Skocz do zawartości

Magnetofon Yamaha K340


Recommended Posts

Witajcie. Zakupiłem magnetofon Yamaha K340. Jego stan wygląda tak:

20210627_223946.thumb.jpg.7a3a4a677e0e2f94383db4ed051579b5.jpg

Zabieram się powoli za jego czyszczenie ale chciałem od razu zakupić paski napędowe, jednak nie umiem znaleźć nic na portalach sprzedażowych.

Standardowo, ten z licznika się rozpłynął, a napędowy chyba się trochę ślizga bo czasem jakby mi zaciąga dlatego wymieniłbym od razu komplet.

I teraz pytania :-):
- czy to co widać na zdjęciach jest w ogóle do uratowania (wg mnie tak, trochę pracy i powinno być dobrze ale nie jestem znawcą także proszę o opinię);
-
czy to czyszczenia głowicy wystarczy wódka czy musi być spirytus bo nie mam 🙂?;
- do czego służy brązowa część po lewej stronie od głowicy (to chyba nieco głupie pytanie ale na prawdę nie wiem);
- i najważniejsze czy możecie powiedzieć gdzie można dobrać paski lub (może nawet najlepiej) jakie mają rozmiary w Yamaha K340?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie - w pierwszej kolejności użyj sprężonego powietrza celem usunięcia kurzu etc. Czyszczenie głowic - najlepiej użyć; Izopropanol lub alkohol etylowy 96%. Do czyszczenia głowic nie używaj patyczków do uszu - drobne włókna waty mogą pozostać w szczelinie głowicy. Najlepiej użyj ściereczek ESD . To po lewej -brązowe to głowica kasująca. Jeśli paski uległy rozpuszczeniu, koniecznym jest wyczyszczenie prowadnic, kół etc a potem dopiero nowy pasek. Inna chemia do czyszczenia? - to zależy może być ok a może i nie. Podałem Tobie dwa preparaty o skuteczności 101%:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki za podpowiedzi.
Wyjąłem całą kasetę ze środka, przedmuchałem. Głowice wyczyściłem izopropanolem. Wymieniłem paski. Te zakupione nie były identyczne bo nawet różniły się szerokością ale mniej więcej były podobne. Licznik również już działa.
Magnetofon wyglądał jakby nigdy jeszcze nie był rozkręcany. Dla mnie to duży plus.
Jednak głowica wygląda po przeczyszczeniu tak sobie. W rzeczywistości co prawda wygląda lepiej niż na zdjęciu w powiększeniu i zdecydowanie lepiej niż na początku ale jednak ma widoczne ślady utleniania albo nie wiem co to jest...
Czy można określić stan głowicy jako "do używania" czy lepiej rozglądać się za podmianą?

Magnetofon gra wg mnie przyzwoicie (nie mam porównania bo ostatni raz słuchałem kasety na wieży LG około 10-12lat temu), ale szumów jest sporo. Naczytałem się że nowoczesne kaseciaki w zasadzie nie mają wcale szumów. Tutaj są zdecydowanie słyszalne, wiadomo że szczególnie między utworami.

20210707_100849.jpg

Edytowano przez pawmar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej 

Gratuluję super wykonanej roboty. Samo przebarwienie głowicy nie powinno tutaj nic negatywnego wnosić. Zarysowania, wytarcia już tak. Głowica jest wysokiej klasy (stożkowa), zatem nie jest ją tak łatwo uszkodzić. Szumy? zawsze jakieś tam będą ale to sprawdź na sprawdzonej kasecie. Nagranie, nagraniu nierówne. Dobrze jest nagrać jakiś kawałek na tym kaseciaku i odtworzyć utwór. Jeśli dalej będą spore szumy to coś może być jeszcze uszkodzone (nie konieczne głowica)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ślady "utleniania" to pozostałości po taśmie marnej jakości np Stilon, a właściwie to resztki nośnika.

 Weź mocne szkło powiększające i zajrzyj w czubek  głowicy, powinny być  wtedy widoczne wyraźne pionowe szczeliny, jeśli widać że te są zaklejone pozostałościami nośnika taśmy to trzeba powtórzyć czyszczenie.

Kieeedyś były do kupienia dwa rodzaje kaset czyszczących: na sucho i na mokro. Poszukaj tych na mokro - o ile są dostepne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gienas - przyjąłem. Spróbuję coś znaleźć czym można powiększyć głowicę i zobaczyć coś więcej niż normalnie gołym okiem. Mokrą kasetę faktycznie ciężko namierzyć. Znalazłem jakąś starą aukcję to cena wynosiła wówczas 99zł - sporo... Ale na razie patrzyłem tylko tak pobieżnie.

@Chili - tak zdecydowanie na każdej. Tyle że tak jak pisałem wcześniej, słyszalne głównie pomiędzy piosenkami jednak bardzo wyraźnie. Jak puszczę coś z muzyki klasycznej (skrzypce, pianino itp.) gdzie dynamika jest mniejsza to szumy przeszkadzają. Z drugiej znów strony słucham muzyki dość głośno więc i szumy mam bardziej słyszalne.
Być może taki urok kaset (bo w końcu to analog), a dzisiejsze słuchanie muzyki z CD i streamerów wyostrzyło mi słuch ;-). Po prostu sam nie wiem :-). Nie mogę sobie przypomnieć czy tak było na mojej litościwej wieży sprzed nastu lat dlatego pytam Was, choć zdaję sobie sprawę że ciężko tu coś pewnie doradzić jak sami tego nie słyszycie.

Edytowano przez pawmar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby poprawić Ci humor, to u mnie szumów nie ma, a mam niski model decka, piszę oczywiście o czymś co by przeszkadzało, bo wiadomo, że między utworami coś tam z głośników leci :) Tak dopytuje, bo czasem najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Pytanie 2 czy twoje kasety są tylko przez Ciebie nagrywane?

Niestety wymiana głowicy to nie tylko zdobycie jej ale i odpowiednie ustawienia i lepiej tego uniknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...