Skocz do zawartości

Ceny audio


slaw0001

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@slaw0001 cenę od lat reguluję popyt/podaż oraz konkurencja. I dzieje się tak w obrębie produktu finalnego jak i czego często nie bierzemy jako konsumenci pod uwagę , podzespołów. Możemy się wściekać na ceny i najczęściej obrywają Salony Audio przedstawiane jako krwiopijcy, ale nie wiele możemy na to poradzić. Co najwyżej przeczekać to szaleństwo wzrostu cen i liczyć , że koniunktura się odwróci. A odwrócić się może jedynie wówczas, gdy spadnie drastycznie popyt , a ten spadnie gdy ludziska nie będą mieli kasy , a kasy nie będą mieli bo ;

- wzrosną podatki oraz koszty życia codziennego , bez wzrostu płac , przy dalszym wzroście inflacji

- spadnie zatrudnienie , czytaj % bezrobocia gwałtownie wzrośnie z racji zahamowanych od pięciu lat inwestycji.

Na razie to co się dzieje na rynku z cenami jest efektem wielu czynników, od chęci szybkiego wzbogacenia się ,  odbudowę płynności finansowej firm po lockdownie po rosnące koszty produkcji. Na razie pozostaje nam płakać i płacić :( 

 

17 minut temu, Amarok napisał:

Fracht światowy, a zwłaszcza z dalekiego wchodu poszedł parokrotnie do góry, niestety nie będzie zmiłuj. 

Z tego co się orientuję rozmawiając z importerami to od 300-500 % .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446

Mnie akurat tego nie musisz tłumaczyć. Ja to wiem i rozumiem. Natchnęła mnie wizyta w salonie gdzie dostałem info, ze kolumny co je niedawno kupiłem będą już 10% droższe i to prawdopodobnie nie ostatnia podwyżka w tym roku. Taka dobra rada.

Co do równowagi popyt/podaż to niestety coraz bardziej się odsuwa w czasie. Poziomy cen na pewne materiały i surowce sięgnęły absurdu a i tak są trudno lub wręcz niedostępne!

”Głupi karton". Jest drogi jak nigdy i tak go nie ma. Ostatnio Pani w cukierni stwierdziła, że torty bedzie pakować do worków foliowych. Puki są 🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, slaw0001 napisał:

”Głupi karton". Jest drogi jak nigdy i tak go nie ma.

Myślałem, że to nawiązanie do "państwa z kartonu", ale kolejne zdania wyprowadziły mnie z błędu.

Znajomy jest w trakcie remontu domu i nie stać go, żeby dokończyć, bo tak skoczyły ceny materiałów budowlanych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 od początku roku fabryki z którymi współpracuję z racji wzrostu cen materiałów produkcyjnych , prądu, śmieci podniosły ceny już pięć razy. Po raz pierwszy na wycenach mam adnotację ,  oferta ważna 1 dzień . Czegoś takiego jeszcze nie było. Najbardziej wbrew pozorom cierpią sprzedawcy. Nikt nie wie na czym stoi. Nikt nie chce podpisywać długoterminowych Umów , bo nie ma się pewności ile materiały będą kosztować za rok i czy się nie dopłaci do interesu. Nic nie wskazuje , by ten kabaret miał się niedługo skończyć. 

Jak wiadomo Polska nie jest potentatem produkcji audio, a więc jesteśmy zależni od rynku światowego. Mamy w dodatku pecha , że w stosunku do " zachodu" zarabiamy cztery razy mniej , więc jak np. dla Niemca zrobi się drogo , to dla przeciętnego Polaka sprzęt stanie się nieosiągalny. To poskutkuje tym co już przerabialiśmy za komuny, ludziska będą kupować tandetę typu Kruger & Matz i belki pod TV, bo marketing wmówi im , że jest to to co potrzebują ,a będą to rzeczy w ich zasięgu finansowym i dalej już pójdzie. Parę reklam i znów wrócimy do plastikowych wież z PCB na tekturze. Ludziom jak życie pokazuje można wmówić wszystko , do dzisiaj jak czytam w recenzjach , że sprzęt się wyróżnia , bo ma przedni panel z aluminium to śmiech mnie ogarnia . To co było normą , stało się luksusem i wszyscy to zaakceptowali :) A więc , można ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Asia napisał:

Na rynku wtórnym audio kompletny zastój, na pierwotnym też chyba bez rewelacji.

Po pierwsze uciął się przez pandemię napływ sprzętu używanego z zachodu , co momentalnie spowodowało wzrost cen. Po drugie brak dostępności nowych urządzeń sprawił , że ludziska zaczęli szanować to co mają. Ilość sprzętu oddana do naprawy u kolegi w komisie jest zatrważająca. Sporo osób powyciągało z piwnic klocki , których jeszcze przed pandemią nie opłacało się naprawiać jak zobaczyli jakie ceny osiąga sprzęt na portalach aukcyjnych. Niczego dobrego to nie wróży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Asia napisał:

na pierwotnym też chyba bez rewelacji.

Tu bym bardziej upatrywał winy właśnie w brakach w zaopatrzeniu. Popularne u nas marki jak Onkyo, Pioneer, Yamaha praktycznie znikneły ze sklepów i nie widać kiedy mają się znów pojawić. To samo z NADem. Wzmacniacze średniej i wyższej klasy praktycznie niedostępne. Broni się jeszcze europejska produkcja, ale jak długo, kiedy znaczna część podzespołów pochodzi z dalekiego wschodu a zatory w chińskich portach ponoć nie rozłądują się do świąt. Także Joanno dokonałaś własciwego wyboru decydują się na nasze, swojsko brzmiące "Haiku" 😜.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tego wszystkiego możemy dołożyć jeszcze takie wydarzenie jak pożar w fabryce Asahi Kasei Microdevices (AKM), która zaopatruje swoimi przetwornikami wiele firm audio. Niektórzy gracze jak np. Rotel wydają nowe serie wzmacniaczy w których chipy AKM zastąpione są już przez Texas Instruments.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dzik napisał:

Znajomy jest w trakcie remontu domu i nie stać go, żeby dokończyć, bo tak skoczyły ceny materiałów budowlanych.

Ech, nawet mi nie mów 😐 Trzeba było wcześniej startować, a na razie jeszcze nie zacząłem. Przez tego Covida same opóźnienia z papierami. Faktycznie wychodzi na to, że trzeba było brać kredyt i stawiać szybko domek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanPutka napisał:

A gdzie nie ma bajzlu? Prawie wszędzie jest 

Tylko , że ja płacę pensję gościom od rządzenia tutaj ,a nie wszędzie :) 

8 godzin temu, slaw0001 napisał:

Także Joanno dokonałaś własciwego wyboru decydują się na nasze, swojsko brzmiące "Haiku"

Małe nasze manufaktury też borykają się z problemami, ale jakoś kombinują. Ja już wiem , że w zamówionym pre nie będę miał / przynajmniej na razie / drabinki Khozmo , bo ....jest niedostępna i tyle. Na razie udało się zrobić obudowę po starej cenie , bo jak stal i aluminium poszły w górę to obudowy oczywiście też. Unormować się ta sytuacja unormuje na pewno , problem w tym , że nikt nie zna poziomu tego unormowania . Do tego co było już nie wrócimy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

Niestety w audio inflacja ma mniejsze znaczenie.

Z przedstawionego wyżej diagramu wynika że mamy 4,6 % jednak ostatnie zmiany ceny sa znacznie większe.

Tu dochodzi jeszcze podaż i popyt. I szczerze moim zdaniem niektóre ceny po prostu złamały barierę. Ale fakt nie wiadomo czy tak juz nie zostanie albo będzie jeszcze gorzej.

Wiele osób obwinia nas. Sklepy. ale uwierzcie że my akurat mamy najmniej dogadania w tym temacie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...