Skocz do zawartości

Jak podłączyć głośniki 5.1 do Onkyo TX-NR616


Adam_N

Recommended Posts

Witam

chciałbym podłączyć głośniki 5.1 Klipsch Synergy F3 do mojego amplitunera Onkyo TX-NR616. Złącza z tyłu wyglądają jak na poniższym zdjęciu a w związku z tym, że jestem początkujący w tematach audio proszę pomoc w poniższych pytaniach:

1. czy tylne głośniki Klipsch Synergy B2 podłączyć do złączy "Surround Back or Front High" czy "Surround"

2. głośniki przednie Klipsch Synergy mają cztery wtyki połączone blaszką. Słyszałem, że można połączyć po prostu dwa wtyki głośnik i dwa wejścia amplituner (Front) ale można też zdjać blaszkę w we wtykach w głośniku, podłączyć kabel z czterema wtykami a aplituner 2 wtyki w gniazda "Front" a dwa w gniazda w "Surround Back or Front High". Co daje to drugie rozwiązanie i jak to poprawnie zrobić 

3. czy poniższe kable głosnikowe są dobrej jakości?

https://allegro.pl/oferta/klotz-ly225-kabel-glosnikowy-nakamichi-10-m-7056182834

Adam

 

Onkyo.jpg

Edytowano przez Adam_N
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Surround

2. Masz tu dwie opcje. Ja tam nie jeste fanem takich rozwiązań i dawno nie spotkałem kogoś by ich używał... Ale tak to wygląda:

a) Bi-Wiring - jest to połączenie dwukablowe polegające na podłączeniu sekcji tonów niskich i średnio-wysokich oddzielnymi przewodami z jednego wzmacniacza. Bi-Wiring możemy zastosować w przypadku gdy nasze kolumny mają odpowiednią konstrukcję zwrotnicy oraz posiadają odpowiedni do tego terminal z 4 gniazdami głośnikowymi (2 plusy i 2 minusy). W przypadku gdy podłączamy taką kolumnę za pomocą dwóch przewodów należy zdjąć mostek (zworki) łączący gniazda. W przypadku gdy nie korzystamy z Bi-Wiringu należy podłączyć oba gniazda ze sobą zworkami. Przy Bi-Wiringu zalecane jest używanie przewodów o tej samej konstrukcji. Kable podłączamy do jednego wyjścia we wzmacniaczu. Bi-Wiring ma na celu eliminację wzajemnych oddziaływań obu głośników na siebie co zapobiega propagacji zniekształceń w obu pasmach.

bi-wiring-setup.jpg.c014ddebcb7ac4b09764a78501e4c45c.jpg

b) Bi-amping - to o czym wspominasz jeśli chodzi o wyjście "Surround Back or Front High". Wg. Manuala możesz tak zrobić, ale pamiętaj że jak tak podłączysz to musisz to skonfigurować w opcjach. Jest to połączenie dwukablowe polegające na podłączeniu sekcji tonów niskich i średnio-wysokich oddzielnymi przewodami do dwóch oddzielnych wzmacniaczy mocy. Bi-Amping stosowany jest zazwyczaj w systemach estradowych gdzie potrzebna jest duża moc i dobra kontrola nad sygnałami w odpowiednich pasmach. W warunkach domowych rzadko spotykany. Wynika to z tego, że posiadanie większej ilości wzmacniaczy, urządzeń filtrujących, oraz odpowiednich kolumn znacznie przewyższa koszty nad uzyskanym efektem. Jednak jeżeli komuś zależny na lepszej kontroli nad separacją pasm i nie obawia się kosztów to takie połączenie pozwala uzyskać dobry efekt końcowy.

bi-amping-setup.jpg.a196e4706c90658b0054b53bccddb55b.jpg

3. Dobrze że jesteś świadom kupna kabli OFC. Z dala od CCA. Ja kupiłem inne, ale te też będą ok.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

To jeszcze pociągnę temat zadajac kolejne pytanie o podłączenie dekodera Polsatu tak, żeby dźwięk telewizji szedł przez głośniki Klipscha. Czy podłączenie dekodera z amplitunerem poprzez HDMI oraz telewizora z amplitunerem poprzez HDMI będzie poprawne, czy może dekoder musi być połączony bezpośrednio z telewizorem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...