Skocz do zawartości

Amplituner Denon AVR-X1600H czy Denon AVR-X2700H?


Anty Janusz

Recommended Posts

Hejka,

Z racji tego, iż nigdy nie interesowałem się amplitunerami muszę prosić was o pomoc, otóż potrzebuje porady odnośnie wyboru Amplitunera, pierwotnie wybór padł na model Denon AVR-X1600H, który w rzeczy samej spokojnie wystarczy do napędzenia mojego zestawu kina domowego 5.1, problem w tym, że sprzęt będzie najwiecej wykorzystywany do gry na konsolach nowej generacji: Xbox Series X oraz PlayStation 5, a konsole te obsługują HDMI 2.1 oraz rozdzielczość 4K120Hz, szkopuł w tym że wsparcie dla portu HDMI 2.1 posiada dopiero model Denon AVR-X2700H i czy jest sens dopłacać około 600-800 zł do modelu z wyższej serii czy po prostu kupić model Denon AVR-X1600H, podłączyć go przez HDMI ARC do TV i obydwie konsole bezpośrednio do TV, w moim przypadku jest to LG OLED CX, który obsługuje wszystkie niezbędne formaty.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy będą odczuwalne jakieś różnice jak konsole nie będą podłączone bezpośrednio do Amplitunera tylko do TV, a dźwięk z TV puszczony na Amplituner.

W TV posiadam 3 złącza HDMI 4K120Hz oraz 1 port HDMI ARC.

Edytowano przez Anty Janusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Powiem Ci że jeszcze kilka tygodni temu miałem podobną rozkminę jak Ty. Musisz wiedzieć że obecne na rynku w amplitunery w ogóle mają problem z tym HDMI 2.1. Po uruchomieniu XBox-X lub kompa z nową kartą graficzną obsługującą tryb 120Hz w 4K masz czarny ekran na telewizorze, przy 60Hz ok. Co ciekawe, PS5 działa :) Powodem jest element układu elektronicznego Panasonica zastosowany w praktycznie wszystkich nowych modelach amplitunerów. Nowo wchodzące Onkyo dopiero mają być wolne od tego problemu.

Ale... Nawet jeśli będziesz w stanie uruchomić synchronizację na linii X-box -> amplituner - TV na poziomie 120Hz/4K bądź 60Hz/8K to wiedz że konsola i tak realnie nie jest w stanie uciągnąć więcej jak 30Hz więc na razie jeśli chodzi o obraz to bardziej marketingowe gonienie króliczka niż zwiększenie możliwości sprzętu.

Inna sprawa przewagi HDMI 2.1 to dynamiczne metadane dla standardu HDR, Standard eARC, pozwalający na transmisję zwrotną dźwięku obiektowego (Dolby Atmos, DTS X) Tryb odświeżania VRR, czyli praca ze zmienną ilością klatek (jak G-Sync, lub FreeSync). Ale na tą chwilą moim zdaniem nie warto dopłacać.

12 godzin temu, Anty Janusz napisał:

Chciałbym się dowiedzieć czy będą odczuwalne jakieś różnice jak konsole nie będą podłączone bezpośrednio do Amplitunera tylko do TV, a dźwięk z TV puszczony na Amplituner.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Powiem Ci że jeszcze kilka tygodni temu miałem podobną rozkminę jak Ty. Musisz wiedzieć że obecne na rynku w amplitunery w ogóle mają problem z tym HDMI 2.1. Po uruchomieniu XBox-X lub kompa z nową kartą graficzną obsługującą tryb 120Hz w 4K masz czarny ekran na telewizorze, przy 60Hz ok. Co ciekawe, PS5 działa :) Powodem jest element układu elektronicznego Panasonica zastosowany w praktycznie wszystkich nowych modelach amplitunerów. Nowo wchodzące Onkyo dopiero mają być wolne od tego problemu.

Ale... Nawet jeśli będziesz w stanie uruchomić synchronizację na linii X-box -> amplituner - TV na poziomie 120Hz/4K bądź 60Hz/8K to wiedz że konsola i tak realnie nie jest w stanie uciągnąć więcej jak 30Hz więc na razie jeśli chodzi o obraz to bardziej marketingowe gonienie króliczka niż zwiększenie możliwości sprzętu.

Inna sprawa przewagi HDMI 2.1 to dynamiczne metadane dla standardu HDR, Standard eARC, pozwalający na transmisję zwrotną dźwięku obiektowego (Dolby Atmos, DTS X) Tryb odświeżania VRR, czyli praca ze zmienną ilością klatek (jak G-Sync, lub FreeSync). Ale na tą chwilą moim zdaniem nie warto dopłacać.

 

Właśnie czytałem o tym problemie z HDMI 2.1, Denon niby po zgłoszeniu zakupu ich Amplitunera dosyła jakieś specjalne ustrojstwo w postaci jakiegoś adaptera etc., który niby rozwiązuje problem i Xbox w pełni działa w 4K120Hz, drugi problem, to od 1 Lipca jest spora podwyżka na ich produkty, a więc będę musiał dopłacić grubo ponad 1000 zł do wersji z HDMI 2.1 😅

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kupujesz tylko ze względu na 4K i 120Hz to nie dopłacaj bo i tak to nie działa.

Co prawda masz dostać w przyszłości bliżej nie okreslonej moduł pomagający na odbieranie takiego przesyłu.

W każdy mrazie jakie masz kolumny? Bo tylko tu widze sens dokładania.

2700 gra deczko lepiej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jesli kupujesz tylko ze względu na 4K i 120Hz to nie dopłacaj bo i tak to nie działa.

Co prawda masz dostać w przyszłości bliżej nie okreslonej moduł pomagający na odbieranie takiego przesyłu.

W każdy mrazie jakie masz kolumny? Bo tylko tu widze sens dokładania.

2700 gra deczko lepiej.

Piotr

Zależy mi tylko na fachowej opinii, czy będą jakieś kompromisy jak podłączę konsole do TV (żeby osiągnąć 4K120Hz), a Amplituner pod HDMI eARC i w ten sposób odbierać dźwięk?

Chodzi mi o to czy wybierając takie podłączenie się nie ograniczę np, ze nie będę mógł korzystać z jakiejś funkcji, która byłaby dostępna np. Po bezpośrednim podłączeniu sprzętu do Amplitunera, który miałby wyjścia HDMI 2.1

 

Kolumny mam: 

Ultima 40 Surround Power Edition "5.1-Set"

Edytowano przez Anty Janusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Anty Janusz napisał:

Właśnie czytałem o tym problemie z HDMI 2.1, Denon niby po zgłoszeniu zakupu ich Amplitunera dosyła jakieś specjalne ustrojstwo w postaci jakiegoś adaptera etc., który niby rozwiązuje problem i Xbox w pełni działa w 4K120Hz, drugi problem, to od 1 Lipca jest spora podwyżka na ich produkty, a więc będę musiał dopłacić grubo ponad 1000 zł do wersji z HDMI 2.1 😅

 

Z ciekawości skąd ta informacja, że Denon będzie dosyłał adaptery do HDMI 2.1 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.07.2021 o 09:12, Anty Janusz napisał:

Zależy mi tylko na fachowej opinii, czy będą jakieś kompromisy jak podłączę konsole do TV (żeby osiągnąć 4K120Hz), a Amplituner pod HDMI eARC i w ten sposób odbierać dźwięk?

Zależy od TV czy przesle dalej dzwiek HD.

Dnia 2.07.2021 o 20:05, szy9 napisał:

 

Z ciekawości skąd ta informacja, że Denon będzie dosyłał adaptery do HDMI 2.1 ?

https://hdtvpolska.com/amplitunery-denon-marantz-yamaha-2020-hdmi-2-1-adapter-naprawia-usterke/

Było gdzieś o tym więcej. Poczytaj na necie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Zależy od TV czy przesle dalej dzwiek HD.

https://hdtvpolska.com/amplitunery-denon-marantz-yamaha-2020-hdmi-2-1-adapter-naprawia-usterke/

Było gdzieś o tym więcej. Poczytaj na necie.

Piotr

Dzieki. Dotyczy to jednak produktów z 2020 roku. Taki np denon x1600h już nie dostanie aktualizacji ani adaptera bo jest z 2019. Rozmawiałem z ludźmi z Denon. Jedyna możliwość z hdmi 2.1 to kupno amplituner od modelu s960 w zwyż. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Chciałbym odświeżyć temat. 

Posiadam Xboxa Series X eARC

I z czasem chciałbym kupić PS5 też z eARC

I teraz pytanie 1700h czy 2700h ? 

Na Reddicie czytałem, że 2700 ma jedno wejście eARC, a 1700h juz dwa takie wejścia. 

Dnia 1.07.2021 o 17:37, Anty Janusz napisał:

Hejka,

Z racji tego, iż nigdy nie interesowałem się amplitunerami muszę prosić was o pomoc, otóż potrzebuje porady odnośnie wyboru Amplitunera, pierwotnie wybór padł na model Denon AVR-X1600H, który w rzeczy samej spokojnie wystarczy do napędzenia mojego zestawu kina domowego 5.1, problem w tym, że sprzęt będzie najwiecej wykorzystywany do gry na konsolach nowej generacji: Xbox Series X oraz PlayStation 5, a konsole te obsługują HDMI 2.1 oraz rozdzielczość 4K120Hz, szkopuł w tym że wsparcie dla portu HDMI 2.1 posiada dopiero model Denon AVR-X2700H i czy jest sens dopłacać około 600-800 zł do modelu z wyższej serii czy po prostu kupić model Denon AVR-X1600H, podłączyć go przez HDMI ARC do TV i obydwie konsole bezpośrednio do TV, w moim przypadku jest to LG OLED

I co kolega ostatecznie wybrał? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Jasiek88 napisał:

Głupoty piszesz earc ma być tylko jedno w amplitunerze jak i w tv tworzysz tym samym połączenie earc między amplitunerem a tv do komunikacji.

Czyli mam rozumieć, że konsole mam podpiąć pod HDMI ARC których 2700 ma 6sztu i nie mam możliwości uzyskania pełnych osiągów konsoli? I jedyne eAEC w ampli 2700 to HDMI out 8K ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz pojęcia , ARC/eARC  to jest kanał zwrotny audio. Nie ma to nic wspólnego z 8K, bo zapewne o to ci chodzi. Avr-x2700h ma jedno wejście HDMI 8K, natomiast avr-x1700h ma trzy wejścia HDMI 8K. Obydwa mają eARC, lecz avr-x2700h ma dodatkowe wyjście HDMI na monitor (HDMI OUT)

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Iron napisał:

Mylisz pojęcia , ARC/eARC  to jest kanał zwrotny audio. Nie ma to nic wspólnego z 8K, bo zapewne o to ci chodzi. avr-x2700 ma jedno wejście HDMI 8K, natomiast avr-x1700 ma trzy wejścia HDMI 8K.

Czyli każde HDMI 2.1 będzie obsługiwało te wszystkie bajery dolby atmos itp? 

A tak z innej beczki. Są jakieś rozgałęźniki do HDMI. Bo szykuje się do zakupu 2700 i w przyszłości PS5. Kiedyś może 8k tv jak będzie to wszystko codziennością ale 2700a tylko 8K i jak podpiąć dwie konsole pod to... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Dante Forum napisał:

Czyli każde HDMI 2.1 będzie obsługiwało te wszystkie bajery dolby atmos itp? 

A tak z innej beczki. Są jakieś rozgałęźniki do HDMI. Bo szykuje się do zakupu 2700 i w przyszłości PS5. Kiedyś może 8k tv jak będzie to wszystko codziennością ale 2700a tylko 8K i jak podpiąć dwie konsole pod to... 

Tak, każde będzie obsługiwało Dolby Atmos i dźwięk HD. Kanał zwrotny audio ( w wersji eARC) również. Dla wyjaśnienia ARC/eARC jest to kanał zwrotny audio ma HDMI OUT czyli na wyjściach do TV czy projektora.

A czy są takie rozdzielacze to nie wiem, Warto poszukać po internecie, jednak byłbym ostrożny z czymś takim. HDMI bywa kapryśne. Może lepiej poszukać innego amplitunera z wejściami 8K

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dante Forum napisał:

Czyli każde HDMI 2.1 będzie obsługiwało

Jeśli nie zostało popsute w amplitunerze to tak.

Wiesz po co jest eARC? po to żebyś podłączył konsole pod tv i dźwięk szedł we wszelakich formatach do amplitunera kanałem zwrotnym audio z tv.

17 godzin temu, Dante Forum napisał:

Posiadam Xboxa Series X eARC

I z czasem chciałbym kupić PS5 też z eARC

Nie ma czegoś takiego jak xbox ps5  z eARC, eARC może mieć system audio i telewizor bo to pomiędzy nimi jest połączenie. ps czy tam xbox nie ważne jakie urządzenie korzysta tylko z tego kanału.

1 godzinę temu, Iron napisał:

Avr-x2700h

Ten amplituner posiada tylko jedno wejście hdmi 2.1 obsługujące 8K.

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Panowie za pomoc i wyjaśnienia!!! 

W sklepie Denona sprzedawca powiedział mi, że producenci konsol rekomendują podpinanie konsoli pod TV i później audio z TV pójdzie na kino. 

Co Wy o tym myślicie? Czy są jakieś profity podpięcia konsoli pod ampli czy może lepiej właśnie pod TV od razu? 

Może opóźnienie jest większe gdy idzie to przez ampli. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Dante Forum napisał:

.... Czy są jakieś profity podpięcia konsoli pod ampli czy może lepiej właśnie pod TV od razu? 

Może opóźnienie jest większe gdy idzie to przez ampli. 

Dokładnie, jest to możliwe. Podpinając bezpośrednio pod TV konsolę eliminujesz jeden element na drodze sygnału z konsoli do TV. Ale czy to ma aż takie znaczenie? Szczerze wątpię..

Zawsze możesz podpiąć obydwie konsole pod TV, do przesyłania dźwięku wykorzystać eARC. Jednak bywa ono kapryśne 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arc a 8k to zupełnie coś innego. 

Oba te amplitunery jak kolega już wspomnial mają jedno gniazdo earc. Nie widzę za bardzo potrzeb aby były dwa. Nawet mógłby to generować konflikt. 

W innym wątku piszesz że sprzęt już wybrałeś a tu nadal masz wątpliwości który amplituner....

Czy możemy Ci jeszcze jakoś pomóc? 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, S4Home napisał:

Arc a 8k to zupełnie coś innego. 

Oba te amplitunery jak kolega już wspomnial mają jedno gniazdo earc. Nie widzę za bardzo potrzeb aby były dwa. Nawet mógłby to generować konflikt. 

W innym wątku piszesz że sprzęt już wybrałeś a tu nadal masz wątpliwości który amplituner....

Czy możemy Ci jeszcze jakoś pomóc? 

Piotr

Bywa że pytanie nasuwają się nawet po zakupie :) Sprzet już wybrany, ale kina domowe to dla mnie nowość, więc pewnie jeszcze nie raz będę się udzielał :)

Zastanawiałem się nad 1700 bo jest nowszym modelem i ma więcej wyjść, ale nie jestem pewien czy ma to jakieś znaczenie dla mnie.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

1700 jest tylko papierowo nowszym modelem. Nie ma w nim nic więcej względem 2700.

Ma więcej wyjść? Co masz na mysli?

Widziałeś że jest kolejna podwyżka na 1700 i 2700?

Piotr

Słownik w telefonie zmienił na wyjście, miałem na myśli wejście :)

Nie widziałem... Na szczęście znalazłem sprzedawcę który woli sprzedać i coś zarobić, aniżeli nie sprzedać i nic nie zarobić 😛

Sam sprzedając elektronarzędzia wychodzę z tego samego założenia. Lepsza niższa marża, ale sprzedane, aniżeli wysoko i raz w roku paragon... 

44 minuty temu, przemeklbn napisał:

Nie wyjść, a wejść. I nie więcej, a lepszych 🙂  x1700h ma 3 wejścia 8K, a x2700h - 1 wejście 8K.

Tak masz rację :)

ale dowiedziałem się że nie ma sensu podpinać konsolę pod ampli, więc chyba nie wykorzystam tych 8k...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...