Skocz do zawartości

Pierwsze stereo w budżecie <10k


Recommended Posts

Cześć i czołem, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość i pomoc w podjęciu decyzji :)

Temat jest następujący: chciałbym zakupić jakiś zestaw stereo który będzie grał i buczał w cenie do 10k.

Pomieszczenie: salon ok 35m

Przeznaczenie: 50% Tidal, 35% Netflix, 15% PS5 - generalnie wcześniej myślałem o kupnie amplitunera i dodaniu do niego kolumn 2.0 - z myślą o późniejszej rozbudowie; ale w drodze czytania forum i przemyślanie sprawy odrzuciłem ten poysł na rzecz stereo. Co do gatunków muzycznych, to dość ciężko powiedzieć - wszystkiego po trochu: jazz, electro swing, pop-rock, muzyka klasyczna i czasami wszystko inne. W związku z tym (wydaje mi się, że) szukam czegoś przezroczystego... 
 

Jeśli chodzi o wzmacniacz to zależałoby mi na tym, żeby mieć wzmacniacz + dac + streamer w jednym - o ile to możliwe. W pierwszej kolejności myślałem o B&W 603 S2 + Yamaha WXA50 lub Powernode i2 - jednakże w Top HiFi odradzono mi ten zestaw, gdyż ponoć te wzmacniacze "nie napędzą tych kolumn" - nie jestem ekspertem, więc ciężko mi polemizować :) Wybrałem się zatem na odsłuch tego ,co mi tam zaproponowano, czyli B&W 603 S2 + Yamaha R-N803d, oraz B&W 603 S2 + Rotel A12 -> szczerze mówiąc bardziej przekonał mnie dźwięk z R-N803D. Byłem już praktycznie gotów kupić ten zestaw, ale znalazłem kilka postów, że raczej ta Yamaha nie współgra dobrze z tymi głośnikami... Trzeba dodać, że w moim życiu pojawi się wkrótce durgi potomek, co znaczy mniej więcej tyle, że w przez najbliższe 2-3 lata 80% czasu muzyka będzie grała raczej przy niższej głośnośności - myślę, że to ważny aspekt wyboru kolumn/wzmacniacza. Yamaha ma to pokrętło loudness, które jak rozumiem, może być w tych przypdkach użyteczne. Jednocześnie czeka mnie teraz przeprowadzka po za granice Polski co oznacza, że nie będę miał zbytnio czasu na więcej odsłuchów, a o wypożyczeniu sprzętu do domu też raczej nie myślę. Zresztą nie jestem wielkim fanem odsłuchów w salonach audio, gdyż pokój odsłuchowy jest zupełnie inny niż nasze mieszkania - a w moim przypadku wypożyczenie też ma mało sensu, gdyż meblowanie pomieszczenia i jako takie dostosowanie akustyki zajmie najpewniej kilkanaście miesięcy.

I teraz do sedna - jak żyć? co kupić?

Z kolumn biorę pod uwagę:

- B&W 603 S2
- Klipsch RP-8000F
- Focal chora 826
- KEF Q750

Idealnie gdyby kolumny były białe/jasno drewniane, ale nie jest to kluczowy aspekt :) Czytałem też trochę dobrych słów o Polskich producentach, ale nie mam tu żadnego pomysłu, co by miało sens.
Jeśli chodzi o wzmacniacz, to nie mam preferencji - chciałbym żeby dobrze grał z wybranymi głośnikami i potencjalnie spełniał w/w funkcje tj. dac + streamer. 

Używanego sprzętu raczej na tą chwilę nie rozważam tak mocno (może wielki błąd?) gdyż nie mam zbytnio wiedzy/możliwości sprawdzenia, który sprzęt jest ok, a który nadaje się do generalnego remontu.

Będę wdzięczny za info/propozycje :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RN 803 jako kombo tak. W zasadzie takiego szukasz.

Ale jako kolumny do takiego pomieszczenia to polecam jednak KEF Q 950, Heco Revolution R7 albo Fyne F 502.

Eletroniki Yamahy nie łączy się z kolumnami Bowersa. Bo dzwiek jest jasny, momentami za jasny i z czasem będzie cie męczył. Podobnie będzie  przypadku Klipscha. Aczkolwiek tu duża ilośc nizszych rejestrów może się podobać. Kolumny które zaproponowałem na pewno w niczym nie ustępują ale na dłuższą metę nie będa powodować zmęczenia i bólu głowy.

Zapraszam na odsłuch

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focal, Klipsch i B&W to dość jasno grające kolumny, w połączeniu z Yamahą, na dłuższą metę może być to męczące. Do Yamahy rzeczywiście stawiałym na KEFa, Heco, od Pylon Audio (Polska) również znalazłoby się kilka propozycji. Warto zwrócić uwagę również na wzmacniacze zintegrowane z odtwarzaczami strumieniowymi. Dostajemy zbliżoną do amplitunerów funkcjonalność z lepszym dociążeniem brzmienia. Takimi urządzeniami są chociażby Audiolab 6000a play czy Marantz PM7000N.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztof Krasnodębski napisał:

dziękuję za wszelkie komentarze; na tą chwilę zdecyeowałem się na 803d + KEF Q950 - zobaczymy jak to zagra :)

Gratulujemy wyboru. W przypadku Q950, musisz wiele godzin przegrać, aby nastąpiła znacząca poprawa w jakości dźwięku. Także, miłego "wygrzewania" głośników :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...