Skocz do zawartości

Kino domowe/stereo do salonu 17m2


rmarciano

Recommended Posts

Cześć chciałbym prosić o pomoc w wyborze systemu audio do salonu z aneksem. Wymiary pomieszczenia to 5x3.5 natomiast przestrzeń pod audio 2x3.5. System będzie wykorzystywany w ok 60-70% do słuchania muzyki (nie jestem melomanem ale lubię dobrą muzykę z ukierunkowaniem na niskie tony) i 30-40 filmy natomiast zależy mi żeby zestaw mimo wszystko sprawdzał się w kinie. Budżet to ok 4-5 tys (jeżeli udałoby się coś taniej to bardzo chętnie ale z poprzednich wątków wnioskuje, że to raczej w druga stronę idzie)
Z głównych problemów, które wydaje mi się są istotne:
- Jedna kolumna przednia musi iść w róg pomieszczenia druga też będzie dosunięta tyłem do ściany,
- Sofa jest ok 20 cm od ściany i niestety więcej nie chce jej odsuwać ze względu na przestrzeń więc pytanie czy głośniki surround mają w ogóle sens w takim ustawieniu?
- Przy kolumnach podłogowych sub musi się znaleźć obok sofy - słabe miejsce i jeżeli dobrze myślę to powinien być w takiej sytuacji downfire,
- Przy kolumnach podstawkowych sub może polecieć w róg pomieszczenia obok tv a na czas filmów przestawiać go gdzieś na środek,
- ostatnia kwestia to kolory: jeżeli kolumny podłogowe to kolor naturalnego dębu w stylu Taga Harmony (ewentualnie białe) jeżeli podstawkowe to kolor ma mniejsze znaczenie chociaż wciąż lepiej jaśniejsze

rzut.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu postawiłbym na typowy zestaw stereo, skoro słuchasz słuchasz więcej muzyki to lepiej iść na kompromis z kinem niż ze stereo. Postaw na zestaw złożony np. Denon DRA-800H +  Polk Audio Signature S50E, albo z kolumnami Heco Aurora 700 i to wystarczy by mieć przyzwoitą jakość a przy tym nie będziesz musiał komplikować sobie życia z tylnymi głośnikami. Jeśli będzie brakowało ci basu to z czasem będziesz mógł dokupić subwoofer, ale przy takim metrażu te kolumny powinny w zupełności wystarczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do wątku, bo mam podobny budżet, jak autor, a i proporcje muzyka/film podobne:

czy nie można zamiast amplituneru stereo - wspomnianego Denon DRA-800H kupić amp. kina dom., np. Denon AVR-X1600H, czy Marantz NR1510 i zainwestować przede wszystkim w kolumny frontowe? Parametry wydają się być podobne, a cenowo amp. stereo wypadają mniej korzystnie. Dla laików te różnice cenowe są kompletnie niezrozumiałe: najtańszy sieciowy amp. stereo z serwisami streamingowymi, wi-fi i hdmi kosztuje 2800 \Pioneer SX-S30DAB\, a amp. kina domowego o tej samej funkcjonalności poniżej 2 tys \Denon S650H\.

O co chodzi? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q21 dziękuję za odpowiedź. Właśnie stawiania na samo stereo chciałbym uniknąć, tak jak wspomniałem daleko mi melomana a muzyka będzie puszczana raczej z serwisów w stylu youtube music więc pytanie czy w ogóle wykorzystam potencjał takiego zestawu?

Jeszcze chciałbym się upewnić odnośnie Heco Aurora 700 – to są kolumny z bas reflexem umieszczonym z tyłu i czy ustawienie takiej kolumny w rogu pomieszczenia i dosunięcie do ścian nie spowoduje problemów z brzmieniem basu? Z Polk Audio Signature S50E jak rozumiem nie byłoby takiej obawy bo bas reflex jest skierowany w dół.

Ostatnia kwestia to cena – z opinii na forum w kinie sub jest w zasadzie obowiązkowy i prędzej czy później trzeba go kupić a zaproponowane zestawy z subem to koszt 7k+ i będzie to dopiero zestaw 2.1 więc troszkę sporo wykraczam poza budżet dlatego miałbym prośbę o zaproponowanie zestawu, który spowoduje mniejsze tornado w portfelu 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronty... Jeśli chodzi Ci o ich umiejscowienie to fizycznie kolumny możesz z tylnym BR ustawić niemal przy tylnej ścianie, nikt Ci nie zabroni. Pełno jest takich fotek gdzie ludzie się chwalą swoim kinem domowym. Tylko wiedz z czym to się wiąże - bass będzie w niekontrolowany sposób dudnić. Nie chodzi o to że będzie zbyt mocny... Będzie po prostu nieznośnie łupać. Z kolumnami z BR z przodu wbrew pozorom jest ta sama zasada, choć nie ulega wątpliwości że można je jednak trochę bliżej ściany dosunąć.

Surroundy zaraz za sofą... Wszędzie w zaleceniach Dolby czy DTS jest info że głośniki efektowe nie powinny być bliżej jak 1m od odsłuchu. Nie jesteś w stanie przysunąć sofy, więc efekty nie będą zgodne z zamierzoną treścią. Albo daj sobie spokój z tym rozwiązaniem, albo poszukaj małych głośników z uchwytem ściennym regulowanym i daj je trochę wyżej by chociaż odległość zachować.

Subwoofer i jego umiejscowienie to nawet problem dla osób które nie mają problemu z projektem wnętrza. Te które zaplanowałeś wcale nie musi być złe, widziałem już takie rozwiązania.

Do kina i muzyki nie musisz się ograniczać do wyboru typu kolumny czy podstawkowe. Są też głośniki naścienne które realnie całkiem już fajnie mogą brzmieć, ale do nich konieczny jest dobry subwoofer który raczej przekroczy budżet. Mam kolegę z zestawem On-Wall Klipscha, i "przez niego" zdecydowałem się by u siebie zrobić porządne kino. Koncert Hans Zimmer z Pragi w Atmos sprawił że szczękę zbierałem z podłogi. Masz też opcję głośników ściennych - jak masz Tv na płycie gipsowej to też sensowne wyjście, tylko znowu budżet relatywnie większy potrzebny. Mam u siebie tego typu zabudowę na surround, pierwsze próby i banan na twarzy.

Pamiętaj o centralnym. Koniecznie! To bardzo ważny element zestawu.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butler - z Twojej odpowiedzi wnioskuję, że niestety nie mam opcji złożyć nic sensownego bez sporego zwiększenia budżetu. Jeżeli dobrze rozumiem to każde kolumny dosunięte będą łupać basem czyli właśnie to czego chciałem uniknąć. Jedyne kolumny, które mogę przysunąć do ściany to głośniki ścienne ale do tego potrzebuje mieć ścianę z płyty gipsowej (której niestety nie mam) i to też wymaga zwiększenia budżetu na sub więc generalnie nic nie mogę zrobić.

 

Piotrze dziękuję za odpowiedź. Przeczytałem wątek i właśnie nie chciałbym rezygnować z kina - pytanie czy przy takim ustawieniu ma sens kino - to jest dokładni ostatni punkt z postu dlatego zadałem pytanie tutaj.

 

Co do odsłuchu to ciężko jest znaleźć salon, który daje możliwość posłuchania zestawu w takiej kwocie. Znajomy posiada soundbar Samsung Q90R 7.1.4 i dźwięk w kinie jest dla mnie wystarczający natomiast w stereo mam nadzieję na odrobinę lepszą jakość co wydaje mi się nie powinno być bardzo trudne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rmarciano napisał:

...Jeżeli dobrze rozumiem to każde kolumny dosunięte będą łupać basem. Jedyne kolumny, które mogę przysunąć do ściany to głośniki ścienne ale do tego potrzebuje mieć ścianę z płyty gipsowej (której niestety nie mam) i to też wymaga zwiększenia budżetu na sub więc generalnie nic nie mogę zrobić.

Generalnie po prostu tak się nie robi z dostawianiem kolumny do samej ściany, co nie zmienia faktu że ludzie często się decydują na taki ruch np. z powodu WAŻ... Musiałbyś sam się przekonać jaką różnicę to robi w odsłuchu.

Co do opisu ściennych... Nie do końca dobrze opisałem. Są głośniki naścienne które przykręcasz do ściany, oraz głośniki ścienne do zabudowy. Do pierwszych nie musisz ingerować oprócz mocowania. Masz fotę jak to np. u Klipsch wygląda jedno vs drugie

4806.jpgFuIEw9h9FwFtEllDM1b-ldev_j9-2PLWI1tt2RSNCEDIA-Pro-Reference.jpg?1597679507855bq4311fxtmg51.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @rmarciano, są kolumny, które dosuniete do ściany będą dudnić a są kolumny, którym bliskość ściany służy. 

A wracając do pytania postawionego przez kolegę @Brzmik czy Amp stereo będzie lepszy niż Amp KD. Jest tutaj gdzieś cały wątek poświęcony porównaniu Denona 1500h i jego brata Denona 800. Niektórzy twierdzą nawet, że ten drugi to koln pierwszego, wykastrowany z kilku końcówek mocy. Niestety, nie miałem możliwości słuchania osiemsetki ale swego czasu miałem Denona 1400h a obecnie mam marantza 1509. Oczywiście da się na tym słuchać muzyki, ale jednak wzmacniacz w budżecie tych amplitunerów radzi sobie, moim zdaniem, z muzyką lepiej. Mi przede wszystkim brakowało w tych amplitunerach dynamiki i przyzwoitej kontroli basu. Najlepiej jeśli samemu sprawdzić czy takie kompromisy wchodzą w grę. To, że mi coś nie odpowiadało, nie znaczy, że dla kogoś innego będzie to także nieakceptowalne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wcześniej na foum że koledzy polecali KEF T-301, więc mogła to by być rozsądna opcja. Do kompletu pasuje KEF T-101 surround oraz KEF T-101c central. Jak muza to subwoofer musi dopełnić niedostatki kolumn, niezbędny jest szybki jak np. SVS SB-2000 PRO, tylko to już mocno lecimy z budżetem... Heh. Do tych KEF-ów nie kupuj zwykłych z Bass Relfex bo przy muzie się tylko będziesz denerwował.

Osobiście słuchałem zestaw m.in. z Klipsch Reference Premiere RP-640D (fotki wyżej, ma dużo głośników) ale tam jedna taka kosztuje 2000zł i pomieszczenie odsłuchowe przy tym było porządnie ogarnięte. Dwa subwoofery, dopracowana akustyka itd.

Jak ktoś jest Ci w stanie zapodać model kolumny w klasycznej obudowie co sobie poradzi z takim ustawieniem, to na pewno będzie lepsza opcja. Jeśli nie to przynajmniej masz alternatywę.

T101_1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @seba3002 - rzeczywiście jest taki post na forum audiostereo. Koniec końców nie padła odpowiedź ze strony sklepów na Twoje pytanie, czy zauważalne są różnice pomiędzy ampl. stereo i kd Denona. Potencjalni, a nie mający wiedzy dot. sprzętu audio, kierują się raczej w stronę amplitunerów z uwagi na ich wsechstronność, sieciowość i możliwość podłączenia ich pod inne urządzenia, czego nie zapewniają wzmacniacze. No, chyba że zapewniają, ale nie jest to raczej wiedza powszechna, zwłaszcza dla laików (choć to pewnie temat na nowy wątek). Pozdrowienia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Brzmik napisał:

Potencjalni, a nie mający wiedzy dot. sprzętu audio, kierują się raczej w stronę amplitunerów z uwagi na ich wsechstronność, sieciowość i możliwość podłączenia ich pod inne urządzenia, czego nie zapewniają wzmacniacze. 

Najzabawniejsze, że jest to problem jedynie lingwistyczny, bo współczesne wzmacniacze i amplitunery często niczym się od siebie nie różnią, tak konstrukcyjnie, jak i funkcjonalnie;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalnie współczesne amplitunery kina domowego i stereofoniczne faktycznie prawie się nie różnią, można nawet spotkać sekcje hdmi jak w Denonie DRA-800. Stety lub niestety, w bezpośrednim porównaniu modele stereofoniczne w muzyce grają jednak lepiej od swoich odpowiedników wielokanałowych. Amplitunery wielokanałowe zagrają jednak bardziej płasko, z mniejszą dynamiką. Różnica będzie zależała od naszej percepcji oraz wymagań, niewątpliwie jednak jest ona słyszana. Oczywiście żadne stereo nie zastąpi dźwięku wielokanałowego w filmach czy grach ale ja jestem zdania, że zwłaszcza przy ograniczonym budżecie, lepszy efekt przyniesie niezłe stereo niż bardzo podstawowe kino (zakup w danej kwocie 2 kolumn i amplitunera a przynajmniej 5 kolumn i amplitunera drastycznie obniża jakość tego drugiego rozwiązania). Do tego kwestia poprawnego ustawienia w pomieszczeniu o czym dyskutowano wyżej. Siedzenie przy samych kolumnach nie stworzy właściwego efektu. Polecam jednak odwiedzić dobry salon np. Q21 :)gdzie będzie można porównać nawet na dwóch kolumnach ampli kina vs stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kraft napisał:

Najzabawniejsze, że jest to problem jedynie lingwistyczny, bo współczesne wzmacniacze i amplitunery często niczym się od siebie nie różnią, tak konstrukcyjnie, jak i funkcjonalnie;)

Oj Jarek. To czemu zamiast marantza pm 8005 nie postawisz sobie amplitunera AV tej samej firmy, np najniższy model, który zresztą posiadam ja - nr 1509 ? Ja swego czasu robiłem porównanie amp vs wzmacniacz, no i niestety ten pierwszy gra stanowczo słabiej. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, seba3002 napisał:

To czemu zamiast marantza pm 8005 nie postawisz sobie amplitunera AV

Ponieważ czasem liczą się jeszcze takie cechy jak: wygląd, solidność, niezawodność, funkcjonalność, renoma marki itp. Nie zawsze Topping musi być optymalnym rozwiązaniem;)

Ja porównywałem PM8005 z R-N803 i wnioski mam chyba odmienne od Twoich.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kraft napisał:

Ja porównywałem PM8005 z R-N803 i wnioski mam chyba odmienne od Twoich.

Tylko popatrz na parametry Yamahy a mojego amplitunera marantza. Zresztą, cena też chyba odrobinkę inna. Czyli na czymś jednak w moim amplitunerze przyoszczędzono. I nie wydaje mi się, że tylko na metalowym froncie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dziękuję za odpowiedzi. Widzę, że temat zszedł troszkę obok pytania a ja zostałem bez odpowiedzi więc może konkretniej o zestawach, które mógłbym wybrać chciałem poczekać na propozycję ale te które tutaj się znalazły przebijają znacznie budżet dlatego mam pytanie o zestaw:

Amplituner yamaha v4 - mam nadzieję, że niedługo się pojawi

Kolumny:

- Taga v607 5.0 - plus w perspektywie sub

- Ewentualnie żeby oszczędzić miejsce Aurora 300 i podobna sytuacja na dzień dzisiejszy 5.0 i niedługo sub,

Pytanie czy te zestawy się sprawdzą w stereo i czy właśnie nie będą dudnić po dosunięciu do ściany czy w ogóle lepiej zmienić podejście?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam kolumn tagi, ale z tego co się orientuję, do stereo średnio się nadają. A może zamiast tych heco wypożycz kefy q350. Bardzo fajne kolumienki, które można dostać teraz w dość przystępnej cenie. U mnie stały około 30 cm od ściany i problemów z basem nie było. A jeśli coś by zadudniło, możesz użyć dołączonych zatyczek bas refleks. Z wymienioną Yamahą powinny zagrać ok. Z ww amplitunerem fajnie mogłyby zagrać też dali zensor ale zdaje się, że tu trzeba byłoby szukać w używkach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no Taga jest ok. W swojej cenie nawet w stereo wypadają całkiem ok. Pamiętajmy że mówimy tu o naprawdę tanim produkcie.

Moim zdaniem Aurora gra lepiej ale jest jednak słabsza, mniej wydajna. Może okazac się za mała. I mówie tu o konfiguracji w stereo gdzie sub nie będzie grał.

W Przeciwnym razie nie zabraknie mu mocy.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 zestaw na kefach to koszt ok 1000 zł/szt, używanych widzę tylko 2 sztuki więc zestaw 5.0 bez ampli wychodzi pod 5k. Z ampli i subem to już koszt 8.5k, troszkę za drogi zestaw. 

@S4Home właśnie jeżeli dobrze przeczytałem jest opcja włączenia suba w stereo pytanie czy ma to sens - przy okazji mogę prosić o wyceny i ewentualnie jeszcze jakieś alternatywy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że przy stereo (do muzyki) możesz mieć suba w sytuacji gdy frontowe głośniki nie do końca są w stanie zejść nisko z powodu swojej konstrukcji. Ale pisałem Ci w 11 poście, to nie może być zwykły kinowy woofer - inna koncepcja. Może wystarczy Ci mniejszy SVS-sb1000pro lub podobny, ale to nadal około 2500zł. Podejdź gdzieś na odsłuch i zrozumiesz w czym rzecz. Do kina oczywiście też się nadaje, to generalnie bardziej uniwersalny produkt.

svs-sb-1000-pro-subwoofer-aktywny.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich , 

podlączę się pod temat bo układ rmarciano jest prawie taki sam jak u mnie, z tą różnicą że raczej myśle o KD 3.1. z przeznaczeniem 60/40 kino/muzyka. Na tył nie ma miejsca.

Podobnie jak wielu użytkowników myślałem na początku o belce jednak im bardziej człowiek czyta posty to myśli, że może jednak kupić amplituner + głośniki. 

W moim przypadku mam szafkę RTV prawie na całej długości ściany, której napewno nie zmienię.

Przeglądając forum natrafiłem na możliwe zestawy takie jak:

Yamaha RX-V4A + Heco Aurora 700 + Center 30 (chociaż tutaj już budżet zaczyna się nie spinać)

Yamaha RX-V4A + Heco Victa 702 + Center 30

+ Heco Victa Prime SUB 252 A ( szukam Suba któy ma około 30cm szerokości) aby się zmieścił koło szafki. Jakieś alternatywy? 

A teraz główne pytanie - czy takie kolumny można posawić na szafcę RTV (Fronty 700/702)? Jeśli nie to rozumiem, że w takim przypadku mogę zastosować tylko głośniki podstawkowe takie jak Aurora 300 lub inne alternatywy (propozycję ?) ?

Czy jest jakaś minimalna odległość od ściany dla kolumn podłogwych/podstawkowych? 

 

@rmarciano V4A dostępna jest w DE https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/200616230_-rx-v4a-yamaha.html 

Z góry dziękuję za uwagi!

RZUT2.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk Szukała napisał:

z tą różnicą że raczej myśle o KD 3.1

Nie chciałbym burzyć marzeń , ale nie ma KD 3.1. To co chcesz zrobić to nie będzie ani kino ,ani stereo. 

Stawiałbym na stereo bez suba , zaoszczędzony budżet na subie i centralnym przeznaczyłbym na lepszy wzmacniacz i kolumny.

8 minut temu, Patryk Szukała napisał:

Czy jest jakaś minimalna odległość od ściany dla kolumn podłogwych/podstawkowych? 

Nie ma , z tym że ustawienie kolumn przy tylnej ścianie spowoduje iż scena dźwiękowa zrobi się słaba. Ale patrząc na rzut pomieszczenia to będzie Twój najmniejszy problem. Przy tak wąskim ustawieniu kolumn w stosunku do odległości miejsca odsłuchu szlag trafia stereofonię . Naprawdę nie da się zmienić ustawienia kolumn ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...