Skocz do zawartości

Głośniki w rogach pomieszczenia


mateolo2

Recommended Posts

Hej,

Chcialbym Was podpytać o rade. Mam stosunkowo małe pomieszczenie. Głośniki stoją na standach w rogach, a pomiędzy nimi jest komoda, na której znajduje się wzmacniacz, dac telewizor. Nie mam jak inaczej ustawić tych kolumn, a wiem, że takie ustawienie pod kątem rezonansu basu jest słabe (zdjęcie). Na dodatek wymieniam właśnie kolumny na takie z bass reflexem z tylu…

 

W zwiazku z tym pojawia się pytanie. Czy wklejenie w narożniki za kolumny takich mat wygłaszających pomoże?  

Zobacz ofertę: BITMAT PUŁAPKA BASOWA NAROŻNIK AKUSTYCZNY 100x28cm https://allegro.pl/oferta/bitmat-pulapka-basowa-naroznik-akustyczny-100x28cm-7025174092


Będzie tam jeszcze mniej miejsca za kolumną, ale może poprawi to dźwięk 

 

 

02EC8662-ECFF-4EAE-A3E1-997F146F5818.jpeg

079183F2-01CA-4402-BAE9-E984C84EA332.jpeg

51B9CA42-6DFD-479D-8CA4-EB3C9DAC44E2.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bassreflex z tyłu nic nie zmienia.

Ustawienie w rogach jak dobrze wiesz, może powodować niekontrolowane podbicia basu/dudnienia.

"Pułapka basowa" z pianki kompletnie nic nie daje, ale to kompletnie zero.

Jednym z rozwiązań może być dołożenie panelu akustycznego za kolumną. Ale nie takiego z pianki, tylko z wełny mineralnej. Chociażby te 5cm, choć najlepiej 10cm. Z doświadczenia wiem, że taki panel zdecydowanie daje poprawę, w odróżnieniu od kawałka pianki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mateolo2 napisał:

Nie mam jak inaczej ustawić tych kolumn, a wiem, że takie ustawienie pod kątem rezonansu basu jest słabe (zdjęcie).

Róg to chyba najgorsze możliwe miejsce. Jak nie da się głośników ustawić w odpowiedniej odległości od ściany tylnej, to można je podsunąć maksymalnie do ściany i obniżyć podbicie basu za pomocą EQ. Ściany boczne zeżrą ci jednak przestrzeń.

Ta komoda wygląda bardzo solidnie. Może spróbuj postawić głośniki na podkładkach antywibracyjnych na blacie zamiast na standach, a wzmacniacz przestaw na jedną z półek. Podkładki antywibracyjne pod pralki nie kosztują dużo, a powinny podziałać.

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja bas reflexu nic tu nie zmieni ale same kolumny już tak.

Obecnie twoje Bronzy grają sztywno, szybko. Więc zapewne nie ma takiej tragedii o jakiej często pisze się w necie.

Ale jesli zmienisz na kolumny o większym, miększym basie to zacznie to brzmieć gorzej.

Zalezy natomiast ja to jest jest pianka.

My stosowaliśmy ale lata temu już do praktycznie gołego pomieszczenia te: https://www.apama.pl/c59,bass-trapy-pulapki-basowe

No i różnica była.

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Pozycja bas reflexu nic tu nie zmieni ale same kolumny już tak.

Obecnie twoje Bronzy grają sztywno, szybko. Więc zapewne nie ma takiej tragedii o jakiej często pisze się w necie.

Ale jesli zmienisz na kolumny o większym, miększym basie to zacznie to brzmieć gorzej.

Zalezy natomiast ja to jest jest pianka.

My stosowaliśmy ale lata temu już do praktycznie gołego pomieszczenia te: https://www.apama.pl/c59,bass-trapy-pulapki-basowe

No i różnica była.

Piotr

 

 

Wielkie Dzieki!

Wymieniłem dzisiaj kolumny na Bronze 100 i faktycznie robi się nieciekawie momentami, ale tragedii nie ma. Jednak w tym ustawieniu kolumn i całego zestawu Bronze 2 grały jak sami mówicie szybciej, dynamiczniej i pełniej. Natomiast wciąż to testuje :) Jak sami widzicie nie ma opcji rozstawienia tu sprzętu inaczej. Na komodzie nie ma miejsca, plus wtedy scena ginie. 

Czyli sugerujecie, żeby zamontować takie bass trapu narożnikowe? 

3EE2DB41-3E5D-4309-BCEE-03FA4449F8C9.jpeg
 

rozważam tez kolumny Triangle Br03, które w salonach audio grały dla mnie trochę nijako/ neutralnie, bez emocji. Jednak może w takim ustawieniu się najlepiej odnajdą :) Jestem fanem ciepłego brzmienia - głównie muzyka soul, jazz. Bronze 2 fajnie się w tym sprawowały.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mateolo2 napisał:

rozważam tez kolumny Triangle Br03, które w salonach audio grały dla mnie trochę nijako/ neutralnie, bez emocji. Jednak może w takim ustawieniu się najlepiej odnajdą :) Jestem fanem ciepłego brzmienia - głównie muzyka soul, jazz. Bronze 2 fajnie się w tym sprawowały.

Triangle nie należą do ciepło brzmiących kolumn, także to nie ten kierunek. Posłuchaj kolumn Elac Debut Reference B6, w tym samym budżecie można je kupić.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

Triangle nie należą do ciepło brzmiących kolumn, także to nie ten kierunek. Posłuchaj kolumn Elac Debut Reference B6, w tym samym budżecie można je kupić.

Słuchałem ich w top hifi - dla mnie grały bardzo płasko. Moje Bronze 2 to w porównaniu do nich bardzo miękkie brzmienie. Ale to może kwestia tego, ze były słabo wygrzane, chociaż panowie z salonu mówili, ze grają juz długo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mateolo2 napisał:

Słuchałem ich w top hifi - dla mnie grały bardzo płasko. Moje Bronze 2 to w porównaniu do nich bardzo miękkie brzmienie. Ale to może kwestia tego, ze były słabo wygrzane, chociaż panowie z salonu mówili, ze grają juz długo.

Wygrzanie nie ma tu nic do rzeczy. DBR62 mają ciepłą, przechyloną w prawo charakterystykę, ale są to znacznie wierniejsze źródłu głośniki od Bronze 2.

Bronze 2:

MfQ2LOZ.png

 

Przy takiej charakterystyce niskie częstotliwości będą schowane, co jak na ironię w twoim przypadku może być wyrównywane przez ustawienie głośników w narożnikach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dziękuję Wam wszystkim za propozycje :) Prawdopodobnie kupię absorbery w te rogi.

5 godzin temu, S4Home napisał:

Bo one nadal są twardsze. Wynika to z tego że basu jest po prostu więcej.

Ja bym zastosował albo narożne albo tylne absorbery.

Piotr

Piotrze czy w Waszej ofercie znajdują się może kolumny, które odnalazłby się w tym ustawieniu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że odsunąłem kolumny sporo od ściany (Ok 35cm) i jest spora poprawa. Na bocznych ścianach od razu widza duże obrazy z płótna wiec działają jak absorbery. Na pewno lepiej by było gdybym je od tych bocznych ścian odsunął, ale wolałbym nie kłaść kolumn na komodzie bo wtedy byłyby dosuniete już całkowicie to tylnich ścian i byłby bliżej siebie co zmniejszyłoby scenę. 

5B9A182F-7D04-4A94-A25E-914AD35E58B9.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mateolo2 napisał:

Słuchałem ich w top hifi - dla mnie grały bardzo płasko. Moje Bronze 2 to w porównaniu do nich bardzo miękkie brzmienie. Ale to może kwestia tego, ze były słabo wygrzane, chociaż panowie z salonu mówili, ze grają juz długo.

Raczej równo w porównaniu do Monitor Audio, bo te drugie grają skrajami pasma. To prawda, że mają bardziej miękkie brzmienie, ale cieplej od Elac B6 według mojej opinii to one nie grają.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe :) Dzieki Panowie :) 

5 godzin temu, DudasDudek napisał:

@mateolo2 Taki kawałek płótna nic nie da jeśli chodzi o niskie częstotliwości. Conajwyżej pochłonie trochę wyższych częstotliwości.

Większość porządnych paneli (też i pułapki basowe) jest z grubej wełny. Z jakiegoś powodu, przypadkowego dodam ;)

Czyli proponujecie, żebym za kolumny zamontował płaskie, niewielkie panele? 

tak jak narysowałem na zdjęciu?

C4665D10-6827-4544-BD53-EB2794840087.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli postawienie na meblu nie wchodzi grę, to jest to minimum.

Też zależy co masz na myśli niewielkie. Bo bardzo małe to też nie ma sensu, gdyż efekt też będzie niewielki. Najlepiej to takie odwrócone L-ki. Albo takie podłużne 100x30? (czy ile tam masz na szerokość).

Wtedy taki dłuższy panel w tym rogu zachowa się jak panel akustyczny i pułapka basowa w jednym. W teorii powinno być zauważalnie lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...