Skocz do zawartości

Kino domowe, pomoc w doborze


Shadowpl

Recommended Posts

Dzień dobry.

Chciałbym uzyskać poradę w wyborze pierwszego kina domowego. Nigdy wcześniej nie miałem zestawów kina czy stereo. Nie zależy mi też na audiofilskiej jakości.

Mieszkanie w bloku z 2020 roku. Salon z aneksem kuchennym 22,5m2. Część salonowa ma 3,60 m szerokości i 5m długości, wysokość 2,6m

image.png.87586c526eb59fd77acf7ffabeebd6b9.png

Myślę o zestawie 5.1, ewentualnie 7.1 z 2 głośnikami bezprzewodowymi.

Pierwotnie chciałem dobrać używany zestaw - Dali Zensor 7 + Dali Zensor 1 + Dali Vokal i Sub, do tego jakiś wzmacniacz 7.1 czy 5.1 Yamaha albo Onkyo. Podobny zestaw słyszałem u brata.

Skończyło się na tym, że nabyłem używane Zensor 1 ... i narazie na tym zaprzestałem dalsze zakupy.

Gdybym miał określić przeznaczenie zestawu:

40 - 50 % - filmy

20 - 30 % - gry (konsole różnych generacji, od NES do PS5)

20 - 30 % - muzyka (wszystko poza metalem i hip-hopem), spotify, gramofon, płyty CD i usb

 

1) Mógłbym dalej kompletować zestaw pod Dali. Lepiej wtedy iść w Zensor 5 czy 7? Jaki wzmacniacz do tego?

2) Druga opcja - nowe kolumny, głośniki i wzmacniacz 5.1/7.1. Możecie coś polecić? Raczej półka cenowa dali, aurora 700 itd. Czy jest wtedy szansa by wykorzystać kupione już Zensor 1?

Moja znajomość jest raczej zerowa, z drugiej strony nie mam wygórowanych oczekiwań. Cenię sobie rozwiązania ekonomiczne zapewniające względnie dobrą jakość (całe życie korzystałem z zestawu 2.1 pod PC...)

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Shadowpl napisał:

Do tego dwa fotele które mogę dowolnie ustawiać np. do oglądania filmów czy grania na konsoli

Ok. pytałem bo jak umieścisz w ten sposób / zdjęcie/ kolumny zrobi się trochę ciasnawo. Lewy surround będzie wchodził na okno balkonowe. A i rozumiem , że szafki RTV nie masz dosuniętej do samej prawej ściany ?

KD.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim ustawieniu i wielkości pomieszczenia pozostałbym przy systemie 5.1 choć masz i tak problem z ustawienie w świetle balkonu tylnej kolumny. Jeśli myślisz o bezprzewodowym rozwiązaniu to posiadane Dali się nie przydadzą, ponieważ musiałbyś postawić system na amplitunerze i tylnych surroundowych głośnikach firmy Yamaha, fronty i centralny można wtedy dobrać dowolnej firmy np. Dali. W tak małej przestrzeni stawiałbym na mniejszych gabarytów kolumny takie jak Zensor 5(nieprodukowane) obecnie zastąpione Oberon 5, albo kolumnami takimi jak Indiana Line Tesi 561.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Q21 napisał:

Przy takim ustawieniu i wielkości pomieszczenia pozostałbym przy systemie 5.1 choć masz i tak problem z ustawienie w świetle balkonu tylnej kolumny. Jeśli myślisz o bezprzewodowym rozwiązaniu to posiadane Dali się nie przydadzą, ponieważ musiałbyś postawić system na amplitunerze i tylnych surroundowych głośnikach firmy Yamaha, fronty i centralny można wtedy dobrać dowolnej firmy np. Dali. W tak małej przestrzeni stawiałbym na mniejszych gabarytów kolumny takie jak Zensor 5(nieprodukowane) obecnie zastąpione Oberon 5, albo kolumnami takimi jak Indiana Line Tesi 561.

Myślałem nad statywem do lewego surrounda. W przypadku konieczności otworzenia okna balkonowego głośnik bym przesuwał.

Do 5.1 użyłbym połączeń kablowych.

Czyli do tych zensorów 1 dobrać używane zensory 5 lub nowe oberony 5? Jaki wtedy wzmacniacz 5.1 dobrać? Zależy mi na płytkim wzmacniaczu gdyż szafki też mam płytkie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewy głośnik surround możesz powiesić na ścianie w kuchni. Przy otwartych drzwiach balkonowych to nie będzie działać, ale głośnik na podstawie i tak musiałbyś w takiej sytuacji odsuwać, więc nie ma wielkiej straty.

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

Ok. pytałem bo jak umieścisz w ten sposób / zdjęcie/ kolumny zrobi się trochę ciasnawo. Lewy surround będzie wchodził na okno balkonowe. A i rozumiem , że szafki RTV nie masz dosuniętej do samej prawej ściany ?

KD.PNG

Dolby zmieniło zalecenia. Surroundy w 5.1 mają być 110-120° za słuchaczem: https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1-virtual-speakers-setup-guide/

image.thumb.png.32098ae6d6d9fa73565fcc91ee30212d.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...