Skocz do zawartości

Pomoc w budowie pierwszego kina domowego


Recommended Posts

Witam wszystkich,

Postanowiłem ulepszyć doznania audio, co przełożyło się na zakup dwóch soundbarów (Samsung Q950T i JBL BAR 9.1) i oba nie spełniły moich oczekiwań, to znaczy dla kompletnego początkującego grały bardzo fajnie po przesiadce z głośników telewizora ale Samsung nie wspierał LPCM po eArc a Jbl grał gorzej więc już trudno było się cofnąć. Naczytałem się, że system złożony w podobnej kwocie powinien zniszczyć tę soundbary więc czemu by nie spróbować. 

Sposób użytku i wymagania

-50% granie na PS5 i PC, 30% filmy (oglądam na plexie bluraye z audio wysokiej jakości) i 20% muzyka (w grach raczej bardziej imponują mi utwory muzyczne niż efekty)
-System musi posiadać eArc (passthrough hdmi 2.1 to chyba za duże pieniądze) bo mam podpięte do telewizora (LG G1) PC i PS5 po hdmi 2.1 i nie chce stracić 4k120fps itp.
-Musi obsługiwać LPCM po eArc
-Mieszkam w bloku więc nie musi to być niesamowicie głośne

Budżet to około 5-6 tyś złotych i w grę wchodzi sprzęt używany.

Mój pokój raczej jest nie za dobry więc prosiłbym o sugestie co tu można stworzyć. Zamieszczam zdjęcia planu pokoju 5m x 3m i sufit na wysokości 2.5m, oraz jak to wygląda teraz prowizorycznie rozłożone do testów soundbara. 

Teraz pytanie brzmi co tu jest najlepiej zrobić stereo, 3.1 czy 5.1? Kolumny podłogowe czy z podstawkami? Fajnie było by też móc w przyszłości to rozbudować. Mieszkam niedaleko Wrocławia i widzę, że można tam odsłuchać różnych zestawów. Dodam że wizualnie bardzo mi się podobają te czarno pomarańczowe rzeczy od klipscha ale wiadomo, dźwięk ważniejszy niż wygląd.

Parę rzeczy używanych, które znalazłem w moim mieście:
2 kolumny klipsch RF 52  za 1280zł
2 kolumny Bowers % Wilkins DM309 za 1650 zł
2 Kolumny podstawkowe Focal Chora 806 z podstawkami za 2499zł
2 kolumny Wharfedale Linton 85th za 3000zł
Taki zestaw https://www.olx.pl/d/oferta/denon-avr-x2600h-jamo-s-809-hcs-tylko-u-nas-od-reki-wroclaw-CID99-IDByBZ3.html#c435a9bea2;promoted

Z góry dziękuje za pomoc :)

pokój.PNG

tele.jpg

teel1.jpg

telel2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Mateusz Majczyna napisał:

System musi posiadać eArc (passthrough hdmi 2.1 to chyba za duże pieniądze) bo mam podpięte do telewizora (LG G1) PC i PS5 po hdmi 2.1 i nie chce stracić 4k120fps itp.

Tu chwila pauzy. Ani Xbox ani PS5 nie jest w stanie wyciągnąć z gry więcej jak 60Hz przy 4k. To że synchro jest 120Hz nic nie znaczy. Masz PC z kartą graficzną obsługującą HDMI 2.1? Przerabiałem temat niedawno. Ponadto, amplituner który przywołałeś (i w sumie wszystkie inne modele via 2020) mają problem z przekazaniem obrazu 4k/120 i 8k/60. 4k/60 jest ok.

 

59 minut temu, Mateusz Majczyna napisał:

Mój pokój raczej jest nie za dobry więc prosiłbym o sugestie co tu można stworzyć. Zamieszczam zdjęcia planu pokoju 5m x 3m i sufit na wysokości 2.5m, oraz jak to wygląda teraz prowizorycznie rozłożone do testów soundbara. 

Teraz pytanie brzmi co tu jest najlepiej zrobić stereo, 3.1 czy 5.1? Kolumny podłogowe czy z podstawkami? Fajnie było by też móc w przyszłości to rozbudować. Mieszkam niedaleko Wrocławia i widzę, że można tam odsłuchać różnych zestawów. Dodam że wizualnie bardzo mi się podobają te czarno pomarańczowe rzeczy od klipscha ale wiadomo, dźwięk ważniejszy niż wygląd.

Odpuść całkowicie kolumny podłogowe, w tym układzie podstawkowe dużo lepiej zagrają, rozważ naścienne. Klipsch gra bardzo efektownie, sam składam na nim kino, jak już to warto zainwestować w serię RP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu wszedłbym w głośniki wiszące takie jak Klipsch RP-240D + RP-140D na tyły i jakiś niewielki subwoofer np. R-8SW, niestety to pochłonie cały założony budżet a niema jeszcze amplitunera, który niestety według twoich założeń tani nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Butler napisał:

Tu chwila pauzy. Ani Xbox ani PS5 nie jest w stanie wyciągnąć z gry więcej jak 60Hz przy 4k. To że synchro jest 120Hz nic nie znaczy. Masz PC z kartą graficzną obsługującą HDMI 2.1? Przerabiałem temat niedawno. Ponadto, amplituner który przywołałeś (i w sumie wszystkie inne modele via 2020) mają problem z przekazaniem obrazu 4k/120 i 8k/60. 4k/60 jest ok.

 

Odpuść całkowicie kolumny podłogowe, w tym układzie podstawkowe dużo lepiej zagrają, rozważ naścienne. Klipsch gra bardzo efektownie, sam składam na nim kino, jak już to warto zainwestować w serię RP.

Mam PC z HDMI 2.1 więc jest to dla mnie konieczność, cały czas używam ponad 60hz, PS5 też się przyda bo np wyszła już gra która ma tryb 40fps, który bardzo fajnie współpracuje z odświeżaniem 120hz plus nie trzeba zmniejszać precyzji kolorów i jest to bardziej przyszłościowe, głównie dlatego kupiłem nowy tv. Sprawdziłem zestaw z 2x RP500m, 1x rp500C jednak po dolozeniu suba i amplitunera bedzie troche wychodził poza budżet, chyba że miałeś jakies inne na myśli?

8 godzin temu, S4Home napisał:

nie ma takiego amplitunera uzywanego.

Jeśli chcesz to wspierać w pełni to nowe modele Onkyo ktore będa w przyszłym mięsiącu. Zje to lwią cześc budżetu

Ale do tego małe kolumny typu Canton Movie, ELAC Starlet, czy Tannoy Arena. Ostatnio była świeta okazja na nie.

Piotr

Rozumiem, że nie ma amplitunera, który przekazuje 4k120hz (czytałem, że wyszły jakieś z bugiem, które będą naprawiane za darmo i teraz mają wyjść w pełni wspierające ale pewnie będą za drogie) dlatego chciałbym takiego który wspiera eArc. Wtedy podłączam PS5 i PC do telewizora i amplituner po eArc i wszystko powinno działać?

 

Wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem u mnie był by system 3.1 z możliwością późniejszej rozbudowy, co o tym sądzicie? Znalazłem taki system troche przekraczający budżet: 2x Emotiva b1+, Emotiva C1+, Emotiva SE8 Sub, Denon X1600H. Amplituner troche drogi ale nie wiem co innego z eArc się sprawdzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mateusz Majczyna napisał:

Sprawdziłem zestaw z 2x RP500m, 1x rp500C jednak po dolozeniu suba i amplitunera bedzie troche wychodził poza budżet, chyba że miałeś jakies inne na myśli?

Tak patrzę na Twój pokój i miejsce gdzie oglądasz TV, i jak już patrzysz na Klipsch to RP-240D + RP-140D + dobry szybki subwoofer jak proponuje Q21 to dobra opcja. Koledzy wyżej zaproponowali też coś adekwatnego do tej wielkości odsłuchu (Canton, ELAC, Tannoy), realnie w większe głośniki bym się nie pchał bo Cię przytłoczą szczególnie jak coś byś chciał z tyłu dać. Ponadto przyznam szczerze po chwili zastanowienia... Osobiście chyba zainwestował bym prędzej w bdb słuchawki obsługujące Atmos niż na siłę pchał się w amplituner z głośnikami. Warte rozważenia (realnie dobra opcja) to kupno aktywnych kolumn np. Klipsch The Fives które w takim małym polu robiły by niezły zamęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...