Skocz do zawartości

Kef ls50 - budżetowy hi-end czy marketingowa wydmuszka ?


KrólKiczu

Recommended Posts

3 godziny temu, Walezy napisał:

KEF’y są świetne w tym jak integrują pasmo. Nic nie jest podbite czy wytłumione. Dzięki temu niezależnie od tego jakiej muzyki słucham nic nie drażni ucha. Maja dość neutralny charakter i graja jak 30% większe kolumny. 

Aria maja natomiast swój charakter, który nadaje im przetwornik wysokotonowy, górna cześć pasma zdecydowanie bardziej niż w KEF’ah wychodzi na pierwszy plan, jest bardziej podkreślona. Przez to np. Utwory jazz’owe czy wokale brzmią bardziej soczyście. 
 

Co do szerokości i głębokości sceny obie kolumny robią porównywalnie dobra robotę. KEF’y są lepsze w rozpraszaniu dźwięku w płaszczyźnie pionowej z racji wspolosiowego przetwornika. W Aria wysokość umieszczenia kolumny ma duże znaczenia - za wysoko i charakterystyka siada. Trzeba powiedzieć jednak, ze KEF’y u mnie pracują w trudniejszym akustycznie pomieszczeniu, Aria maja więcej miejsca po bokach, KEF’y ograniczone ściana i meblem. 
 

KEF’y z racji mniejszej czułości wymagają nieco więcej mocy niż Aria. Wydają się za to bardziej neutralne i jako produkt powinny podpasowac szerszej grupie odbiorców. Co do odpowiedzi basowej, to schodzą podobnie nisko, z ta różnica, ze KEF’y są precyzyjniejsze. 
 

Mojej żonie bardziej podoba się brzmienie Aria, mi natomiast KEF’ow.

Edit: chociaż po przesłuchaniu kilku utworów i na jednych i na drugich muszę przyznać, ze średnica w Meta jest bardziej ‚z przodu’ względem Aria.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kraft napisał:

Amatorska uwaga.

No bo ja amator jestem to jakie niby mam mieć uwagi.

4 godziny temu, Walezy napisał:

Zakładam, ze miałeś na myśli 79 Hz. I jeśli tak, to mogę cię zapewnić, ze LS50 schodzą spokojnie dużo niżej. 

Oczywiście masz rację. Powinno być 79 Hz. O spadku myślałem i napisałem bzdurę.

Ja wiem, że schodzą niżej. Ale takie które ze spadkiem -3dB schodzą do np. 40Hz schodzą jeszcze dużo, duuuużo niżej niż te KEF-y. Jednak wynik 79 Hz przy -3 db jest słabiutki w sali bezwględnej. Dla tam małego przetwornika jest jak najbardziej OK ale my ich tutaj nie oceniamy chyba w kategorii monitorów z małymi głośniczkami.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, HQ150 napisał:

No bo ja amator jestem to jakie niby mam mieć uwagi.

Oczywiście masz rację. Powinno być 79 Hz. O spadku myślałem i napisałem bzdurę.

Ja wiem, że schodzą niżej. Ale takie które ze spadkiem -3dB schodzą do np. 40Hz schodzą jeszcze dużo, duuuużo niżej niż te KEF-y. Jednak wynik 79 Hz przy -3 db jest słabiutki w sali bezwględnej. Dla tam małego przetwornika jest jak najbardziej OK ale my ich tutaj nie oceniamy chyba w kategorii monitorów z małymi głośniczkami.

 

 

Komora bezechowa a salon w domu, to dwa zupełnie różne środowiska. Techniczne specyfikacje mogą służyć do porównań produktów tylko pod warunkiem, ze pomiary podczas ktorych zostaly wyznaczone odbywały się w takich samych warunkach. Często tak niestety nie jest i dlatego najlepiej porównywać na swoje własne ucho, w swoim własnym pokoju. 
KEF akurat dość poważnie podchodzi do pomiarów i danych technicznych, czego nie można powiedzieć o innych producentach kolumn. Na papierze mogą faktycznie wyglądać słabo, na szczęście liczy się to jak grają. A jeśli chodzi o tak małe kolumny w takiej cenie, to grają bardzo, ale to bardzo dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Walezy napisał:

Komora bezechowa a salon w domu, to dwa zupełnie różne środowiska.

Jasne, że tak. Ale mówimy o porównaniu parametrów właśnie w komorze.

28 minut temu, Walezy napisał:

KEF akurat dość poważnie podchodzi do pomiarów i danych technicznych, czego nie można powiedzieć o innych producentach kolumn.

Tylko KEF Twoim zdaniem podaje prawdziwe parametry? Śmiałe stwierdzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnej, poza jakimiś komputerowymi. Jak widzę takie pasmo to wiem, że to nie dla mnie.

Mam w domu dwie pary Acoustic Energy Aelite 2. Tam są po dwa głośniki 11 cm. I używam jako satelity do kina domowego. Tam się sprawdzają świetnie.

Do niczego innego bym ich nie użył.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, seba3002 napisał:

A ile tak niewielkich kolumn miałeś okazję słuchać? 

A jakie to ma znaczenie ile słuchałem? Nigdzie nie twierdze, ze są najlepsze, co wymagałoby odsłuchu odpowiednio dużej liczby konkurencyjnych produktów. Dla mnie grają bardzo dobrze.

Wydaje się jednak, ze nie jestem sam w swoim przekonaniu. Lepiej znający się na rzeczy ludzie wypowiadają się o nich bardzo dobrze. Tu na przykład porównują z Focal Diablo Utopia: https://www.soundstagehifi.com/index.php/equipment-reviews/1502-kef-ls50-meta-loudspeakers 

 


 

Edytowano przez Walezy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba sprawę postawić inaczej. Producent podaje parametry kolumn jak się okazuje z zasady bardzo rzetelnie i przez to wypadają w takim ujęciu dość nieciekawie. Faktycznie na podstawie pomiarów w Audio można powiedzieć że wypadają trochę lepiej niż Dynaudio z większym przetwornikiem, bo bardziej liniowo z podobnie nisko schodzącym basem. Są wyposażone przez producenta w tunele i zatyczki do zmniejszania natężenia basu na dolnym jego skraju gdy mają grać w mniejszych pomieszczeniach lub zbyt blisko ściany z tyłu. Trudno od nich oczekiwać że nagłośnia pomieszczenia o powierzchni ponad 30m² bez wspomagania dodatkowym źródłem niskich częstotliwości. Ich charakterystyka jest ukształtowana tak aby dobrze i liniowo grały w przeciętnych pomieszczeniach mieszkalnych, które zwykle nie są bardzo duże. Oczywistym jest że wiążą się z tym ograniczenia, jednak nie takie których wielu odbiorców nie było by w stanie zaakceptować. Oferują one jednak to czego nie moze zaoferować w podobnej cenie wiele większych kolumn. Dla tych którzy ich nie słyszeli. One potrafią grać zupełnie głośno i z wystarczająco nisko schodzącym basem. Nie ma tu mowy o żyłowaniu wyższego basu dla ukrycia braku niższej jego części jak robi to wielu producentów małych kolumn z efektownym basikiem. W tej dziedzinie i w tej cenie również nie są liderami w zestawieniu z większymi kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Walezy napisał:

A jakie to ma znaczenie ile słuchałem?

Kolego @Walezy, nie traktuj moich pytań jako ataków na Twoją osobę. Staram się po prostu dociec w czym tkwi fenomen tych kolumn. Oczywiście, też uważam, że to bardzo dobre konstrukcje ale czy aby na pewno w tym budżecie jedyne tak udane? 

16 minut temu, MobyDick napisał:

Nie ma tu mowy o żyłowaniu wyższego basu dla ukrycia braku niższej jego części jak robi to wielu producentów małych kolumn z efektownym basikiem. 

W zasadzie to te kefy nie są aż tak małe 😉. Małe to są mentory 1, menuety, pmc db1, dynsudio excite x14. Te kefy wielkością nie odbiegają bardzo od moich x18 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, seba3002 napisał:

Kolego @Walezy, nie traktuj moich pytań jako ataków na Twoją osobę. Staram się po prostu dociec w czym tkwi fenomen tych kolumn. Oczywiście, też uważam, że to bardzo dobre konstrukcje ale czy aby na pewno w tym budżecie jedyne tak udane? 

Nie traktuje, pytanie wydawało mi się po prostu nieistotne w tym kontekście. Co do fenomenu, to trzeba poczytać recenzje ludzi z autorytetem. Ja się nie znam.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, seba3002 napisał:

Staram się po prostu dociec w czym tkwi fenomen tych kolumn.

Jest po prostu o nich wszędzie głośno. Youtube jest przeładowany wręcz tymi KEFami. Każdy z testerów jak i testerów-celebrytów przewalił już LS50 lub ich nowszą odmianę i oczywiście wychwalał pod niebiosa. Do tego pseudo audiofilskie strony pokroju whathifi wrzucają je w każdym możliwym rankingu na pierwszym miejscu (o zaszczytnych pięciu gwiazdkach nie trzeba wspominać). Wygląd mają wyjątkowy (mniejsza o to czy są ładne czy brzydkie), rzucają się w oczy, grają przyzwoicie, ale sam KEF wpompował naprawdę grubą kasę w promocję tego modelu. One są po prostu POPULARNE! Świadczyć też może o tym, że wydano ich wersję aktywną. To taki Samsung Galaxy wśród kolumn podstawkowych. Model łatwo przyswajalny, dla mas. Swego czasu odbierałem w ten sposób kolumny B&W. Wszędzie było ich pełno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lpomis napisał:

 Model łatwo przyswajalny, dla mas. 

Ja tego może w aż tak w bezposredni sposób bym nie określił. Wg mnie te kolumny trafiają po prostu w gust szerokiej klienteli. Nie są przy tym przesadnie przerysowane. Nie grają ani zbyt jasną i nachalną górą, nie mają wycofanej średnicy, a bas, mimo że czasem potrafi zabuczeć, też jest naprawdę przyzwoity. I z rozmów z kilkoma bardziej doświadczonymi osobami wynika, że wcale nie są aż tak trudne do napędzenia. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo są pewnie niezłe.  Tylko to pasmo..... No cudów koledzy nie ma. Jak weźmiemy dwie pary kolumn z których jedne mają dolny zakres rzetelnie pomierzony jako powiedzmy 40Hz a te 79 no to jest koniec dyskusji.

Pamiętam jak podczas spotkania forumowego innego forum, też zachwalano podczas odsłuchu jakieś nowoczesne słupki i chwalono ich bas. Zapytano też o opinię jednego z forumowiczów który się nie wypowiadał. I on mówi:

,, Tak te kolumny świetnie imitują bas'' Trochę reszta patrzyła na niego spod byka.

Ale jakiś czas później spotkanie odbyło się u niego i włączył im swoje Infinity Renaissance 90 zasilone z duetu Nakamichi CA7E/ PA7.

Jak usłyszeli tak napędzony woofer Watkinsa 12'' to przyznali mu rację. Już wiedzieli o czym mówi.

Polecam przed recenzowaniem malutkich przetworników posłuchać kolumn z wybitnymi wooferami z elektrownią na końcu druta. To daje odpowiedni punkt odniesienia do oceny w skali bezwzględnej .

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skali bezwzględnej porownujesz kolumny z 12 calowym wooferem za 7000 (używane) z kolumnami z 13 centymetrowym głośnikiem koncentrycznym za 2000 (używane). Dorzucasz do tego "elektrownie" za kolejne grube tysiące. Czy na pewno ma to sens? I czy nisko schodzacy bas to wszystko co liczy się w muzyce ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale Wy tutaj o nich piszecie jako o wybitnych w skali bezwzględnej. Ja od początku zwracam uwagę na to, że one mogą mieć niezły bas tylko jak rozmawiamy o kolumnach z malutkimi głośniczkami. W konfrontacji z dużymi, solidnymi przetwornikami nie mają szans i dzieli je w dole pasma przepaść.

5 minut temu, seba3002 napisał:

I czy nisko schodzacy bas to wszystko co liczy się w muzyce ? 

To recenzując te kolumny to właśnie piszcie co napisałeś teraz. I nie będzie niepotrzebnej dyskusji wynikającej z niezrozumienia.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ja nie recenzuję tych kolumn 🙂. Założyłem wątek, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie w czym tkwi fenomen tych paczek. Wydaje mi się, że powoli zaczynam rozumieć skąd się wziął (ten fenomen). Czy bas jest dobry w skali globalnej - nie wiem. Wiem, że w moim pomieszczeniu, z moim wzmacniaczem nie czuję jego niedostatku. I iak jak Ty kolego @HQ150 nie czujesz potrzeby słuchania tych kefów, tak jak nie czuję potrzeby targania do 14-sto metrowgo pokoju kolosów z 12 calowymi przetwornikami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem Ls50 około godziny w pomieszczeniu ~19m2 ogarniętym akustycznie i mam parę uwag. Absolutnie mogę się zgodzić z @HQ150 że bas w tych kolumienkach można jedynie porównywać z innymi monitorkami o podobnych gabarytach. Fajne granie ale do tytułowego "hi-end" to sporo brakuje. W skali bezwzględnej to również niskie częstotliwości nie mają czego szukać w porównaniu do prawdziwych wooferów. Niektórzy chyba nie słuchali nigdy naprawdę dobrych kolumn...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...