Skocz do zawartości

Kino domowe


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. 

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze sprzętu do kina domowego.  Jak dotychczas głównie znawcą tematu jestem jako czytelnik forów. Moja praktyka w tym względzie niestety jest żadna. Obecnie słucham muzyki głównie na słuchawkach Audiotechnica DSR 7BT. U znajomych zapoznawałem się ze sprzętem ze stajni Onkyo, Yamahą i Denonem. Ostatecznie Padło że bardziej pasuje mi Denon niż pozostałe marki ( oczywiście mowa o wybranych modelach z którymi miałem styczność) . Obecnie rozważam AVR-X2700H lub AVC-X3700H.  

Teraz parę słów co  i jak. Ogólnie sprzęt ma grać jak to zwykle bywa w salonie. Przybliżona powierzchnia to  około 45 m 2 posadzki, ale jak to w życiu bywa zawsze jest jakieś ale. Salon jest otwarty na kuchnie i posiada sporą przestrzeń otwartą pod dach i schody na poddasze. Wiem, że w ciemno do tak złożonego układu nie uda się dobrać sprzętu i należy dokonać odsłuchu na miejscu ale chciałbym się poradzić aby móc zawęzić zakres poszukiwań. Sprzęt będzie używany do odsłuchu 50/50 muzyka i film. Co do zakresu finansowego nie wiem ile muszę wydać aby było ok. Na starcie zakładam 10k.   Na czym mi zależy - na łączności bluetooth bo mam słuchaweczki na których lubię posłuchać muzyki nie ograniczając życia innym użytkownikom domu. Na pewno zależy mi na tym aby ładnie grały zarówno w muzyce jak i w kinie.  Muzyka jakiej słuch to głównie elektroniczna ale też rock i hiphop. Lubię jak słychać dźwięki ukryte w średnicy ale i te na wysokich jak i niskich częstotliwościach. Lubię jak bass wibruje w powietrzu , nie znoszę jak głośniki duszą bas i jest efekt tekturowego pudełka. Lubię jak bas jest soczysty i żywy. Lubię jak dźwięk jest naturalny a nie tylko umcyk umcyk - mam nadzieję że będę zrozumiały. Wiem że przy kinie ciężko jest zrobić aby dźwięk był jak z amplitunera stereo - i tu pozostają mi słuchaweczki - ale fajnie jakby podpadały pod mój gust - abym mógł sobie włączyć nie tylko do kina. Interesuje mnie system 5.1 ( na starcie) być może do rozbudowy w przyszłości do 7.1. Czytałem, że do złożonych pomieszczeń warto jest mieć dwa Suby - choć są opinie że lepiej jeden ale mocniejszy , większy -  w tej materii też proszę o poradę.   

W załączeniu rzut i przekrój pomieszczenia.       

91783189_PRZEKRJ.thumb.jpg.5b31d8962858a610b296c0072918ff6a.jpg

RZUT.thumb.jpg.eb6073c09eb48e4ef9b932576a0de3d7.jpg

Pytania :

Czy warto iść w amp 3700 względem 2700.  Wiem że więcej kanałów - chyba nie wykorzystam takiej ilości kanałów. Co do mnie przemawia to przedwzmacniacz jakby nie pasował mi dźwięk to można coś z tym poradzić. No i większa moc - nie wiele ale jednak. Czy warto jest wydać kasę na ampli tuner czy różnicę zainwestować w kolumienki?    Czy istnieje możliwość w przyszłości rozbudowy systemu o głośniki po Wifi ? Obecnie instalacja jest zrobiona po kablu do 5.1 i dalsza rozbudowa musiała by się odbyć już bez kabli - ma to sens?

Z góry dziękuję za pomoc. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3700 da Ci korzyść tylko jesli wykorzystasz jego funkcje. Mam na mysli HDMI, dodatkowe końcówki albo PRe OUT. On gra zbliżonym dźwiękiem więc na tym nie zyskasz.

Dojdzie Ci do wyboru jeszcze Yamaha 6A i nowe Onkyo.

Słuchałeś już czegoś?

Do Denona warto dobierać kolumny twardsze, jaśniejsze.

Monitor Audio Bronze czy Magnat Signature

Z kolei do Yamahy cieplejsze. Heco Aurora, ELAC Debut reference

Zapraszam na odsłuch

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. 

Przepraszam też za brak z mojej strony szybkiej reakcji na wiadomości. Robota niestety taka że w chwili obecnej nie miałem czasu aby na spokojnie móc odpisać. 

Czy słuchałem? 

Tak słuchałem Denona, yamahy i Onkyo -  konkretnych modeli nie pamiętam ale na pewno przypadł mi do gustu zestaw na Denonie stąd moje pytanie. 

No to kwestia rozwoju systemu odpada - dzięki za rozjaśnienie sytuacji. :) Sądziłem że Heos to jednak coś co takie rozwiązanie zapewnia, ale mam w tym temacie znikomą wiedzę. 

 

Brałem pod uwagę 3700 ze względu na możliwość rozbudowy systemu aby docelowo mieć też ładnie grający zestaw stereo.  Na co dzień głównie będzie muzyka a wieczorami kino (głównie weekendy).  Chyba, że nie ma o czym mówić i z kina nigdy nie zrobi się zestawu grającego dobrze w stereo. 

Przyznaje się, że nie słuchałem 3700 (słuchałem 2700) grał ok ale nie rewelacyjnie. Założyłem, że może 3700 zagra w stereo trochę lepiej ( założenia na podstawie materiałów marketingowych producenta :) ). 

Gdybym założył na podstawie waszej opinii, że 3700 niewarte dołożenia kasy  i lepiej dołożyć do kolumienek to wg was co zrobić aby polepszyć grę systemu zrobionego na 2700 ?  

Da się coś podłączyć aby było ok? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2700 nie masz wyjścia pre-out, w 3700 tak. Dzięki temu możesz pod frontowe kolumny w przyszłości podpiąć zewnętrzną końcówkę mocy i znacznie poprawić sobie odbiór stereo zupełnie nie tracąc funkcjonalności i ergonomii obsługi amplitunera jak się do niego już przyzwyczaisz. Kino zresztą też lepiej wówczas zagra.

Także... Jeśli Denon 2700 Ci odpowiadał to będzie udany zakup, ale licz się z tym że za wiele z nim więcej nie osiągniesz. Kupując 3700 dajesz sobie furtkę na rozbudowę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Jak bardzo ? 

Czy może się ktoś pochwalić takim rozwiązaniem. Pytam nie z przekory. O takim rozwiązaniu czytałem również na tym forum, ale nigdzie nie spotkałem w realu takiego zestawu.  Nie mogę zweryfikować jak to może funkcjonować.  Może ktoś ma i wie, lub sprawdził.

Rozpatrując 3700 z takiego rozwiązania wyszedłem: że jakby co  mam możliwość jeszcze ingerencji w zestaw. Pytanie tylko czy w 3700 nie da się zrobić roboty na korektorze dźwięku.? 

Panie Piotrze z S4home - zależy mi też na audio.  Może dałby Pan jakieś rozwiązanie aby zaoszczędzić te 2k i mieć jednak audio. Niestety zakładam że te 2 k to dopiero na starcie bo aby wzbogacić zestaw do audio to pewnie kolejne 2 trzeba będzie dołożyć.  Jak Pan myśli?

   

Dnia 6.07.2021 o 17:26, Q21 napisał:

Jakość Denona 2700 i 3700 jest zbliżona choć warto zauważyć minimalną przewagę 3700 przy odtwarzaniu dźwięku stereo, oczywiście Denon jeszcze nie daje możliwości podłączania w systemach surround głośników bezprzewodowych. 

Jak bardzo da się odczuć przewagę 3700 nad 2700 ?  A co z Heos ? - pytam bo z broszur reklamowych taki właśnie wyciągnąłem wniosek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Wojciech Sołowiej napisał:

Czy może się ktoś pochwalić takim rozwiązaniem. Pytam nie z przekory. O takim rozwiązaniu czytałem również na tym forum, ale nigdzie nie spotkałem w realu takiego zestawu.  Nie mogę zweryfikować jak to może funkcjonować.  Może ktoś ma i wie, lub sprawdził.

Na 90% będę kupować Denon 4700. Byłem na odsłuchu w salonie i amplituner w stereo grał na bardzo przyzwoitym poziomie. Po podłączeniu zewnętrznej końcówki via pre-out okazało się ze kolumny mogą zagrać jeszcze klasę wyżej co wprawiło mnie w zachwyt i bardzo prawdopodobne że taki set będzie stał u mnie. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba mieć świadomość że najwęższym gardłem jest jakość pre-out z amplitunera. Opcją nr.2  jest użycie wzmacniacza tzw. integry z Direct IN (Main IN) który by dla kina był używany jako końcówka przy przednich kanałach, a do muzyki źródła byś miał podpięte bezpośrednio pod ten wzmacniacz omijając amplituner. Ale dla mnie tu za dużo kombinacji - włącz to, przełącz tamto... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa dotychczas nie poruszana. 

Jak uważacie czy w danej tak zróżnicowanej przestrzeni da się ustawić i dobrać zestaw który napędziłby w ruch powietrze? Czy układ pomieszczenia nie sprawi że będę miał odbicia fal dźwiękowych jak nie wiem co i nie wiem gdzie ?  Planuję jeszcze zamontować ekrany akustyczne na ścianie nad belką na przeciw kolumn frontowych nie wiem na ile pomoże ale zawsze może coś. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka to dość kłopotliwa sprawa. Jak czujesz że masz echo w pomieszczeniu to jest kłopot. Rozwiązań jest wiele... Najprostsze to grube dywany, półki z książkami, grube ciężkie zasłony, każdy dodatkowy mebel z miękkiego materiału, sofa itp. Można też próbować z elementami bardziej pro, sam wspomniałeś o ekranach akustycznych na ścianie, ale nie każdy jest w stanie zaakceptować takie coś na ścianie. Generalnie te ustrojstwa dedykowane są dość drogie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 4700 wcale nie zagra lepiej w stereo.

Pamietajmy to są amp0litunery kina domowego. Nie oczekujcie do tego nagle brzmienia czystego nasyconego stereofonicznego.

Jeśli faktycznie tak bardzo zalezy Ci na stereo i kupisz ten zewnętrzny wzmacniacz /końcówkę to wybór 3700 jest uzasadniony.

Pojawia się natomiast inna sprawa czy nie lepiej oddzielić tych systemów i zastosować Beresfroda przełącznik albo kable na bananach i przepinać.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Albo zatrudnić kogoś, kto bedzie "tam siedział" i przepinał kable w razie potrzeby 😜 

Ja przepinam. Nie robię tego często nie stwarza to dla mnie problemu.

Ale rozumiem że jeśli ktoś jest wygodny i nie umie obsługiwać się bez pilota. No to ok.

Na odwrót. Różnica między 3700 a 2700 jest subtelna. Albo inaczej na pewno nie na 1500 zł różnicy. Z kolei 4700 gra lepiej.

Ale mówimy o amplitunerach kina które w stereo i tak grają ....... jak grają. To amplitunery KINA

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...