Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Yamaha AX 570


marino166

Recommended Posts

 

Szukam fajnych kolumn do ok. 2-3k

Pomieszczenie 16 M2 muzyka głównie elektroniczna, pop, rap itp. głównie z Tidala. Lubię muzykę dociążoną, szczegółową i z dobrym basem

Kolumny myślę, że chyba używki. Będą grały z wiekowym, acz ciągle w dobrej formie wzmacniaczem Yamaha AX 570 myślę też nad zmianą na NADa 356 ale na razie gra Yamaha.

Wskażecie koledzy na co warto zwrócić uwagę?

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz o podłogowych, czy może podstawki? Masz już coś i zmieniasz, czy na razie pusto?

Raczej podłogowe. Wcześniej miałem Elac FS 67.2 przyznam, że grały świetnie, ale wydawało mi się, że są trochę za małe (przyznam, że teraz żałuję sprzedaży), może kupię coś lepszego?

Obecnie gram na starych Elac 105 ll bo nie mam nic innego.

Wcześniej miałem Yamahę RN 803 z Heco Aurora 1000 ale kompletnie się zawiodłem tym połączeniem, dlatego sprzedałem

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



[mention=53367]marino166[/mention] co Ci się w Heco 1000 nie podobało?


Jak dla mnie w połączeniu z 803D te Aurory grały bardzo bułowato, żadnej rozdzielczości, bas byle jaki i w dodatku dudniący. Żeby jako tako to grało musiałem dość mocno pogłośnić ampli, no ale nie chodziło mi raczej o dyskotekę. Z tym tytułowym wzmacniaczem wcale nie było lepiej. Nie wiem czy bardziej do kitu były te kolumny, czy te napędy. Wkurzyłem się i sprzedałem Aurory i 803D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marino166 napisał:

 

Szukam fajnych kolumn do ok. 2-3k

Pomieszczenie 16 M2 muzyka głównie elektroniczna, pop, rap itp. głównie z Tidala. Lubię muzykę dociążoną, szczegółową i z dobrym basem

Kolumny myślę, że chyba używki. Będą grały z wiekowym, acz ciągle w dobrej formie wzmacniaczem Yamaha AX 570 myślę też nad zmianą na NADa 356 ale na razie gra Yamaha.

Wskażecie koledzy na co warto zwrócić uwagę?

 

 

Polecam szukać JBL Studio 280 :99_muscle:

 

Cytat

Legenda świata głośników, która raz na jakiś czas naprawdę zaskakuje, tworząc produkty wybijające się ponad przeciętność. Mniejsza podogówka z najnowszej serii Studio 2 to właśnie coś specjalnego – mimo że z pozoru nic na to nie wskazuje. Dobrze znane głośniki PolyPlas, tubowy tweeter – skojarzenia są zapewnione. Błędne! Bo, jak pokazał nasz test, Studio 280 to wyborne kolumny z szeregiem talentów.

Mocny, lecz nieprzesadnie, bas jest miękki, odrobinę estradowy (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i doprawdy głęboki. Schodzi w okolice niskich „trzydziestek” (Hz) – w dodatku ze swobodą, jakiej nie są w stanie dorównać żadne inne 2,5-drożne konstrukcje w zbliżonej cenie (JBL-e są 3-drożne). Tweeter jest bardzo dobry: gładki, nieofensywny, lecz szczegółowy. I to właśnie jest największa niespodzianka: Studio 280 brzmią łagodnie, zupełnie nieefekciarsko. Niespotykanie swobodnie odtwarzają wokale i instrumenty – tak głośno, jak i po cichu. Plastyczne, muzykalne brzmienie o znakomitej dynamice. Do tego spora efektywność (89 dB) i impedancja niespadająca poniżej 4 Ohm

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco Aurora 1000 też się przewinęły więc czemu nie...

 

Zresztą : 

 

Cytat

W dużo miejscach można przeczytać, że małe kolumny nadają się do małych pokojów, a duże kolumny do dużych. Opinia jest prawidłowa, ale z czego ona wynika ?

Małe pokoje nie są dobre do muzyki. Związane to jest z tym, że w takich pokojach szybciej nastąpi wzbudzenie częstotliwości niskich. Jak niskich to zależy od pokoju i tu nie chcę komplikować, ale wymiary pokojów mają tu chyba największe znaczenie.

Wyżej napisana opinia jest prawidłowa, bo małe kolumny w 95% przypadków są słabsze na basie – tu też nie chcę komplikować, ale chyba nie odkryłem Ameryki . Małe pomieszczenie bas wzbudza, no to jak zastosujemy małe kolumny np. podstawkowce to takiego wzbudzenia nie usłyszymy, albo usłyszymy go bardzo mało.

Prawidłową opinią będzie też opinia, że im mniejsze pomieszczenie to trzeba zastosować mniejsze kolumny. Na pozór będzie poprawnie, bo basu będzie mniej, a pokój wzbudził by bas jeszcze w większym zakresie przy kolumnach większych.

Opinia jest prawidłowa, że czym mniejszy pokój to mniejsze kolumny, ale to nie jest wyjście z takiej sytuacji, bo tracimy bardzo dużo z przekazu muzycznego. Gdzieś napisałem, że połowę dźwięków, ale oczywiście to nie jest połowa. Trochę mniej, ale po co mamy coś tracić, co z powodzeniem może być.

W dużo miejscach w internecie lub w sklepach tak polecają, bo tak jest najłatwiej, najwygodniej. A jak kupującemu sprzedający powie, że to nie koniec zakupów to pójdzie do innego sklepu, gdzie kupi małe kolumny i sprzedający nie będzie naciągał na nic więcej w mniemaniu klienta.

W małym pokoju z dobrym efektem można zastosować pozornie za duże kolumny, niż wynika to z metrów w pokoju. To co trzeba zrobić, to zastosować adaptację akustyczną, która zniweluje wzbudzenie się basu. Niestety to jest trochę skomplikowane, bo trzeba to dobrze zrobić, ale w zamian otrzyma się pełniejszy zakres dźwięku, który najbardziej odczujemy na basie.

Wiem co piszę, bo takie pomieszczenia odwiedzałem. Za duże kolumny grały w małym pokoju i zakres wybrzmienia był bardzo przyzwoity. Bez adaptacji tego się nie dokona, ale z adaptacją nawet w niedużych pokojach można mieć dużo lepszy dźwięk niż pogodzić się z dźwiękiem dochodzących z kolumn z ograniczeniami. Każda mała kolumna ma ograniczenia- większe czy mniejsze, ale ma. Mały pokój ma duże ograniczenia, to nie można godzić się na kolejne ograniczenie z kolumny. Nie trzeba podpasowywać się z kolumnami do pokoju, tylko trzeba zrobić odwrotnie. Trzeba dopasować się z pokojem do kolumny. Słaby element trzeba eliminować, a nie dostosować się do niego, nieprawda ?

 

Edytowano przez Goguś
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco Aurora 1000 też się przewinęły więc czemu nie...
 
Zresztą : 
 
W dużo miejscach można przeczytać, że małe kolumny nadają się do małych pokojów, a duże kolumny do dużych. Opinia jest prawidłowa, ale z czego ona wynika ?

Małe pokoje nie są dobre do muzyki. Związane to jest z tym, że w takich pokojach szybciej nastąpi wzbudzenie częstotliwości niskich. Jak niskich to zależy od pokoju i tu nie chcę komplikować, ale wymiary pokojów mają tu chyba największe znaczenie.

Wyżej napisana opinia jest prawidłowa, bo małe kolumny w 95% przypadków są słabsze na basie – tu też nie chcę komplikować, ale chyba nie odkryłem Ameryki . Małe pomieszczenie bas wzbudza, no to jak zastosujemy małe kolumny np. podstawkowce to takiego wzbudzenia nie usłyszymy, albo usłyszymy go bardzo mało.

Prawidłową opinią będzie też opinia, że im mniejsze pomieszczenie to trzeba zastosować mniejsze kolumny. Na pozór będzie poprawnie, bo basu będzie mniej, a pokój wzbudził by bas jeszcze w większym zakresie przy kolumnach większych.

Opinia jest prawidłowa, że czym mniejszy pokój to mniejsze kolumny, ale to nie jest wyjście z takiej sytuacji, bo tracimy bardzo dużo z przekazu muzycznego. Gdzieś napisałem, że połowę dźwięków, ale oczywiście to nie jest połowa. Trochę mniej, ale po co mamy coś tracić, co z powodzeniem może być.

W dużo miejscach w internecie lub w sklepach tak polecają, bo tak jest najłatwiej, najwygodniej. A jak kupującemu sprzedający powie, że to nie koniec zakupów to pójdzie do innego sklepu, gdzie kupi małe kolumny i sprzedający nie będzie naciągał na nic więcej w mniemaniu klienta.

W małym pokoju z dobrym efektem można zastosować pozornie za duże kolumny, niż wynika to z metrów w pokoju. To co trzeba zrobić, to zastosować adaptację akustyczną, która zniweluje wzbudzenie się basu. Niestety to jest trochę skomplikowane, bo trzeba to dobrze zrobić, ale w zamian otrzyma się pełniejszy zakres dźwięku, który najbardziej odczujemy na basie.

Wiem co piszę, bo takie pomieszczenia odwiedzałem. Za duże kolumny grały w małym pokoju i zakres wybrzmienia był bardzo przyzwoity. Bez adaptacji tego się nie dokona, ale z adaptacją nawet w niedużych pokojach można mieć dużo lepszy dźwięk niż pogodzić się z dźwiękiem dochodzących z kolumn z ograniczeniami. Każda mała kolumna ma ograniczenia- większe czy mniejsze, ale ma. Mały pokój ma duże ograniczenia, to nie można godzić się na kolejne ograniczenie z kolumny. Nie trzeba podpasowywać się z kolumnami do pokoju, tylko trzeba zrobić odwrotnie. Trzeba dopasować się z pokojem do kolumny. Słaby element trzeba eliminować, a nie dostosować się do niego, nieprawda ?
 
Aurory grały w 32 metrach
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marino166 napisał:

Aurory grały bardzo bułowato, żadnej rozdzielczości, bas byle jaki i w dodatku dudniący.

Jesli chodzi o 1000 to mam zdanie zupelnie inne, wydaje mi sie, ze to nie wina kolumn, w dodatku z polaczeniem z 803 to gra calkiem dobrze.. no ale kazdy slyszy co innego i kazdemu podoba sie co innego. Cos z Pylona sluchales? Moze Dali?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mialbys ochote na odsluch dobrych monitorow, to zapraszam do Tarnowskich Gor z Twoja Yamaha, mam Kudos Cardea C1 i Dynaudio Excite X18. 
Do 16m2 beda az nadto
Kurczę trochę nie mam czasu na takie wyjazdy, a przyznam, że zastanawiałem się nad tymi x18 w jakiej cenie je masz?
Właśnie obserwuję je od tygodnia. Myślisz, że sporo lepsze od FS 67.2?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, marino166 napisał:

Myślisz, że sporo lepsze od FS 67.2?

Które są lepsze tego nie wiem 207.2 mają lepszy głośnik wysokotonowy mianowicie słynny JET 

https://www.hifi-wiki.de/index.php/Elac_FS_207.2

Sam używam kolumn tej marki i bardzo mi ich sposób grania pasuje.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...