Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wam, jestem w trakcie budowy kolumn na bazie głośników z Volvo C70 mk1 a konkretnie najlepszy jak na tamte czasy dostępny zestaw audio od Dynaudio. Z tego co wiem pojęcie hi-end w świecie car audio wtedy nie istniało i Dynaudio z Volvo przetarło szlaki w tym temacie. Potrzebuje porad aby móc wykrzesać ile można z tych głośników. Kolumny juz stoją i grają w prototypowych paczkach na których reguluje sobie litraż poprzez klocki drewniany 10x10x10 i wydaje mi sie że kompromis znalazłem, napewno wyzwaniem jest tu bass reflex który robiłem na pałe ale wymyśliłem prosty sposób na szybką wymiane rury na mniejszą, szerszą, krótszą, dłuższą i też jakoś udało mi sie to zgrać. Dobrze wiem że od tego są programy które pozwalają wyliczyć i litraż i bass reflex ale ta opcja jest dla głośników których specyfikacja jest znana. Do tych głośników niestety specyfikacji nigdzie nie da się dostać ale jest najbardziej zbliżony charakterystyką głośnik który w tamtych czasach był dostępny w sprzedaży detalicznej. Wygląda praktycznie identycznie ale to nie jest to - https://site.diy-loudspeakers.com/images/datasheets/loudspeakers/dynaudio/WOOFERS/DYNAUDIO_24W75.pdf 

W skład tego zestawu wchodzi 10 głośników:

-2x tweetery MD100 + 2 na tył

-2x średniak MD140 - do dziś w produkcji i uważany jest za jeden z najlepszych na rynku (choć nie dam ręki uciąć czy nie przeszedł przez okres 20 lat jakichś modernizacji) 

-4x subbas ?????? niestety tutaj konkretnej informacji udzielić nie moge bo jej nie znam, może to jest ten 24w75 ale z tego co słyszałem to jest głośnik o nieco innej charakterystyce, mało tego podobno 2 głośniki które siedziały w drzwiach różnią się od tych na tylnej półce również nieznacznie charakterystyką choć wyglądają identycznie.

Zwrotnice założyłem te z samochodu jak narazie bo po prostu miałem a nie gra to na nich jakos tragicznie, ja melomanem nie jestem ale jesli mam mozliwość wykonania kolumn na głośnikach Dynaudio to szkoda tego nie wykorzystać ich w najlepszy możliwy sposób.

Przypadkowo natknąłem się na taką aukcję https://allegro.pl/oferta/dynaudio-esotec-342-3-drozny-dzwiek-hi-end-w-aucie-7482190325 i od razu wpadł mi pomysł aby kupić samą zwrotnice od tego zestawu, miało by to sens? Czy może dać do kogoś aby zrobił je od podstaw pod te głosniki? 

Ciągle chodzi mi po głowie sprawa charakterystyki głośników, czy jest możliwość sprawdzenia ich charakterystyki a raczej czy jest ktoś kto się tym zajmuje? Mocno by to ułatwiło sprawę odnośnie liczenia bass reflexu.


Chciałbym z tym ruszyć dalej ale nie wiem co najpierw zrobić i jak to wszystko zgrać ze sobą, dodam że to mój pierwszy projekt własnych kolumn i nie posiadam jakiejs wiedzy na temat audio za dużej więc stąd chcałbym prosić o pomoc osoby które mogłyby by coś wnieść do tematu. Z góry mocno dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Majsterman napisał:

Kolumny juz stoją i grają w prototypowych paczkach

Zapodaj zdjęcie 😇

1 godzinę temu, Majsterman napisał:

Dynaudio to szkoda tego nie wykorzystać ich w najlepszy możliwy sposób.

No tez bym sie pozbawił majac cały arsenał tego typu wraz z zwrotnicami fabrycznymi

1 godzinę temu, Majsterman napisał:

Ciągle chodzi mi po głowie sprawa charakterystyki głośników, czy jest możliwość sprawdzenia ich charakterystyki a raczej czy jest ktoś kto się tym zajmuje? Mocno by to ułatwiło sprawę odnośnie liczenia bass reflexu.

 

Napisałeś ze masz 4 glosniki niskotonowe. Nie majac parametrow - skrzynia zamknieta może być dobrym kompromisem i wybacza błędy w wiekszosci aplilacji

Ps: skoro głośniki masz, "budy też" to czy rozważasz opcje zwrotnicy aktywnej? Wzmacniacze sa coraz tansze na "ali" 

Jesli szaleć... to na całego😇😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majsterman napisał:

od razu wpadł mi pomysł aby kupić samą zwrotnice od tego zestawu, miało by to sens? Czy może dać do kogoś aby zrobił je od podstaw pod te głosniki? 

Nie ma najmniejszego sensu. Trzeba zwrotkę zrobić pod te przetworniki i obudowy jakie masz.

 

1 godzinę temu, Majsterman napisał:

Ciągle chodzi mi po głowie sprawa charakterystyki głośników, czy jest możliwość sprawdzenia ich charakterystyki a raczej czy jest ktoś kto się tym zajmuje?

Tak są takie osoby ale spodziewam się, że osoby znające się na rzeczy wezmą za taką usługę kwotę która może nie być adekwatna do wkładu materiałowego w tym wypadku.

Moim zdaniem robienie kolumn własnoręcznie ma sens albo w przypadku jak ktoś to umie robić, lub jeśli mamy gotowy projekt z podanymi dokładnymi danymi skrzyni, głośników i zwrotnicy. Wtedy dokładnie kopiujemy projekt ogólnie dostępny. W innych przypadkach raczej to liczenie na cud, że zagra przyzwoicie.

Nie wiem, czy nie szkoda czasu i roboty. No chyba że to forma zabawy to jak najbardziej ale trzeba być przygotowanym na to, że wynik zabawy będzie niesatysfakcjonujący.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zapodaj zdjęcie 😇

 

to jest mocno prototyp, docelowo chce zrobić obudowy z podwójnej płyty mdf, czytałem że jest to chyba najlepsza opcja :)

A co do zwrotnicy aktywnej to to działa jak uniwersalna zwrotnica że moge sobie ustawiać zakres częstotliwości na osobnych kanałach? Tak to zawsze tłumaczyłem sobie ale ja nawet nigdy z taką do czynienia nie miałem. Jaki koszt?

Obudowa zamknięta to prostsza sprawa wiem ale lubie bass ;)

 

20210115_221259.jpg

10 minut temu, HQ150 napisał:

Nie ma najmniejszego sensu. Trzeba zwrotkę zrobić pod te przetworniki i obudowy jakie masz.

 

Tak są takie osoby ale spodziewam się, że osoby znające się na rzeczy wezmą za taką usługę kwotę która może nie być adekwatna do wkładu materiałowego w tym wypadku.

A uważasz że jest to niezbędne aby zrobić to tak samo dobrze jak bez informacji na temat charakterystyki? Ja mam czas żeby sie bawić i kombinować nawet to lubie ale trzeba chyba mieć do tego jakąś wiedze większą. Bo ja to widze tak: ten zestaw załóżmy że ma idealne zestawienie pojemność obudowy, materiał obudowy, bass refleks, zwrotnica, czy nawet wygłuszenie wewnątrz. Zakładając właśnie że wszystkie z tych elementów są ze sobą zgrane i jak choćby bass refleks bedzie mniejszy bądź wiekszy to juz nie bedzie sie zgrywało z resztą ale skąd mam wiedzieć że to akurat wina bass refleks a nie na przykład za dużej o 2l objętości? Wlaśnie dlatego jak o tym myśle to przyprawia mnie o zawrót głowy dlatego prościej by było znać te parametry żeby można było działać w pewnych ramach kombinując nieznacznie z litrazem, dlugoscia i szerokoscia tunelu br. To jest moje wyobrażenie na ten temat, jeśli się myle to po to pisze post aby się naprostować :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwości, chęci i czas. Na Twoim miejscu wolałbym wykonać jakiś sprawdzony projekt których pełno w necie niż robić coś na chybił trafił.

Moim zdaniem to przepis na ,, zakalec''. Ale doceniam zapał i chęć zabawy.

Bez pomiarów, danych głośników obliczenia wielkości i rodzaju obudowy to się nie uda. Grało będzie ale...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hq150 ma racje, ale pamietajmy ze zwrotnice sa "dopasowane" do przetwornikow wiec mozna by w sumie pominąć ta kwestie. Pozostaje problem objętości i strojenia. Z mojej strony proponuje zamknieta obudowe i regulować wypełnienie klockami i watolina w celu uzyskania najlepszego dzwieku "na ucho" ;)

Cóż pozostaje innego nie znajac dokladnych parametrow. Myślę ze nie zagraja gorzej niz najtansze z najtanszych.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majac "darmowe" glosniki niskotonowe mozna pokusić sie o stworzenie ukladu glosnik za glosnikiem (izobary), "wieść niesie" ze w zamknietej zmniejsza objętość , dodaje szybkosci/sprezystosci na basie a także obniza czestotliwosc zejscia kosztem podobno spl i dB. Ale to nie sprawdzone przezemnie tylko "wyczytane" w internetach. Czy to prawda? Możliwe ze cos "pokrecilem" w rozumowaniu tego zjawiska 😜

Tylko ze Ty juz masz obudowy a to raczej byłby monitor w takim ukladzie

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Hq150 ma racje, ale pamietajmy ze zwrotnice sa "dopasowane" do przetwornikow wiec mozna by w sumie pominąć ta kwestie. Pozostaje problem objętości i strojenia. Z mojej strony proponuje zamknieta obudowe i regulować wypełnienie klockami i watolina w celu uzyskania najlepszego dzwieku "na ucho" ;)

Cóż pozostaje innego nie znajac dokladnych parametrow. Myślę ze nie zagraja gorzej niz najtansze z najtanszych.

Znam osobę która wykonała kolumny na bazie tych głośników już bardziej profesjonalnie i słyszałęm co potrafią, tym bardziej że gość naprawde temat ogarniał i porównywał jakość dźwieku do kolumn za 4-5tys nawet zestawiając je na porównanie. Biorąc pod uwage że mam 2 takie zestawy głośników to mam sporo w przód jeśli chodzi o koszta więc jeśli całość wyjdzie mnie nawet te 2 tys to dla mnie warto. Lubie brzmienie tej marki, mam to volvo w którym siedzą oryginalnie te głośniki i ja do tej pory lepszego car audio nie słyszałem. Dla mnie samo to że jestem w stanie coś wykonać sam sprawia ogromną przyjemność i szczerze nawet teraz jak są mocno nie dopracowane to sprawia mi przyjemnośc ten odsłuch - no może bez przesady ale da się słuchać, przydałby się bardziej pewny bas który się nie rozlewa, to akurat domena tych zwrotnic z auta ale tragedii nie ma.

Dodam że pracuje w zakładzie stolarskim, ojciec od 30 lat juz prowadzi działalność i sam pracuje w zawodzie juz 3 lata a to wszystko skutkuje tym że paczki moge wykonać jakie tylko mam ochote, do tego również posiadamy cnc więc możliwości mam ogromne w tym temacie, no i sporo moge zaoszczędzic.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Majsterman napisał:

Znam osobę która wykonała kolumny na bazie tych głośników już bardziej profesjonalnie i słyszałęm co potrafią, tym bardziej że gość naprawde temat ogarniał i porównywał jakość dźwieku do kolumn za 4-5tys nawet zestawiając je na porównanie.

Czy u tej osoby rowniez wystepuje...

 

27 minut temu, Majsterman napisał:

przydałby się bardziej pewny bas który się nie rozlewa,

Bo jesli nie to zapytaj co "uczynił" i być może to bedzie najlepsza droga do poprawy tego i owego a najlepiej zapytaj czy mozesz kopiować Jego "dzieło"?

27 minut temu, Majsterman napisał:

Dodam że pracuje w zakładzie stolarskim, ojciec od 30 lat juz prowadzi działalność i sam pracuje w zawodzie juz 3 lata a to wszystko skutkuje tym że paczki moge wykonać jakie tylko mam ochote, do tego również posiadamy cnc więc możliwości mam ogromne w tym temacie, no i sporo moge zaoszczędzic.

No to masz idealne warunki do eksperymentów. Pozostaje mi zazdrościć tylko...

😇😉

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.06.2021 o 12:45, Majsterman napisał:

Dodam że pracuje w zakładzie stolarskim, ojciec od 30 lat juz prowadzi działalność i sam pracuje w zawodzie juz 3 lata a to wszystko skutkuje tym że paczki moge wykonać jakie tylko mam ochote, do tego również posiadamy cnc więc możliwości mam ogromne w tym temacie, no i sporo moge zaoszczędzic.

O widzisz... A gdyby tak ktoś (czyli np ja ;) ) wysłał Ci projekcik do wyceny? No i może od razu zapytam, czy sklejka brzozowa 18 mm wchodzi w rachubę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.06.2021 o 23:23, nowy78 napisał:

O widzisz... A gdyby tak ktoś (czyli np ja ;) ) wysłał Ci projekcik do wyceny? No i może od razu zapytam, czy sklejka brzozowa 18 mm wchodzi w rachubę?

Jeśli dostane konkretny projekt to nie ma problemu ;) materiał również nie ma tu znaczenia jeśli chodzi o wykonanie.

Edytowano przez Majsterman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...