Skocz do zawartości

Kino domowe/stereo do salonu 17m2


rmarciano

Recommended Posts

57 minut temu, Patryk Szukała napisał:

A teraz główne pytanie - czy takie kolumny można posawić na szafcę RTV (Fronty 700/702)? Jeśli nie to rozumiem, że w takim przypadku mogę zastosować tylko głośniki podstawkowe takie jak Aurora 300 lub inne alternatywy (propozycję ?) ?

Czy jest jakaś minimalna odległość od ściany dla kolumn podłogwych/podstawkowych? 

Jak masz szafkę na szerokości całej ściany pod TV, to żadne podłogowe kolumny. One są na podłogę, sama nazwa to wskazuje. Podstawkowe to właściwe wyjście, nie sugeruj się że są mniejsze i coś może być gorzej/słabiej. Monitory tej klasy mogą spokojnie już opanować tej wielkości pomieszczenie, koledzy zapewne zaraz coś Ci zaproponują, określ tylko budżet. Generalnie głośnik wysokonowy powinien znajdować się mniej więcej na wysokości Twojej głowy jak siedzisz sobie na tej sofie i nie ma zmiłuj, inaczej będzie po prostu źle.

Kino 3.1 istnieje, ale osobiście też bym sobie tego rodzajem systemu głowy nie zawracał jak nie masz zamiaru dokładać surround. Po prostu za tą samą kwotę kupisz dużo lepiej brzmiący amp stereofoniczny niż taki do kina domowego.

Tv na środek między ścianą a drzwi, głośniki rozstaw symetrycznie ile się da, zostawiając jednak  trochę miejsca od bocznej ściany - nie przytulaj do narożników żadnych głośników. Od tylnej ściany odsuń na tyle na ile Ci ta szafka pozwoli. Nie ma czegoś takiego jak minimalna odległość od tyłu, po prostu nie dosuwaj bo ładnie wygląda. Najlepiej po zakupie sobie pokombinuj z ustawieniem. Nie będąc jakimś audiofilem i tak usłyszysz różnicę.

Subwoofer to ewentualnie jak faktycznie tego basu będzie Ci mało... Ale jak zainwestujesz w dobre stereo to raczej nie będzie Ci potrzebny.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Nie chciałbym burzyć marzeń , ale nie ma KD 3.1. To co chcesz zrobić to nie będzie ani kino ,ani stereo. 

Stawiałbym na stereo bez suba , zaoszczędzony budżet na subie i centralnym przeznaczyłbym na lepszy wzmacniacz i kolumny.

Nie ma , z tym że ustawienie kolumn przy tylnej ścianie spowoduje iż scena dźwiękowa zrobi się słaba. Ale patrząc na rzut pomieszczenia to będzie Twój najmniejszy problem. Przy tak wąskim ustawieniu kolumn w stosunku do odległości miejsca odsłuchu szlag trafia stereofonię . Naprawdę nie da się zmienić ustawienia kolumn ? 

Niestety nie ma możliwości zmiany pozycji kolumn.. trzeba by mieszkanie zmienić 

 

2 godziny temu, Butler napisał:

Jak masz szafkę na szerokości całej ściany pod TV, to żadne podłogowe kolumny. One są na podłogę, sama nazwa to wskazuje. Podstawkowe to właściwe wyjście, nie sugeruj się że są mniejsze i coś może być gorzej/słabiej. Monitory tej klasy mogą spokojnie już opanować tej wielkości pomieszczenie, koledzy zapewne zaraz coś Ci zaproponują, określ tylko budżet. Generalnie głośnik wysokonowy powinien znajdować się mniej więcej na wysokości Twojej głowy jak siedzisz sobie na tej sofie i nie ma zmiłuj, inaczej będzie po prostu źle.

Kino 3.1 istnieje, ale osobiście też bym sobie tego rodzajem systemu głowy nie zawracał jak nie masz zamiaru dokładać surround. Po prostu za tą samą kwotę kupisz dużo lepiej brzmiący amp stereofoniczny niż taki do kina domowego.

Tv na środek między ścianą a drzwi, głośniki rozstaw symetrycznie ile się da, zostawiając jednak  trochę miejsca od bocznej ściany - nie przytulaj do narożników żadnych głośników. Od tylnej ściany odsuń na tyle na ile Ci ta szafka pozwoli. Nie ma czegoś takiego jak minimalna odległość od tyłu, po prostu nie dosuwaj bo ładnie wygląda. Najlepiej po zakupie sobie pokombinuj z ustawieniem. Nie będąc jakimś audiofilem i tak usłyszysz różnicę.

Subwoofer to ewentualnie jak faktycznie tego basu będzie Ci mało... Ale jak zainwestujesz w dobre stereo to raczej nie będzie Ci potrzebny.

Tak podejrzewałem z podłogowymi ale kto pyta nie błądzi.

Wniosek jest prosty żeby iść w stereo. Zależy mi również na spięciu TV, PC, dekodera + streaming dlatego szukam raczej urządzenia z HDMI - z tego co widzę to do wyboru jest Denon DRA-800H w tym przedziale cenowym. Z drugiej strony cały czas myślę o RX-V4A, jako rozsądny zakup na przyszłość pod 5.1.  Pytanie jakie kolumny z BR z przodu byście zaproponowali do obydwu sprzętów (muzyka Rock + Elektronika) tak aby również nie zabrakło basów ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądny zakup na przyszłość pod 5.1? W kinie moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak nie wykorzystujesz jego potencjału od początku. Tu ciągle coś dodają, a to HDMI coraz lepsze, a to Atmos, standardy Wi-Fi, a to Arc, a to obsługa X-Boxa 4K z 120Hz (z czym teraz jest kłopot), to wygląda jak pogoń za króliczkiem. Podejdź na prawdę rozsądnie, chyba że faktycznie planujesz zmiany i kino ustawisz wówczas w korzystniejszym miejscu swojego mieszkania/domu. Porównaj z Yamaha R-N803D, ale nie wiem jak z jej dostępnością.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, rmarciano napisał:

@S4Home właśnie jeżeli dobrze przeczytałem jest opcja włączenia suba w stereo pytanie czy ma to sens - przy okazji mogę prosić o wyceny i ewentualnie jeszcze jakieś alternatywy?

Jasne, napisz do mnie na PW albo zadzwon do nas to Ci przygotuję wycenę.

Możesz suba gasić i mieć włączonego. Zalezy od jego klasy. Bo sa suby które mimo że to amplituner kina to jeszcze zepsują odbiór stereo. Mimo że w kinie będzie super.

10 godzin temu, Patryk Szukała napisał:

z tą różnicą że raczej myśle o KD 3.1

Nie ma kina 3.1

 

6 godzin temu, Patryk Szukała napisał:

Niestety nie ma możliwości zmiany pozycji kolumn.. trzeba by mieszkanie zmienić 

 

6 godzin temu, Patryk Szukała napisał:

Z drugiej strony cały czas myślę o RX-V4A, jako rozsądny zakup na przyszłość pod 5.1.

Czyli da się zmienić mieszkanie?

:D

2 godziny temu, Butler napisał:

ozsądny zakup na przyszłość pod 5.1? W kinie moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak nie wykorzystujesz jego potencjału od początku. Tu ciągle coś dodają, a to HDMI coraz lepsze, a to Atmos, standardy Wi-Fi, a to Arc, a to obsługa X-Boxa 4K z 120Hz

Dokładnie tak.

Przyszłość w KD to pół roku.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wracam z aktualizacja i po odsłuchach. Po przeczytaniu opinii i informacji również skierowałem się w kierunku systemu stereo i mam nadzieję, że z jednej strony moja opinia się komuś przyda a z drugiej łatwiej będzie kolegom z forum coś doradzić. Dzięki uprzejmości s4home miałem okazję posłuchać kilku zestawów – zaznaczam, że był to mój pierwszy odsłuch i jest szansa, że słoń nadepnął mi na uszy 😊 idąc od początku standardowy zestaw polecany na forum

Heco Aurora 700 + Topping MX3 – dla mnie niestety całkowicie inne brzmienie niż oczekiwałem. Basu jest bardzo dużo natomiast wokale brzmią jak przez mgłę – kolumny prawdopodobnie sprawdziłyby się do filmów jednak w stereo osobiście oczekuje innego brzmienia,

Kolejnym zestawem miały być KEF Q350 jednak nie było takiej możliwości więc w zastępstwie Dali Oberon 3 + Topping MX3 – i tutaj w zasadzie identycznie jak z Aurora 700 tylko z mniejszą ilością basu

Monitor Audio Bronze 100 + Topping MX3 – i tutaj dobry kierunek jeżeli chodzi o brzmienie dużo basu był szybszy odrobinę mniej efektowy i wokale które brzmiały dobrze więc dobry kierunek

Focal Aria 906 + Topping MX3 – i tutaj największe pozytywne zaskoczenie, basu jest mniej niż w bronzach jednak jakość i ilość szczegółów w basie jest zdecydowanie większa - słychać w mojej opinii dwa razy więcej szczegółów. W średnich i wysokich tonach różnicy nie odczułem może też dlatego, że różnica w niskich tonach przykuła całą moją uwagę - tutaj też podpięliśmy dla testów wzmacniacz za ok 3k – nazwy niestety nie jestem w stanie podać ponieważ różnica w dźwięku nie była dla mnie na tyle duża żeby warto było dopłacić w przeciwieństwie do kolumn (cały czas trzymając się budżetu ok 5k)

Monitor Audio Silver 100 + Topping MX3 – brzmią lepiej od bronze natomiast nie słyszałem w nich aż takiej różnicy żeby warto było dopłacić. W porównaniu do Focali dla mnie brzmią gorzej,

W takim wypadku na testy do domu wypożyczyłem Monitor Audio Bronze 100 oraz Focal Aria 906. Przy moim ustawieniu gdzie obie kolumny są dosunięte do ściany a jedna stoi praktycznie w rogu pomieszczenia Bronze niestety daje efekt o którym pisał kolega Butler czyli bas nieprzyjemnie łupie. Słychać to szczególnie chodząc po pomieszczeniu. Zatyczki do bas reflex nie zdają się tutaj na zbyt wiele. W muzyce w której chodzi o łupanie basem jest zaskakująco dobrze natomiast w czymś bardziej wokalnym, tym ustawieniu, akustyce itd. niestety ciężko się tego słucha.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z Focal Aria 906 basu jest słyszalnie mniej natomiast nie ma efektu łupania nawet po wsunięciu kolumny w zasadzie w sam róg pomieszczenia i to czym zdecydowanie mnie przekonują to szczegóły w basie i jego brzmienie – chociaż właśnie mogłoby by być go momentami więcej.

Z ciekawości i nawiązując do kina porównałem jeszcze Focale do soundbara Samsung Q90R i pewnie nie będzie odkryciem, że Samsung zdecydowanie wygrywa w kinie a Focale w stereo. Ciekawostką natomiast było, że przy oglądaniu filmów na Focalach najsłabszym punktem nie był bas czy przestrzenność dźwięku tylko jakość dialogów i mi właśnie najbardziej brakowało głośnika centralnego.

Mam nadzieję, że daje to mniej więcej obraz jakiego dźwięku poszukuje i mam prośbę o podpowiedź czy znajdę alternatywę dla Focali? Nie są to kolumny często polecane z tego co zauważyłem ani też nie mają bardzo pozytywnych recenzji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Focal Aria 906 najbardziej Ci podpasował to bym przy nim został. Biorąc pod uwagę to czego Ci brakuje... Dołożył bym centralny głośnik + amplituner kina i na początek stworzył sobie tzw. 3.0. Ni to kino, ni to stereo... Ale nikt Ci nie każe trzymać się konwenansów jeśli masz być zadowolony z efektu. Później zawsze możesz dokupić szybki subwoofer żeby dopełnić te Focale jak brak basu będzie doskwierać. Ponadto, jak weźmiesz Yamahę to myślę że koledzy dadzą Ci wypróbować bezprzewodowe MUSICCAST 20 jako surround na tyły jak by to kino Cię z czasem wciągnęło. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler to jest chyba kierunek w którym najbardziej chciałbym iść :)mam możliwość zdobyć za grosze zestaw central, sub i tyły od starego KD samsunga (nawet nie wiem co to za model) na początek na pewno nie zagra to dobrze ale później można przechodzić na coraz lepsze głośniki - pytanie jaki amplituner do takiego zestawu - zostając na Focalach i budżecie ok 5k zostaje niestety tylko używka

@seba3002 czy polk s20e nie gra bardziej kinowo w kierunku Aurory 700? O Klipsch rp600m przeczytałem Twój post wydają się ciekawe ale z tego co napisałeś są to bardziej kolumny efekciarskie pod techno nie wokale a Focale neutralne więc czy z Klipsch nie osiągnę podobnego efektu do Monitorów?

@S4Home tak z ciekawości to bardzo chętnie tylko jaki wzmacniacz możesz polecić? Słuchałem utworów Il Divo we FLAC po aux - zupełnie nie jest to muzyka, której słucham ale muszę przyznać, że to jak zagrał ten zestaw zrobiło na mnie spore wrażenie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie, przez niewyspanie i upał 😉, nie zwróciłem uwagi, że kolega pisze o modelu Aria a nie o tańszym - focal chora. @rmarciano, rzeczywiście, zarówno wspomniane przeze mnie klipsche jak i polki to kolumny dość efekciarskie. Konkurencją dla arii mogą natomiast być audio physic classic, kef ls50  czy audiovector qr1. Tych ostatnich słuchałem tylko chwilę w salonie, ale zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 Dzięki właśnie coś mi się nie do końca zgrywało wszystko :D faktycznie o kef ls50 jest bardzo dużo bardzo dobrych opinii i testów, audiovector qr1 też zbiera dobre recenzje i nawet udało się prawie go posłuchać gdyby jedna kolumna nie odmówiła współpracy jednie z tego co udało mi się znaleźć to obie kolumny potrzebują konkretnej elektroniki żeby dobrze zagrały ale to wszystko z czasem można rozbudowywać :) ciekawy jestem porównania bezpośrednio tych kolumn @S4Home jakie są Wasze odczucia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audovectory, Kefy te mamy. Wiec spokojnie możesz je zobaczyć, odsłuchać.

Moim zdaniem Arie które masz to bardzo dobre kolumny. Tylko tu na prawdę sprawdził bym inną elektronikę. Jaką? Szczerze sprawdź po prostu coś większego zobaczysz czy słyszysz różnice jesli nie to nie będziemy przebierać. NAD 356, Cyrus ONE, Magnat MR 780

Polk moim zdaniem gra bardziej kinowo. Ale nie jak Aurora. Heco ma łagodniejsza górę. Polk z kolei wyrazistą, jaśniejszą.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...