Skocz do zawartości

Stabilizator napięcia pod Twój sprzęt


Recommended Posts

A takie uniwersalne stabilizatory? Koszty nie są jakieś wielkie, zależnie od mocy większość kosztuje 200-500zł. Pierwszy z brzegu... marki Volt, inne mają podobne ceny i opisy. https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/avr-5000-5000va-stabilizator-napiecia-sieciowego.html Generalnie pomijam to czy ktoś usłyszy różnicę w dźwięku, nie o to mi chodzi :) Zależy mi za zabezpieczeniu sprzętu oraz wydłużeniu jego żywotności, uniknięcie trzasków (?) po włączeniu np. kosiarki itp. Warto, a może nasze amplitunery, wzmacniacze są wystarczająco dobrze zabezpieczone i olać ten temat?

Opis producenta:

Stabilizator napięcia sieciowego AVR 5000 łączy w sobie cechy 2 urządzeń: regulatora napięcia i urządzenia przeciwprzepięciowego.Główną funkcją jest automatyczna regulacja napięcia podawanego na wejściu stabilizatora. Urządzenie poprawia parametry napięcia podawanego m.in. z sieci lokalnej lub generatora prądotwórczego. Tłumi również zakłócenia wprowadzane do sieci elektrycznej przez inne urządzenia. Z jakimi urządzeniami współpracuje AVR 5000? Zestawy komputerowe, serwery, routery, modemy, podzespoły sieciowe, Ssprzęt RTV np. wzmacniacze i miksery audio, kolumny głośnikowe, sprzęt muzyczny, telewizory, wieże stereo, odtwarzacze CD-DVD, amplitunery etc.

avr-5000-5000va-stabilizator-napiecia-si

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ale zaraz chwileczkę co ma stabilizator napięcia czy też listwa przeciwprzepieciowa do tematu "wywalania korków" przy załączeniu wzmacniacza??

Wywaliło czy też wywala bo gość ma w urządzeniu trafo toroidalne o dużej mocy i prąd rozruchu trafa robi swoje...(to jest właśnie wada trafa toroidalnego). Oczywiście zależy to od stanu namagnesowania rdzenia - raz wybije zabezpieczenie, innym razem uda się. Takie trafo powinno być załączane na przykład przez rezystor dużej mocy aby wstępnie namagnesować rdzeń.

 

Żadna listwa tu nie pomoże. Trochę to dziwne iż salon audio nie ma podstawowej wiedzy w tym temacie,.. to jest czysta fizyka a nie marketing:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.07.2021 o 14:47, elektron6 napisał:

Ale zaraz chwileczkę co ma stabilizator napięcia czy też listwa przeciwprzepieciowa do tematu "wywalania korków" przy załączeniu wzmacniacza?? ....

 

 

No właśnie chyba odwrotnie... ;)   temat wątku to: "Stabilizator napięcia pod Twój sprzęt"

https://allegro.pl/oferta/stabilizator-napiecia-1-fazowy-230vac-5kva-10791845158

Chyba zostanie coś takiego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam, trafiła się okazja i kupiłem takie cudo...  Niestety trochę w ciemno, sprzedający nie chciał udzielić żadnych informacji. Po cichu miałem nadzieje że jest servomotor. Niestety nie ma. Ale najważniejsze że jest w 100% sprawny i w świetnym stanie.

Trochę na styk bo moja końcówka max może pociągnąć 900VA, ale powinno starczyć.

Stabilizator powoli przerabiam po swojemu: montaż gniazda sieciowego i dławika do nowego przewodu zasilającego z wtyczką schuko. Fotki w następnym poście.

s-l160.jpg

s-l1600.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdo Kaiser ze złoconymi stykami, ten czerwony kabel zasilający to tylko na chwilę - czekam za zamówionym porządnym, ekranowanym przewodem i wtyczką Viborga...

Stabilizator pracuje bezgłośnie, po podłączeniu do sprzętu przestały buczeć mi trafa w końcówce (słychać je tylko z bardzo bliska) i w głośnikach. Wcześniej przepalało mi bezpiecznik 2A w moim Amplifonie, teraz jest ok.

Co do dźwięku: minimalnie słabsza dynamika i wypełnienie basu ale to się na pewno poprawi jak wymienię ten czerwony kabelek, zastanawiam się też nad ominięciem bezpiecznika w stabilizatorze.

 

Jak widać na fotkach: w gniazdku ponad 240V na wyjściu 220V. Po podłączeniu do sprzętu i jego włączeniu napięcie zmierzone za stabilizatorem waha się w granicach 216-218V jest elegancko, skończą się problemy z lampami i buczeniem transformatorów.

DSC08525.JPG

DSC08529.JPG

DSC08527.JPG

DSC240.JPG

DSC220.JPG

Edytowano przez baliosia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
4 godziny temu, Karol64208 napisał:

@baliosia,ale masz nie to napięcie co powinno być 230V.

Za wysiłek 5, za niewiedzę też 5 :15_yum:

Ważne że działa i jesteś zadowolony.

Pozdr.

Witam, Napięcie jest dokładnie takie jak być powinno. Mam końcówkę Proton D1200 z 1984r i Amplifona WL70 z 1999r. Także mają trafa na 220V. A nawet jeśli byłyby to nowsze sprzęty to dużo bezpieczniejsze jest dla urządzenia 10V mniej niż 23V za dużo (A już tym bardziej dla lampy). Tyle w temacie niewiedzy...DSC08539.thumb.JPG.a808c53ed065f9516649fbd1928117ee.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Tak się przymierzałem do tematu, i w końcu kupiłem UPS on-line CyberPower OLS3000ERT2U. Z założenia będzie raczej obsługiwał u mnie inne urządzenia, ale nie omieszkam podłączyć także amplitunera i końcówki mocy. Czyste napięcie sinusoidalne (topologia podwójnej konwersji) z możliwością konfiguracji ±1%, ustawienie częstotliwości wyjściowej z możliwością konfiguracji ±0,5% itd.

https://www.cyberpower.com/eu/pl/product/sku/ols3000ert2u

4544948000_1650891367.png

6168591800_1650891370.png

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Dnia 14.06.2021 o 09:23, Q21 napisał:

Na pewno zabezpieczy sprzęt ale brzmienie pogorszy się. Warto byłoby spróbować i ocenić czy słyszysz różnicę. 

To dlaczego sprzedajecieTego typu urządzenia np. Audiolab DC Block 6, (który jest bardzo elegancki i może nie jest bardzo drogi w porównaniu z np. McIntosh'em, ale swoje kosztuje), pisząc, że "Oferuje radykalną poprawę jakości sieci, wydajności transformatora i zasilania, a tym samym jakości dźwięku"?

Proszę wyjaśnić, bo zamierzałem kupić

Dnia 14.06.2021 o 09:23, Q21 napisał:

Na pewno zabezpieczy sprzęt ale brzmienie pogorszy się. Warto byłoby spróbować i ocenić czy słyszysz różnicę. 

.big_DC-Block-6-cz-00.jpg?lm=1674765945

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...