Skocz do zawartości

Zamiana KEF Q950 ale na co???


TomekWawa

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Po półrocznym użytkowaniu kolumn KEF Q950 wraz ze wzmacniaczem DENON PMA 1600NE przyszła pora na zmiany :) Zmiany powodujące skok na półeczkę wyżej pod względem jakości brzmienia. Generalnie skok ten chciałbym uzyskać poprzez zmianę kolumn a nie wzmacniacza. Myślę, że ten Denon to bardzo solidny sprzęt, który spokojnie napędzi każde kolumny o jakich myślę.

W związku z tym będę miał kilka zapytań i prośbę o radę.

Kolumny o jakich myślę i biorę pod uwagę to:

KEF R7

FOCAL ARIA 926/936

PYLON DIAMOND 28

ELAC CARINA FS247.4

Jestem otwarty na inne propozycję. Budżet, po maksymalnych negocjacjach cen to 11K :)

Pomieszczenie w jakim ustawiony mam sprzęt to ok. 50m2, czyli salon, jadalnia i kuchnia. Pomieszczenie nie jest łatwe. Nie zależy mi jakoś specjalnie na mega wypełnieniu całego pomieszczenia dźwiękiem, słucham muzyki raczej na niskich poziomach głośności. Pomieszczenie generuje trochę echa i to czasami czuć ze względu na bardzo duże okna w których powieszone są żaluzje drewniane, brak zasłon. Generalnie jestem bardzo zadowolony z kolumn KEF Q950, z racji biernych membran bas nie lata mi po pomieszczeniu i nie występuje kakofonia basu jak miało to miejsce przy poprzednich kolumnach DALI OBERON 7, przy głośniejszych odsłuchach trochę to wkurzało. W kolumnach KEF Q950 posiadam fantastyczną górę, detaliczność brzmienia oraz mega fajną przestrzeń. Problem polega na tym, że ta fantastyczna detaliczność wysokich dźwięków przy długich i głośniejszych odsłuchach trochę męczy. To jedno, z kolej niskie tony, przy cichych odsłuchach nie są takie jakie bym chciał (przy głośniejszych odsłuchach KEF Q950 robi fantastyczną robotę z basem ale nie słucham muzyki głośno) Chciałbym znaleźć złoty środek, czyli przy głośniejszym słuchaniu muzyki wysokie mają nie męczyć a przy cichszym bas ma być wyczuwalny i podkreślający całość :)Lubię również przestrzeń w muzyce, aby scena była baaardzo szeroka.

A teraz o muzyce. 95% mojej płytoteki to bardzo ciężka muzyka metalowa ale... niech to nie zmyli, ponieważ 80% słuchanej muzyki to klasyczna muzyka rockowa, jazz, blues itp. Wyszukuję po prostu dobrze brzmiącej muzyki i jestem otwarty na wszystko co dobre.

Pytanie do osób, które słuchały kolumn KEF Q950 oraz KEF R7 ponieważ R7 są moim zdecydowanym faworytem. Czy tutaj będzie wyczuwalny przeskok półkę wyżej? Jak się mają R7 do Q950. Podobno R7 mają zatyczki do bass reflexu i można regulować sobie poziom, czy to faktycznie działa?

Napiszcie coś proszę o przeskoku półkę wyżej względem Q950. Co polecicie aby wskoczyć trochę wyżej i na lata mieć już problem z głowy. 

Z góry bardzo dziękuję.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli odpowiada Ci charakter brzmienia KEF Q950 to odrzuciłbym Pylon Audio Diamond 28, ponieważ w połączeniu z Denonem może być za ciepło. Dobrym rozwiązaniem byłyby KEF R7, które zapewnią bardziej zróżnicowany bas oraz poprawią stereofonię względem Q950. Koniecznie posłuchaj także Focal Aria 936, które zagrają bardziej szczegółową górą oraz zapewnią szybszy bas. 
W zakładanym budżecie miałbyś jeszcze Monitor Audio Silver 500. Są to kolumny stawiające na dynamikę oraz mocny, sprężysty bas. Górnych częstotliwości masz więcej niż w przypadku Q950 ale nie powinna męczyć. 

Zapraszam oczywiście na odsłuch w naszym salonie oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest źródłem? Tzn. z czego puszczasz muzykę.

Do metali ciężkich powinny fajnie się spisać Monitor Audio.

Ale, żeby bezsensownie nie wydawać pieniędzy pomyślał bym wpierw o "mini" adaptacji akustycznej. Jeśli łatwo słyszysz echo to tutaj na pewno jest bardzo dużo do ugrania. Pierwsze to panele akustyczne za kolumny, mus.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DudasDudek napisał:

Co jest źródłem? Tzn. z czego puszczasz muzykę.

Do metali ciężkich powinny fajnie się spisać Monitor Audio.

Ale, żeby bezsensownie nie wydawać pieniędzy pomyślał bym wpierw o "mini" adaptacji akustycznej. Jeśli łatwo słyszysz echo to tutaj na pewno jest bardzo dużo do ugrania. Pierwsze to panele akustyczne za kolumny, mus.

Źródłem jest Denon DNP-800 oraz DCD 800.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q21 napisał:

Cześć,
Jeśli odpowiada Ci charakter brzmienia KEF Q950 to odrzuciłbym Pylon Audio Diamond 28, ponieważ w połączeniu z Denonem może być za ciepło. Dobrym rozwiązaniem byłyby KEF R7, które zapewnią bardziej zróżnicowany bas oraz poprawią stereofonię względem Q950. Koniecznie posłuchaj także Focal Aria 936, które zagrają bardziej szczegółową górą oraz zapewnią szybszy bas. 
W zakładanym budżecie miałbyś jeszcze Monitor Audio Silver 500. Są to kolumny stawiające na dynamikę oraz mocny, sprężysty bas. Górnych częstotliwości masz więcej niż w przypadku Q950 ale nie powinna męczyć. 

Zapraszam oczywiście na odsłuch w naszym salonie oraz po wyceny. 

Dzięki za cenną radę, szczególnie co do PYLON. Gdzieś w głowie chodziło mi to, iż mogą być za mułowate do DENONA. W takim razie odrzucam PYLONY.

Co do MONITOR AUDIO SILVER - przez chwilę myślałem o nich ale jest jeden aspekt - wizualny, nie jestem w stanie zdzierżyć tych jajowatych maskownic :) a maskownice muszą być ze względu na dzieci.

Zostaje w takim razie KEF R7, później długo nic a na drugim miejscu FOCAL ARIA. Jakieś ewentualne propozycje ktoś ma? Chodzi mi o "elegancję" brzmienia. Przed DENONEM PMA 1600 używałem amplitunera DRA 800H. Pierwotnie byłem przerażony jak inny jest bas pomiędzy tymi sprzętami ale teraz doceniam, że bas w klasycznym wzmacniaczu jest tam gdzie powinien być a nie jak w amplitunerach jest wszędzie, nawet jak teoretycznie go tam nie powinno być :)  Gdzieś ktoś mi napisał, że muszę się nauczyć inaczej patrzyć na bas.

Jestem tylko ciekaw bezpośredniego porównania tych dwóch kolumn Q950 z R7 - chodzi o bas, wysokie i średnice.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chciałem ci zaproponować Fyne 502SP . Miałem w domu na testach zarówno Arie jak i MA silver 500 i SP biją je na głowę. Jeżeli popiszesz z branża forumową nie będziesz musiał dużo dokładać do budżetu , a brzmienie tych kolumn powala względem tych , które wymieniłeś. Nie kupuj tylko na podstawie opinii, koniecznie wypożycz i posłuchaj w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcin Z napisał:

Też chciałem ci zaproponować Fyne 502SP . Miałem w domu na testach zarówno Arie jak i MA silver 500 i SP biją je na głowę. Jeżeli popiszesz z branża forumową nie będziesz musiał dużo dokładać do budżetu , a brzmienie tych kolumn powala względem tych , które wymieniłeś. Nie kupuj tylko na podstawie opinii, koniecznie wypożycz i posłuchaj w domu.

Dzieki za informację. 

Mam jeszcze opcje zakupu kolumn KEF R900, czy wiecie jak one się mają pod względem brzmienia do R7 oraz Q950? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Q21 napisał:

F502SP to genialne kolumny do gęsto brzmiących wzmacniaczy ale faktycznie wyjdziesz poza zakładany budżet. 
Kef R900 to czyste brzmienie z mocną podstawą basową ale zdecydowanie stracisz na przestrzeni względem R7 czy Q950. Jeśli masz okazję posłuchać to skorzystaj z tego. 

Czy DENON PMA-1600NE to gęsto brzmiący wzmacniacz? Te kolumny F502SP mnie zainteresowały. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.06.2021 o 17:59, Marcin Z napisał:

Też chciałem ci zaproponować Fyne 502SP . Miałem w domu na testach zarówno Arie jak i MA silver 500 i SP biją je na głowę. Jeżeli popiszesz z branża forumową nie będziesz musiał dużo dokładać do budżetu , a brzmienie tych kolumn powala względem tych , które wymieniłeś. Nie kupuj tylko na podstawie opinii, koniecznie wypożycz i posłuchaj w domu.

Mocno bym się zdziwił gdyby nie grały lepiej od MA Silver i Arii skoro są dwukrotnie droższe O.o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to co masz teraz Ci się podoba to faktycznie wymiana na KEF ale serie R albo Fyne F 502SP.

To jest dwójka mocnych faworytów. W zasadzie reszta listy to albo z ciekawości do odsłuchu albo gdyby te zestawienia nie siadły do końca.

Moim zdaniem nowsza seria KEFa R gra lepiej od starszej. Zapraszam na odsłuch

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 12.06.2021 o 18:55, TomekWawa napisał:

Czy DENON PMA-1600NE to gęsto brzmiący wzmacniacz? Te kolumny F502SP mnie zainteresowały. 

dzień dobry, czy decyzja podjęta? Chodzi mi o kolumny F502SP, słuchałem ich przez kilka dni i dziś chyba zamówię, bo mi się podobały. Mam "podobne" Tanoye tylko około 20 lat mają i różnicę słychać, głównie w scenie, szczegółach  w średnicy na korzyść nowych oczywiście. Dostałem rabat i zakupię. Ciekawią mnie inne opinie na temat tych kolumn. ja na razie tylko z amplitunera RX-A1080 Yamahy je słucham ale wrażenia pozytywne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, irencjo napisał:

Chodzi mi o kolumny F502SP, słuchałem ich przez kilka dni i dziś chyba zamówię

Cześć,

cieszę się, że moja sugestia trafiła w Twój gust. To kolumny stworzone do mocnego grania w dużych pomieszczeniach. Świetną robotę ( podobnie jak w Tannoyu ) robi tu głośnik współosiowy.  Denon ma sporo prądu, niemniej w przyszłości będziesz mógł wyciągnąć z nich jeszcze więcej za sprawą lepszego wzmacniacza.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, irencjo napisał:

Ciekawią mnie inne opinie na temat tych kolumn.

Mam je od kilku miesięcy i powiem Ci , że większy problem miałem z doborem odpowiedniego wzmacniacza do nich niż z wyborem samych kolumn. Przesłuchałem chyba 7 wzmacniaczy zanim trafiłem ta ten odpowiedni i każdy z tych 7 powodował dramatycznie różne odczucia z odsłuchu. Jedne powodowały zmniejszenie sceny, inne nie kontrolowały basu. Nie słuchałem tych kolumn z Denonem, ale odpowiedni wzmak naprawdę pokazuje co te kolumny potrafią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zdaje się, że nikt nie zaznaczył powyżej, że Twoje elektronika wymagałaby zmiany gdybyś chciał przesiąść się na znacznie lepsze głośniki. Ponadto model Kef-a Q950 są w swojej cenie dość ciekawą propozycją. Jeżeli rozważyć upgread, to wyłącznie w komplecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Asia napisał:

Byłoby pożyteczne gdybyś postawił kropkę nad i w swoim wątku

Firma produkująca wzmacniacze zgodziła się zrobić pewną przeróbkę swojego produktu , tak żeby dostosować go do moich potrzeb (bypass do KD). Jak tylko dotrze do mnie wtedy na pewno zakończę swój wątek.

14 godzin temu, Amarok napisał:

Właśnie, który to był ten odpowiedni i jakie przetestowałeś? 

Testowałem : Roksan K3, Musical Fidelity M5Si, Pier Audio MS680, Naim X3s , Lyngdorf  nie pamiętam modelu , Atoll IN200 . Cześć z nich działała poprawnie,ale brakowało im funkcjonalności albo po prostu coś "małego" w nich irytowało na tyle , że nie mogłem się na nie zdecydować. Na pewno w żadnym nie słyszałem magii, po prostu nie było chemii między nami. Szerzej każdy opiszę pewnie w swoim wątku. Na koniec jak już byłem trochę zrezygnowany dojechał do mnie Haiku Sol IV i to co się stało po podłączeniu ciężko jest opisać kulturalnymi słowami :) Oczywiście czekam na Haiku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Marcin Z napisał:

Na koniec jak już byłem trochę zrezygnowany dojechał do mnie Haiku Sol IV i to co się stało po podłączeniu ciężko jest opisać kulturalnymi słowami :) Oczywiście czekam na Haiku. 

Cieszę się czytając to, tym bardziej że chyba miałam w tym maleńki udział . Liczę na szerszą relację w stosownym wątku 💪.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...