Skocz do zawartości

Jak rip-ować SACD do DSD


Gość

Recommended Posts

Pytanie padło w innym wątku, żeby tam nie śmiecić proszę pisać tutaj kto chce. 

Znalazłem trochę info w sieci. Wygląda, że to nie jest takie proste, wszystko opisane tutaj >>> https://www.psaudio.com/copper/article/down-the-rabbit-hole-of-sacd-ripping-and-dsd-extraction/

A może ktoś już robił takie rip-y?  Zna ktoś prosty sposób? Mam zaledwie kilka takich SACD/BD więc nie jest mi to niezbędne w tej chwili. Jednak jeśli zechcę kiedyś zrobić sobie pliki DSD  z płyt, chciałbym wiedzieć jak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takiego posta:

It’s not easy. You can Google it and find several methods, mostly you have to read through forum posts to put it all together. In essence it involves finding a PS2 (I think?) that has an SACD drive and never had its firmware updated, or finding 1 of 3 different DVD players – specific models – and hijacking their boot-up into a thumb drive that runs a script to extract the DSD from the SACD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobione PS3 - o tym gdzieś też czytałem. To chyba dawne metody, kiedy nie było dostępnych innych urządzeń.

W linku który wkleiłem jest takie info:  (tłumaczenie google)

 Pierwszy krok można znaleźć na stronie HiFi Haven, na pierwszej stronie wątku, w połowie strony, gdzie znajduje się obszerna lista modeli odtwarzaczy, które będą działać przy zgrywaniu SACD. Są to obecnie wszystkie odtwarzacze Blu-ray (obsługujące odtwarzanie SACD), które zawierają chipset MediaTek, który jest potrzebny do umożliwienia zgrywania. Chipset MediaTek został wprowadzony w 2010 roku i był powszechnie używany w odtwarzaczach wymienionych poniżej od 2012 do 2017 roku. Lista ta obejmuje obecnie:

Odtwarzacze Blu-ray zgodne z marką Sony:

BDP-S390 (na niektórych rynkach sprzedawany również jako BX39)

BDP-S490

BDP-S590 (na niektórych rynkach sprzedawany również jako BX59)

BDV-E190

BDP-S4100

BDP-S5100 (na niektórych rynkach sprzedawany również jako BX510)

BDP-S6200* (sprzedawany również jako BX620 na niektórych rynkach, wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript sacd_extract_6200)

BDP-S7200* (wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript sacd_extract_6200)

BDP-S790* (wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript/wariant S790)

BDP-A6000* (wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript sacd_extract_6200)

BDV-NF720 (wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript sacd_extract_6200)

BDP-S6500* (sprzedawany również jako BX650 na niektórych rynkach, wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript/wariantu S6700 opracowanego w czerwcu 2020 r.)

BDP-S6700 (niezalecane, kompatybilne tylko niektóre wczesne wersje produkcyjne)

UHP-H1 (wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript/wariantu S6700 opracowanego w czerwcu 2020 r.)

Odtwarzacze Blu-ray zgodne z marką Pioneer:

BDP-80FD

BDP-160

BDP-170

MCS-FS232 * (wymaga wariantu Sony ARMv7 AutoScript w wersji S6200/7200)

Odtwarzacze Blu-ray zgodne z marką Oppo:

BDP-103 i 103D

BDP-105 i 105D

Odtwarzacze Blu-ray zgodne z marką Cambridge:

Lazur 752BD

CXU

Odtwarzacze Blu-ray i CD/SACD zgodne z marką Arcam:

FMJ UDP411

FMJ CDS27

Odtwarzacz Blu-ray zgodny z marką Primare:

BD32 MkII

Odtwarzacz Blu-ray zgodny z marką Electrocompaniet:

EMP3

Odtwarzacz Blu-ray zgodny z marką Denon:

DBT-3313UD i 3313UDCI* (wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript/S790)

Odtwarzacze Blu-ray zgodne z marką MSB Technology:

Uniwersalny transport mediów V

Podpis UMT V

Odtwarzacz Blu-ray zgodny z marką Yamaha:

BD-S677

Odtwarzacz Blu-ray zgodny z marką Marantz:

UD7007* (wymaga wersji Sony ARMv7 AutoScript/wariant S790)

 

Do tego potrzeba jeszcze oprogramowanie - SACD Extract GUI no i przeczytać krok po kroku instrukcje jak to się robi.

https://www.videohelp.com/software/sacd-extract

https://github.com/EuFlo/sacd-ripper

sacd_extract_1805.jpg

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałeś to swoje SACD z blu-ray playera? Czy tylko CD? Bo te płyty SACD (jeśli się nie mylę) mają dwie warstwy i jedną można odtwarzać na CD playerze. Ja mam podwójną płytę SACD Rachel Podger A. Vivaldi i zripowałem (warstwę CD) do flac. Ale nigdy nie słyszałem jak to zagra w prawdziwym SACD playerze lub zripowane do DSD.  Mam też płytę BD King Crimson - i ta tylko leży nieużywana bo nie mam na czym odtworzyć ani zripować. 

Płyty SACD nie są drogie i mógłbym mieć ich więcej w przyszłości, stąd moje zainteresowanie jak ewentualnie zrobić z tego pliki DSD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jest jak piszesz. Ale wiesz, jak się ma takie płyty (nawet tylko kilka) to jest pokusa aby to sprawdzić. Jeśli by się okazało, że ma to sens, pewnie bym kupił jeszcze jakąś płytę SACD w przyszłości. Ja wszystko gram z plików (roon), wszystkie CD mam zripowane. Dlatego zaciekawiło mnie jak zrobić pliki DSD z SACD. Widzę jednak, że to nie takie łatwe. Najłatwiej chyba byłoby kupić jakiś BD/SACD odtwarzacz i po prostu grać na nim takie płyty. Na ten moment jedynie rozmyślam nad tym. Widzę, że mało ludzi się tym zajmuje, więc może rzeczywiście SACD to lipa i szkoda sobie głowę zawracać.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JohnDoe napisał:

Mam też płytę BD King Crimson - i ta tylko leży nieużywana bo nie mam na czym odtworzyć ani zripować. 

Na tej płycie blu-ray są prawie te same nagrania co na płycie CD, tylko w wersji 24bit - 96k

Do kopiowania na PC potrzebujesz Any DVD i dvdaudioextractor

Jak miałem na testach MCT80 który potrafił czytać pliki w takiej rozdzielczości z nagranej płyty DVD to mam wrażenie ze te pliki 24-96 grały lepiej nic ten sam materiał z płyty CD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Do kopiowania na PC potrzebujesz Any DVD i dvdaudioextractor

Dzięki Bogusław. Jednak nie do końca rozumiem co ma wspólnego DVD z BD?  Czy Ty robiłeś rip-a tej płyty używając tych programów jedynie?

Wydaje mi się, że do tego wszystkiego potrzebuję jeszcze blu-ray disc drive. Niestety, w tej chwili dysponuję tylko CD/DVD w laptopie. 

Czyli nic nie zrobię ponieważ owa płyta (King Crimson) to BD?

 

Dodam jeszcze, bo może to istotne, na Discogs ta płyta (IEZP-128)  jest opisana jako "All Region" - czyli co, nie ma zabezpieczeń regionalnych?

Na (Twoim) zdjęciu widziałem napis na pudełku i masz dokładnie to co ja - IEZP-128 / zerknij tu >>> https://www.discogs.com/King-Crimson-In-The-Court-Of-The-Crimson-King-An-Observation-By-King-Crimson-50th-Anniversary-Editio/release/14446896

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusław Kożyczkowski  być może Ciebie to zainteresuje (bo chyba też lubisz King Crimson)

Ostatnio szukałem tej płyty CD >>> 

R-2951961-1312527103.jpeg.jpg

 

Ale przypadkiem na Discogs trafiłem na ciekawe wydanie 1xCD  +  6xDVD Audio.  I pewnie to kupię bo cena niewiele wyższa od zwykłego CD.      Co prawda 5.1 mnie nie interesuje (bo nie mam KD) ale jest tam też DVD stereo (alternate mixes + additional tracks).

 

https://www.discogs.com/Jakszyk-Fripp-And-Collins-A-Scarcity-Of-Miracles-A-King-Crimson-ProjeKct/release/2935591

Tracklist:

CD-1A Scarcity Of Miracles7:27

CD-2The Price We Pay4:47

CD-3Secrets7:48

CD-4This House8:37

CD-5The Other Man5:59

CD-6The Light Of Day9:02

 

MLP Lossless 5.1 Surround Sound Mix

DVDAudio-1A Scarcity Of Miracles

DVDAudio-2The Price We Pay

DVDAudio-3Secrets

DVDAudio-4This House

DVDAudio-5The Other Man

DVDAudio-6The Light Of Day

 

DTS 5.1 Digital Surround Sound Mix

DVDAudio-7A Scarcity Of Miracles

DVDAudio-8The Price We Pay

DVDAudio-9Secrets

DVDAudio-10This House

DVDAudio-11The Other Man

DVDAudio-12The Light Of Day

 

MLP Lossless Stereo (24/96)

DVDAudio-13A Scarcity Of Miracles

DVDAudio-14The Price We Pay

DVDAudio-15Secrets

DVDAudio-16This House

DVDAudio-17The Other Man

DVDAudio-18The Light Of Day

 

PCM Stereo 2.0 (24/48)

DVDAudio-19A Scarcity Of Miracles

DVDAudio-20The Price We Pay

DVDAudio-21Secrets

DVDAudio-22This House

DVDAudio-23The Other Man

DVDAudio-24The Light Of Day

 

Alternate Mixes

DVDAudio-25A Scarcity Of Miracles

DVDAudio-26The Price We Pay

DVDAudio-27Secrets

DVDAudio-28The Other Man

DVDAudio-29The Light Of Day

 

Additional Tracks

DVDAudio-30Empty House (Improv (This House))8:55

DVDAudio-31Hidden Secrets (Improv (Secrets))8:59

 

Film

DVDVideo A Scarcity Of Miracles7:32

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JohnDoe napisał:

być może Ciebie to zainteresuje (bo chyba też lubisz King Crimson)

Do ich pierwszej płyty na sentyment i przywiązanie do jednego z nagrań, reszta ich działalności jest przesłuchana i znana, ale żadnej innej płyty już nie kupiłem.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Format SACD został stworzony przez Philipsa i Sony przede wszystkim dla formatu wielokanałowego.

Warstwa DSD i PCM stereo to tylko dodatek, który niewiele tak naprawdę niewiele wnosi. Tylko inny mastering dla jednych lepszy dla innych gorszy.

System High End-owy wielokanałowy jest 2.5 razy droższy i tu mamy odpowiedz, dlaczego format się nie przyjął.

Jest za drogi dla 99,99% audiofili i 100% normalnych melomanów.

Dążenie do doskonałości, czyli HIGH END-u wielkimi nakładami finansowymi a w rzeczywistości wymiana na droższe klocki tak naprawdę niewiele wnosi.

Dużo niższym kosztem można zbudować średniej klasy system wielokanałowy, który wniesie znacznie więcej do muzyki.

Nagranie i wyprodukowanie muzyki w wielu kanałach wymaga dużo większych nakładów finansowych.

W związku z małym zainteresowaniem, tych płyt się nie produkuje lub produkuje się " byle jak "

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...