Skocz do zawartości

Wzmacniacz + kolumny podłogowe ~40m2


zajec

Recommended Posts

Cześć, małymi krokami zbliża się przeprowadzka na własny kwadrat dlatego postanowiłem zainwestować w konkretne brzmienie. Liczę na Waszą pomoc i doświadczenie. 

Szeregówka, część dzienna na parterze łącznie ok 40m2 (salon i kuchnia) jednak układ jest troszkę hmm sami zerknijcie, z ustawieniem kolumn będzie trzeba się gimnastykować:

parter1.thumb.JPG.d829d0e9ec6863f293b37e1cfeb00250.JPG

 

Szukam kolumn oraz wzmacniacza / ampli

Budżet hm chciałbym zmieścić się w 6000-6500 zł ale jeżeli coś będzie warte uwagi mogę dopłacić

Sprzęt chciałbym spiąć to z telewizorem (sporo filmów/seriali Amazon, HBO ale też mnóstwo z domowego NAS), muzyka duże ilości plików .flac zbieranych przez lata na NAS do tego spotify/youtube, PS5 oraz stary gramofon unitra (chyba fonika gs464) i vinyle.

Gatunki muzyczne: bardzo szeroko od rapowych bitów, przez jazz i rockowe elementy, dużo soundtracków (instrumentalne granie) po rytmy Detroit techno i metalowe brzmienia 

Zależy mi na hm żeby to dobrze ująć melodyjności muzyki, jeżeli ktoś włożył serce i spędził pierdyliard godzin w studiu nagrań to chce usłyszeć efekt, nie zależy mi na dudniącym basie który psuje wszystko - nie obrażę także za niskie zejście gdy tego trzeba, po prostu żeby to dobrze brzmiało, pewne, stabilnie, mocno, czysto i muzycznie

Uwagę zwracałem przez jakiś czas na Melodika BL40 MK3, Tannoy Mercury 7.4 , STX Electrino 250 i YamahaA-S801 jednak to myślenie z przed latu lat, może podpowiecie co jeszcze warto brać pod uwagę - chcę zrobić przegląd tego co warte i gdy wyklaruje się coś z tego pójść na odsłuch sprzętu. 

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi (ps, melodika i stx to polscy producenci, może warto trzymać się rodzimego podwórka i wspierać ich, jednak czy są lepsze w tym budżecie od zagranicznych?) 

 

Edytowano przez zajec
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nie wiem czy znajdziesz ale nie dokładał bym do modelu AS 801. 801ka to dokładnie to samo co 701 z wejsciem USB. Wychodzi że za to płacisz 1200 zł.

Rozumiem że jest to podyktowane tym że AS 701 już nie ma i nie będzie.

Ale mimo wszystko.

Zastanów się nad RN 803 będziesz miał od razu źródło.

Co do kolumn tez wytypowałeś kilka ciekawych propozycji. Ze swojej strony do Twoje listy dołozył bym tylko HEco Aurora 700, QAcustic 3050i

Podjedź do nas na odsłuch to Ci wszystko zaprezentujemy.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi, 

@S4Home chętnie na odsłuch pojechałbym jednak z Warszawy do Oświęcimia jest kawałek, chyba że po drodze w góry to mogłoby się udać. 

AS701 jest do trafienia na znanych portalach sprzedażowych jednak ciężko powiedzieć jak z ich stanem tech. 

co do Yamaha MusicCast R-N803D to amplituner, czytając wcześniej sporo postów częściej padało polecenie typowego wzmacniacza, czy w moim przypadku jeżeli w grę wchodzi i muzyka i wideo jednak bardziej racjonalny będzie amplituner ? 

Z kolumn w grze mam:

Melodika BL40 MK3 

Tannoy Mercury 7.4 

STX Electrino 250 - widzę na ich stronie 250+  coś poprawili w nich?

HEco Aurora 700 

QAcustic 3050i

 

STX Quant 300

Z ampli do wyboru mam Yamaha R-N803D lub AS 701 używane (przeczytałem testy/recenzje Pioneer NC-50DAB i jednak Yahama dla mnie lepiej wypada). 

Teraz tak: Z wytypowanych kolumn, które najlepiej Waszym zdaniem spiszą się w muzyce rap/elektro/jazz/rock oraz odtworzeniu dźwięku z filmów (zakładając, że to zazwyczaj będzie wysokiej jakości źródło Dolby Atmos / DTS: X itd.) ? Zastanawia mnie też jedno chce żeby to był zakup na lata, czy warto budżet z 6,5k zwiększyć powiedzmy do 8,5k czy jest warte rozważenia - mam na myśli o ile jakość/odbiór muzyki polepszyłby się i czy wtedy inwestować z kolumny czy lepszy amplituner / wzmacniacz ? 

Edytowano przez zajec
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zajec napisał:

AS701 jest do trafienia na znanych portalach sprzedażowych jednak ciężko powiedzieć jak z ich stanem tech. 

Uzywane tak. No tu musiał byś polować na po prostu dobre źródło. Sprawdzone komisy. Lepiej dołozyć 100ke a mieć spokój wtedy

20 godzin temu, zajec napisał:

co do Yamaha MusicCast R-N803D to amplituner, czytając wcześniej sporo postów częściej padało polecenie typowego wzmacniacza, czy w moim przypadku jeżeli w grę wchodzi i muzyka i wideo jednak bardziej racjonalny będzie amplituner ? 

803 jest zbudowany na bazie 701. Wiele osób nie słyszy różnicy. Graj bardzo podobnie. Dopłacasz za funkcjonalność. Adekwatnie. I racjonalnie.

20 godzin temu, zajec napisał:

Z kolumn w grze mam:

Melodika BL40 MK3 

Tannoy Mercury 7.4 

STX Electrino 250 - widzę na ich stronie 250+  coś poprawili w nich?

HEco Aurora 700 

QAcustic 3050i

+ mają inne wykonanie obudowy.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2021 o 14:39, Heathen napisał:

Jaki masz plan na rozmieszczenie zestawu?

Bo jeśli w tym kwadracie ~2x2m  (tam gdzie jest kanapa) to nie wyobrażam sobie tam tak dużych kolumn i raczej szedłbym w monitory

No chyba że zależy ci na "nagłośnieniu" i imprezowym charakterze

Nie, nie zależy mi na imprezowym brzmieniu. Ten rzut to wizja dewelopera, ja TV widziałbym bardziej na ścianie po prawej stronie i po bokach kolumny to tez byłaby szansa żeby dźwięk jakoś się rozchodził na całą przestrzeń. 

Zależy mi też na tym, żeby one dobrze brzmiały nawet ściszone - taki klimat, bo często spotykałem się z tym że ściszone kolumny traciły swój charakter, ale to zapewne była wina słabego wzmacniacza.

Trafiłem do salonu gdzie były STX electrino 250 spięty z chyba Onkyo 8250 i brzmiało to nienajgorszej ale przysłowiowego tyłka mi nie urwało, niestety nie mieli STX Quant 300 bo jestem ciekawe ich brzmienia, jest jakaś znacząca różnica ? Panowie a dokładając 1k - 1,5k do kolumn w czym moglibyśmy wybierać ? zakładając że wzmacniacz/amplituner to AS701/RN 803  (bo te chyba w swojej kategorii cenowej są topowe) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melodika bl40 i stx 250 zdecydowanie odrzuć, jak sam się przekonałeś tyłka nie urywa. Obczytałes się recenzji a nie opinii użytkowników i to błąd. Kiedyś już pisałem, byłem na podobnym etapie i z podobnym doświadczeniem i typowałem dokładnie jak ty. Odsłuchy zweryfikowały rzeczywistość. Stx 250 to w moim prywatnym rankingu najgorsze, najbardziej bezpłciowo grające kolumny jakie słyszałem. Melodika to potężny marketing co do kabli i kolumn a są to mocno przeciętne produkty i łatwo się na nie napalić czytając internety. Jak chcesz tanio i względnie dobrze to tak jak S4h radzi weź 803d jako wzmacniacz i źródło jednocześnie a kolumny... Może Aurora 700, jakiś pylon, QAcoustic 3050i, a jak lubisz dynamikę to może klipsch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2021 o 12:19, Wito76 napisał:

Melodika bl40 i stx 250 zdecydowanie odrzuć, jak sam się przekonałeś tyłka nie urywa. Obczytałes się recenzji a nie opinii użytkowników i to błąd. Kiedyś już pisałem, byłem na podobnym etapie i z podobnym doświadczeniem i typowałem dokładnie jak ty. Odsłuchy zweryfikowały rzeczywistość. Stx 250 to w moim prywatnym rankingu najgorsze, najbardziej bezpłciowo grające kolumny jakie słyszałem. Melodika to potężny marketing co do kabli i kolumn a są to mocno przeciętne produkty i łatwo się na nie napalić czytając internety. Jak chcesz tanio i względnie dobrze to tak jak S4h radzi weź 803d jako wzmacniacz i źródło jednocześnie a kolumny... Może Aurora 700, jakiś pylon, QAcoustic 3050i, a jak lubisz dynamikę to może klipsch. 

Dziękuję za wypowiedź, szczerze powiem że STX 250 bardzo mnie kręcił po tym co o nim czytałem ale odsłuch hmm ostudził zapędy. 

Negocjuję zakup Yamaha 803d bo mam okazję za naprawdę dobra cenę odkupić. Więc jeden element z głowy. 

Teraz szukam na odsłuch  Aurora 700, QAcoustic 3050i, STX Quant 300, Heco Aurora 1000

z klipsch nie mam pojęcia na jaki model patrzeć - może jakaś podpowiedź ?

PS: sporo poza budżet ale czyz miał ktoś okazję słyszeć to https://akustyk.com.pl/p/153/216/akustyk-cc22 ?

Co do 803d, zakładając, że wieczorami głośność będzie raczej stonowana, to przy cichym słuchaniu chcę usłyszeć więcej, jak w takim przypadku wygląda skutczność tej yamahy ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, zajec napisał:

Co do 803d, zakładając, że wieczorami głośność będzie raczej stonowana, to przy cichym słuchaniu chcę usłyszeć więcej, jak w takim przypadku wygląda skutczność tej yamahy ? 

Masz tam płynna regulację laudness, trzeba się jej nauczyć uzywać i będzie dobrze.

Z Klipscha tylko seria Reference Premier. Więc to modele RP 260 i RP 280. Ale moim zdaniem żaden pod 803.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...