszy wzmacniacz np.: Vincent 237. :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Przy tym metrażu łatwo nie będzie. Spodziewam się, że to nieregularne, niejednorodne pomieszczenie?

Jest to prostokąt o wymiarach 14 m x 6 m podzielony pół na pół na część salonową z audio/video i jadalną. Czekam na dywan i grube zasłony w kilku miejscach pokoju co powinno trochę poprawić akustykę. Przed kolejnymi odsłuchami powinny już być. Dodam tylko , że nie mam problemu z dudniącym basem ,ale odwrotność czyli bas gdzieś znika .

57 minut temu, Q21 napisał:

Zerknij może na serię Silver od Monitor Audio, będzie otwarta góra, ale delikatniejsza niż w Focalu. Do tego jakiś cieplejszy wzmacniacz np.: Vincent 237

Dodam do listy osłuchowej :) Musiacal Fidelity zauroczył mnie swym dźwiękiem ,jeżeli lampa ma podobny dźwięk to z chęcią go posłucham. Jest tylko jedno "ale", wzmacniacz musi mieć opcję pracy jako końcówka mocy dla amplitunera. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin Z napisał:

3. Aria 926 + Musical Fidelity M5si - Zupełnie inna bajka. Tu nie ma stonowania, prawie wszystkiego już dużo , dużo więcej. Wokale są po prostu niesamowite, góra bardzo otwarta i bardzo jej dużo. Ciężka do opisania przestrzeń , jakby muzyka dochodziła do mnie z pięciu kolumn ustawionych w innych częściach domu. Coś niesamowitego! No i super odsłuchy po cichu. I tu dobre rzeczy się kończą. Dołu praktycznie nie słychać. Może w sweet spocie trochę go było (tylko trochę) , ale resztę domu wypełniały tyko średnica i góra. To na dłuższe odsłuchy dla reszty rodziny jest to nie do wytrzymania. A szkoda bo gdyby udało się ściągnąć trochę tej ostrej góry, a zamiast niej dodać dużo więcej nisko schodzącego dołu , a przy tym nic nie ujmować z środka i przestrzeni to chyba byłby dźwięk którego szukam.

Mając na uwadze opis wrażeń z odsłuchu tego połączenia, warto posłuchać kolumn Monitor Audio Silver 500 z w/w wzmacniaczem lub nawet Musical Fidelity M6si

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Marcin Z napisał:

Jest to prostokąt o wymiarach 14 m x 6 m podzielony pół na pół na część salonową z audio/video i jadalną. Czekam na dywan i grube zasłony w kilku miejscach pokoju co powinno trochę poprawić akustykę. Przed kolejnymi odsłuchami powinny już być. Dodam tylko , że nie mam problemu z dudniącym basem ,ale odwrotność czyli bas gdzieś znika .

 

W tym przypadku to wina akustyki ,masz mody pomieszczenia i dlatego ten bas gdzieś znika .Niestety w takim pomieszczeniu będziesz miał bardzo ciężko aby to rozwiązać. U mnie się udało, ale ja mam mały pokój 21,5m2 i po przeniesieniu kolumn na inną ścianę i ustawieniu wszystkiego czyli kolumn i miejsca odsłuchowego w trójkąt równoboczny, problem z brakiem basu z kolumn zniknął.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

warto posłuchać kolumn Monitor Audio Silver 500 z w/w wzmacniaczem lub nawet Musical Fidelity M6si

MA silver 500 mam na liście do odsłuchania, pytanie tylko czy M6si jako mocniejszy brat M5si zagra tak samo tylko mocniej? czy jest to inne brzmienie ? 

3 godziny temu, Tomasz Kluczynski napisał:

po przeniesieniu kolumn na inną ścianę i ustawieniu wszystkiego czyli kolumn i miejsca odsłuchowego w trójkąt równoboczny, problem z brakiem basu z kolumn zniknął.

Może źle wytłumaczyłem problemy z basem w Ariach . W sweet spocie on jest , może nie taki jaki bym chciał ale jest. Natomiast do reszty pomieszczenia praktycznie wcale nie dociera. Jak słucham muzyki z jadalni , a nie salonie to słyszę tylko kujące w uszy dźwięki. Przy Fyne tego problemu nie było. Bas docierał wszędzie. Nie był równy , ale docierał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Marcin Z napisał:

MA silver 500 mam na liście do odsłuchania, pytanie tylko czy M6si jako mocniejszy brat M5si zagra tak samo tylko mocniej? czy jest to inne brzmienie ? 

Sygnatura dźwięku ta sama z tym właśnie iż jest wydajniejszy, a przy tej powierzchni pomieszczenia na pewno się przyda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin Z napisał:

 

Może źle wytłumaczyłem problemy z basem w Ariach . W sweet spocie on jest , może nie taki jaki bym chciał ale jest. Natomiast do reszty pomieszczenia praktycznie wcale nie dociera. Jak słucham muzyki z jadalni , a nie salonie to słyszę tylko kujące w uszy dźwięki. Przy Fyne tego problemu nie było. Bas docierał wszędzie. Nie był równy , ale docierał.

U mnie bas też był tylko ten z wyższych rejestrów,a nie było tego niskiego basu tak do 65 Hz .W tak dużym pomieszczeniu musisz mieć parę modów pomieszczenia i łatwo nie dasz sobie z tym rady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Tam gdzie nie miałeś basu , wejdź na taboret by mieć głowę bliżej sufitu i powiedz czy jest bas

Faktycznie jest tam! :) teraz tylko zamontuję jakąś kanapę pod sufitem i będe miał drugi sweet spot :)

 

1 godzinę temu, Tomasz Kluczynski napisał:

U mnie bas też był tylko ten z wyższych rejestrów,a nie było tego niskiego basu tak do 65 Hz .W tak dużym pomieszczeniu musisz mieć parę modów pomieszczenia i łatwo nie dasz sobie z tym rady.

Obejrzałem film który wrzuciłeś w innym temacie odnośnie akustyki i trochę mi on rozjaśnił sprawę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 1Ender napisał:

Poczytaj

Przeczytałem i i zarówno ten artykuł jak i film o akustyce uświadomiły mi jak trudne to będzie do osiągnięcia w moim pomieszczeniu. Pewnie nawet nie wykonalne. Postaram się wrzucić jakieś zdjęcia po pracy, może ktoś z was mi coś podpowie.

 

Wracając do tematu kolumn do odsłuchu , czy coś po za MA Silver 500 i Opera Seconda możecie wskazać? Czy Aria 948 nie będzie mieć więcej basu i mniej góry? A może jakieś unikaty typu Heresey III albo Forte?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin Z napisał:

Wracając do tematu kolumn do odsłuchu , czy coś po za MA Silver 500 i Opera Seconda możecie wskazać? Czy Aria 948 nie będzie mieć więcej basu i mniej góry?

Z MA Silver 500 na brak basu narzekać raczej nie powinieneś…
 

D4D5B1FF-CD70-4C27-93C0-0F85EC880464.jpeg.98353afa8595b382ebc31eda1d060d77.jpeg
 

Wykres pochodzi z niniejszego testu MA Silver 500: https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3319-monitor-audio-silver-500

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dorzucił Quadrala Platinum Seven i Nine. Bardzo mocny i nisko schodzący bas, świetna średnica i dosc łagodna, nie kłująca góra. Sluchalem Platinum Five, mam ich poprzednika Platinum M35. Five zagrał dla mnie najlepiej chyba z 10 kolumn które słuchałem w salonie na końcówce mocy Teaca

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem Quadral M40 z elektorniką Rotela. Niestety w moim przypadku zupełnie nietrafione połączenie szczególnie w górze było dość ostro prze co męcząco na dłuższą metę... dopiero po zmianie na MA Silver 10 wróciła pełna przyjemność ze słuchania muzyki. Nie wiem jak z tymi 500'tkami ale to podobne paczki...

Edytowano przez fosge
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fosge napisał:

Ja słuchałem Quadral M40 z elektorniką Rotela. Niestety w moim przypadku zupełnie nietrafione połączenie szczególnie w górze było dość ostro prze co męcząco na dłuższą metę... dopiero po zmianie na MA Silver 10 wróciła pełna przyjemność ze słuchania muzyki. 

Ale w tym wypadku to Rotel jest winny ,to fajny sprzęt ,ale podkreślający górę i dół. Z Musicalem -Qudral powinien zgrać się dużo lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Bo akurat to połączenie ze sobą nie pasuje.Z cieplej grającymi wzmakami Qudrale szczególnie serii Platinum Plus 7 i 9 grają super często lepiej niż inne kolumny.,

Słuchałem ostatnio Platinum Five na dość ostro grającej końcówce Teaca i grały najbardziej łagodnie z 10 kolumn. M40 ma ten sam wysokotonowiec co moje M35 i wrażenie u mnie też mam że jest to najbardziej łagodna, miękka i plastyczna góra jaką kiedykolwiek miałem. Mam też Ascenty 90 Le i tam faktycznie jest trochę ostrzej. Ale też miałem po drodze monitory MA, jeden BX, drugiego nawet nie pamiętam modelu i były to straszne jazgotniki, więc dziwi mnie opinia @fosge

Chyba ze słuchałeś M4? Jest teraz ogłoszenie w nazwie M40, to stary sprzęt z innym wysokotonowca - nie wiem jak to gra

https://m.olx.pl/d/oferta/quadral-platinum-m40-CID99-IDJWmFH.html

Pewnie błąd w ogłoszeniu , na naklejce M4

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Słuchałem ostatnio Platinum Five na dość ostro grającej końcówce Teaca i grały najbardziej łagodnie z 10 kolumn. M40 ma ten sam wysokotonowiec co moje M35 i wrażenie u mnie też mam że jest to najbardziej łagodna, miękka i plastyczna góra jaką kiedykolwiek miałem. Mam też Ascenty 90 Le i tam faktycznie jest trochę ostrzej. Ale też miałem po drodze monitory MA, jeden BX, drugiego nawet nie pamiętam modelu i były to straszne jazgotniki, więc dziwi mnie opinia @fosge

Chyba ze słuchałeś M4? Jest teraz ogłoszenie w nazwie M40, to stary sprzęt z innym wysokotonowca - nie wiem jak to gra

https://m.olx.pl/d/oferta/quadral-platinum-m40-CID99-IDJWmFH.html

Pewnie błąd w ogłoszeniu , na naklejce M4

Nie ma się czemu dziwić po prostu z innym wzmacniaczem grają inaczej. Wcześniej miałem BX6 od MA i ten charakter brzmienia podpasował mi najbardziej zero jazgotu i męczenia można było słuchać godzinami dlatego poszedłem dalej w tym kierunku kupując później model Silver...chyba nie ma kolumn które zagrają z każdym sprzętem bardzo dobrze tak samo jak niema wzmacniaczy które zagrają z każdymi kolumnami. Tyle opinii ile systemów....

Co do Quadrali to miałem model Platinum M40 dokładnie te z wysokotonowcem  RiCom

Edytowano przez fosge
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, fosge napisał:

Nie ma się czemu dziwić po prostu z innym wzmacniaczem grają inaczej. Wcześniej miałem BX6 od MA i ten charakter brzmienia podpasował mi najbardziej zero jazgotu i męczenia można było słuchać godzinami dlatego poszedłem dalej w tym kierunku kupując później model Silver...chyba nie ma kolumn które zagrają z każdym sprzętem bardzo dobrze tak samo jak niema wzmacniaczy które zagrają z każdymi kolumnami. Tyle opinii ile systemów....

Co do Quadrali to miałem model Platinum M40 dokładnie te z wysokotonowcem  RiCom

Może być. A z czym je słuchasz? Bo ja mam taniego Cyrus One i grają te M35 bardzo ok, ciężko znaleźć jakiś męczący kawałek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...