Skocz do zawartości

Czy przejściówka szkodzi hi-res


Recommended Posts

Chciałbym przesłać dźwięk wysokiej rozdzielczości z wyjścia USB komputera przez DAC obsługujący pliki do 192kHz/24bit z wyjściem mini jack stereo do cyfrowego rejestratora dźwięku z analogowym wejściem liniowym XLR. Poza zwykłą przejściówką tuż za przetwornikiem DAC - mini jack-2chinch (RCA) należałoby potem użyć drugiej - RCA-XLR i tu wydaje mi się, że może być problem. Są różne złącza – Monacor Neutrik NA-2FPMF (57zł), Monacor Neutrik NA-2MD0BTX z symetryzatorem (199zł), konwerter sygnału niezbalansowanego na zbalansowany RDL FP-UBC2 (ok. 900zł) i być może jeszcze inne. Chodzi jednak o to czy przepuszczenie sygnału hi-res przez takie przejściówki (lub niektóre z nich) nie pogorszy jego jakości. Chciałbym również dowiedzieć się czy wzmocnienie dźwięku wysokiej rozdzielczości za pomocą zwykłego wzmacniacza analogowego (bez takich ukladów jak Wolfson czy Sabre) temu dźwiękowi nie zaszkodzi. Będę wdzięczny za jakieś wskazówki w tej kwestii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyjściu z DAC-a już nie masz żadnego dźwięku Hi-res, czy dźwięku wysokiej rozdzielczości tylko zwykły sygnał analogowy.

Na Twoim miejscu zrobiłbym sobie samemu lub dał komuś do zrobienia kabelek który będzie miał z jednej strony wtyki mini jack-stereo które ma Twój DAC ( możesz podać co to za model, to chyba jakiś przenośny DAC do telefonu np?) a z drugiej strony wtyki XLR. Kolejne wtyki na drodze sygnału analogowego na pewno nie będą niczym dobrym.

Czy coś pogorszą czy nie zależy nie tylko od jakości kabli i wtyków ale także i od jakości Twojego sprzętu. Czy jest na tyle dobry, żeby to pogorszenie dało się na nim usłyszeć.

Ale ja bym zrobił tak jak Ci napisałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że z DACa wychodzi sygnał analogowy ale niewątpliwie jest różnica czy uzyskaliśmy go np z pliku 44,1kHz/16bit, czy z 192kHz/24bit i chodzi o to żeby w takim stanie jak wyszedł z przetwornika dotarł do celu jakim jest w tym przypadku cyfrowy rejestrator dźwięku.

Nie jestem pewny czy czy takie zwykłe połączenie kabelkiem wtyków jack stereo i 2XLR byłoby dobrym rozwiązaniem bo wtyki jack (jak i chinch - RCA) są na kablach niezbalansowanych (dwuprzewodowych), a XLR - na zbalansowanych (trójprzewodowych). Wydaje mi się, że potrzebne by tu było bardziej zaawansowane złącze np neutrik, być może taki z symetryzatorem.

Myślę, że sprzęt pozwoliłby na wychwycenie ewentualnych strat ( o ile oczywiście ucho by pozwoliło ;-) - profesjonalny rejestrator dźwięku Tascam SS-R250N, słuchawki HD800s, reszta nie gorsza.

Pozostaje jeszcze pytanie czy sam DAC (Ultrasone NAOS 192kHz/24bit) odda bez strat to co rozkodował. Parametry ma niezłe ale to jednak maleństwo. Myślałem o takich przetwornikach jak Cambridge Audio DAC Magic Plus czy Hegel HD11, które mają od razu wyjścia XLR tylko nie wiem czy sygnał z tych wyjść jest na tyle silny żeby dał się wysterować w rejestratorze i nagrać na przyzwoitym poziomie. Są to wyjścia do przedwzmacniacza, nie do nagrywania. Mam trochę "pod górę" bo mało kto dzisiaj używa takich współczesnych magnetofonów do nagrywania muzyki. Ale jednak nie wszystko da się pobrać w postaci pliku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszZ napisał:

Oczywiście, że z DACa wychodzi sygnał analogowy ale niewątpliwie jest różnica czy uzyskaliśmy go np z pliku 44,1kHz/16bit, czy z 192kHz/24bit i chodzi o to żeby w takim stanie jak wyszedł z przetwornika dotarł do celu jakim jest w tym przypadku cyfrowy rejestrator dźwięku.

Nie ma żadnej. Na każdy sygnał analogowy wpływ kabla i przejściówek będzie taki sam bez względu z jakiego pliku powstał. To jest bez związku z tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy niezbyt jasno się wyraziłem. Chodziło mi o to, że sygnał uzyskany z pliku hi-res będzie w odbiorze lepszy niż z pliku "mniej gęstego" i jako taki, na skutek użycia nieodpowiednich kabli czy przejściówek może ulec wyraźniejszemu pogorszeniu, być może w ogóle niesłyszalnemu w przypadku np "empetrójki".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...