Skocz do zawartości

Subwoofer do 32m^2


Damian Momot

Recommended Posts

Witam,

Aktualnie posiadam:

- DENON AVR-X3600H

- Kolumny Monitor Audio Bronze 500

- Subwoofer Roth KH-20

- reszta glosnikow uzywana do kina domowego (Roth OLI 10 x2 i Roth OLI C30)

W pomieszczeniu 32m^2

 

Myślę o wymianie subwoofera dla lepszych niskich tonów. Wykorzystanie 70% muzyka, 30% filmy.

 

Czy SVS SB-2000 PRO jest dobrym wyborem? Jakieś inne opcje do tego pomieszczenia będą dobre?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli głównym zastosowaniem będzie muzyka to masz tutaj wspomnianego SVS SB2000 PRO, który zapewni Ci sprężystość oraz zróżnicowanie. Jeśli bas miałby być tłem to REL T7x byłby idealny ale cena idzie niestety do góry. HT1205 to także dobry wybór ale stracisz nieco kontrolę względem tych dwóch subwooferów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja mam nieco inny odbiór tych subwooferów niż koledzy wyżej.

22 godziny temu, eMBe napisał:

Który jest według Ciebie lepszy i dlaczego? REL czy SVS? 

Moim zdaniem SVS to suby które generują więcej ciśnienia. Ale niestety tylko ciśnienia.

To co powtarzam w każdym wątku. REL HT seria uniwersalna pod stereo i kino jest zaskakująca jesli chodzi o różnorodność, zmienność basu. Potrafi mocno uderzyć w kinie z głębokim i długim pociągnięciem po to aby w innym utworze robić jako delikatne tło. Masz wrażenie że sub całkowicie znika. I uświadamiasz sobie że jest/był dopiero jak go zgasisz.

HT1003 i 1205 wziąłem do domu na dłuższe testy swego czasu i one mnie ultra zaskoczyły.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eMBe napisał:

Testowałeś u siebie konfiguracje z dwoma subami? Jakimi?

Nie tyle testowałem co używam każdego dnia.

W głównym systemie stereo mam subwoofery w OZ, w każdym 2x12'' napędzane aktywnie z końcówki z 1kW. Pomieszczenie jest pomierzone przez specjalistę i poprawki są naniesione do DSP końcówki.

W kinie domowym mam suba 18'' też w OZ i tam mam 4kW na ten głośnik, też pomieszczenie po pomiarach i z nastawami DSP.

Jak więc widzisz wiem o czym mówię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, HQ150 napisał:

Nie tyle testowałem co używam każdego dnia.

W głównym systemie stereo mam subwoofery w OZ, w każdym 2x12'' napędzane aktywnie z końcówki z 1kW. Pomieszczenie jest pomierzone przez specjalistę i poprawki są naniesione do DSP końcówki.

W kinie domowym mam suba 18'' też w OZ i tam mam 4kW na ten głośnik, też pomieszczenie po pomiarach i z nastawami DSP.

Jak więc widzisz wiem o czym mówię.

To co napisałeś niekoniecznie musi świadczyć o tym, że wesz co mówisz a np. o tym, że specjalista wiedział co robi ;)
Ja pytałem czy testowałeś w kinie domowym dwa suby czy od razu poszedłeś w kierunku jednego (jeśli w kierunku jednego to dlaczego)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam Perun ( z tego co mi wiadomo powstały trzy takie) gra w najlepszym systemie stereo jaki dany mi było w moim życiu słyszeć.

Jeden!

I tam wcale nie wywołuje trzęsienia pokoju bo w stereo raczej takich efektów nie ma. Ale schodzi tam liniowo do 16Hz jak pamiętam.

9 minut temu, eMBe napisał:

To co napisałeś niekoniecznie musi świadczyć o tym, że wesz co mówisz a np. o tym, że specjalista wiedział co robi ;)
Ja pytałem czy testowałeś w kinie domowym dwa suby czy od razu poszedłeś w kierunku jednego (jeśli w kierunku jednego to dlaczego)?

Ten sam specjalista robił to samo w jednym i drugim systemie.

Już go o to też pytałem, czy nie dorobić u mnie drugiego takie samego suba. To się pukał w czoło i pytał a po co?

Chcesz podnieść SPL o parę decybeli? Przecież i tak grasz na niewielki ułamek możliwości tego suba.

A to co się dzieje w pomieszczeniu z dźwiękiem to nie musimy sobie wyobrażać tylko mamy pomiary, wykresy. Drugi sub może mieć zbawienny wpływ na dźwięk ale wcale nie musi. Może tak samo powodować problemy. Nie ma co strzelać w ciemno i twierdzić, że na pewno będzie lepiej bo niby skąd ta wiedza bez pomiarów?

Wiem co potrafi jeden ale zacny i za nic nie zamienił bym się na dwa ale dużo gorsze ( za pół ceny). To duży błąd.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku zacząłem od SB 3000, a rozważałem 2x SB 2000. Sprzedawca jednak sugerował jeden większy.

Po czasie jednak zakupiłem drugiego SB 3000 na testy (nie było to planowane) gdy byłem już osłuchany i testowałem co wniesie do mojego systemu (salon 30m) 

Jako że poprawił w sweet spocie dziurę przy 30hz (zabawa EQ) i dodatkowo dorzucił +3db do pasma  został już u  mnie na stałe i szczerze nie wyobrażam sobie teraz powrotu do jednego suba

W przypadku subów  trzeba rozpatrywać warunki akustyczne bo tutaj pomieszczenie (z racji długości fal przy częstotliwościach 30-120hz) w ogromnym zakresie wpływa na efekt końcowy

Dlatego drugi może pomóc w przypadku problemów z akustyką.

Nie mogę także  pominąć muzykalności w stereo z dwóch subów , jestem w stanie odgadnąć czy nie gra prawy czy lewy  pomimo iż bas nie jest kierunkowy

Dlatego sugeruję jeden większy,  a po czasie dozbierać na drugi (jesli będzie potrzeba!)  

Na start nie ma co się pchać w 2 tansze i mniejsze

 

 

 

 

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Heathen napisał:

Dlatego drugi może pomóc w przypadku problemów z akustyką.

I z tym się zgadzam. Nie zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem,  że na pewno będzie lepiej.

8 minut temu, Heathen napisał:

Nie mogę także  pominąć muzykalności w stereo z dwóch subów , jestem w stanie odgadnąć czy nie gra prawy czy lewy  pomimo iż bas nie jest kierunkowy

To jest niepokojacy objaw.

U mnie w subie pasmo jest ograniczone do 80Hz i nie mowy, żeby lokalizacja efektów sub niskotonowych była podyktowana umiejscowieniem głośnika.

Za ,, słyszenie'' subwoofera odpowiedzialne jest albo wysoko puszczone na niego pasmo, albo rezonanse jego obudowy, albo nawet coś co się wzbudza przy jego pracy. Dlatego ważna jest jego dobra izolacja od podłogi np.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

I z tym się zgadzam. Nie zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem,  że na pewno będzie lepiej.

To jest niepokojacy objaw.

U mnie w subie pasmo jest ograniczone do 80Hz i nie mowy, żeby lokalizacja efektów sub niskotonowych była podyktowana umiejscowieniem głośnika.

Za ,, słyszenie'' subwoofera odpowiedzialne jest albo wysoko puszczone na niego pasmo, albo rezonanse jego obudowy, albo nawet coś co się wzbudza przy jego pracy. Dlatego ważna jest jego dobra izolacja od podłogi np.

 

Co prawda mam ustawione je na LFE (czyli do 120hz) ale słyszenie lewy prawy bez problemu (puszczenie sygnału w REW)  wyłapuję już od poziomu 50hz

Ma to moim zdaniem związek także z czasem pogłosu, bo ewidentnie na tych częstotliwościach mam "zamulenie" w pokoju  w postaci górki na poziomie 1100ms

Wydaje mi się że nie do końca piszemy o tym samym, bo według twojej teorii sytuacja wynika ze złego ustawienia lub rezonansów, dlatego

dziś jeszcze z ciekawości odepnę na jednej kolumnie Elysian przetworniki niskotonowe (mają oddzielne gniazda) i puszczę sygnał testowy 30/40/50/60 hz i sprawdzę czy słychać różnicę między lewy a prawy oczywiście bez używania subów, jestem przekonany że takową usłyszę)

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest moja teoria tylko fizyka i opinia specjalistów od dźwięku.

Ja tylko ją potwierdzam, bo już się przekonałem nie tylko u siebie, że dobrze skonfigurowany i dobrej jakości subwoofer jest nie do umiejscowienia.

Wiem też, że bardzo często go w systemach słychać ale to nie oznacza, że tak powinno być i że tego nie można zlikwidować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda teoria jest mi znana i wielokrotnie powtarzałem sam jak mantrę że z racji długości fal przy tych częstotliwościach ludzki słuch NIE jest w stanie wyłapać położenia źródła 

W praktyce to słyszę, nie pozostaje mi nic innego jak pogodzić się z faktem słabej akustyki, lub drążyć dalej temat jak temu zaradzić, ale to nie  w tym temacie co by śmietnika nie robić.

 


 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...