Skocz do zawartości

Zakłócenia/przebicia/przepięcia słyszalne w słuchawkach


Recommended Posts

Cześć, próbowałem znaleźć na forum coś na ten temat, ale niewiele się dowiedziałem.
Mój problem polega na tym, że słyszę przebicia/trzaski w słuchawkach np. przełączając grzejnik w pokoju w zimę, czy też przy czymkolwiek co nagle pobiera dużą ilość prądu. Na przykład gdy w moim mieszkaniu grzeje się woda (wiadomo, jest taki "pstryk", włącza się sprzęt i delikatnie słyszalne jest w słuchawkach przebicie, taki mały trzask, jednorazowy). 
Z racji tego, że nie będę miał czasu na testowanie słuchawek i sprzętu dla własnej satysfakcji ze względu na ograniczoną ilość czasu (kolejne studia), chciałbym mieć już ten jeden wybrany, który będzie mnie zadowalał w 100%. 

 

Mój sprzęt:
- Macbook Air M1 (2x usb typu C)
- Komputer stacjonarny z W10 (obecnie użytkuję), zasilacz z wieloma zabezpieczeniami, także przepięciowymi itp. (Seasonic), podpięty jest ten komputer do listwy Acar F5, jednak listwa jest podpięta pod gniazko bez uziemienia (nie jest możliwe uziemienie, kompletnie ono odpada)


Mianowicie jest kilka możliwości (na które wpadłem):

- jakiś filtr typu Jitterbug (posiadam też Dragonfly'a), pytanie tylko, czy to pomoże? - wtedy korzystałbym także z przejściówki usb-c na usb-b w przypadku podłączenia pod Mac'a (czy ta przejściówka pogorszy jakość dźwięku?) lub bez przejściówki z PC
- mogę też kupić coś niemobilnego, jakiś dac, ale nie wiem czy takie mają wbudowane jakieś filtry, z tego sprzętu co miałem to nie miały i były słyszalne przebicia
- w ostateczności sprzęt Bluetooth (jednak ta opcja mnie nie przekonuje, bo jakość dźwięku będzie kiepska, BT z ANC chciałbym mieć tylko do przemieszczania się po mieście).

Proszę o pomoc co z takim fantem mogę zrobić, bo mi się pomysły kończą, a problem irytuje 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marecki napisał:

Wymień listwę zasilającą Acar F5 na Acar 504 WF. Twoja listwa ma tylko zabezpieczenie przepięciowe. W tym przypadku potrzebujesz listwy, która ma jeszcze filtr przeciwzakłóceniowy.

https://acar.pl/produkty/ochrona-przeciwprzepieciowa-acar/acar-504-wf/

a czy potrzebuję mieć uziemienia do tego?

Bo jeśli nie potrzeba i sama listwa rozwiąże sprawę to jestem skłonny kupić, to żadne pieniądze, a powinno zrobić robotę, nie wiedziałem o czymś takim

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marecki napisał:

Ja korzystam bez uziemienia i jest w porządku, nie słychać trzasków. Ale z uziemieniem jest większa skuteczność tłumienia zakłóceń.

a próbowałeś podłączyć np. jakiś grzejniczek z 800-1000W, mini lodówkę, cokolwiek prądożernego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komp jest podłączony do listwy zasilającej sprzęt rtv. Ta listwa tłumi zakłócenia z sieci, głównie od windy. Natomiast druga listwa nie przepuszcza zakłóceń wytwarzanych przez sprzęt agd do sieci. Filtry przeciwzakłóceniowe działają w obie strony. Czyli w moim przypadku sprzęt rtv jest izolowany od sprzętu agd przez dwie listwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, marecki napisał:

Komp jest podłączony do listwy zasilającej sprzęt rtv. Ta listwa tłumi zakłócenia z sieci, głównie od windy. Natomiast druga listwa nie przepuszcza zakłóceń wytwarzanych przez sprzęt agd do sieci. Filtry przeciwzakłóceniowe działają w obie strony. Czyli w moim przypadku sprzęt rtv jest izolowany od sprzętu agd przez dwie listwy.

Czyli krótko mówiąc zakłócenia powinny być, ale filtry działają. Oki, spróbuję to zamówić jutro, czekam na propozycję innych, może inni forumowicze mają jeszcze jakieś rady

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, marecki napisał:

Zakłóceń nie powinno być. To jest zło, z którym walczymy za pomocą filtrów.

Chcę ją zamówić właśnie, ale na stronie:
https://www.budujesz.pl/listwa-zasilajaca-acar-504wf-przeciwprzepieciowa-5-gniazd-3-m-czarna-w0073-83467/
jest napisane, że nie ma tego filtru RFI/EMI. Nie mogę się dokopać, czy taki filtr jest, bo chyba o to się rozchodzi, prawda?

Widzę też inne listwy marki chociażby Brennenstuhl, ale to już cena 2x większa, czy warto dopłacać, czy filtry są raczej te same?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.06.2021 o 15:49, marecki napisał:

Wycinek z podanej strony:

image.png.fba09f801a78db142bde147cf695962e.png

Mam dwie takie listwy, i obie mają filtry przeciwzakłóceniowe. Czy warto kupić droższe musisz sam zdecydować.

Niestety, w moim przypadku nie sprawdziła się :/
Nadal np. po podłączeniu grzejnika 400W po uruchomieniu go słychać trzask w słuchawkach, także przy wyłączaniu :(
 

Bardzo proszę o jakieś sugestie dalsze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marecki napisał:

Sprawdź podłączenie grzejnika przez tą listwę. Czasami takie podłączenie daje lepszy rezultat. Filtry blokują przeniknie zakłóceń z urządzeń do sieci.

Nie za bardzo rozumiem, do listwy podpięty jest komputer, monitor i lampka ( z tymi trzema nie ma problemów ), jednak po podłączeniu do tej samej listwy (Acar 504WF) występuje ten problem z trzaskami.
Chyba, że mam nie podłączać do niej nic poza komputerem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RV1 napisał:

Chyba, że mam nie podłączać do niej nic poza komputerem...

Dokładnie tak, od tego zacznij. Grzejnik (i lampka) ma być zasilany bezpośrednio z sieci. Następnie sprawdź podłączenie grzejnika poprzez listwę, a komputer bezpośrednio z sieci. Wybierz wariant, w którym trzaski będą mniej słyszalne. Jeśli w obu wariantach będzie taki sam efekt, pozostaw wariant z komputerem podłączonym do listwy.
Ważne, żeby komputer i grzejnik nie były podłączone razem do jednej listwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marecki napisał:

Dokładnie tak, od tego zacznij. Grzejnik (i lampka) ma być zasilany bezpośrednio z sieci. Następnie sprawdź podłączenie grzejnika poprzez listwę, a komputer bezpośrednio z sieci. Wybierz wariant, w którym trzaski będą mniej słyszalne. Jeśli w obu wariantach będzie taki sam efekt, pozostaw wariant z komputerem podłączonym do listwy.
Ważne, żeby komputer i grzejnik nie były podłączone razem do jednej listwy.

Przy lampce LED kilka Watt nie ma mowy o przebiciach, to chyba zostawię, bo nie mam gdzie indziej jej podłączyć.
Czyli wygląda na to, że muszę mimo wszystko używać tylko dwóch gniazd, jeżeli nie chcę mieć trzasków. Ale ten filtr nie powinien jakoś działać w listwie między gniazdkami także?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, marecki napisał:

Lampka LED nie ma znaczenia, podłącz tam, gdzie jest wygodniej. Między gniazdkami jednej listwy nie ma filtracji. W tej listwie jest tylko jeden filtr wspólny dla wszystkich gniazdek.

a znasz jakąś listwę z filtrami także między gniazdkami?
Jak na razie w takim wypadku będę korzystał w listwie tylko z komputera i myślę, że rozwiąże to problem, chociażby częściowo. Ogólnie listwa daje dużo i faktycznie reguluje jakieś szumy i zakłócenia. A jak myślisz, czy jeżeli np. spoza mojego pokoju byłoby coś co mogłoby powodować trzaski, to czy ta listwa sobie z tym poradzi (przypominam o tym, że nie jest ona uziemiona) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam takiej listwy, która ma filtrację pomiędzy gniazdkami. Takie możliwości posiadają niektóre kondycjonery. Tylko to już nie ten poziom cenowy.
Jeśli komputer będzie podłączony przez listwę, to będą tłumione wszystkie zakłócenia sieciowe. Wcześniej pisałem, że listwa działa także bez uziemienia (ale z mniejszą skutecznością).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.06.2021 o 00:42, MobyDick napisał:

Pozostaje użyć więcej niż jedną listwę z filtrami.

 

Dnia 10.06.2021 o 21:43, marecki napisał:

Nie znam takiej listwy, która ma filtrację pomiędzy gniazdkami. Takie możliwości posiadają niektóre kondycjonery. Tylko to już nie ten poziom cenowy.
Jeśli komputer będzie podłączony przez listwę, to będą tłumione wszystkie zakłócenia sieciowe. Wcześniej pisałem, że listwa działa także bez uziemienia (ale z mniejszą skutecznością).

Niestety listwa nie pomogła i nadal słychać delikatny trzask przy włączaniu ogrzewania w mieszkaniu :/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Ten trzask zapewne jest spowodowany gwałtownym obniżeniem napięcia zasilania w sieci w mieszkaniu. Tu pomogło by chyba tylko użycie znacznie większego przekroju przewodów doprowadzających zasilanie przed licznikiem. Albo trzeba się z tym pogodzić.

Czyli nic nie da się zrobić... 
To prawda jest nagły przeskok, bo ogrzewanie pobiera nagle bardzo dużo prądu

Dziękuję bardzo za pomoc!!!!

Mimo wszystko jednak, to ten "trzask" jest mniejszy, ale kupowanie listwy za kilkaset złotych to chyba mija się z celem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...