Skocz do zawartości

Pierwsze stereo zielonego w temacie


gutozaur

Recommended Posts

Cześć, to mój pierwszy post na forum. Jestem wniebowzięty poziomem wiedzy użytkowników i liczę na pomoc, która rozwieje moje wątpliwości. Od roku planuje zakup stereo i chyba nadszedł ten czas żeby zrobić ten krok. Długo się zastanawiałem czy kino domowe czy stereo ale po namyśle wyszło że stereo będzie dla mnie lepsze. Na ta chwile mam kino domowe a i tak podłączone mam tylko kolumny przednie bo za dużo nerwow z resztą głośników z małymi dziećmi, poza tym i tak nie ma kiedy oglądać filmów na kinie domowym.

Na tą chwilę od 15 lat posiadam:

Onkyo tx sr303e do tego kolumny 5.0 m-audio hcs 8800 i suba wharfedale wh210.

Póki mieszkałem w starym mieszkaniu i byłem młodszy to było ok. Z wiekiem słyszę że to nie to. Chciałbym sprzęt przede wszystkim do muzyki, chciałbym żeby grało czysto, miękko i żeby nie męczyło słuchu. Gatunki muzyki to generalnie to co leci w radiu czyli wszystko. Od czasu do czasu jakiś film więc żeby dialogi były dobrze słyszalne bo teraz jest z tym różnie. Moj salon to 32m² w kształcie prostokąta. Kanapa od głośników 4m. Głośniki rozstawione od siebie o 4m. Głośniki stoją 10cm od tylnej ściany. Wiedzę mam niewielką, popytałem w kilku miejscach i na ta chwile mam na oku zestaw Yamaha rn602 + heco 700 lub wharfedale diamond 12.3. Generalnie skłaniałbym się ku wharfedale, ponieważ udało mi się je kupić za 1500 zł, ale jeśli nie będą pasowały to jakoś to przeboleje. Jako że planuje zakup na raty w konkretnym sklepie jestem skazany na to co oferują, konkretnie mówię o sklepie euro. Wybór amplitunerów jest niewielki, więc teoretycznie jest tam do wyboru Yamaha 602 i denon 800h, bo potrzebuje wyjście na subwoofer. Co do kolumn jest więcej do wyboru. Preferowany kolor biały ale przeboleje inny, najwyżej okleje.

Wilson RAPTOR 5  1500 zł (białe)
Wilson RAPTOR 7  2400 zł (białe)
Pylon Audio Pearl 27  2600 zł (białe)
Wilson RAPTOR 9 2600 zł (czarne)
Wharfedale diamond 12.3 1500 zł. (czarne)

Polk Audio T50 (czarne)

Pylon Audio Pearl 25 (białe)

Klipsch R-610F (czarne)

Żeby mieć większy wybór amplitunerów można się skusić na taki do kina domowego ale czytałem tu że mocno tracą na wartości, są problemy z HDMI i grają gorzej w tej samej cenie co stereo. Budżet mam do 5000 zł. Proszę pomóżcie w wyborze. Chciałbym mieć świadomość że dobrze wydałem pieniądze a przynajmniej nie bez walki. Planuje ten zakup na długo. Pewnie kolejne 15 lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, gutozaur napisał:

Preferowany kolor biały ale przeboleje inny, najwyżej okleje

No to z mojej strony na początek myślę ze nie ma co sie "pchać" w oklejanie kolumn. Tzn. Nie wątpię w Twoje zdolności manualne, ale przy odsprzedaży może być problem z wytłumaczeniem komuś ze to ze względów estetycznych. Proponuje albo białe fabrycznie nowe, albo kompromis kolorystyczny czyli brać jakie są bez ingerencji w tego typu sprawy. Ale i tak wybór należy do Ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

No to z mojej strony na początek myślę ze nie ma co sie "pchać" w oklejanie kolumn. Tzn. Nie wątpię w Twoje zdolności manualne, ale przy odsprzedaży może być problem z wytłumaczeniem komuś ze to ze względów estetycznych. Proponuje albo białe fabrycznie nowe, albo kompromis kolorystyczny czyli brać jakie są bez ingerencji w tego typu sprawy. Ale i tak wybór należy do Ciebie.

Oklejałem już kolumny 2 razy. Kiedyś robiłem to zawodowo więc to nie problem. Folie też już raz ściągałem z kolumn. Wszystko dobrze poszło ale zabawy na wiele godzin. Wiadomo to nie to samo co oryginał, ale potrzebuje białych ewentualnie czarnych lub dąb jasny. Nic innego nie wchodzi w grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Q21 napisał:

Jeśli chciałbyś zrobić krok do przodu to w przypadku Yamahy RN602 świetnym rozwiązaniem byłyby Heco Aurora 700. Możesz także zwrócić uwagę na Q Acoustic 3050i, które zapewnią dynamiczniejsze brzmienie oraz bardziej szczegółową górę. 

Co by nie było to i tak chyba w porównaniu do mojego starego sprzętu to będzie skok a nie krok. Przynajmniej tak mi się wydaje. Zdaje sobie sprawę że heco 700 byłyby lepsze niż wharfedale 12.3 jednak pytanie czy o tyle lepsze żeby płacić za nie 1200 zł więcej? Gdyby udało mi się sprzedać te wharfedale bo mam nówki to co innego ale jak już udało się dobrze kupić to czy odczuje mocną różnice między nimi z rn 602? W sensie wartą takiej dopłaty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, gutozaur napisał:

Co by nie było to i tak chyba w porównaniu do mojego starego sprzętu to będzie skok a nie krok. Przynajmniej tak mi się wydaje. Zdaje sobie sprawę że heco 700 byłyby lepsze niż wharfedale 12.3 jednak pytanie czy o tyle lepsze żeby płacić za nie 1200 zł więcej? Gdyby udało mi się sprzedać te wharfedale bo mam nówki to co innego ale jak już udało się dobrze kupić to czy odczuje mocną różnice między nimi z rn 602? W sensie wartą takiej dopłaty?

No dokładnie to jest inne pytanie.

Bo jak wspomniałem Ty kolumny już masz. I moim zdaniem zdecydowanie powinieneś je sprawdzić. W cenie w której je masz zawsze je sprzedaż dalej.

Dopiero jak taki system 602 + Wharfedale ci nie podejdą to wtedy jest pole do szukania dalej.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner już kupiłem i jutro będzie. Co do kolumn to Jeszcze nie wysłali. Nie chce iść na odsłuch bo nie chce robić ludziom problemów tym że zajmę im czas i nic nie kupię. Chętnie bym porównał je do heco 700 ale tak jak pisałem nie jestem bardzo wymagającym. Chciałbym mieć sprzęt który jest dobry w stosunku jakośc/cena. Domyślam się bo czytałem w kilku miejscach że ten amplituner bardzo dobrze grałby z heco 700 ale to wchodzi w grę tylko jeśli sprzedam wharfedale. Jeśli nie to zostawię je bo myślę że nie jestem aż taki wybredny żeby zapłacić dodatkowo 1200 zł więcej bo wolę to wydać na coś innego. Tak mi się wydaje że to rozwiązanie jest optymalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam dwa pytania, podłączyłem dzisiaj rn602 po stare głośniki gdyż na nowe jeszcze czekam i zastanawia mnie głośność, ponieważ żeby posłuchać głośniej muzyki czy filmu muszę podkręcić głośność na -20dB i mniej. Czy to normalne, że to tak jest? Ze starym amplitunerem ledwo dochodziłem do połowy skali i już było głośno a teraz muszę dojść do 80% żeby było podobnie. W obu przypadkach połączenie przez kabel optyczny. Jeżeli miałbym strzelać to jest to wina głośników, czy z nowymi będzie lepiej? A druga sprawa czy mikrofon o którym czytalem w kilku artykułach, za pomocą którego konfiguruje się amplituner powinien być dołączony czy trzeba go kupić osobno, a jeżeli tak to czy warto?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gutozaur napisał:

 A druga sprawa czy mikrofon o którym czytalem w kilku artykułach, za pomocą którego konfiguruje się amplituner powinien być dołączony czy trzeba go kupić osobno, a jeżeli tak to czy warto?

Yamaha rn 602 nie posiada kalibracji mikrofonem. Yamaha rn803 takowy  posiada i mikrofon jest w komplecie. U mnie kalibracja przyniasła znaczacy przyrost jakosciowy.

Edytowano przez grzegorz8370
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, S4Home napisał:

Dokładnie. Nie o tym modelu to przeczytałeś.

Z kolei jeśli chodzi o głośność to nie jest tak do końca gdyz o ile dobrze pamiętam skala przechodzi na + w pewnym momencie. Na +10 lub nawet +20

Kablem optycznym jest podłączony do TV? W takim razie to normalne

Piotr

To że przechodzi na plus to nie wiedziałem, faktycznie do +16,5 idzie. Trochę to dla mnie bez sensu bo jakieś 30% skali jest nieużywalne bo ledwo co słychać ale widocznie ktoś mądry wymyślił i tak ma być. A cz innym mógłbym podłączyć tv do ampitunera? Chyba nic lepszego nie ma niż optyk.

Dnia 12.06.2021 o 19:27, HQ150 napisał:

NIE!!!

 

A czy ampituner może stać na półce 20cm nad subwooferem? To już bezpieczna odległość?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki powolny przyrost skali wbrew pozorom ma sens. Czasem są sytuacje gdzie faktycznie jest potrzeba ustawić poziom bardzo cicho by tworzył się klimat adekwatny do sytuacji. Małe dziecko usypiasz, rodzinne święta, nawet zwykłą drzemka itd. Pamiętaj też że kolumny mają różna efektywność, jedne trzeba solidnie podkręcić by było głośno, innym potrzeba o wiele mniej by zagrały na tym samym poziomie. Poza tym, na pewno lepiej tak niż odwrotnie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Taki powolny przyrost skali wbrew pozorom ma sens. Czasem są sytuacje gdzie faktycznie jest potrzeba ustawić poziom bardzo cicho by tworzył się klimat adekwatny do sytuacji. Małe dziecko usypiasz, rodzinne święta, nawet zwykłą drzemka itd. Pamiętaj też że kolumny mają różna efektywność, jedne trzeba solidnie podkręcić by było głośno, innym potrzeba o wiele mniej by zagrały na tym samym poziomie. Poza tym, na pewno lepiej tak niż odwrotnie :)

Masz rację, to kwestia przyzwyczajenia, wcześniej na starym sprzęcie po prostu było głośno dość szybko i do tego jestem przyzwyczajony, ale to kwestia czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, gutozaur napisał:

To że przechodzi na plus to nie wiedziałem, faktycznie do +16,5 idzie. Trochę to dla mnie bez sensu bo jakieś 30% skali jest nieużywalne bo ledwo co słychać ale widocznie ktoś mądry wymyślił i tak ma być. A cz innym mógłbym podłączyć tv do ampitunera? Chyba nic lepszego nie ma niż optyk.

A czy ampituner może stać na półce 20cm nad subwooferem? To już bezpieczna odległość?

Tu nie widzę przeciwwskazań.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20cm nie będzie stanowiło problemu. Natomiast jeśli chodzi o regulację głośności to warto mieć płynne przejście, które przydaje się przede wszystkim wieczorem. Są takie wzmacniacze jak Ypsilon Phaethon, który jest fenomenalny ale przy pierwszym stopniu głośności w niektórych przypadkach może być za głośno. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2021 o 07:10, gutozaur napisał:

To że przechodzi na plus to nie wiedziałem, faktycznie do +16,5 idzie. Trochę to dla mnie bez sensu bo jakieś 30% skali jest nieużywalne bo ledwo co słychać ale widocznie ktoś mądry wymyślił i tak ma być. A cz innym mógłbym podłączyć tv do ampitunera? Chyba nic lepszego nie ma niż optyk.

A czy ampituner może stać na półce 20cm nad subwooferem? To już bezpieczna odległość?

Ale to nie jest kwestia że producent tak wymyślił. Podłączenie optykiem jest po prostu tak ciche. Włącz radio czy sieć będzie normalnie!

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, S4Home napisał:

Ale to nie jest kwestia że producent tak wymyślił. Podłączenie optykiem jest po prostu tak ciche. Włącz radio czy sieć będzie normalnie!

Piotr

Rozumiem, radia jeszcze nie nastroilem i nie sprawdzałem innych źródeł. Czy jest możliwość podłączenia tego "lepiej"? Jest jeszcze coaxial ale w tv nie mam takiego wyjścia. Chinche to chyba gorsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...