Skocz do zawartości

NuPrime AMG STA vs NAD C268 spostrzeżenia


slaw0001

Recommended Posts

Zakończyłem weekendowy test dwóch wzmacniaczy NuPrime AMG STA i NAD c268 kontra zmudowany NAD C356. AMG oraz C268  to wzmacniacze zbudowane w klasa D z tym, że NAD korzysta ze zmodyfikowane gotowego moduły Hypexa a AMG to w pełni autorskie rozwiązanie firmy NuPrime w dużej części korzystające z rozwiązań ich flagowego wzmacniacza Evolution (tak piszą). Różnice dotyczą także zasilania. Nuprime zastosował klasyczny transformator toroidalny a NAD zasilacz impulsowy. Walory użytkowe zdecydowanie stoją po stronnie NADa. Posiada wszystko co końcówka mocy powinna posiadać, czyli Triggery IN, autosenese, czy wreszcie regulowane wejście. Dokładnie tego wszystkie nie posiada niestety NuPrime.  W zamian za to oferuje sterowanie pilotem, ale nie ma go w zestawie oraz dającą po oczach diodę informującą o pracy wzmacniacza. Oba wzmacniacze mają komplet wejść RCA i XLR oraz oba mogą zostać zmostkowane i pracować jako monobloki.

Mój zestaw to NAD C658 jako źródło i pre a dźwięki reprodukują Audio Physic Classic 8.

Trochę się namachałem przełączają co rusz kabelki, ale jakieś spostrzeżenia i wnioski udało się ostatecznie odnotować. Testy przeprowadzałem z włączonym systemem korekcji akustyki Dirac Live. Oczywiście punktem odniesienia jest mój obecny wzmacniacz, modyfikowany NAD C356, który w towarzystwie droższych kolegów wstydzić się jednak nie musiał.  

NAD 268. Warto to zaznaczyć na wstępie , że w żaden sposób nie odczułem, że jest to klasa D. Żadnej suchości, digitalizacji, zimna nic co niby miało by być synonimem wzmacniaczy klasy D.  A za to dostajemy… poprawne granie. Nic do czego można by się przyczepić. Bas rzekłbym wystarczający. Zwarty, konturowy i w miarę detaliczny, ale z krzesła nie zrzuca. Środek poprawny, bez specjalnego eksponowania, ale też nie wycofany, taki rzemieślniczo rzetelny. Góra z dużą ilością informacji, niby detaliczna i czysta, ale sprawiająca wrażenie takiej trochę ograniczonej niskim sufitem klubowej piwnicy.  To wszystko dokładnie potwierdza dlaczego kiedy podejmowałem decyzje o zakupie wzmacniacza trzy lata temu to nie wybrałem NADa 368, który jest w zasadzie rozbudowaną o pre i DACa wersją C268 a właśnie C356, który już wtedy grał dla mnie z większym rozmachem.

NuPrime AMG STA. Krótko mówiąc – dużo frajdy ze słuchania. To co od razu „rzuciło mnię się na uszy” to detaliczność przekazu od dołu do góry i swoboda z jaka wzmacniacz gra. Bas może nie mięsisty, ale punktowy, dobrze zarysowany nie dominujący, lecz dopełniający przekaz. W środku nic się nie zamazuje, nic nie wyostrza, a w wręcz przeciwnie. Przekaz jest klarowny a źródła pozorne dokładnie identyfikowalne. Góra z początku wydawała mi się wręcz zbyt bogata, zbyt dźwięczna. Wybrzmienia talerzy trwały na tyle długo, że zachodziły na siebie w szczególności w muzyce rokowej tworząc swojego rodzaju hałas.  Obecnie, nie wiem czy to kwestia przywyknięcia czy tak zwanego „wygrzania”, problem ten znikł. Inną sprawą jest tak posunięta detaliczność chyba nie służy generalnie muzyce rokowej, szczególnie z tego cięższego gatunku, odbierając jej trochę energetyczności, masy być może i emocji. Za to zyskujemy tam wszędzie gdzie chcemy uzyskać więcej przestrzeni, holografii czy stereofonii, gdzie separacja, detal odrywają kluczową rolę.

Podsumowując. NuPrime AMG STA może zastąpić mojego NAD C356 a czy do tego dojdzie to jeszcze pewności nie mam. Kwestie drugoplanowe czyli obsługa i wygląd wychodzą teraz na plan pierwszy, bo to już będzie dotykać szerszego grona użytkowników, dla który te „plany” są dokładnie odwrotnie pozycjonowane.

„Koniec i bomba. A kto czytał…”

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Czy pokusiłeś się o odsłuch tych wzmacniaczy bez włączonego dirac?

No był taki plan, żeby całość testów tak zrobić i nawet poprzestawiałem kolumny na środek pokoju aby uniknąć wzbudzania modów, ale nie brzmiało mi to dobrze i generalnie chciałem to jednak robić tak jak słucham na co dzień a tam bez korekcji to się niestety nie da. Tylko przy cichym słuchaniu używam wyłączonego DL jak filtra loudness 😀 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audiowit napisał:

Od dawna już konstruktorzy wzm klD próbują dźwięk upodobnić do lampy, więc próżno szukać obecnie suchych, klinicznych d klasowych wzmacniaczy. Tak grały pierwsze z "nowej ery" impulsówek.

Generalnie NuPrime inaczej niż pozostali producenci, podkreśla, że nie skupia się robieniu transparentnych zestawów, lecz każda seria ma mieć swój charakter. 

https://nuprimeaudio.com/guides/amp-comparison/?v=9b7d173b068d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 7.07.2021 o 15:26, slaw0001 napisał:

NuPrime AMG STA może zastąpić mojego NAD C356 a czy do tego dojdzie to jeszcze pewności nie mam

Tryb przypuszczający przeszedł w dokonany i od praktycznie już paru tygodni cieszę moje uszy końcówką NuPrima. Dzisiaj przyszedła czas na zmierzenie się z wyjściem XLR. Opinie sa podzielone co do tego czy sam wzmacniacz ma budowę "zbalansowaną" czy też nie, ale spróbować nie zawadzi. Do testów wypożyczyłem kabel taki jaki mieli o długości 1m. Szczcerze to go przed wpięciem nie ogladałem i nawet nie wiem jak się nazywa, ale w sumie nie to jest najważniejsze.

Otóż ma zagwózdkę. Podłączyłem jednocześnie XLRy i RCA. Na wyjściu z Pre sygnał jest podawany na oba a w NuPrimie jest zworka do przełączania miedzy wejściami. Na chłopski rozum jak przełączamy na XLR to nieaktywne powinny być RCA i odwrotnie, ale.... hmm, po wyjęciu jednego RCA bez względy czy zworka jest na XLR czy RCA cały czas mamy piękne stereo. Żeby było jeszcze trudniej, to przy wpietych wszystkich kablach jak przelączam w locie to słychać różnicę, tzn jest trochę głośniej na XLR. 

Pytanie do mądrzejszych, no może tylko bardziej doświadzconych (😜) czy ten typ tak ma czy coś jest z nim nie tak? Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi. 

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla zainteresowanych jeszcze odpowiedź od NuPrima:

"Przełącznik bal/unbal nie zapewnia fizycznej izolacji. Jeśli oba kable XLR i pojedynczy kabel RCA są podłączone do przedwzmacniacza, odbierze on sygnał XLR niezależnie od pozycji przełącznika. Funkcjonalność przełącznika polega na wskazaniu wzmacniaczowi, czy sygnał wejściowy jest zbalansowany, czy niezbalansowany, aby mógł prawidłowo obsłużyć sygnał."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2021 o 20:57, slaw0001 napisał:

Dzisiaj przyszedła czas na zmierzenie się z wyjściem XLR. Opinie sa podzielone co do tego czy sam wzmacniacz ma budowę "zbalansowaną"

"Po pierwsze primo" wyjaśniła się sprawę budowy wzmacniacza. Po moim zapytaniu, producent zapewnił, że jego budowa jest w pełni zbalansowana. Druga sprawa to wpływ użycia kabli XLR na jakość przekazu. Po krótkich, dwudniowych, niezbyt rzetelnych, testach wydaje się, że jest różnica miedzy XLR i RCA. Na XLR dźwięk wydaje się trochę szerszy i bardziej do przeodu, może nawet bardzię detaliczny ale z drugiej strony jakby trochę odchudzony, z mniejszym basem. Jednak głowy pod topór bym za te odczucia nie położył. Póki co jedyny wniosek jest taki, że jednak kupię sobie jakiegoś XLR i przy dłuższym "obcowaniu" ostatecznie wybiorę optymalny rodzaj połączenia. Tak czy siak na obu kablach jest radość. 😁  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Końcówka Nuprime AMG STA wciąż sprawia radość, ale ma tez swoje bolączki. Jedną z nich jest brumiące trafo. Niestety sama wymiana kabli na XLRy nie pomogła. Postanowiłem pójść dalej i skuszony zachywtami nad skutecznością działania DC blokera Audolaba, zarówno w temacie brumienia jak i perspektywą poprawy dźwięku. Rozum podpowiadał, że nic z tego nie będzie, ale nadzieja jak zawsze piękną swoją wizją uwieść go zdołała. Co by nie przedłużać, od środy ustrojstwo to system jest wpięte i w moim przypadku DC Block Audiolab nie działa w żadnym zakresie. Jest kompletnie transparentny. Po wpisach na forach mam wrażenie, że działa tylko z ... elektroniką Audiolab. Przypadek? Nie sadzę 😜

Wspomniałem o kablach XLR, ale nie wspomniałe, że to limitowana wersja DYI kolegi dzięki jego uprzejmości mogły zostać u mnie na testach na dłużej. Wnioski przedstawię jak się osłucham i wróćę do moich. Wtedy zobaczymy czy są jakieś różnice. I tu trzeba wspomnieć o drugiej bolączce Nuprim a mianowicie, ze wględu na specyficzną obudowę, przepinanie kabli to prawdziwa gehenna. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, slaw0001 napisał:

Końcówka Nuprime AMG STA wciąż sprawia radość, ale ma tez swoje bolączki. Jedną z nich jest brumiące trafo.

Jeżeli planujesz tą końcówkę zostawić to warto z tym brzęczącym trafo powalczyć. 

Przeglądając fora w poszukiwaniu rozwiązań (doświadczyłem tej przypadłości) napotkałem się z wieloma opiniami co może być przyczyną i jak sobie radzić. Nigdy nie było jednej prostej ścieżki do usunięcia problemu. Niektórym pomagało wpięcie DCblokera innym nie. 

Napotkane w dyskusjach doświadczenia i przemyślenia przytaczam z pamięci poniżej. Może gdzieś pojawi się jakaś wskazówka w którą stronę skierować kroki. 

DC bloker blokuje składową stałą napięcia sieci. Składowa ta powoduje, że rdzenie traf, szczególnie toroidów, szybko się nasycają, grzeją i nie pracują w optymalnych warunkach, często wtedy wydają irytujące dźwięki. 

Niestety czasami składowa stała jest większa niż próg blokowania urządzeń określony wartością napięcia stałego przy którym diody w mostku urządzenia zaczynają przewodzić. 

Można ten próg zadziałania DCblokera rozszerzyć dokładając kolejny mostek prostowniczy. Przy doborze DCblokera warto sprawdzić jaką wartość składowej stałej sieci mamy w gniazdku AC i dobrać odpowiedzi bloker. 

Domowym sposobem na sprawdzenie czy to sieć powoduje brzęczenie jest włączenie brzęczącego urządzenia o 2giej lub 3ciej w nocy i osłuchanie. Cisza będzie świadczyła, że winna jest sieć i jakość napięcia, które w nocy jest lepszej jakości, bo mniej zakłóceń jest wstrzykiwanych przez gospodarstwa domowe do sieci. 

Twoja końcówka AMG STA ma na wejściu zasilania dwa filtry RFI/EMI. U mnie dwa filtry dźwięczały same z siebie. Po podłączeniu do listwy z filtrem wzmaka z filtrem wzbudzały się dławiki w filtrach.

Pomogło wyeliminowanie jednego filtra żeby nie hałasowało. 

Zakładam, że u Ciebie brzęczy trafo, a nie dławiki ale warto sprawdzić i podłączyć końcówkę bezpośrednio do ściany. 

Spotkałem się z opinią, że trafa są projektowane na konkretne napięcie 230 VAC. Często w sieci jest powyżej 240. Niektórym użytkownikom pomogło obniżenie napięcia w sieci do nominalnej wartości. 

Może warto zabrać wzmak do kolegi lub kogoś z rodziny, kto w sieci ma te książkowe 230 VAC i sprawdzić. 

Były przypadki słabej jakości samych traf i efektu magnetostrykcji. Niektórzy zalewali trafa żywicą w prowizorycznych pojemnikach, innym pomagało dokręcenie śruby mocującej trafo do obudowy lub podłożenie gumowych uszczelek pomiędzy trafo i obudowę. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MariuszZ napisał:

Jeżeli planujesz tą końcówkę zostawić to warto z tym brzęczącym trafo powalczyć. 

Przeglądając fora w poczukiwaniu rozwiązań (doświadczyłem tej przypadłości) napotkałem się z wieloma opiniami co może być przyczyną i jak sobie radzić. Nigdy nie było jednej prostej ścieżki do usunięcia problemu. Niektórym pomagało wpięcie DCblokera innym nie. 

Napotkane w dyskusjach doświadczenia i przemyślenia przytaczam z pamięci poniżej. Może gdzieś pojawi się jakaś wskazówka w którą stronę skierować kroki. 

DC bloker blokuje składową stałą napięcia sieci. Składowa ta powoduje, że rdzenie traf, szczególnie toroidów, szybko się nasycają, grzeją i nie pracują w optymalnych warunkach, często wtedy wydają irytujące dźwięki. 

Niestety czasami składowa stała jest większa niż próg blokowania urządzeń określony wartością napięcia stałego przy którym diody w mostku urządzenia zaczynają przewodzić. 

Można ten próg zadziałania DCblokera rozszerzyć dokładając kolejny mostek prostowniczy. Przy doborze DCblokera warto sprawdzić jaką wartość składowej stałej sieci mamy w gniazdku AC i dobrać odpowiedzi bloker. 

Domowym sposobem na sprawdzenie czy to sieć powoduje brzęczenie jest włączenie brzęczącego urządzenia o 2giej lub 3ciej w nocy i osłuchanie. Cisza będzie świadczyła, że winna jest sieć i jakość napięcia, które w nocy jest lepszej jakości, bo mniej zakłóceń jest wstrzykiwanych przez gospodarstwa domowe do sieci. 

Twoja końcówka AMG STA ma na wejściu zasilania dwa filtry RFI/EMI. U mnie dwa filtry dźwięczały same z siebie. Po podłączeniu do listwy z filtrem wzmaka z filtrem wzbudzały się dławiki w filtrach.

Pomogło wyeliminowanie jednego filtra żeby nie hałasowało. 

Zakładam, że u Ciebie brzęczy trafo, a nie dławiki ale warto sprawdzić i podłączyć końcówkę bezpośrednio do ściany. 

Spotkałem się z opinią, że trafa są projektowane na konkretne napięcie 230 VAC. Często w sieci jest powyżej 240. Niektórym użytkownikom pomogło obniżenie napięcia w sieci do nominalnej wartości. 

Może warto zabrać wzmak do kolegi lub kogoś z rodziny, kto w sieci ma te książkowe 230 VAC i sprawdzić. 

Były przypadki słabej jakości samych traf i efektu magnetostrykcji. Niektórzy zalewali trafa żywicą w prowizorycznych pojemnikach, innym pomagało dokręcenie śruby mocującej trafo do obudowy lub podłożenie gumowych uszczelek pomiędzy trafo i obudowę. 

Pozdrawiam. 

 

 

Dzięki Mariusz,

Popróbuję jeszcze czegoś z tych metod . Wzmak ma jechać na zlot to się sprawdzi na "audofilskim prundzie" . Obecnie najlepsze rezultaty daje punktowy nacisk na obudowę nad trafo. Słychać wtedy tylko z max 30cm.

 

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...