Skocz do zawartości

ELAC Uni-Fi Reference


Dzik

Recommended Posts

Hej,

ELAC, jeśli jeszcze nie wiecie, szykuje nowe kolumny - trójdrożne i port na przedzie. Jest to nowa odsłona serii uni-fi, która wygląda jak podrasowana seria Reference. Właściwie to wygląda niemal identycznie. Taki epicki teaser skleili:

Cena za podstawki to 1k USD, czyli koło 4k PLN. Premiera USA ponoć pod koniec miesiąca (czerwca 2021).

Więcej można przeczytać na stronie ELAC.

Kilku youtuberów dostało już demówki - m.in. Steve, który jak zwykle pieje z zachwytu. Tymczasem ja, używając moich mocy, dotarłem do jednego z pierwszych pomiarów podstawek:

sdTMDyE.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że obydwoje piszecie o tym samym. Dzik brakuje Ci dynamiki na górze, deczko powiewu? Blasku?

To moim zdaniem nie będzie go tutaj także.

To będą kolumny zbliżone do KEFa serii R z tym że moim zdaniem z nieco innym basem. Poprawi się środek pasma oraz wokale w porównaniu do DBR62 ale one nie będą iskrzyć górą.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Wydaje mi się że obydwoje piszecie o tym samym. Dzik brakuje Ci dynamiki na górze, deczko powiewu? Blasku?

Piszemy o czymś zupełnie innym.

Przechylona na prawo charakterystyka tych głośników to nie efekt ich niedomagania na wyższych częstotliwościach, tylko celowy zabieg, właściwy także innym projektom ELAC. Wiele osób preferuje taką nieco "ekierkową", cieplejszą tonalność, bo głośniki z bardziej wyrównaną ("linijkową") charakterystyką mogą w praktyce brzmieć za jasno, co przekłada się na fatygę.

Mnie w DBR62 brakuje nieco sprężystości w dźwięku, czyli dynamiki w rozumieniu energii, a nie dynamiki jako zasięgu dynamicznego, który przekłada się głównie na przestrzenność.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żaden z panów nie przeczytał co obrazuje powyższy wykres - "Estimated in-room response" - a to od razu wyjaśnia opadanie charakterystyki wraz ze wzrostem częstotliwości.  Poza tym, takie niewielkie odchylenia od płaskiej charakterystyki wcale nie koniecznie będą determinowały subiektywne postrzeganie balansu tonalnego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, nowy78 napisał:

Chyba żaden z panów nie przeczytał co obrazuje powyższy wykres - "Estimated in-room response"

Ja przeczytałem. Gość, który dokonał pomiaru zmierzył głośniki na zewnątrz, żeby potwierdzić wgłębienie i rozmawiał o tym z Andrew Jonesem. Wkrótce ma ukazać się jego test/recenzja, więc zobaczymy, jakie będą ostateczne konkluzje.

Wartość subiektywnych recenzji jest co prawda wątpliwa, ale zdają się one potwierdzać, że basu w tych głośnikach jest nieco mniej niż we wcześniejszych odsłonach Uni-Fi, a tekże Debut.

///

Należy też mnieć na względzie, że te głośniki są dostrojone własnie pod kątem in-room response.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...