Skocz do zawartości

Jakość audio


Dariusz Socha

Recommended Posts

Witam

Chce zapytac o wrażenia dźwiękowe, jakość strumienia audio, jakie źródła są najlepsze. Niby oczywiste, a jednak.... Ostatnio w Radio internetowym natknąłem się na utwór Kelsey Lu  'Im Not in Love'. Świetna scena, mialem wrażenie że jestem w środku muzyki, koncertu. Po skonczeniu szybko wskoczylem na Spotyfi, ten sam utwór... i zonk. Chórki przeniosly się do przodu, efekt sceny zmalał. Oczywiście pierwsze wytłumaczenie to Spotyfi ma slaby przesyl, ale podczas odtwarzania z Radio Denon pokazywal mi na TV coś pomiedzy 140-170 kbps czyli teoretycznie tez bez szalu, w teorii Spotyfi ma wiecej. Ale kolejny problem, album ok, kupie CD i będę się cieszył świetną jakością. Okazało się, że album wydany został przez Columbia Records wyłącznie cyfrowo i to w jakości 320kbps. Zacząłem sprawdzać i okazuje się, że to jest standart. Estas Tone nowy album gitarowy wydany z 320kbps. 

Jak to się ma do bezstratnych FLAC i innych, ile danych jest wtedy osiaganych. Co tak na prawde ma wplyw na jakość dźwięku? I skąd bierzecie te pliki muzyczne, jeżeli wydawca wydaje muzykę w jakości 320kbps. Ile ma CD, ile ma SACD?

Przypominam, ten sam utwór, ten sam sprzet, teoretycznie lepsze źródło, a efekt gorszy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dariusz Socha napisał:

Witam

Chce zapytac o wrażenia dźwiękowe, jakość strumienia audio, jakie źródła są najlepsze. Niby oczywiste, a jednak.... Ostatnio w Radio internetowym natknąłem się na utwór Kelsey Lu  'Im Not in Love'. Świetna scena, mialem wrażenie że jestem w środku muzyki, koncertu. Po skonczeniu szybko wskoczylem na Spotyfi, ten sam utwór... i zonk. Chórki przeniosly się do przodu, efekt sceny zmalał. Oczywiście pierwsze wytłumaczenie to Spotyfi ma slaby przesyl, ale podczas odtwarzania z Radio Denon pokazywal mi na TV coś pomiedzy 140-170 kbps czyli teoretycznie tez bez szalu, w teorii Spotyfi ma wiecej. Ale kolejny problem, album ok, kupie CD i będę się cieszył świetną jakością. Okazało się, że album wydany został przez Columbia Records wyłącznie cyfrowo i to w jakości 320kbps. Zacząłem sprawdzać i okazuje się, że to jest standart. Estas Tone nowy album gitarowy wydany z 320kbps. 

Jak to się ma do bezstratnych FLAC i innych, ile danych jest wtedy osiaganych. Co tak na prawde ma wplyw na jakość dźwięku? I skąd bierzecie te pliki muzyczne, jeżeli wydawca wydaje muzykę w jakości 320kbps. Ile ma CD, ile ma SACD?

Przypominam, ten sam utwór, ten sam sprzet, teoretycznie lepsze źródło, a efekt gorszy

To tak jak byś oglądał film na Netflix i ten sam na Blu-ray 4K UHD to co wspólne to to że tytuł ten sam ale wrażenia zupełnie inne w zasadzie jest to przepaść na korzyść Blu-ray. Wszytko poszło w streaming bo jest szybkie i wygodne ale z jakością dwa kroki w tył....coś za coś

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, 1Ender napisał:

Skoro słuchasz muzyki z udziałem TV..

Kup Chromecast 3 lub Ultra. Od około 150 zł do 250 zł (Ultra). Oryginalny musi mieć literkę G.

Bardzo dobra jakość dźwięku. 

Pozdrawiam

chyba powinienem od tego zacząć, muzyki słucham na Denon AVR-X7200WA, sekcja stereo jest świetna. To ampli z kinem, ale Yamahę 803 wciągnął nosem, nad czym boleję, bo kupiłem ją rok temu. Do tego kolumny Canton Reference 5,2DC. Denon ma opcje wyświetlania tego co aktualnie robi na tv, również całe menu, stąd wiem jaki przesył był przy radiu, ale jako źródło sieciowe jest właśnie Denon, nie TV. Chromcasta nie chcę, już bym prędzej kupił odtwarzacz sieciowy

a jest jakieś warte uwagi kombo sieciowe z napędem CD co by pasowało do mojego sprzętu? bo CD żadko używam, ale może czasami jednak.... a mam podstawowy Denon DCD 520

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

Mój sprzęt natywnie ma tylko Spotyfi, Tidal HiFi muszę puszczać przez AirPlay, nie będzie tu spadku jakości?

Airplay przesyła w jakości CD, czyli teoretycznie lepiej niż Spotify. Denon AVR-X7200WA obsługuje chyba UPnP więc możesz spróbować użyć np. mConnect  Lite do Tidala.

Radio i tak może grać „lepiej” dzięki „podbiciu” tonów w nagraniu - chyba wszystkie serwisy streamingowe tak robią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, klimkr napisał:

Radio i tak może grać „lepiej” dzięki „podbiciu” tonów w nagraniu - chyba wszystkie serwisy streamingowe tak robią.

Dokładnie chyba tak jest.  Już kilka razy po usłyszeniu jakiegoś fajnego kawałka np. w Radio Paradise ten sam utwór w Tidal brzmiał bardziej płasko z gorszą stereofonią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, rafau napisał:

Dokładnie chyba tak jest.  Już kilka razy po usłyszeniu jakiegoś fajnego kawałka np. w Radio Paradise ten sam utwór w Tidal brzmiał bardziej płasko z gorszą stereofonią.

Nie. To nie Paradise podbija. Brzmi podobnie jak te same kawałki na Deezer. To Tidal mocno ingeruje w dźwięk i stąd te kwiatki. 

Przeszedłem na Deezer i żałuję że tak długo Tidala słuchałem 

Cały metal i rock płasko i ostro, bez wybrzmień. 3 komplet kolumn kłuły mnie w uszy... Teraz jeszcze zamieszanie z MQA i zamiana flac na format stratny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Dariusz Socha napisał:

Ale kolejny problem, album ok, kupie CD i będę się cieszył świetną jakością. Okazało się, że album wydany został przez Columbia Records wyłącznie cyfrowo i to w jakości 320kbps. Zacząłem sprawdzać i okazuje się, że to jest standart. Estas Tone nowy album gitarowy wydany z 320kbps. 

A o jaki album chodzi tak dokładniej? bo nie sadze by artysta nagrywał w takiej jakości własna twórczość.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

A o jaki album chodzi tak dokładniej? bo nie sadze by artysta nagrywał w takiej jakości własna twórczość.

Tak jak napisalem na poczatku Kelsey Lu album Blood wydany przez nie byle co tylko Columbia Records. Estas Tone tez wydal teraz gitarowy album cyfrowo z 320kbps, alu tu nie pamietam jaka wytwornia 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...