Skocz do zawartości

Sprawozdanie z audiofilskiej orgietki - wrażenia z odsłuchu sześciu monitorów


lpomis

Recommended Posts

Kilka dni temu, dzięki gościnności kolegi Adama @kaczadupa miałem możliwość odsłuchania w jednym miejscu sześciu bardzo ciekawych kolumn podstawkowych. I mimo, że niektóre z nich opisywałem już na forum, to nastąpiło tu jednak pewne przetasowanie.

Odsłuch odbył się w niewielkim pomieszczeniu 11-12m2. Kolumny były ustawione na standach w odległości ok. 1m od tylnej ściany. Sercem był Cyrus 8.2 DAC wraz z zasilaczem PSX-R2. Zabawek było sporo, na odsłuch każdej z par kolumn przypadła nieco ponad godzinka. To niewiele, ale wierzcie - to wystarczyło żeby na końcu czuć się jak po 12h pracy przy taśmie produkcyjnej :)

Nie przedłużając, tak wygląda mój ranking:

Miejsce 5 - Elac Solano BS 283

To nie było moje granie. Ciemne, dość gęste, przekierowane całkowicie w dolne rejony. Im wyżej tym większe wycofanie. Tweeter zestrojony bardzo zachowawczo. Brakowało mi życia, iskierek. Przytłoczył mnie bas - było go zwyczajnie za dużo. Solano potrafiły zagrać potężnie. Prawdopodobnie zbyt potężnie jak na taki metraż. Wiem, że kolega Adam będzie ich jednak trochę bronił :)

Miejsce 4 - Jean Marie Reynaud Lucia

Jak to się stało, że moje ukochane kolumienki znalazły się na drugim miejscu od końca?! Skandal. A no akustyka i ustawienie panie. Tak to sobie tłumaczę. Producent zaleca ustawienie Lucii na kilka, kilkanaście centymetrów od ściany. Tak grywam nimi u siebie. Jako, że głębia nie jest ich najmocniejszą stroną to, uważam że zbyt wiele wtedy nie tracą. A tutaj nowe miejsce zrobiło im źle. Bardzo źle. Mimo, że pokoik był niewielki to zabrzmiały na bardzo niedoważone. Bas wyparował całkowicie, było lekko, wokal nie miał siły przebicia, niektórych elementów brzmienia trzeba było się wręcz domyślać. Magia wyparowała. Lucie poległy.

Miejsce 3 - ATC SCM 7

Przyznam szczerze, że mimo iż sporo o nich czytałem, to tak naprawdę nie wiedziałem czego się spodziewać. ATC to nie do końca moje klimaty, ale spodobały mi się, szanuję te kolumny i rozumiem, że ktoś może się z nimi bardzo polubić. Basik był bardzo delikatny, niesamowicie równy, nigdy nie miewał tendencji do podbijania, ale jednocześnie sprawiał wrażenie ładnie rozciągniętego. Średnica czysta, lekko rozjaśniona z wciągającą prezentacją wokali. Brakowało mi tu troszkę dynamiki i kopa. Moje klimaty z muzyki elektronicznej nie dawały należytego funu. Głośniejsze granie też chyba nie do końca służy ATC. Chętnie pokombinowałbym z ich innym ustawieniem.

Miejsce 2 - ex aequo Dynaudio Excite X14 / Audio Physic Classic 3

Dzięki koledze @seba3002 miałem niedawno możliwość odsłuchu większego modelu Excite X18 i po załączeniu X14 byłem zaskoczony. Mniejsze monitory mają więcej werwy, bardziej rwą się do grania. Bas ma większego kopa, góra jest chyba nieco bardziej zaznaczona. To granie bardziej rozrywkowe niż X18, ale nadal z zachowaniem duńskiego romantyzmu. Gdy dorzucimy do tego pasujący Dyniom repertuar, można ich słuchać i słuchać. Sama przyjemność. Oczywiście są i wady - basik potrafi być rozlazły, zatraca szczegóły, słychać też jakby negatywny wpływ samego bas refleksu. Czasami troszkę za dużo tu misiowatości.

AP Classic 3 w połączeniu z Cyrusem stworzyły bardzo dobry duet. Sprzęty dogadały się wybornie. Rozumiem już z czego wynika częste polecanie takiego zestawu przez branżę. Było fajne uderzenie, była dynamika, ładne wypełnienie i przestrzeń. Nóżka sama tupała. Chciało się zrobić jeszcze głośniej. Można mieć zastrzeżenia do charakteru samego basu, jego nadmiernej sprężystości. Można czepiać się, że to granie bez uczuć, zbyt techniczne. Minus na pewno należy się górze pasma - słychać w niej lekkie zapiaszczenie. Myślę, że zastosowanie tweetera z nieco wyższej półki cenowej przez producenta dobrze by zrobiło tym paczkom. AP C3 to jedne z kolumn, którymi grywam na co dzień u siebie. Nie zamierzam na razie się ich pozbywać. Są niejako przeciwieństwem wszystkiego innego co miałem wcześniej. Jeśli chcę posłuchać muzyki od nieco innej strony, od strony której nie znam, niekoniecznie lepiej, a po prostu troszkę inaczej - odpalam Audio Physic.

Miejsce 1 - Dali Menuet

Ale jak to? Jakim cudem takie małe popierdółki tak bardzo odleciały całej reszcie? Szczerze mówiąc - nie mam pojęcia. Nie wiem jak ta sztuka udała się producentowi, ale jest to po prostu wybitny audio monitor. Jest to obecnie mój wzorzec muzykalności. Mamy tu praktycznie wszystko - super nasyconą średnicę z rewelacyjną prezentacją wokali. Górę, która pokazuje sporo szczegółów, a jednocześnie nie wpada w nachalność. A bas? Niech Was nie zdziwi ten malutki wooferek. Dali potrafią przyładować i całkowicie zgadzam się tu z opinią kolegi @Kraft, który opisał ich poprzednika w swoim teście. Bębny mają świetnego kopa, niektóre instrumenty potrafią wręcz wystrzelić z tych kolumn. Bardzo ładnie różnicują wybrzmienia. Gdy zamkniemy oczy, Menuety wyparują z pokoju. Chce się tego słuchać godzinami. Każda muzyka brzmi na nich co najmniej dobrze, angażująco. Gdy podłączyliśmy Menuety słychać było po prostu, że to jest ten mityczny wręcz "poziom wyżej" praktycznie pod każdym względem. Oczywiście, fizyki się nie oszuka. Czasami brakuje odrobiny niższego zejścia, ale gdy Dali czegoś nie mogą, to robią to mimo wszystko tak słodko, że nawet się na nie nie gniewam :P

I tym oto sposobem nastał u mnie kolejny audio etap. Planowałem kupić podłogówki, kupiłem urocze mikrusy. Nie żałuję :)

Liczę, że @kaczadupa też coś naskrobie w wolnej chwili i niejako uzupełni sprawozdanie. Coś czuję, że zachwieje to nieco moim rankingiem :P

 

a.jpg

b.jpg

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem z przyjemnoscia, jednak intryguje mnie tak wysoka pozycja AP Classic 3. Mialem je u siebie i w porownaniu z Dynaudio X18, Opera Prima SE, PMC 25.21, Kudos C1 i PMC TB2i to w AP brakowalo wypelnienia srodka i to do tego stopnia, ze mialo sie wrazenie jakby ktos wycial czesc pasma ;)

Bas byl ich najmocniejsza strona, choc tez nie byl wybitny, a gora tak na slaba trojke... 

To po raz kolejny najlepszy dowod na to, ze pomieszczenie gra na rowni ze sprzetem... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny wieczorek zapoznawczy. Tylko nie wiem, czy się cieszyć, czy smucić. Z paroma uczestnikami planowałem zapoznać się osobiście. A teraz? Skoro i tak są gorsze od Menuetów, to szkoda zachodu. Zaoszczędziliście mi czas, ale popsuliście zabawę.

Dobrze, że wzrasta na forum zainteresowanie monitorami. Lepszy dźwięk za mniejsze pieniądze. Jestem za.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to?

Właściciel Q21 otworzył nowy salon na Pomorzu? ;)

Na wstępie podziękowania dla Kolegi Ipomis i jego Żony za odwiedziny i miłą atmosferę. Super sprawa. Dzięki! 

Mój subiektywny ranking z tego spotkania (pamiętajmy o ograniczeniach - metraż i elektronika Cyrus 8.2 DAC + Cyrus psx r2).

6. Audio Physic Classic 3, na pierwszy strzał świetna synergia z klamotami Cyrusa bo przestrzeń, bo wyrazista średnica ale.... głoski ssssyczące w wykonaniu AP C3 i Cyrusa są nie do zaakceptowania. Są momenty ale to za mało.

5. JMR Lucia, nie tak je zapamiętałem... brzmienie bardzo lekkie, największy brak dociążenia z całej gromadki monitorów, jasne ale na szczęście gładkie, bez ssssyczenia AP C3, Luśki co wam się  stało? 

4. Elac Solano, bardzo ciepło, za duszno na średnicy, najwięcej dołu i najmniej góry ze wszystkich testowanych monitorów ale to nie jest tanie granie AP C3, jest potencjał (większy jak w przypadku JMR Lucia, stąd oczko wyżej) . Nasycone, gładkie. Chyba Elac trochę za dosłownie potraktował nazwę Solano :) 

3. Dynaudio Excite X14, nasycone, dociążone, gładkie, spokojne. Za dużo gubią, za bardzo ujednolicają, za spokojnie na tle zwycięzcy ale to ta sama szkoła. 

2. ATC scm 7 v3 (obecnie produkowane) , najbardziej uniwersalne z całej gromadki (wyraźnie lepsze rozciągnięcie niskich tonów jak u Dali) ale zabrakło troszeczkę jakości, bogactwa wybrzmień aby je pokonać.

1. :) Dali Menuet (obecna produkcja), nasycone, zrównoważone, żywe, czytelne, świetna przestrzeń, ciepłe. Bogate w wybrzmienia, faktury, kapitalna artykulacja. Szlachetne i wybitnie muzykalne. Przyjaciel na całe życie. Mam nadzieję, że kiedyś będą moje... 

Dziękuję 

Adam

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, stach_s napisał:

pomieszczenie gra na rowni ze sprzetem... 

Ja dodałbym do tego jeszcze własne preferencje 😝. Osobiście dość długo wahałem się pomiędzy audio physic classic 3 a dynaudio excite x18 i ostatecznie wybrałem te drugie. Dla mnie jest to zupełnie inne granie, AP to kolumny bardziej rozrywkowe, skierowane być może do młodszego odbiorcy i sprawdzające się bardzo dobrze np w elektronice, a z tego co się orientuję, taki repertuar lubi kolega @lpomis. Dynie natomiast są bardziej "dostojne", można ich słychać godzinami bez zmęczenia. Ale takie "nudne" granie też nie każdemu odpowiada. No i drogi Stanisławie, weź też pod uwagę to o czym wspomniałem na początku - preferencje. Gdyby wszyscy mieli takie same, to u każdego stałyby dynaudio x18 i pmc...tak jak u Ciebie i u mnie 😉

Kolego @kaczadupa, być może problem z JMR w Twoim pomieszczeniu jest taki, że są oddalone o ok 1 metr od ściany. A jednak im jak i moim małym PMC bliskość ściany robi bardzo dobrze. 

@Kraftcie, skoro zarówno Tobie jak i Wojtkowi i Adamowi tak strasznie podobają się menuety, a a Adam jak i Wojtek znają zarówno dynaudio, ATC jak i PMC to może rzeczywiście powinieneś odpuścić te marki 😉. Ale myślę, że wrodzona ciekawość jednak Ci na to nie pozwoli 😝

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, seba3002 napisał:

No i drogi Stanisławie, weź też pod uwagę to o czym wspomniałem na początku - preferencje. Gdyby wszyscy mieli takie same, to u każdego stałyby dynaudio x18 i pmc...tak jak u Ciebie i u mnie 😉.

Muszę Ci przyznać Seba, że coś jest na rzeczy, bo Chemical Brothers czy Fatboy Slim to nie są klimaty dla Excit'ów 😁

A panom testerom serdecznie polecam jeszcze (biorąc pod uwagę ich preferencje) monitory, które jak widzę nie cieszą się wielką popularnością, a uważam że zasługują na uwagę - Opera Prima SE!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adi777 napisał:

Chyba i ja zacznę się bawić w słuchanie i opisywanie kolumn 😁

Jeżeli masz możliwość w jednym czasie zgromadzić sporo paczek (sam ich sporo posiadasz lub chcesz zaprosić do siebie Kolegów audiofilów ze swoimi paczkami) to moim zdaniem warto. W opisywanym tu teście tylko Elac Solano były wypożyczone z Salonu Top HiFi, reszta to nasze prywatne monitory i gdyby nie ten fakt to taki test nigdy by się nie odbył. Pamięć audio niestety zawodna jest i warto bezpośrednio porównać głośniczki ( do tego dochodzi ten sam wzmacniacz, ta sama akustyka itd.). Wypożyczać za każdym razem głośniki tylko po to, żeby testować i coś napisać na forum a potem odsyłać jest kiepskim i męczącym pomysłem, chociażby z tego powodu o którym pisałem wyżej - nasza pamięć audio lubi płatać figle i najlepiej porównać paczki bezpośrednio ze sobą. Oczywiście z przyjemnością przeczytam Twoje testy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kaczadupa napisał:

Oczywiście z przyjemnością przeczytam Twoje testy.

Oj, to będziesz musiał trochę poczekać. Jakieś 2 lata 😄

Na razie inne priorytety, ale przyjdzie czas i na składanie systemu audio. Tak na marginesie, to kilka ciekawych kolumn miałbym na oku, gdybym teraz się bawił w "Krafta" 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Słuchasz na słuchawkach?

Tak, ostatnio głównie na słuchawkach. Nic nadzwyczajnego - NAD VISO HP70 plus lapek, Samsung Galaxy S10e, Shanling M1, ale ostatnio zamówiłem sobie komputerowe pierdziawki z firmy Edifier, model S3000 Pro. Czekam teraz jeszcze na standy do nich, jestem ciekawy, jak wypadną te kolumienki.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Dużym plusem jest to że Omijają Cie problemy z akustyka :)

Jeśli chodzi o słuchawki, to tak, ale ciekawe, jak będzie z Edifierami.

Aktualny pokój mam nie za duży, jakieś 12m2, 3mx4m, plus minus, no i na jednej ścianie spora pokrywa okienna. Jakoś zagra, to na pewno 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Adi777 napisał:

Jeśli ja miałbym testować monitory, to miałbym na oku takie modele, jak:

YB Audio Epic Ultimate Monitor

Kii Three

Legacy Calibre XD 

Przede wszystkim ta trójka wydaje mi się najciekawsza na papierze.

No, to półka cenowa zdecydowanie nie dla każdego...

Choć na pewno bardzo ciekawe mogłoby być porównanie tych konstrukcji

Edytowano przez stach_s
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, seba3002 napisał:

No i warto takim kolumnom dać jakis dobry wzmacniacz, źródło i jakieś niebrzydkie kable i robi się kwota, za którą można kupić całkiem przyzwoite auteczko 🙂

Na to wychodzi, ale nikt nie mówił, że będzie tanio 😁 Jasne, można taniej, nawet dużo taniej, ale jak się bawić, to się bawić 😁 Z tym, że ja i tak pójdę w podłogówki. Salon będzie miał jakieś 35m2, więc duże podłogówki się zmieszczą. Raczej na pewno będzie coś na zamówienie, ale to jeszcze długa droga do tego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... W życiu audiofila są i takie chwile, chwile kiedy trzeba się pokajać.

Nie przedłużając wkleję mój dzisiejszy opis Audio Physic Classic 3, który przesłałem znajomym podzielającym  audio hobby. 

Cyt.:

Aj, tak dzisiaj na pożegnanie od rana podłączyłem AP C3 bo o 13.00 odjadą na zawsze, gdzieś w okolice Koszalina i nawet głoski syczące mi nie przeszkadzają... Są fajnie otwarte, przyjemnie się słucha już cicho! grających. Muzyka jak : Afternoons in Stereo (którą uwielbiam) chociażby kawałek King Of The Iron Coast czy Gianni Brezzo np. utwór Moof! czy St Germain brzmi ładnie :) Wokal Niia kawałek Cup of Trouble, ma ładną barwę, jest zniuansowany. Trochę coś mi nie pasuje w niskich tonach, nie wiem czy to praca BR czy akustyka mojego pokoju ale tam mi coś nie pasuje do końca. Kuna, chyba będę musiał lekko zmodyfikować mój opis AP C3 :) Dla mnie ich barwa kojarzy się z letnim, pięknym porankiem na plaży z szumem morza w tle :) . Takie radosne, świeże, młodzieńcze granie i w sumie we wszystkim sobie radzą. I tyle warte są te testy... No ale będę miał jeszcze raz dzisiaj na godzinkę Menuety więc się posłucha.

Myślę, że w połączeniu z Cyrusem 8 miejsce nr 2 w moim rankingu AP C3 się należy. Młodszy Kolega  @Ipomis ma jednak lepsze ucho, po prostu młodość :)

Pozdrawiam. 

Adam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...