Skocz do zawartości

jakie głośniki surrond na tył?


irencjo

Recommended Posts

Dzień dobry,

mam salon około 20m2 (+ około 10m2 aneks kuch. za plecami) i zestaw muzyczny Yamaha RX-A1080 + kolumny 5.1 z przodu 2x Tannoy Saturn S8 +SUB M10 + central B&W + tył 2 x Tannoy Saturn S6LCR. Postanowiłem zmienić te ostatnie czyli swoje tylne surrondy i to tylko z uwagi na na ich spory rozmiar (38 cm x 21cmx 28cm i 7Kg wagi)
Całość gra super, chociaż kolumny mają jakieś 16 lat ale mam dwie sprawy:

po pierwsze chcę zmienić te tylne surrondy na jakieś mniejsze i pytanie na jakie. Wczoraj oglądałem B&W M1, fajne bo małe cena 2K za parę ale czy to będzie grało. Słuchamy głównie koncertów rock, pop i inne. Czy ktoś słyszał kiedyś aby z tylnych głośników przy muzyce płynął dźwięk z którym małe głośniki sobie nie poradzą??? Oczywiście oglądamy też filmy ale to jest sprawa drugorzędna dla mnie. Może jakieś inne dość małe kolumienki do powieszenia na ścianę ktoś zaproponuje. Jest wariant w amplitunerze, że jak się włączy opcje stereo 5 lub7 kanałowe to wówczas te małe głośniki chyba grają albo powinny normalnie jak każda kolumna i to chyba jest jedyna taka opcja. Ktoś to testował? Ktoś może polecić jakieś mniejsze kolumnienki?

Po drugie, może zmienię to swoje główne kolumny do stereo, tylko co kupić tak do 7-8K za parę aby kupić niemal w ciemno? Kolega kupił Klipsch chyba RF820 fajne ale bardzo mocno grają basem chyba aż za dużo, ale też chyba teraz w nagraniach występuje więcej basów niż kiedyś, przynajmniej w tej nowocześniejszej popularnej. Żeby nie było to zależy mi na basie ale też na gabarycie, aby nie były za duże tak do 1m wysokości. Może seria B&W 603? Z odsłuchem to słabo, bo w salonach mają raczej wygrzane kolumny a i tak zawsze to będzie brzmiało inaczej niż w domu. Dlatego chętnie poczytam porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję bardzo za odpowiedzi,
wolę jednak nowe albo lekko używane głośniki na tył, problem w tym, że muszę je na ścianie zamontować bokiem w kierunku słuchacza. Poszukam jeszcze ale głównie chodziło mi o to czy zamiana fajnych (sporych rozmiarem) głośników które mam obecnie na małe coś zmieni w odsłuchu muzyki z koncertów puszczanych w formacie 5.1?
Co do pary głównych kolumn to prawie zawsze w salonie zabrzmią lepiej a w domu mogę się rozczarować. Podobnie kupowałem Yamachę, tu jednak dostałem ją do domu na weekend i najpierw prawie nie grała a później coraz lepiej, już jej nie oddałem. Chodzi mi raczej o poradę na jakie modele zwócić uwagę a jak już będę się decydował to i tak odsłucham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, irencjo napisał:

chodziło mi o to czy zamiana fajnych (sporych rozmiarem) głośników które mam obecnie na małe coś zmieni w odsłuchu muzyki z koncertów puszczanych w formacie 5.1?

Moim zdaniem przy koncertach trochę stracisz. Ale głównie zależy od tego jak masz skonfigurowany system. Jakie pasmo idzie na tył przy odtwarzaniu koncertów?

W jakim trybie koncertów słuchasz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HQ150 napisał:

Moim zdaniem przy koncertach trochę stracisz. Ale głównie zależy od tego jak masz skonfigurowany system. Jakie pasmo idzie na tył przy odtwarzaniu koncertów?

W jakim trybie koncertów słuchasz?

jak są nagrane w 5.1 to tak właśnie słucham i nic nie zmieniam, czyli na tył idzie to co producent zapodał, głównie to są oklaski, echo, ale są czasem instrumenty typu jakaś gitara się przewinie przez chwilkę, jakieś efekty. Generalnie basów raczej nie ma a tylko średnica i wysokie, więc w teorii powinno być ok??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, dlatego szukam pomocy ale dziękuje za zainteresowanie

6 godzin temu, S4Home napisał:

Zmienianie w tej cenie frontów na Klipsch 820 to mezalians do tego amplitunera.

Czemu w ciemno. Idź i odsłuchaj. Zapraszam do nas pokazę Ci kilka propozycji. Sam jestem fanem 1080 więc się dogadamy.

 

Oferta na te Areny fajna. To bardzo dobre kolumny.

Ewentualnie jakieś satelity typu bipole? Wejdą?

Piotr

a gdzie salon jest? Może jednak wskazania jakieś z czym lubi grać ta Yamaha? Może znowu Tannoy tylko nowsze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji w tym przedziale cenowym jest bardzo dużo i najlepszym rozwiązaniem byłby świadomy odsłuch. W przypadku Yamahy nie polecałbym kolumn Klipsch, ponieważ może być za ostro ale najlepiej samemu to ocenić. Pod Yamahę możesz spokojnie wziąć pod uwagę Heco Aurora 700, Kef Q750 czy Q Acoustic 3050i. 

Jeśli byłaby taka możliwość to zapraszam na odsłuch w naszym salonie w Pabianicach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Q21 napisał:

Opcji w tym przedziale cenowym jest bardzo dużo i najlepszym rozwiązaniem byłby świadomy odsłuch. W przypadku Yamahy nie polecałbym kolumn Klipsch, ponieważ może być za ostro ale najlepiej samemu to ocenić. Pod Yamahę możesz spokojnie wziąć pod uwagę Heco Aurora 700, Kef Q750 czy Q Acoustic 3050i. 

Jeśli byłaby taka możliwość to zapraszam na odsłuch w naszym salonie w Pabianicach. 

dzięki za opinię wezmę je pod uwagę z Gdańska to trochę za daleko :)

10 minut temu, S4Home napisał:

Yamaha lubi Tannoye, QAcustic, KEF, Heco, Fyne, ten model także Dynaudio.

Salon jest w Oświęcimiu.

Jak małe te kolumny mają być? Monitor audio ma jeszcze takie monitorki z serii Radius i Mass. To za małe?

 

bardzo dziękuję, wezmę pod uwagę sugestie. Do Oswięcimia za daleko trochę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Yamaha lubi Tannoye, QAcustic, KEF, Heco, Fyne, ten model także Dynaudio.

Salon jest w Oświęcimiu.

Jak małe te kolumny mają być? Monitor audio ma jeszcze takie monitorki z serii Radius i Mass. To za małe?

 

Raczej Radius chyba na oko są lepsze, poszukam u siebie może znajde je gdzieś w salonie do posłuchania, dziękuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, krecio napisał:

A może Focal Dome Flax? Są małe, bardzo eleganckie i ładnie grające.

dzięki za podpowiedź ale 3000 zł o już chyba za drogo, wolałbym nie przekraczać 2000 zł a B&W są też ładne ale juz tylko 2000 i chyba parametry ciut lepsze. Pytanie czy w surrondach będzie różnica w odsłuchu koncertów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Łukasz Baran napisał:

Zapewne chodzi o to, żeby wybrał się do nich do sklepu i spytał Panów tam pracujących. Przy okazji będzie mógł sobie odsłuchać jakąś konfigurację.

Generalnie lepiej szukać pomocy osobiście i udać sie do salonu lub do kogoś, kto się na tym zna. Uważam, że przy okazji dowiedzenia się nowych rzeczy można samemu odsłuchać. Ale no cóż, to tylko moje zdanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2021 o 10:59, Łukasz Baran napisał:

Zapewne chodzi o to, żeby wybrał się do nich do sklepu i spytał Panów tam pracujących. Przy okazji będzie mógł sobie odsłuchać jakąś konfigurację.

No tak ale tam sa jedynie Bowersy z takiej gamy które są drogie.

Dlatego ciekawiło mnie dlaczego wskazanie tego sklepu?

Gdyby tam był wybór spośród 10 modeli no to tak.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Temat zakończony, skończyło się na dużych głośnikach Fyne Audio FS502SP na przód oraz Fyne Audio F500 na tył, jesteśmy z żoną zadowoleni, wszystko pięknie gra i się prezentuje. Surrondy są tylko o jakieś 8 cm niższe od poprzednich Tannoy, ale już wiszą na ścianie i nie są gorsze od starych Tannoy. Dziękuję wszystkim za sugestie i porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...