Skocz do zawartości

Centrum kina domowego - TV czy amplituner


Butler

Recommended Posts

No więc audio prawie skompletowane, wkrótce wybór TV. Przeciągając kablotekę do konkretnych miejsc w ścianach i sufitach naszła mnie refleksja czy oby na pewno dobrze to robię. Generalnie jak długo zapoznaje się na forum z zasadami podłączenia TV, amplitunera, konsol, dekoderów, odtwarzaczy itd., tak trochę nie rozumiem dlaczego to amplituner ma być tym centralnym systemem zarządzającym kinem. Dlaczego nie TV? Co mam zyskać przy podłączaniu pod amp? Widzę sporo plusów przy podłączeniu od TV. Po pierwsze, pełna obsługa 4K 120Hz. Amplitunery wypuszczone w ostatnich miesiącach na rynek zaliczyły solidny falstart w tej kwestii. Po drugie - lag. Przecież to raczej oczywiste że korzystniejsze pod tym względem jest bezpośrenio połączenie konsola -> TV, lub PC -> TV, niż wstawiony pomiędzy nimi amplituner. Nie chcę wchodzić w dysputy czy to odczuję czy nie... Chodzi o sam fakt "pośrednika".

Dźwięk... Jeśli między nowym OLED z HDMI 2.1 a amplitunerem będzie przewód zgodny z eARC, to audio ze wszystkich peryferiów TV powinno w pełnej ścieżce dźwiękowej trafć do amplitunera. Zgadza się? To dlaczego ciągle czytam że ma być inaczej i amplituner ma być tą głową systemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo eARC jest od niedawna i stwarza wiele losowych błędów na dodatek np LG nie obsługuje DTS także nawet eARC nie pomoże ci w tym wypadku bo nie działa wtedy ani dekodowanie tego formatu ani przekazywanie właśnie przez eARC dalej. Nie ma żadnego laga.

Ale możesz kombinować szukać ba nawet są lepsze rozwiązania któ©e pozwalają kupić stary ale na wypasie amplituner dzięki temu https://www.thenaudio.com.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu mam ćwieka. Co za beznadziejne czasy... Kiedyś człowiek jak kupował sprzęt to bez problemu współpracował z innymi peryferiami. Pierwszym wyborem miał być MicroLed od Phillipsa 75". Ale obraz LG OLED77CX3LA 77" mnie kupił. Jak nie problemy amplitunerów, tak brak wsparcia LG dla DTS, ciągle coś. Co za absurdy to aż głowa boli. I weź tu bądź klientem i się na coś zdecyduj. Im bardziej brnę w temat, tym mniej mam ochotę na zakupy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Amarok napisał:

Wszystko jest do ogarnięcia, kwestia grubości portfela i samozaparcia, a jak juz wszystko będziesz miał, wzdychniesz sobie i stwierdzisz....po kiego mi to 😀.

Ale człowiek chce kupić sprzęt po to by działał, a nie zastanawiać się dlaczego tu jest czarny obraz, a tu nie ma dźwięku itd. I nie mówię tu o oszczędzaniu czy budżetowych zestawach. Kupując amplituner za 7k czy TV za 14k masz prawo oczekiwać że wszystko będzie ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, zostanie amplituner jako "matka". Przeboleje te 120Hz w 4K, zresztą chyba daję się w tej kwestii nabrać na marketing bo wątpię czy bym dostrzegł różnicę 120 vs 60, ponadto konsole są w stanie tyle realnie wyciągnąć? No chyba że mocnego PC podłączę... melodia przyszłości. DTS dla mnie jest ważniejszy bo mam wiele koncertów do których lubię wracać.

Kontynuując co jak i gdzie podłączyć... Telewizor LG nie spełni swojej roli jako odtwarzacz plików za pośrednictwem aplikacji sieciowych - brak DTS to dyskwalifikacja. Mam podłączony do sieci domowej serwer plików QNAP TS-653B na której trzymam media. Posiada HDMI 1.4b, ale jest za głośny by pełnił funkcję odtwarzacza, no i ma problem z HEVC na którego raczej jest za słaby więc też odpada. Na tą chwilę przy już dość wiekowym TV mam podłączony via HDMI minikomputerek Gigabyte Brix z Win10 i za jego pośrednictwem korzystam ze swojego archiwum, ale puki co w stereo. Ma on na pokładzie i7 i 8Gb RAM DD4, ale czy pociągnie on 4K i dźwięk ATMOS/DTS:X? Nie wiem. Jak nie da rady, to znacie jakiś sprawdzony odtwarzacz który po sieci łyknie wszystko z mojego QNAPa i będzie stabilny i łatwy w obsłudze? Audio i wideo...?

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zidoo Z9X jeśli tylko pliki

Nvidia Shield TV 2019 Pro jeśli oprócz plików ma mieć również netflix i całą resztę serwisów.

2 godziny temu, Butler napisał:

Gigabyte Brix

hdmi 1.4 brak obsługi hdr i 4k tylko do 30 klatek także nie nadaje się do 4K.

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 minut temu, tadekk55 napisał:

hdmi 1.4 brak obsługi hdr i 4k tylko do 30 klatek także nie nadaje się do 4K.

Zgadza się, mój Gigabyte Brix S (GB-BSi7HA-6500) to tylko 1.4b. Ale nowsze mają HDMI 2.0. No to mam kolejny wydatek... Nie widać końca. A budżet na kino miał być max 10k....Buhaha... Chyba Euro. Sam chleb ze smalcem będę żarł jak to tempo wydatków utrzymam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co te ma komputery jako odtwarzacze nie są wygodne ani ekonomiczne, taki zidoo od rozpakowania łyka wszystko a z pc będzie się pie... cały dzień z konfiguracją a i tak nie będzie tak ładnie i wygodnie. Z pc nie masz hdmi cec nie masz uruchamiania z pilota z całkowitego wyłączenia nie ma też obsługi Dolby Vision w Zidoo masz prawie w 100%.

 

 

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...