Skocz do zawartości

Kef ls50 - budżetowy hi-end czy marketingowa wydmuszka ?


KrólKiczu

Recommended Posts

5 minut temu, audiowit napisał:

Przykłady.

Naprawdę chcesz dalej brnąc w ten temat?

Ok. Np. Ansys Multiphysics oraz studenci z PhDs, którzy opuszczają uniwersytety dobrze wiedząc jak takich narzędzi uzyc, z ambicjami i przekonaniem, ze to co dobre zawsze może być jeszcze lepsze.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, audiowit napisał:

Nazwiska w firmach produkujących kolumny.

I namacalne konstrukcje, a nie teorie.

To niejest teoria, a praktyczne narzędzie projektowe, które 20 lat temu nie było jeszcze w powszechnym użytku, a jeśli było to było tylko w 10-20% wydajne w porównaniu co potrafi robić teraz. Pozwala na szczegółowa optymizacje projektu i wycisniecia z niego maksimum przy zadanych parametrach brzegowych. 
Ale co ja tu się będę rozpisywał, i tak cię to przeciez nie przekona.

Nazwiska mówisz? Wystarczy poszukać na LinkedIn. 

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp  w dziedzinie budowy kolumn odbywa się bardzo powoli. Jednak jeśli popatrzymy na LS50 , które mają już około 10 lat, jak wyglądały i były zbudowane kolumny kilkadziesiąt lat wcześniej widać to bardzo wyraźnie. Tak wyglądały kilkadziesiąt lat wcześniej kolumny do dość podobnych celów:

Vintage-JBL-L36-Speakers-Oak-Cabinets-St

Były z zasady przewidziane do postawienia na podłodze, przy niezbyt dużej ich wysokości. Przy ich asymetrycznej budowie, nie budowano lustrzanych kolumn jako lewa i prawa. Jako materiał membran dominował papier. Tunele br miały relatywnie niewielkie przekroje i nie myślano za bardzo o ich łagodnym wyprofilowaniu przy wylocie. Aby uzyskać w miarę nisko schodzący bas potrzeba było dość dużej średnicy membran. Niewielka obciążalność głośników wysokotonowych wymagała dość wysokiego ustawienia częstotliwości podziału. To razem sprawiało że trzeba było budować konstrukcje 3-drożne. Takie kolumny nie były wcale bardzo tanie, gdy miały zapewnić dobrą jakość dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MobyDick napisał:

Postęp  w dziedzinie budowy kolumn odbywa się bardzo powoli. Jednak jeśli popatrzymy na LS50 , które mają już około 10 lat, jak wyglądały i były zbudowane kolumny kilkadziesiąt lat wcześniej widać to bardzo wyraźnie. Tak wyglądały kilkadziesiąt lat wcześniej kolumny do dość podobnych celów:

Vintage-JBL-L36-Speakers-Oak-Cabinets-St

Były z zasady przewidziane do postawienia na podłodze, przy niezbyt dużej ich wysokości. Przy ich asymetrycznej budowie, nie budowano lustrzanych kolumn jako lewa i prawa. Jako materiał membran dominował papier. Tunele br miały relatywnie niewielkie przekroje i nie myślano za bardzo o ich łagodnym wyprofilowaniu przy wylocie. Aby uzyskać w miarę nisko schodzący bas potrzeba było dość dużej średnicy membran. Niewielka obciążalność głośników wysokotonowych wymagała dość wysokiego ustawienia częstotliwości podziału. To razem sprawiało że trzeba było budować konstrukcje 3-drożne. Takie kolumny nie były wcale bardzo tanie, gdy miały zapewnić dobrą jakość dźwięku.

Dokładnie. LS50 nie byłyby możliwe gdyby nie rozwój narzędzi projektowych. Bez nich dewelopment kosztowałby tyle , ze końcowa cena dla konsumenta byłaby cena zaporowa. 
Może nie do końca 20 lat, a 40 ale jest to dobre porównanie grających podobnie zestawów: 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2021 o 18:24, MobyDick napisał:

Trzeba też pamiętać że LS50 maja głośnik o średnicy jaką należy określić jako 13 cm, czyli średnica membrany 10 cm. Sporo kolumn podłogowych ma problemy z zejściem do 40Hz przy spadku -6 dB. 

Tak po prawdzie, to w LS50 średnica membrany wynosi 9,5 cm (do połowy szerokości zawieszenia 11 cm). Musimy jednak pamiętać o jednym -  w jej środku mamy jeszcze wycięcie na tweeter o średnicy 5 cm. Jaką zatem efektywną powierzchnię ma midwoofer KEF-ów? 2/3 tego, co woofer o tej samej średnicy, ale bez Uni-Q, czyli tyle co woofer o membranie średnicy 7 cm.

KEF-LS50-Meta-Kolumny-Stereo-Autoryzowany-Dealer-EAN-637203217906.jpg.0f2eacfa7a8a516281abbcbcdce0f00f.jpg

 

Jaki z tego wniosek? A taki, że jakbym miał do wyboru KEF LS50, albo podłogówki za 5000-6000 zł, to wybrałbym LS-y. Mimo mikroskopijnego woofera poziom realizmu z jakim grają KEF-y jest niedostępny podłogówkom o podobnej do nich cenie. I mówię tu o wyborze kolumn do pokoju o powierzchni 25 m2! 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, seba3002 napisał:

A czy niskie tony to wszystko co mogą pokazać kolumny? Czy studyjne monitory napier... basem ? 

Czy muzyka bez niskich tonów jest pełna realizmu? Nie brakuje pewnej ważnej części pasma. 

Mam gdzieś co słychać w monitorach studyjnych powyższe kolumny to raczej nie monitory studyjne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Tak po prawdzie, to w LS50 średnica membrany wynosi 9,5 cm (do połowy szerokości zawieszenia 11 cm). Musimy jednak pamiętać o jednym -  w jej środku mamy jeszcze wycięcie na tweeter o średnicy 5 cm. Jaką zatem efektywną powierzchnię ma midwoofer KEF-ów? 2/3 tego, co woofer o tej samej średnicy, ale bez Uni-Q, czyli tyle co woofer o membranie średnicy 7 cm.

KEF-LS50-Meta-Kolumny-Stereo-Autoryzowany-Dealer-EAN-637203217906.jpg.0f2eacfa7a8a516281abbcbcdce0f00f.jpg

 

Jaki z tego wniosek? A taki, że jakbym miał do wyboru KEF LS50, albo podłogówki za 5000-6000 zł, to wybrałbym LS-y. Mimo mikroskopijnego woofera poziom realizmu z jakim grają KEF-y jest niedostępny podłogówkom o podobnej do nich cenie. I mówię tu o wyborze kolumn do pokoju o powierzchni 25 m2! 

Doug Schneider z Soundstagehifi testował je na 27m2. Nic nie mówił o tym, żeby miały problemy z taka przestrzenią.

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny w tych cenach nie oddają muzyki na żywo.

To nie ja o realizmie zacząłem pisać, a wycięcie dołu pasma na pewno nie pomaga w odwzorowaniu realnego brzmienia utworów. 

Nie słuchałem tych Kefów nie są w kręgu moich zainteresowań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, seba3002 napisał:

Nie mam ani ochoty ani potrzeby prowadzenia dalej tej dyskusji. Nie znam Witka ani Krafta a na szukanie idoli jestem już za stary. A jeśli uważasz, że Twoje wycieczki w stronę innych użytkowników dodają Ci rangi i powagi na tym forum to gratuluję z całego serca. 

Pierwsza sprawa mam gdzieś co sądzą o mnie inni użytkownicy, ani mnie to ziębi ani grzeje druga sprawa ty zacząłeś się rzucać jak typowy Sebiks... 

Zwróciłem uwagę Kraftowi że te kolumny nie oddają realizmu nagrać, choć zapewne o realizmu w zakresie góry czy środka mu chodziło. Nie muszę ich słuchać by wiedzieć że w kwestii niskich tonów kulejąc (chodzi o zejście) ze względu na rozmiar woffera i skrzynki, takie monitory testowałem dano i miło mimo braku niskich wspominam. 

21 minut temu, Kraft napisał:

A jakie kolumny aktualnie użytkujesz? I na jakim metrażu?

Wiesz Kraft co mam w naszych systemach wrzucałem kiedyś. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Sanwing napisał:

Kolumny w tych cenach nie oddają muzyki na żywo.

 

2 minuty temu, Sanwing napisał:

Pierwsza sprawa mam gdzieś co sądzą o mnie inni użytkownicy, ani mnie to ziębi ani grzeje druga sprawa ty zacząłeś się rzucać jak typowy Sebiks.

Chyba lepiej być sebiksem niż zwykłym bucem zachwyconym swoim statusem materialnym 🙂.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczmy, ile to tego basu faktycznie "tracimy", gdy słuchamy na LS-ach zamiast na 3-droznych podłogówkach, np. Sonus Faber Lumina III, mających dwa woofery i sporą objętość obudowy.

Na niebiesko Luminy. Na czarno LS-y (pomiar w tych samych warunkach). Jak ja lubię te wykresy.

pp.png.ba39c5a1a9b83ad50dfdff0b4dc3794d.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...