Skocz do zawartości

Obliczenie pojemności dla obudowy pod głośniki instalacyjne


Recommended Posts

Mam prośbę osób znających się w tym temacie. Jestem na etapie budowania pokoju do kina domowego, gier, muzyki. Ponieważ uparłem się że chcę zrobić system 7.1.4 na metrażu około 18m2 to zdecydowałem się na głośniki surround ścienne instalacyjne oraz atmos sufitowe instalacyjne by zachować wymaganą przez Dolby geometrię. Fronty oraz centralna i sub to wolnostojące klocki.

Zakupiłem już 4 sztuki Klipsch - PRO-250-RPW-LCR oraz 4 sztuki Klipsch - PRO-18-RC. Chciałbym wykonać do nich obudowy zamknięte z MDF 18mm, ale nie mam pojęcia jak zabrać się do obliczenia litrażu jaki byłby optymalny. Wiem że wszędzie na YT montowane są po chamsku w wyciętych płytach K-G, ale ja ściany mam grube z podwójnej cegły i nie zamierzam zmniejszać pomieszczenie by robić stelaże, podobnie na suficie który obecnie jest już dość niski (220cm).

Możliwości wykonania mam, pracuję w branży obróbki CNC i używam między innymi obrabiarkę z dużym stołem podciśnieniowym na której mogę sobie wyfrezować sobie dowolny kształt. Obstawiam że to coś będzie w granicach 30-40 litrów, ale proszę o pomoc żeby bubla nie wykonać. Oczywiście system zamknięty z wypełnieniem w środku.

big_PRO-25RW-LCR-abcav.jpg.cb6c054455e3ef42e0c4c476c5f84595.jpgbig_PRO-18RC-abcav5.jpg.a750b3fa32d0322fced0a42785318fe3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
1 godzinę temu, piotrekb27 napisał:

@Butler zerknij na to WinISD. Może Ci się przydać.

Dzięki za odzew. Próbowałem użyć tego programu, ale brak mi jakichkolwiek parametrów tych głośników Klipscha i poległem. Reasumując, zaprojektowałem do jednych i do drugich około 30-litrowe obudowy, w przyszłym tygodniu zamawiam płytę MDF. Jak skończę sufit na przełomie lipca/sierpnia to będę je montować.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samą obudowę (jej litraż) będziesz mógł w późniejszym czasie ewentualnie zmniejszyć (np. wpychając wygłuszenie w środek). Zresztą jak sam zauważyłeś często tego typu głośniki są montowane w wyciętej dziurze, bez jakiejkolwiek obudowy. Już przerabiałem kilka tematów głośników montażowych różnych marek (bezpośrednio u klienta) i najczęściej nie było po prostu miejsca na jakąkolwiek zabudowę. (najczęściej pomieszczenie już po remoncie). Sądzę, że w Twoim przypadku efekt będzie zadowalający.

A co do parametrów pisz do Konsbud. Jako dystrybutor powinni uzyskać pełną specyfikację głośników.

BTW. z doświadczenia wiem, że głośniki montażowe Klipscha nie potrzebują wiele żeby fajnie zagrać ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...