Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wpadłem na taki pomysł by zbudować podstawe do łóżka w kształcie prostokąta i w srodek wmątować sprzed jak do subwoofera, problem że nie znam sie na tym i nie wiem jak coś takiego zrobić, ile głośników zamątowac i wogole jak to zrobic wiem że wymiary pudła beda spore ok 150x200x40 cm albo jakos tak. Może mi ktoś pomóc to "zaprojektować" ? icon_twisted.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ciekawa rzecz, dla osöb chcäcych "poczuc na wlasnej skörze" mocniejszy bas. "Butt Kicker", niestety cena ok. 650 euro. Jest tez wersja "Butt Kicker Gamer". Jest to rodzaj bezglosnego subwoofera, niskie czestotliwosci przeksztalcajäcy na drgania (wieksze lub mniejsze), montowany do kanapy, fotela itp. Taki "gadzet" dla maniaköw KD, ale ciekawy i nawet dziala icon_biggrin.gif Efekt jest oczywiscie lepszy, gdy w pomieszczeniu jest jeszcze normalny sub.

http://www.thebuttkicker.com/
http://www.bts-privatkino.de/buttkicker/pr...kplugnplay.html
http://www.bts-privatkino.de/buttkicker/pi...ket%20gross.jpg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zrobić taaki duży subbas, to radze tak:
Do sprzętu zakupić końcówkę mocy do napędzenia głośników, najlepiej dwie sztuki po 30cm każda. Albo nawet i cztery jak by mało było!!! icon_twisted.gif
Duża "obudowa" pozwoliła by na stworzenie przez całą długość wyrka dłuugich tuneli bass reflex... Zagadnienie baardzo ciekawe, super pomysł, ale jest problem...
1. Koszt. Na głośniku za 100zł sztuka będzie po prostu średnio.
2. Jeżeli uda Ci sie zbudować samemu taki "subbas" który będzie w miarę liniowo odtwarzał wszystkie niskie częstotliwości i nie będzie sie za bardzo wzbudzał ( buczał ) to pogratulować. Bardzo trudne to będzie, ale nie mówie że niewykonalne icon_smile.gif
Wszakże polak potrafi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i fajnie, nareszcie cos sensownego jednak mam pytania:

1. "Do sprzętu zakupić końcówkę mocy do napędzenia głośników, najlepiej dwie sztuki po 30cm każda." o co chodzi ? =P koncowka mocy to takie urzadzenie o wartosci kilkuset zl a te 30 cm to nie wiem co ma znaczyc, prosze o jakis przyklad

2. Co bedzie ogólnie potrzebne do zbudowania ? ile glosnikow ? jakiej mocy one maja byc ?

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma potrzeby go cytować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przy takiej pojemności pudła może to być konstrukcja zamknięta bez bas-refleksu. Czyli nie trzeba żadnych otworów, ani rur, ani wyliczania. Kup dwa basowe głośniki (30cm) i wzmacniacz stereo. Zadbaj tylko żeby była zgodność głośników ze wzmacniaczem w mocy i impedancji.



Aha no ok, wzmacniacz co prawda mam tylko icon_rolleyes.gif nie wiem jaki =P O mocy chyba 2x200 ale zobacze jeszcze. A jakieś propozycje co do głośników ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowita objętość to około 1200 l. To stanowczo za dużo nawet dla dwóch głośników 30 cm. Ich wytrzymałość mocowa przy tak niskiej dobroci dość mocno spadnie. Stąd ja proponuję Ci linię transmisyjną, którą możesz bez problemu zabudować nawet w tak dużej przestrzeni. Wystarczy dobrać dwa głośniki 30 cm o możliwie niskiej częśtotliwości rezonansowej (fr) i dobroci (qts) z zakresu 0,5-0,7 , by spokojnie myśleć o 20 Hz. Głośniki takie musisz od tylnej strony zabudować w tunelu o długości odpowiadającej połowie lub ćwiartce długości fali przy częstotliwości rezonansowej (tj. 340/fr). Taki tunel przydałoby się lekko wytłumić jakimś materiałem dźwiękochłonnym. Tunel może się zwężać (lepsza liniowość), rozszerzać (większa efektywność) lub mieć stały przekrój, jednak jego wylot nie powinien być mniejszy od powierzchni membran(y). Dla uzyskania lepszej liniowości wskazane jest, żeby każdy głośnik miał inną długość kanału, np. jeden na końcu kanału, a drugi w 1/3 jego długości licząc od pierwszego głośnika.
Linia transmisyjna ma tą zaletę, że w przeciwieństwie do obudowy zamkniętej nie zwiększa częstotliwości rezonansu głośnika w obudowie, a wręcz przeciwnie, nieco go obniża.
Niektóre efekty z takiego zestawu mogą się przyczynić do palpitacji serca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czaderski projekt!!! Proponuję zainstalować wodne łóżko z podświetleniem, żeby było widac tunel linii transmisyjnej. Przy okazji można wywołąć małe tsunami.
Wracając do zamkniętej konstrukcji, gdzie jest napisane, że większa pojemność szkodzi. Mniejsza - tak, ale im większa, tym lepiej. 1200 L to za dużó? Niekturzy mażą o 120 L.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że 1200 l, to stanowczo za dużo dla obudowy zamkniętej, nawet jak na dwa głośniki 30 cm, co spowoduje spadek wytrzymałości mocowej głośników.
Proponuje Ci zrobienie linii transmisyjnej, co pozwoli Ci zejść z pasmem praktycznie do 20 Hz. Linia transmisyjna ma tą przewagę nad obudową zamkniętą, że nie zwiększa częstotliwości rezonansowej głośnika, a wręcz przeciwnie. Wystarczy dobrać głośniki o mozliwie najniższej częstotliwości rezonansowej, dobroci w granicach 0,5-0,7 oraz dużym wychyleniu liniowym i wsadzić je do skrzyni, w której trzeba zrobić kanał o długości równej ćwiartce długości fali o częstotliwości równej częstotliwości rezonansowej głośnika (tj. ok. 340/fr). Taki kanał trzeba czymś wytłumić, ale w przypadku suba wytłumienia duzo być nie musi.
Bas, jaki dostaniesz powinien być szybszy niż z innych rodzajów obudowy. A wierz mi, że błyskawice, trzęsienia ziemi i inne gwałtowne dźwięki niskotonowe mogą z takiego systemu spowodować palpitacje serca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No łóżka wodnego nie zainstaluje ale fajnie bedzie mimo wszystko =) A co do tej konstrukcji to nie wiem czy do kąca zrozumiałem o co chodzi i jak to zmątować, ogólnie problemu z montażem mieć nie bede dlatego podejme sie wszystkiego, tylko prosze mi to wyjaśnić w szczegółach albo lepiej wkleić jakiś obrazek =PP

Przykład rysunek w środku ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...