Skocz do zawartości

Mniejsza alternatywa do Polk s20e - stereo do PC do 2000 zł


Jakub Pietraszak

Recommended Posts

Hej,
Ostatnio skusiłem się na promocję na Polk S20e na amazonie. Jednak nie sprawdziłem ich wymiarów i nie sądziłem że są one takie wielkie.

Prze wszystkim problemem jest ich głębokość. Wysokość i szerokość jeszcze jestem w stanie zaakceptować, jednak te również mógłby by być mniejsze. Idealne wymiarami byłyby coś zbliżonego do Polk S15E.

Kolumny stoją w niewielkim pomieszczeniu ok 13 m2 do tego dość mocno umeblowanym. W odległości ok 1 m od słuchającego. Za jedną z nich jest bezpośrednio ściana, natomiast za drugim parapet i okno. 

Wzmacniacz to topping mx3 grający na ok 20-50% mocy.

Co do dźwięku Polk S20E to jestem zaskoczony jak grają. Średnica, wysokie tony na plus. Mam w eq podkręcone niskie częstotliwości oraz w toppingu maksymalne ich podbicie, jednak brakuje mi w tej odległości bassu. Dopiero po odsunięciu się na ok 2.5 metra bas jest taki jakbym oczekiwał. 

Wcześniej korzystałem z ok. 15 letnich głośników aktywnych 2.1 z firmy modecom. Stąd pewnie moje wymagania co do basu. 

Rozwiązania nad którymi myślałem to:

-Polk S15E - jednak obawiam się, że ze zmniejszonymi wymiarami głośników zniknie też bass. 
-ELAC Debut 2.0 B6.2 - bass reflex z przodu może pozytywnie wpłynać na bass przy takiej niewielkiej odległości? 
-Pylon Audio Pearl Monitor - obawiam się bass reflexu z tyłu ze względu na to że za jedną kolumną jest dużo wolnej przestrzeni i okno
-Indiana Line Nota 260 X - jw

Zastanawiam się również nad ewentualnym dokupieniem suboofera do zestawu i umieszczeniu go pod biurkiem - ze względu na przyzwyczajenie do zestawu 2.1 brakuje mi bardzo takiego przenikliwego bassu wyczuwalnego od nóg. Może Klipsch R-12SW? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jakub Pietraszak napisał:

Mam w eq podkręcone niskie częstotliwości oraz w toppingu maksymalne ich podbicie, jednak brakuje mi w tej odległości bassu. Dopiero po odsunięciu się na ok 2.5 metra bas jest taki jakbym oczekiwał. 

Wcześniej korzystałem z ok. 15 letnich głośników aktywnych 2.1 z firmy modecom. Stąd pewnie moje wymagania co do basu. 

Cóż. Twoje przyzwyczajenie po słuchaniu głośniczków modecoma z dudniącym subikiem robi swoje. I kompletnie odstaje niestety od wszelkich norm dobrego i zrównoważonego brzmienia. To, że podbijasz jeszcze dodatkowo niskie częstotliwości (i nadal Ci mało) też fatalnie wpływa na dźwięk. S20e to spora kolumna, potrafiąca naprawdę uderzyć mocnym dołem i w 13m2 powinna zagrać aż z zapasem basu i zrobić niezły raban.

Pomyśl nad aranżacją akustyczną w pokoju, sprawdź jak wygląda sytuacja w innym miejscu odsłuchowym. Jak w ogóle wygląda ustawienie tych Polków u Ciebie w pokoju? Możesz rozrysować schemat pokoju? Na początek postaraj zastosować się do podstaw - ustawienie w trójkącie równobocznym.

obraz.png.f8c5c171c0981c51ab1d189ef4029cd8.png

2 godziny temu, Jakub Pietraszak napisał:

Klipsch R-12SW

Ten sub nie nadaje się do muzyki. Jest to typowa kinówka.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.4d8e1e122e42b3913d7a117fdddf14ae.png

Tak wygląda mniej więcej pokój. Czerwone to te kolumny. Oczywiście ustawione mniej więcej w trójkąt równoboczny. 

image.thumb.png.2f02f9cba5cef17f4800a6e7d76af42b.png

A tak mniej więcej wygląda stanowisko odsłuchowe. Wydaje mi się, że lepiej nie mogę ustawić, a ze względu na gabaryty kolumn nawet jest to nie możliwe.

13 godzin temu, lpomis napisał:

Ten sub nie nadaje się do muzyki. Jest to typowa kinówka.

A jest coś godnego uwagi w cenie ~1500 zł do muzyki? Na forum nie znalazłem nic za bardzo, a na SVS budżet nie pozwala. 

3 godziny temu, S4Home napisał:

ELAC mógłby byc dobrym kompanem albo Indiana Line ale Tesi 261

I tak muszę wymienić kolumny na jakieś mniejsze, a właśnie ze względu na gabaryt aktualnie moim faworytem jest Tesi 261. Jakiego brzmienia można się spodziewać w stosunku do tych polk? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli brakuje Ci basu to konieczny będzie subwoofer. W takim przypadku możesz śmiało iść w kierunku Q Acoustic 3010i lub Polk Audio S15e dokupując do tego REL T5 z rynku wtórnego lub Klipsch R12sw jeśli chciałbyś postawić na mocny ale zdecydowanie mniej kontrolowany bas. Jest to subwoofer bardziej do kina domowego. 
Indiana Line Tesi 261 zapewnią bardziej muzykalny charakter brzmienia z bliższą średnicą. Stracisz nieco na dynamice oraz szczegółowości względem Polk Audio S20e. Basu w dalszym ciągu będzie Ci brakować. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jakub Pietraszak napisał:

-ELAC Debut 2.0 B6.2 - bass reflex z przodu może pozytywnie wpłynać na bass przy takiej niewielkiej odległości? 

Podobno nie ma to znaczenia, czy bass reflex jest z przodu, czy z tyłu.

To dziwne, że masz mało basu, bo powinieneś go mieć aż za dużo, zwłaszcza że bliskość ściany może podbijać niskie częstotliwości. Nie znam się za bardzo na akustyce, ale być może przez odbicia niskie częstotliwości się nawzajem anulują i stąd deficyt. Ewentualnie, jak już zostało powiedziane wyżej, przyzwyczaiłeś się do basu z głośniczków komputerowych, z których leje się on jak techno z Malucha.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby po lewej i prawej stronie biurka postawić standy o wysokości około 65-70cm i na nich postawić polki? Stałyby wtedy szerzej. Ta mała szafka za łóżkiem mogłaby wylecieć na przeciwległą ścianę, a na ścianę po lewej można w przyszłości powiesić jakiś absorber. Warto pokombinować z ustawieniem tych kolumn, a nie od razu wymieniać je na inne. Warto też poprzestawiać trochę w pokoju żeby zobaczyć jaki to ma wpływ na dźwięk.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Ostatecznie zdecydowałem sie na Q Acoustic 3010i. 

Teraz dołożyłem subwoofer REL T5i. Mam pytanie jak go podłączyć by zagrał jak najlepiej. Podłączyłem go na razie za pomocą high level input. W instrukcji mam informację, że jak jest możliwość to zalecane jest podłączenie jednocześnie również LFE. Czy powinienem podłączyć LFE do wyjścia "Subwoofer" w toppingu MX3?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...